A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Arról még nem is beszélve, hogy OK, hogy ott a szándék, de még mindig nincs kiválasztva a "csodafeygver". És itt nem csak arról beszélünk, hogy kalibert váltunk, hanem van olyan versenyző, aki konkrétan CT lőszerű és teljesen új mechanikai megoldásokat tartalmazó automata töltési rendszert akar eladni az amerikai hadseregnek, és ezzel együtt a NATOnak. Meggyőződésem, hogy a legelőremutatóbb fegyver (és lőszer) az lenne, de ha mi azt mondjuk, hogy "ki ha én nem" még az USA előtt, ők meg nem akarnak olyan gyökeres változást, akkor mi meg ott maradunk az egyedi lőszerünkkel nyakig a kakiban...
A Lynx esetében is megvan a kockázat, de ott nem új kaliberekkel akarunk impulzus vásárlók módjára vagizni. Ott sem véletlenül lett kiválasztva a már bevált 30-as űrméret.
Amúgy ha lesz valami abból a tenderből akkor a Sig nyeri meg, egyszerűen azt fogja bevenni a hadsereg konzervatív gyomra. A többi gyártó meg eddig nemigazán remekelt kézifgyeverek terén a Sighez képest.

A lynxre én is inkább 35-öst raktam volna. Megértem az indokokat mögötte, hogy miért harmincas de hosszabb távon a 35-össel járnánk jobban.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Pár hónapon belül megszületik a döntés, hogy melyik 6.8-ast veszik.
Onnantól kezdve tiszta sor a történet.
Én azt állítottam mindig is, hogy meg kell várni ezt a döntést.
De utána neki kell feküdni a rendszeresítésnek minél hamarabb.
Mármint egy a katonai szövetségünkben egyelőre sehol sem rendszeresített lőszer és fegyver ami a közös logisztikai ellátást és NATO standardizációs követelményeket borítja kukába, de legalább 4x annyiba kerül mint az összes többi. Aha persze.

Arról még nem is beszélve, hogy OK, hogy ott a szándék, de még mindig nincs kiválasztva a "csodafeygver". És itt nem csak arról beszélünk, hogy kalibert váltunk, hanem van olyan versenyző, aki konkrétan CT lőszerű és teljesen új mechanikai megoldásokat tartalmazó automata töltési rendszert akar eladni az amerikai hadseregnek, és ezzel együtt a NATOnak. Meggyőződésem, hogy a legelőremutatóbb fegyver (és lőszer) az lenne, de ha mi azt mondjuk, hogy "ki ha én nem" még az USA előtt, ők meg nem akarnak olyan gyökeres változást, akkor mi meg ott maradunk az egyedi lőszerünkkel nyakig a kakiban...
A Lynx esetében is megvan a kockázat, de ott nem új kaliberekkel akarunk impulzus vásárlók módjára vagizni. Ott sem véletlenül lett kiválasztva a már bevált 30-as űrméret.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Pár hónapon belül megszületik a döntés, hogy melyik 6.8-ast veszik.
Onnantól kezdve tiszta sor a történet.
Én azt állítottam mindig is, hogy meg kell várni ezt a döntést.
De utána neki kell feküdni a rendszeresítésnek minél hamarabb.
Az európai NATO majd minden tagországa most vált (németek) váltott (franciák és angolok) újgenerációs 5,56-os karabélyra és géppuskára illetve a törökök új 7,62-esre. Szerinted mekkora esély van arra, hogy ők mostanában kalibert fognak váltani? Sokszor átbeszéltük már ezt, senki sem fog futni az amerikaiak után max 30 év késéssel Addig amíg a szövetség nem fogadja el standard kaliberként saját magaddal baszol ki. Műveleti terülten folyamatos probléma volt ha esetleg a magyarokat támadás érte, hogy honnan lesz lőszerutánpótlás mert ha szükség lenne gyors ellátásra illetve a kiérkező QRF sem tudott lőszert adni a katonáinknak a sajátjából.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Amúgy ha lesz valami abból a tenderből akkor a Sig nyeri meg, egyszerűen azt fogja bevenni a hadsereg konzervatív gyomra. A többi gyártó meg eddig nemigazán remekelt kézifgyeverek terén a Sighez képest.
Szerintem ott egy salamoni döntés fog születni. Ha fegyverként ki is lesz választva a SIG, de szerintem meg fogják hozzá rendelni a műanyag hüvelyű lőszert. Még akár úgy is, hogy a hüvelynek meghagyják az acél végét. Szerintem most legalább annyira fontos lesz a tömeg spórolás, amennyire a lőszer teljesítménye.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Szerintem ott egy salamoni döntés fog születni. Ha fegyverként ki is lesz választva a SIG, de szerintem meg fogják hozzá rendelni a műanyag hüvelyű lőszert. Még akár úgy is, hogy a hüvelynek meghagyják az acél végét. Szerintem most legalább annyira fontos lesz a tömeg spórolás, amennyire a lőszer teljesítménye.
Pakkban van kiírva a tender, fegyver és lőszer. Nem hinném, hogy keverni fognak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Az európai NATO majd minden tagországa most vált (németek) váltott (franciák és angolok) újgenerációs 5,56-os karabélyra és géppuskára illetve a törökök új 7,62-esre. Szerinted mekkora esély van arra, hogy ők mostanában kalibert fognak váltani? Sokszor átbeszéltük már ezt, senki sem fog futni az amerikaiak után max 30 év késéssel Addig amíg a szövetség nem fogadja el standard kaliberként saját magaddal baszol ki. Műveleti terülten folyamatos probléma volt ha esetleg a magyarokat támadás érte, hogy honnan lesz lőszerutánpótlás mert ha szükség lenne gyors ellátásra illetve a kiérkező QRF sem tudott lőszert adni a katonáinknak a sajátjából.
És - NAGYON FONTOS - mi nem az amerikaiakkal adunk VJTF-et, hanem majd a németekkel!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Az európai NATO majd minden tagországa most vált (németek) váltott (franciák és angolok) újgenerációs 5,56-os karabélyra és géppuskára illetve a törökök új 7,62-esre. Szerinted mekkora esély van arra, hogy ők mostanában kalibert fognak váltani? Sokszor átbeszéltük már ezt, senki sem fog futni az amerikaiak után max 30 év késéssel Addig amíg a szövetség nem fogadja el standard kaliberként saját magaddal baszol ki. Műveleti terülten folyamatos probléma volt ha esetleg a magyarokat támadás érte, hogy honnan lesz lőszerutánpótlás mert ha szükség lenne gyors ellátásra illetve a kiérkező QRF sem tudott lőszert adni a katonáinknak a sajátjából.
Ez igaz volt párszáz katonánkra.
Annyi M4-est úgyis kaptunk/vettünk a vége felé. Expedíciós célra jó, ha kompatibilisek vagyunk. De országvédelemre, nagy tömegben már az újra kellene ráállni.
Ne egy vesztes háború után legyünk megint okosak.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Ez igaz volt párszáz katonánkra.
Annyi M4-est úgyis kaptunk/vettünk a vége felé. Expedíciós célra jó, ha kompatibilisek vagyunk. De országvédelemre, nagy tömegben már az újra kellene ráállni.
Ne egy vesztes háború után legyünk megint okosak.
Az nem annyira a kézifegyverek kaliberén múlik, tüzérség mennyisége milyensége inkább.

De én továbbra sem hiszek még abban sem, hogy egyáltalán végigviszik a programot. Sokadik ilyen program és láttuk mi lett a vége.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Pakkban van kiírva a tender, fegyver és lőszer. Nem hinném, hogy keverni fognak.
Hja és nagyon fontos, hogy a GD lőszerét minimális átalakításokkal át lehetne venni rendszer szinten is. Így maga az átállás is gyorsabban mehetne le mind az Army keretein belül, mind akár a NATO szövetségeseknél.
De igazság szerint az ARMY azt csinál ami neki tetszik. Nincs az a cég, aki elkezdene vele hepciáskodni. Nem egy BW, ahol sikerült egy győztest hirdetett tenderből is bohózatot csinálni. És még évekig menni fog a pereskedés.... :oops:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Hja és nagyon fontos, hogy a GD lőszerét minimális átalakításokkal át lehetne venni rendszer szinten is. Így maga az átállás is gyorsabban mehetne le mind az Army keretein belül, mind akár a NATO szövetségeseknél.
De igazság szerint az ARMY azt csinál ami neki tetszik. Nincs az a cég, aki elkezdene vele hepciáskodni. Nem egy BW, ahol sikerült egy győztest hirdetett tenderből is bohózatot csinálni. És még évekig menni fog a pereskedés.... :oops:
Az Army tendereinek 90%-a bohózat az elmúlt 20 évben....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Az Army tendereinek 90%-a bohózat az elmúlt 20 évben....
OK-OK, de aki meg is próbálta beperelni, azt szinte azonnal pattintotta az első útba kerülő bíró.
Náluk elsősorban - szerintem - a tenderek kidolgozásával van a fő probléma. Frissítésre folyamatos a késztetésük, de a hadiipari fejlesztéseknek piszokmód betett a Hidegháború lezárása. Ráadásul a tenderezők megoldásai annyira újítóak, mint egy kalapás.
Valahol megértem az Army vezetőit, hogy 5-ödszörre már nem olyan nagy buli a felmelegített töltött káposzta.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 776
113
Nem tudok róla, hogy a BW-nél lenne erről nyilvános pályázat, mindenesetre lecserélik a láncos terepjáróikat. 2024től kell jönni az új gépeknek, 2027ig búcsúzik a Bv206, amit eddig használtak.

Hogy miért érdekes ez??? Mert ha csere van, akkor Győrben gyártott Bronconak is lehet piaca exportra....

Nah, de jelenleg nem erről szól a mese. Az FFG (a Wiesentes beszállítónk) kreált egy HiMoLaP prototípust.
HIMPLAP_1.jpeg


Érdekességek vannak benne, lásd az alsó cikk, egyet azért kiemelek.

Ez egy speciálisan konfigurált hibrid rendszer, amely a jármű első tagjában lévő sebességváltóval ellátott dízelmotort, a hátsó tagban pedig elektromos meghajtást tartalmaz. Ez utóbbit azonban elsősorban segédhajtásként használják nehéz terepen, bár a gyártó szerint önálló vezetést is lehetővé tesz az ún. néma üzemmód.

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Nem tudok róla, hogy a BW-nél lenne erről nyilvános pályázat, mindenesetre lecserélik a láncos terepjáróikat. 2024től kell jönni az új gépeknek, 2027ig búcsúzik a Bv206, amit eddig használtak.

Hogy miért érdekes ez??? Mert ha csere van, akkor Győrben gyártott Bronconak is lehet piaca exportra....

Nah, de jelenleg nem erről szól a mese. Az FFG (a Wiesentes beszállítónk) kreált egy HiMoLaP prototípust.
HIMPLAP_1.jpeg


Érdekességek vannak benne, lásd az alsó cikk, egyet azért kiemelek.

Ez egy speciálisan konfigurált hibrid rendszer, amely a jármű első tagjában lévő sebességváltóval ellátott dízelmotort, a hátsó tagban pedig elektromos meghajtást tartalmaz. Ez utóbbit azonban elsősorban segédhajtásként használják nehéz terepen, bár a gyártó szerint önálló vezetést is lehetővé tesz az ún. néma üzemmód.


Tegnap hosszú percekig kerestem, hogy melyik topikban lenne a legjobb helye ennek a hírnek... mire kitaláltam hogy az Egyéb járművek topikban, addigra Tacticool fórumtárs már belinkelte oda. :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 025
66 477
113
Tegnap hosszú percekig kerestem, hogy melyik topikban lenne a legjobb helye ennek a hírnek... mire kitaláltam hogy az Egyéb járművek topikban, addigra Tacticool fórumtárs már belinkelte oda. :)
Végtelenül diplomatikus megfogalmazása a vótmá B+, miért nem figyelsz mondatnak. :D Ezt a színvonalat a legmagasabb körökben is értékelnék. :rolleyes:
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 675
34 557
113