Ide áthoztam a dolgot. Ezt már megrágtuk jórészt, de ismétlés a tudás anyja. Minőségi harcoló alakulatok és minőségi támogatás vs. menyiségi harcoló alakulatok és minőségi támogatás amiről beszéhetünk ami arra az opcióra vonatkozik, hogy egymásnak esünk.
HA:
-Nekünk már meglesz az eddig bejelentett minden.
-Ők nem szereznek egyéb dolgokat és maradnak ezen a szinten ahol ma vannak.
És egyes területeken ez esetben előnyben lesznek, ha nem szerzünk be mi is további dolgokat. Addig amíg meglesz mindenünk, ki kell húznunk egy egyre durvábban megfeszített világpolitika berkeiben, ahol állandóan igyekeznek odáig rontani a megítélésünket, hogy a demokrácia vagy bármelyik baromságuk védelmében jogot formálhassanak a beavatkozásra. Már NATO szövetségi szinten is politikai motivációk közepette vagyunk a nagy szövetséges látóterében autoriterként emlegetve, mialatt romulán szomszédaink folyamatosan viszik tovább az évszázados elmebajt velünk szemben nap mint nap, kiváló seggnyalóként a nagy szövetséges felé. Tehát a hétköznap realitása nem fog érvényesülni politikailag, ahogy eddig sem tette. Minden marad így, akkor is, ha közben mindent jól csinálunk, esetleg csendesedik a közeg, de nem változik. Ez a nagy ideológiai harc állandósága miatt van így, ami szeret minket esendőnek. És nem számoltál azzal, hogy a felsorolt beszerzéseinket szavakban már most felül akarná vizsgálni a balos horda, ha lenne rá lehetősége, szóval imádkozz és szavazz jövőre, hogy ne legyen rá esélyük sem és a nép ne basszon el mindent. Mert akkor ugyan lecsendesedik majd nagyon minden, akármit is tesznek az demokratikus lesz, csak épp hirtelen merünk majd nagyon kicsik lenni. Persze az, hogy NATO vagyunk mind a szerbeket leszámítva itt körben, csökkenti az esélyét az összecsapásnak, de az sohasem nulla és nekünk ellenszélben kellene mozognunk globálisan démonizálva ha megtörténne, tehát elég erősnek kell lennünk ahhoz, hogy ez leperegjen rólunk. A realitása ennek magával vonná, hogy aki érdekelt a tőlünk szerzett területek megtartásában, vagy akár újabbak szerzésében, az legalábbis támogatólag ellenünk dolgozna, de ha a haderőnk kis mérete miatt újabb frontot nyitna valamelyik 'barátunk', akkor hiába vagyunk modernek. A szlovákokkal jóban vagyunk, csak még mindig kolektív bűnösként határoz meg az alkotmányuk minket. Ne legyél naiv. Az ukránok gyengék szerinted, csak azóta fogták a gyárudvarokon rohadó vasakat amik sokszor szarabbak voltak mint a mi T-72-ink és mivel velünk szemben maradt a gyengeségükben képességük rá, csináltak belőlük harckocsit. Mellékesen elkezdtek haverkodni a románokkal. Politikai szinten csak érdek van és egy ilyen konfliktusban még a lengyelek sem biztos, hogy csak minket támogatnának, tekintve, hogy jók a kapcsolataik a románokkal is és szeretnének regionális hatalmi vezetőt játszani.
Technikailag a 2023-25-öt nyugodtan told ki 2030-ig, mert 25-26-ra csak az eszközök egy része lesz itt teljes mennyiségben, amikkel onnantól lehet magasabbegység szinten gyakorlatokat tartani, évekig, hogy minden derékszög-párhuzam legyen. Amikorra meglesz minden a máig bejelentett eszközökből, még rengeteg infrastruktúrális kérdést meg kell oldani. Vadászgépek tekintetében kérdés, hogy további, vagy csere századnyi eszköz érkezik. Arra is begyakorolt pilóták kellenek majd. Illetményezési és támogatási kérdéseket kell rendbetenni egy professzionális sereg embereinek a megtartására, akiknek a gépies precizitású képzettsége kincs, években és rengeteg pénzben mérve. Rendbe kell tenni a személyi felszerelést is. Ha a Lynx-et nézzük, papíron meg kell lennie a terveknek az alverziókra mire gyárthatjuk, de a gyár és K+F részleget is a gyárral építjük, esélyesen utána lesz mérnöki munka. Szóval nem annyira gyors a folyamat, de legalább rezdületlenül csinálják és ez a jó oldala. A rossz, hogy a bejelentett eszközeink arra alkalmasak, hogy NATO összehaderőnemi műveletekben egy magsabbegység alárendeltségében a NATO műveleti erejének egy részét adják. Honvédelmi szerepben a mennyiségük egy irányban, hasonló erejű ellenfél ellen lehet elégséges. Ha a harckocsikban nézzük a dolgot, nekünk lesz 44 + 12 + 30-40 harckocsink, amik minőségileg vegyesek lesznek a nyolcvanas évektől a legmodernebbig. Nekik van egy zlj TR-85M1, legalább egy zlj TR-85 működőképes a legutóbbi hadgyakorlat képei alapján, 2-3 zlj T-55. Hatvanas -nyolcvanas évek technikája. Ha feszíteni kezdenénk a húrt, a harcértéknövelés pár eszközzel megoldható az állományukon, ahogy a miénken is. HA megtörténik, ha nem ilyen fejlesztés, a mennyiség tekintetében kb. 100 működő és kb. 30 kikalapálható harckocsink állna kb. 250 működő és többszáz lehetségesen kikalapálható gyengébb hk-val szemben. Nyílt hk találkozóharcban megennék a Leopardjaink és hatékonyak lennének a T-72-ink is velük szemben, de ezt az ő hadvezetésük is tudja. Ezért esélyesen nem erőltetnék a saját ilyen módú pusztulásukat csak ha biztosak a jó terepben, ellátmányozásban, a siekres harc megvívásának az esélyével. És innentől már képben kerül minden egyéb.