A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

H

Hummen23

Guest
Néhány megosztható gondolat:
Vadászgép: bármi is lesz 100%-os hadiipari ellentételezés lesz.
RÁBA: Német katonai járművek modernizációja, ST Engineering együtműködés nem lesz
HM Arzenál: Aknavető gyártás lesz.
Harctámogató szimulátor fejlesztés lesz.
:)
STE nélkül Srams2 sem lesz a Hirtenbergeren keresztül?
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Már miért kéne elkülöníteni térben és időben? Elég kell hogy legyen a térben vagy időben is.
Egy JTAC biztos megoldja, hogy egy tüzérséggel lefogott célt bombával pusztítsanak, csak más magasság vagy más irány kell.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
El kell különíteni térben és időben.Nincs mivan ha.Azért már eleg rég feltalálták a tollat meg a papírt...

Már miért kéne elkülöníteni térben és időben? Elég kell hogy legyen a térben vagy időben is.
Egy JTAC biztos megoldja, hogy egy tüzérséggel lefogott célt bombával pusztítsanak, csak más magasság vagy más irány kell.
Elfelejtettem idézni, my apologies.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Már miért kéne elkülöníteni térben és időben? Elég kell hogy legyen a térben vagy időben is.
Egy JTAC biztos megoldja, hogy egy tüzérséggel lefogott célt bombával pusztítsanak, csak más magasság vagy más irány kell.
Miért?Mivan ha előbb jön a gép valami okból a gránát meg később?Vagy elnézi a JTAC az időt vagy a magasságot stb?És még sorolhatnám napestig a lehetőségeket.Ha hiszed ha nem úgy ahogy mindannyian a JTAC,a pilóta és a tüzér is ember,márpedig amíg minden ember nem képes tökéletesen hibamentesen végzi a feladatát addig bizony kellenek a többszörös biztosítékok.

Persze okoskodhatsz ezen,de abból kérlek hagyd ki a fórumot.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Miért?Mivan ha előbb jön a gép valami okból a gránát meg később?Vagy elnézi a JTAC az időt vagy a magasságot stb?És még sorolhatnám napestig a lehetőségeket.Ha hiszed ha nem úgy ahogy mindannyian a JTAC,a pilóta és a tüzér is ember,márpedig amíg minden ember nem képes tökéletesen hibamentesen végzi a feladatát addig bizony kellenek a többszörös biztosítékok.

Persze okoskodhatsz ezen,de abból kérlek hagyd ki a fórumot.
Én okoskodok?
Kerdezni szoktam, te meg előadod hogy mindent tudsz a JTAC szakmáról, de nem válaszolhatsz. Most akkor melyik kommentnek van több értelme?

Es tartom magam ahhoz, hogy miért ne foghatná le a JTAC a célt tüzérséggel, és dobathatna rá bombát?
Mert te nem találod biztonságosnak?
Attól meg szerintem csinálják. A gépnek nem is kell átrepülnie a tüzérség lővonalán, elég ha oldalról eldobja és kifordul nem?

De ismétlem, találgatok. Csak én bevallom, és nem válaszolok teljesen egyértelműen és lekezelően olyan kérdésekre, amikre nem tudom a választ.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Én okoskodok?
Kerdezni szoktam, te meg előadod hogy mindent tudsz a JTAC szakmáról, de nem válaszolhatsz. Most akkor melyik kommentnek van több értelme?

Es tartom magam ahhoz, hogy miért ne foghatná le a JTAC a célt tüzérséggel, és dobathatna rá bombát?
Mert te nem találod biztonságosnak?
Attól meg szerintem csinálják. A gépnek nem is kell átrepülnie a tüzérség lővonalán, elég ha oldalról eldobja és kifordul nem?

De ismétlem, találgatok. Csak én bevallom, és nem válaszolok teljesen egyértelműen és lekezelően olyan kérdésekre, amikre nem tudom a választ.
Mondom,hogy nem csinalják nem pedig kérdezem.Te vélemenyt közölsz én meg tényt.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Néhány megosztható gondolat:
Vadászgép: bármi is lesz 100%-os hadiipari ellentételezés lesz.
RÁBA: Német katonai járművek modernizációja, ST Engineering együtműködés nem lesz
HM Arzenál: Aknavető gyártás lesz.
Harctámogató szimulátor fejlesztés lesz.
:)
Akkor a cukikockánknak kakukk és @pöcshuszár sírhat utána, Csengő Zolival megcsalták, vagy..
Az a rábával való ste együttműködésre vonatkozik csak szerintem.
..csak annyi a bizonyos, hogy a Rába nem gyárt majd ilyet?

A német harcjárművek modernizációja mit takar: upgradeljük a Rábánál a BW cuccait?
Vagy azt írod pont, hogy sem ST, sem német járművek modernizációja nem lesz?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Akkor a cukikockánknak kakukk és @pöcshuszár sírhat utána, Csengő Zolival megcsalták, vagy..

..csak annyi a bizonyos, hogy a Rába nem gyárt majd ilyet?

A német harcjárművek modernizációja mit takar: upgradeljük a Rábánál a BW cuccait?
Vagy azt írod pont, hogy sem ST, sem német járművek modernizációja nem lesz?
Az ST-vel való közös rába kooprodukció nem lesz. A német járművek modernizációja meg hogy mit takar na az jó kérdés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 563
113
1. Bár @papi f@szán összedobott egy képes magyarázatot, csak nem igazán fűzött hozzá magyarázatot.
A lényeg: Mindkét jármű hasonló, többfeladatú támogató jármű. Ugyanakkor a Wiesent egy picit több, mint a Büffel.
Mindkét jármű rendelkezik tolólappal, csörlővel és daruval amivel el tudnak végezni vontatási, onfield javítási munkákat (a Leo2 motort kiemeli), valamint alapvető földmunkát (a tolólappal rögtönzött fedezéket építhetnek).
A Wiesel annyival több, hogy a daru adaptert rövid idő alatt ki lehet cserélni egy markolóra és ezzel már komolyabb műszaki feladatokat is el tud végezni a fronton is akár. Hja meg van hozzá egy akna elműködtető, akadályelhárító adapter, amit a tolólap helyére lehet feltenni. (Ezt persze akár a Büffel és a sima Leo2 is megkaphatja)
A Büffelre inkább elsősorban ARV-ként hívatkoznak (Armoured Recovery Vehicle, azaz páncélozott műszaki mentő), mivel a klasszikus műszaki feladatokra csak korlátozottan alkalmas. A Wiesent viszont egy rohadt "svájcibicska".
Természetesen a Wiesent drágább is, emiatt nem lesz minden support jármű Wiesent itthon. De a BW sem vesz mindenhova Wiesent-et. ARV-ből alapvetően jóval többre van szükség, mint földmunka/műszaki járműből.
A Büffel az Rheinmetall termék a Wiesent-et pedig az FFG készíti. Különben a Rheinmetalnak is van műszaki járműve - a KODIAK -, de amíg a RM 2 külön járműben (Büffel, KODIAK) képzeli el ezen funkciókat, addig a Wiesent egyben tud mindent.

2. A megrendelt 218db Lynx-ből 176db Lance 2 tonyos lesz. Ez véletlenül derült ki ausztrál forrásból. Mivel németeknél gyártás alatt lévő első batchünk tornyait az ausztrál MILVEHCOE fogja legyártani. Ők gyártják a saját Boxer CRV Lance 1-es tornyait is.
Műszaki mentő,másik műszaki utász
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Az ST-vel való közös rába kooprodukció nem lesz. A német járművek modernizációja meg hogy mit takar na az jó kérdés.

Aham. Akkor ezek szerint sem RMMV HX, sem MAN diesel engine gyártás nem lesz Győrött. Hanem valami “modernizáció”.
Az én szám is elkámpicsorodott most egy kicsit.
Ez egy elég érdekes idedobott valami. Egyrészt így Terrex nem lesz náluk, aki eddig hitt benne, annak a hite most szertefoszlik. A Rába ugye teherautó irányultságú, ebből fakadóan amik szóba jöhetnek releváns projektként, azok leharcolt BW teherautók. De lehetnek Fuchsok is. Nagyjából ezeket látom ebben a helyzetben megvalósíthatónak, főleg mert a Rába a leírt vállalat helyzet szélén táncolt.

Ugyanakkor az új kovácsolósor miatt lehetnek komolyabb tételek is, ha messzebbre nézek, de akkor viszont komoly partneri szerződések kellenek szintén ha mondjuk Marderek, Leopardok, Gepardok előfordulhatnak, de ez szinte sci-fi.

Az is kérdés nekem, hogy ez a tevékenység saját felhasználású tételekre vonatkozik majd, exporttevékenység lesz, tehát a BW inkurrenciát modernizálva értékesítjük a partnereiknek, vagy is-is?


A vadászrepülős infó. Vadászgépek cseréjét írta @Matróz Kommandó , nem beszerzést, ami így nekem, ha szó szerint értelmezem nem plusz további század vadászt jelent, hanem a jelenlegiek cseréjét, (ezt jelenti a csere szó)így a 100% ellentételezés mellett 100%-ra 'sejtem' a Gripen E/F-et.

A HM Arzenál aknavetőgyártás is kérdés. A. Kapacitásnövelés a Hirtenberger eszközeihez, B. Az aknavetőgyártás átszervezése a Hirtenbergtől haza a termelés totális magyarítása miatt(ez feszültséggeneráló hatású lenne), C. Új eszköz lép be a portfólióba, konkurálni fog a Hirtenbergerrel eszközgyártás tekintetében(ehhez biztos piac kellene a korábbi beszerzés területén kívül).

A harctámogató szimulátor kifejezéssel nem tudok mit kezdeni. Szó szerint értelmezve egy esélylatolgató szimulátornak kellene lennie a megnevezése szerint, ez hacsak nem egy nagyon okos MI-t takar, aki megmondja a tutit, baromság. Így harci felkészítő, kiképző szimulátorra tudok gondolni, ami hálózatban működve virtuális valóság jellegű kiegészíteseket ad szenzorokon keresztül a gyakorlatokon a katonák élményeinek valóssá tételéhez.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
A kérdésem arra irányult, hogy csinálhatják-e a szabalyzóik szerint, nem pedig arra, hogy a magyar JTAC-ek csinálják-e itthon.
Szia! A kérdésedre a válasz nem. Két külön szakma gyakorlatilag.
JTAC a légierő, JFO a tüzérség.
Külön szakképesítés szükséges mindkét beohoz.
( Technikailag lehetséges elméletben,de nem tudok róla hogy valaha ,valahol,valaki alkalmazta volna. Spec-ops nem érvényes. )