Hát ha belegondolsz mint harceszköz igazából más nem is igen van, (brdm 2 t-72) szóval részben igen. Szóval a sok rozsdás szar közt az a legkevésbé rozsdás.
Szerintem ordas nagy hiba lenne bármilyen modernizáció.
Először is mert:
- Fegyverzete alkalmatlan a harcra: korlátozott éjjellátó képesség, rossz ergonómia, kevésbé hatékony fegyverzet (csak a gépágyú lehet veszélyes a vékonyabb páncélzatú eszközökre).
- Páncélzata javíthatatlanul vékony,
semmilyen kiegészítő páncélozással nem lehet megfelelő védelmet kialakítani. Ennek konstrukciós okai vannak elsősorban: Elöl van a vezető és küzdőtér a parancsnokkal, egy géppuska találat találat is mindenképp megöl valakit a kezszemből. Futóműve és motorja miatt sem lehet rá annyi páncélt pakolni ami megfelelő védelmet adna.
- Rossz ergonómiai kialakítása (keskeny oldal ajtók, stb), gumikerekes futóműve (növelt tömeggel még inkább) rossz terepjáró képességet eredményez.
-
Orosz eredetű alkatrészek miatt bárhogyan is szeretnénk felújítani mindig ki lennénk szolgáltatva egy NATO ellenes országnak, hisz egy rajzszeget sem gyártunk hozzá.
- Lőszere egyre nehezebben beszerezhető, mert a keleti országok is lassan átállnak a nyugati lőszerekre, illetve fogynak a készletek, új rendelés a kis széria miatt igen drága (pl bulgár gépágyú lőszer).
Másodszor:
- A fentiek miatt csak drágán, nehezen és lassan lehetne egy olyan modernizációba belefogni, ami működőképes járművet eredményezne. Ez azt jelentené, hogy valamelyest nőne a páncélvédelme és a tömege, emiatt új motor és váltó kellene bele (pl: Caterpillar és Allison), erősített futómű és valamilyen új irányzó műszer jobb éjszakai harcképességgel (vannak ilyenek a cseheknek, belaruszoknak).
- Ha ezeket összeadogatjuk árban, időben, egy nagyon drága (több száz millió Ft/db) korszerűsítés egy alig valamivel védettebb, páncéltörő képesség nélküli, rosszabb terepjáró képességű járművet eredményezne, mondjuk 10 év alatt 3-4 zászlóaljnyit. Ez nagyságrendileg belekerülne 50-100 Mrd Ft-ba. Az amerikai fődarabokhoz már amerikai alkatrészek kellenek, miközben még orosz eredetű alkatrészek miatt is állhatnak a harcjárművek, így
két birodalommal is jóban kell lenni ahhoz, hogy legyen esély a járművek üzemeltetésére.
- Mindeközben a járművek
valós harcértéke nem nőne annyival, mint amennyibe kerülnek, de a 2030-as évek elején újabb harcjármű beszerzési programot kellene indítani, újra el kellene magyarázni, hogy az alig véget ért BTR felújítás után rögtön miért kellene vadi új harcjármű. Ezt a magyar társadalom nem igen tolerálná, ezért a politika igyekezne
kitolni a problémát 2040-en túlra. Közben az 50-60 éves járművek már sehogy sem lennének üzemeltethetőek, így valójában az MH gyhj/pszh nélkül lenne, mert van is meg nincs is, a pénz el lett költve, de valós képesség nem lett belőle.
Harmadszor:
A fentiekből következik egy lélektani szempont.
Ti szoktátok mondani, hogy a szar harcjárműbe(tankba) nem ülnétek bele. Igen a BTR annyira hulladék, hogy a katonák nem ülnének bele, mert biztos halál várna rájuk, bármivel is találnák el. Ezt tudomásul kell venni.
Ez olyan kockázat amit nem szabad vállalni! Ez zsákutca. Ezért mondom, hogy csak előre szabad menni, oldalra vagy hátra nem. A BTR-rel fizikálisan képtelenség harcolni a következő évtizedekben, akár mennyi pénzt is öntenénk bele.