A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Szerintem nyilvánvaló, hogy 120mm-es aknavető lesz a zászlóalj tüzérség. Mivel mögöttük dandár szinten ott lesznek a PZH-k
Csak @blogen beszél össze vissza. Ha már nem szimpatikus neki a koncepció, akkor legalább savazza. :)
Korábban is leírtam, hogy a 105-ösöket a speciális tulajdonságuk (helikopteres szállíthatóság) miatt nem kell a lövész dandárok rendszerébe betagozni. (Bár a finnek pl. vegyes tüzérosztályokkal támogatják pl. a dandárjaikat)
Szerintem a 105-ösöknek a helye egy önálló tüzér ezredben/dandárban lenne, 1 osztály erejéig. A feladatuk, a mozgékonyságuk révén a tartalék/megerősítő (by @ijasz ) szerep. Pillanatok alatt át lehet őket csoportosítani a harchelyzet szerint, valamint a kiképzett tartalékosok tudnak hatékony munkát végezni velük.
Ha rám bíznák a HM tarisznyáján a lakat kulcsát, akkor én 3 üteget (ütegenként 6 löveggel) dobnék egy jövőben létrehozandó tüzér ezredbe, és ugyan ennyit le is tároltatnék. A tartalékosokat pedig intenzíven képezném a kiszolgálásukra, kezelésükre. A tényleges osztály 3 ütegből 1 teljesen aktív állománnyal lenne feltöltve (ők kapnának helikopteres szállítási felkészítést is), a másik kettőnek pedig csak a törzse és az lövegparancsnokok lennének aktív állományúak. A kezelőszemélyzet (és a támogatók) többi része pedig folyamatosan forgatva tartalékos állományú lenne.
Az önálló tüzérezred fennmaradó részét pedig 1-2 osztály 155-ös (valószínűleg kerekes), és 1 osztály rakétatüzérség - moduláris rakétavetőkkel - alkotná.
Tulajdonképpen a legészszerűbb az egész ezred kerekes alapúvá tétele lenne. De a láncos variánsnak is lenne a fejemben alternatívája (PZH, M270). :rolleyes:
Ha kerekes lenne az ezred, akkor a 105-ösök alap vontatója vagy török MRAP lenne, vagy simán egy Unimog.
Láncos esetén meg 'asszem visszanyúlnék a kedvenceimhez a Bronco/BVS10 ATV-khez. A jármű első részében ülne a személyzet. A csukló után mehet a lőszer. Az ágyút meg szépen utána lehet akasztani.
@Negan 6x6, 8x8 ötlete sem olyan vészes, de azért nem csesznék ki a szerencsétlen személyzettel, hogy fedetlen járművek "tetejére" ültessem őket. Mondjuk egy ilyen (jelenlegi) októberi, 3-4 napos folyamatos eső első napján visszaküldenék a tüzérek a mamába, azt, aki kitalálta a nyitott járművet. :hadonaszos::rolleyes:
Értem, hogy az angoloknál ez szempont, mivel ezeket expedíciós feladatokra tartogatták, de itthonra nem hiszem, hogy ideális. Még a ponyvatető sem!
sziasztok

nem az lenne az első hogy kb ugyanolyan erőnk legyen mondjuk pl a romanokkal szemben mint ami nekik már van? ha jol tudom nekik van rakéta tuzersegük amivel kb 4-500 km tavolsagról szarra lőhetnek bennünket. nekünk van ilyen? ha nincs ez legyen az első...LEGYEN!!
aztan a legvedelem..most van? VAN..de kellene egy olyan ami leszedi a madarat is..LEGYEN!
stb...
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Nincs. Véglegesen elavult technika, ami eltűnik a korszerű tüzérség eszköztárából. Nincs többé vontatott hegyi-tüzérség, ejtőernyős-tüzérség. A kis kaliberű és lőtávolságú 105-ösök helyét a következő eszközök vették át:

- 155mm-es teherautóra szerelt, nagy állásszögben tüzelni képes önjáró tarackágyúk, mint például a svéd ARCHER, a hegygerinceken ugyanis tarackágyúval is át lehet lőni, csak állásszög kérdése!
- 120mm-es lánctalpas alvázra szerelt önjáró aknavetők, mint például a Hirtenberger SRAMS Bronco alvázon, mint a hegyicsapatok zászlóaljtüzérségének alapeszköze
- cirkálódrónok (loitering munition), amik még nem ismert, de jelentős mennyiségben minden ágyús tüzérség helyét átveszik, bár ki nem szorítják!
- ATGM és hátrasiklás nélküli lövegek (CM például) és 40mm-es gránátvetők +a lánctalpas hegyi harcjárművek RCWS fegyverzete mint a korábban tüzérséggel megoldott feladatokat a gyalogság által lerendezhetővé tevő eszközök.
- és persze maradnak a 80mm körüli, katonák által is málházható könnyű aknavetők.

Az, hogy valaki megragadt a második világháborús hegyi tüzérség szintjén és azt akarja a XXI. században apportálni korszerűnek tűnő kivitelbe egyszerűen elmebaj! A 105mm-es vontatott hegyilöveg pontosan ugyanazt jelenti, hogy mint a fogatolt kifejezés: valami mérhetetlenül ósdi dolgot a régmúltból, aminek a múzeumon kívül nincs semmilyen szerepe! Az a hülyeség, amit itt propagálsz egy száz évvel ezelőtti történet!
Nem tudom, hogy tisztában vagy-e vele, hogy a 105-ös max. lőtavolsága 19+km. A 120-as aknavetőé meg 10-11km. ;)
Ezért írta @ijasz , hogy tökéletes megoldás lehet az ellenséges 120-as aknavetők ellen...:cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 256
33 554
113
Értem, hogy az angoloknál ez szempont, mivel ezeket expedíciós feladatokra tartogatták, de itthonra nem hiszem, hogy ideális. Még a ponyvatető sem!
SH5 speciel kinai.Egy gépesitett zl kisérésére egy önjáró sokkal jobban megfelel.
Vontatott tarackot talán nem fogja áztatni az októberi eső,mert kikerüli.Elvégre van egy olyan időjárásfelelősi szabál,hogy vontatott tarackot esővel áztatni tilos!
Hollandok simán egy teherautóra rakták
gvo-020905-0217.jpg

Vietek meg megvalósitották a kelet-nyugati együtműködést
Vietnam_Has_Developed_a_105mm_Self-Propelled_Howitzer_on_a_Ural-375D_Chassis_640_001.jpg

De a szerbek nyitott és zárt páncéltornyos verziót is kinálnak
M09_105mm_6x6_armoured_truck-mounted_howitzer_Yugoimport_Serbia_Serbian_defense_industry_military_technology_003.jpg

Szerintem a kis darabszám miatt nem érdemes egy szuper zárt tornyos megoldást fejleszteni nekünk.Viszonylag occsó megoldást jelent az SH5 mintája.
Bár ha nagyon akarunk beszerezni,a Denel csinált olyat,de messzehordó 105milis ágyúval zárt tornyos variációt-de szerintem nekünk nem messzehordó 105milis kell.
Eg6p6m4XcAEhkCD.jpg

És a G7 105 LEO vontatott kivitelben is elkészült-de szerintem nekünk nem egy 105milis messzehordó üteg kell.
Megerősitő tüzér ezred/dd-ba,mert az szerintem is elkéne,inkább a T5-52 155miliset venném meg tőlük,messzehordó tarackágyúnak
OWgDdwx.jpg

Jelenleg kategóriájában ez a legjobb.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 770
113
.Dinamit Nobel: páncélököl- és reaktív páncélgyár érkezik Magyarországra
https://index.hu/belfold/2020/10/13...zrinyi2026_haderofejlesztes_kiskunfelegyhaza/
A Zrínyi 2026 program részeként a zalaegerszegi Lynx-gyár után újabb üzem épül Magyarországon, de ezúttal nem nehéz-, hanem vegyipari. A kedden aláírt megállapodás partnere, a würgendorfi székhelyű Dinamit Nobel Defence több mint 100 éve foglalkozik robbanóanyag gyártással és kutatással.

Többek között olyan termékek fűződnek a nevéhez, mint a Panzerfaust 3, illetve továbbfejlesztései az RGW 60-110 sorozat tagjai. A cég tevékenységének másik fő területe a robbanó reaktív páncélzat (Explosive Reactive Armor) fejlesztése és gyártása. A modern páncélelhárító fegyverek ellen szükséges kiegészítő védelem egyik fő eleme az a téglaszerű dobozokba csomagolt robbanóanyag, amely fő feladata a kialakuló kumulatív sugár „szétszórása”, még mielőtt elérné a fő páncélzatot. Az ERA a másik fő fenyegetés, az űrméret alatti nyíllövedékek ellen is védelemben is szerepet játszik, eltéríti a lövedéket a pályájától, csökkenti a mozgási energiáját, illetve roncsolhatja is a lövedékcsúcsot is.

A ma bejelentett együttműködésben Kiskunfélegyházán létesül gyártással és fejlesztéssel egyaránt foglalkozó üzemegység, a HM Arzenál területén belül. A Michael Humbek, a Dynamit Nobel Defence (DND) ügyvezető igazgatója és Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos által aláírt megállapodás bejelentésekor elhangzott, hogy az első két évben a reaktív páncélzatok (ERA) gyártása valósul meg. Ezzel párhuzamosan fokozatosan elkezdődik a vállról indítható páncéltörő fegyverek (RGW) alkatrészgyártása is, amely öt éven belül egy teljes egészében hazai előállítású, magyar termékváltozat létrehozásában csúcsosodik ki.

A Magyar Honvédség nemrégiben rendszeresítette a hasonló feladatú Carl Gustaf M4 hátrasiklás nélküli lövegeket. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi szükség lehet két azonos feladatú eszközre? A megállapodás részleteinek ismerete nélkül annyi látszik valószínűnek, hogy a 84 mm átmérőjű vállról használatos lövegnél nagyobb kaliberű és ezáltal jobb képességekkel rendelkező RGW 110 lehet a rejtély kulcsa.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 770
113
.Dinamit Nobel: páncélököl- és reaktív páncélgyár érkezik Magyarországra
https://index.hu/belfold/2020/10/13...zrinyi2026_haderofejlesztes_kiskunfelegyhaza/
A Zrínyi 2026 program részeként a zalaegerszegi Lynx-gyár után újabb üzem épül Magyarországon, de ezúttal nem nehéz-, hanem vegyipari. A kedden aláírt megállapodás partnere, a würgendorfi székhelyű Dinamit Nobel Defence több mint 100 éve foglalkozik robbanóanyag gyártással és kutatással.

Többek között olyan termékek fűződnek a nevéhez, mint a Panzerfaust 3, illetve továbbfejlesztései az RGW 60-110 sorozat tagjai. A cég tevékenységének másik fő területe a robbanó reaktív páncélzat (Explosive Reactive Armor) fejlesztése és gyártása. A modern páncélelhárító fegyverek ellen szükséges kiegészítő védelem egyik fő eleme az a téglaszerű dobozokba csomagolt robbanóanyag, amely fő feladata a kialakuló kumulatív sugár „szétszórása”, még mielőtt elérné a fő páncélzatot. Az ERA a másik fő fenyegetés, az űrméret alatti nyíllövedékek ellen is védelemben is szerepet játszik, eltéríti a lövedéket a pályájától, csökkenti a mozgási energiáját, illetve roncsolhatja is a lövedékcsúcsot is.

A ma bejelentett együttműködésben Kiskunfélegyházán létesül gyártással és fejlesztéssel egyaránt foglalkozó üzemegység, a HM Arzenál területén belül. A Michael Humbek, a Dynamit Nobel Defence (DND) ügyvezető igazgatója és Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos által aláírt megállapodás bejelentésekor elhangzott, hogy az első két évben a reaktív páncélzatok (ERA) gyártása valósul meg. Ezzel párhuzamosan fokozatosan elkezdődik a vállról indítható páncéltörő fegyverek (RGW) alkatrészgyártása is, amely öt éven belül egy teljes egészében hazai előállítású, magyar termékváltozat létrehozásában csúcsosodik ki.

A Magyar Honvédség nemrégiben rendszeresítette a hasonló feladatú Carl Gustaf M4 hátrasiklás nélküli lövegeket. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi szükség lehet két azonos feladatú eszközre? A megállapodás részleteinek ismerete nélkül annyi látszik valószínűnek, hogy a 84 mm átmérőjű vállról használatos lövegnél nagyobb kaliberű és ezáltal jobb képességekkel rendelkező RGW 110 lehet a rejtély kulcsa.
RGW 110 bevetés közben
34915329_2d5f0f3ae24dadad0af4aa79b57d88b0_wm.jpg
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 740
12 287
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 353
96 770
113
.Dinamit Nobel: páncélököl- és reaktív páncélgyár érkezik Magyarországra
https://index.hu/belfold/2020/10/13...zrinyi2026_haderofejlesztes_kiskunfelegyhaza/
A Zrínyi 2026 program részeként a zalaegerszegi Lynx-gyár után újabb üzem épül Magyarországon, de ezúttal nem nehéz-, hanem vegyipari. A kedden aláírt megállapodás partnere, a würgendorfi székhelyű Dinamit Nobel Defence több mint 100 éve foglalkozik robbanóanyag gyártással és kutatással.

Többek között olyan termékek fűződnek a nevéhez, mint a Panzerfaust 3, illetve továbbfejlesztései az RGW 60-110 sorozat tagjai. A cég tevékenységének másik fő területe a robbanó reaktív páncélzat (Explosive Reactive Armor) fejlesztése és gyártása. A modern páncélelhárító fegyverek ellen szükséges kiegészítő védelem egyik fő eleme az a téglaszerű dobozokba csomagolt robbanóanyag, amely fő feladata a kialakuló kumulatív sugár „szétszórása”, még mielőtt elérné a fő páncélzatot. Az ERA a másik fő fenyegetés, az űrméret alatti nyíllövedékek ellen is védelemben is szerepet játszik, eltéríti a lövedéket a pályájától, csökkenti a mozgási energiáját, illetve roncsolhatja is a lövedékcsúcsot is.

A ma bejelentett együttműködésben Kiskunfélegyházán létesül gyártással és fejlesztéssel egyaránt foglalkozó üzemegység, a HM Arzenál területén belül. A Michael Humbek, a Dynamit Nobel Defence (DND) ügyvezető igazgatója és Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos által aláírt megállapodás bejelentésekor elhangzott, hogy az első két évben a reaktív páncélzatok (ERA) gyártása valósul meg. Ezzel párhuzamosan fokozatosan elkezdődik a vállról indítható páncéltörő fegyverek (RGW) alkatrészgyártása is, amely öt éven belül egy teljes egészében hazai előállítású, magyar termékváltozat létrehozásában csúcsosodik ki.

A Magyar Honvédség nemrégiben rendszeresítette a hasonló feladatú Carl Gustaf M4 hátrasiklás nélküli lövegeket. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi szükség lehet két azonos feladatú eszközre? A megállapodás részleteinek ismerete nélkül annyi látszik valószínűnek, hogy a 84 mm átmérőjű vállról használatos lövegnél nagyobb kaliberű és ezáltal jobb képességekkel rendelkező RGW 110 lehet a rejtély kulcsa.
Tehát bővül a paletta meg a gyár Kiskunfélegyházán. Maróth szerint eleve így épült, hogy benne van a bővülési potenciál.

Egyébként újra német termék. Megy majd exportra. Varga M. like this. Érdekes nemrég járt ott lőni...
  • Az első két évben a különböző harcjárművek védettségét növelő reaktív páncélzatok (ERA) gyártása valósul meg.
  • Paralell RGW gyártás, 5 év múlva full hazai gyártású magyar igényre szabva.
Ez megint szép fogásnak tűnik.
https://mandiner.hu/cikk/20201013_ujabb_hadiipari_fejlesztest_jelentett_be_maroth_gaspar

Most már sanszos, hogy az autóipar után német hadiipari lerakat is leszünk. :)
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 565
7 014
113
Tehát bővül a paletta meg a gyár Kiskunfélegyházán. Maróth szerint eleve így épült, hogy benne van a bővülési potenciál.

Egyébként újra német termék. Megy majd exportra. Varga M. like this. Érdekes nemrég járt ott lőni...
  • Az első két évben a különböző harcjárművek védettségét növelő reaktív páncélzatok (ERA) gyártása valósul meg.
  • Paralell RGW gyártás, 5 év múlva full hazai gyártású magyar igényre szabva.
Ez megint szép fogásnak tűnik.
https://mandiner.hu/cikk/20201013_ujabb_hadiipari_fejlesztest_jelentett_be_maroth_gaspar

Most már sanszos, hogy az autóipar után német hadiipari lerakat is leszünk. :)
Váratlan jó hírnek tünik, de két hadiüzemet jó ötlet egymás mellé pakolni? Nem beszélve róla, hogy ott eddig is alig volt munkaerő!?

A másik... a Carl Gustav IV. beszerzés tükrében miért kell nekünk még, és kb. ugyanazt tudó páncél ököl? Persze örülök, ha saját gyártásban kesz itthon, csak akkor lehet a Carlok beszerzése elkapkodott volt?
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 832
6 191
113
1 gép nem gép. Ha nincs legalább kettő, akkor csak szenvedés van.

Ez így igaz.
Igazság szerint nem teljesen jól emlékeztem, @kamm privátban jelezte is, hogy 28E/F + 2 GlobalEye volt a listáján. Utólagos engedelmével megosztom az üzenetének vonatkozó részét:

1300 milliard csuszott ki a Harangozo szajan 10-15 avagy 15-20 eves idoszakra, arra kalkulaltam es a tobb, mint evtizedes ido szerintem egyertelmuen fighterekre utalt.
A 28 E/F meg 2 GlobalEye kevesebb is, mint a fele a finn ajanlatnak, en a jelenlegi 14 gepes szazad alapjan szamoltam duplat, de lehet az 30 is - szerintem a Saab boldogan bedob meg ket gepet, ha ujabb 1300 milliardra es ujabb 30 evre feliratkozunk veluk.
Raadasul ok hajlandoan teljes tech transzferre, ma meg mar mindenki idohazza a gyartast, igy biztosan haljandoak lennenek extra beszallitoi kapacitast adni (lasd a cseh gyar megvetelet), akarmire.

Ilyesmirol az amerikaiak hallani sem akarnak anelkul, hogy ne lepnel be az F-35-os alapito programba, amirol meg mar lekestunk, az a hajo elment. Szerintem Benkoek a raketatechnikan alkudoznak veluk, nem a fightereken - illetve az utobbihoz nagyon komolyan el kellene terniuk az eddigi policytol az amcsiknak (avagy valami extravagans befektetest kellene odavinniuk ellentetelezeskent, mondjuk EU javitobazist, ami szinten valoszinutlen.)

A meglevo Gripenek, a treniing, meglevo tudasbazis, szakemberek stb miatt szerintem a teljesen logikus lepes az E/F-ek beszerzese, de a 20-30 evre vetitett fennntartasi ktg miatt is messze a legelonyosebb.
Mas okbol is persze: a Karpatok kozott az EW szamit a legfontosabb kepessegnek, nem a stealth.
(....)
Mindennel egyutt 40-42 Gripen, aminek a ketharmada a legmodernebb EW platformos E/F siman a lengyelek utan a legkomolyabb legiero es air superiority force lenne a tersegben kovetkezo 15-20 evben.

Modernizalt C/D+ egy hulyeseg, azzal csak penzt koltunk elavult technikara, amit felhekkeltunk egy uj radarral, hogy aztan 10 ev mulva remenytelenul outdated legyen megint, waste of money ha a fenti E/F ill GlobalEye rendszerhez hasonlitod
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 281
8 141
113
Váratlan jó hírnek tünik, de két hadiüzemet jó ötlet egymás mellé pakolni? Nem beszélve róla, hogy ott eddig is alig volt munkaerő!?

A másik... a Carl Gustav IV. beszerzés tükrében miért kell nekünk még, és kb. ugyanazt tudó páncél ököl? Persze örülök, ha saját gyártásban kesz itthon, csak akkor lehet a Carlok beszerzése elkapkodott volt?

mert nem ugyanazt tudja:rolleyes: de ezt majd hozzáértők jobban elmondják.
de azért az űrméret különbségből is lehet következtetni(84-110)
meg az RWG dedikált anti tank amig a carl gustav az nem