A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Akkor egy GM6 Lynx / RGW 90 / Hirtenberger 60mm kombóval szerelt, ergógidán vágtázó szittyacsapat teljesen felszerelhető lenne a magyar hadiipar remekeivel.

Lehet gyártani, ami a csövön kifér, szerelni fel a sok ÖTT-s szittya dandárt.
:hadonaszos:
Dandár szervezetbe én azért nem szervezném. de ött helyett írjunk tartalékost... (az ött sek képzetsége nem a legmagasabb a tartalékos rendszer elemei közül) egy tartalékos dandár szervezetbe. (ha lessz ilyen.) egy egy ilyen zászlóalj nagyon jól használható elem lenne... (ezen zászlóalljak számát egy magasabb egység részeként azért több dolog is befolyásolhat.) nem feltétlen az összes zászlóalj lenne alkalmas hasonló képességek elsajátyítására és nem is feltétlen szükséges. (azért sima határőrséghez hasonló fegyverezű könnyülövész alegységekre is szükség van... bizonyos feladatok ellátásáhóz túl nagy a tűzerő és felesleges bonyolítás.) (nem kell mindenkinek az első vonalak valamelyikébe lennie. vagy ott olyan feladatot ellátnia) eápolni pl sok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Csak érdekel, kíváncsiságból. Nem fontos, nyilván vannak ennél sokkal fontosabb dolgok is az életben. Viszont a paranoid faggatózást talán mellőzhetnénk. Nem Kalocsán vagyunk 1971-ben.
Ha végignézed a honvedelem.hu ide vonatkozó videóit, akkor azért lehet, hogy fel sem teszed a kérdést.
Mutatják a felsorakozott részt vevő állományt. Nem, nincs köztük kadét.
El is mondják, hogy egy ad hoc (megerősített) zászlóalj szintű gyakorlatról van szó. Részt vett rajta több helyőrség több alegysége, a végrehajtandó feladatnak megfelelően.
Minimum jelen voltak a KRD-ből, ha jól sejtem a debreceni felderítő ezredből, meg talán az MH 5. egyéb lövész alegységei. Elég ha a forgalominformációs figyelmeztetéseket átolvasod.
Hja meg volt ugye nagyszámű tatai technika is felvonultatva, és aktívan be is vetve. Hja és a tartalékosokat még nem is említettük....
Nagyjából azért tisztában vagyok a szándékaiddal, csak szeretem a gyereket a nevén nevezni... o_O
 
  • Tetszik
Reactions: éber and Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 505
93 726
113

A honvédelmi és haderőfejlesztést, valamint az ipari, technológiai kapcsolatok erősítését szolgálja az a megegyezés is, amit tegnap Csehországban, a magyar érdekeltségbe került Aero Vodochody repülőgépgyárban kötött meg a cseh és magyar fél. Holnap, a kormányülés után pedig a V4-ek honvédelmi miniszterei találkoznak Magyarországon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Egy kicsit jobban belemegyek.
Vannak egyséégek (zöm) akik a "front" on elnyúljott alkazatba vannak rendeződve... (erre szoktátok saccolgatni akm eket mekkora frontszakasz megvédésére képes...vagy ellenőrzésére) mélysége ennek is van persze.)

De van egy másik struktúta is aminél a méylség játszik szerepet. tehát a "front" irányába viszonylag keskeny felületet mutat (rövidebb a védendő szakasza) de saját mélységbe jobban elnyúljtott...

Na szerintem ezeknek a megfelelő kombinációja a jó. mert így az front vonalába elnyuljtottaabb formáció sokkal nagyobb mozgástérrel rendelkezik. (KB le szakaszolása a frontnak mélységbe biztosítja a visszavonulást vagy egy ellentámadás kiindulópontjának is alkalmas lehet.) vagy támadásnál lehet ezeken a keskeny szakaszokon a kívánt túlsúlyt (fölényt) létrehozni a hátúlról előrremozgatott elemekkel.

és az egység alegység manőverek frontszakaszok variálása is könyebb így.

tehát kivitelezhető hogy egy szakszt egyszer egy frontra elnyuljtott formáció tartson ellenőrzése alatt majd pár hétre rá 2-3 mélységbe elnyuljtott (csak pl)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Egy kicsit jobban belemegyek.
Vannak egyséégek (zöm) akik a "front" on elnyúljott alkazatba vannak rendeződve... (erre szoktátok saccolgatni akm eket mekkora frontszakasz megvédésére képes...vagy ellenőrzésére) mélysége ennek is van persze.)

De van egy másik struktúta is aminél a méylség játszik szerepet. tehát a "front" irányába viszonylag keskeny felületet mutat (rövidebb a védendő szakasza) de saját mélységbe jobban elnyúljtott...

Na szerintem ezeknek a megfelelő kombinációja a jó. mert így az front vonalába elnyuljtottaabb formáció sokkal nagyobb mozgástérrel rendelkezik. (KB le szakaszolása a frontnak mélységbe biztosítja a visszavonulást vagy egy ellentámadás kiindulópontjának is alkalmas lehet.) vagy támadásnál lehet ezeken a keskeny szakaszokon a kívánt túlsúlyt (fölényt) létrehozni a hátúlról előrremozgatott elemekkel.

és az egység alegység manőverek frontszakaszok variálása is könyebb így.

tehát kivitelezhető hogy egy szakszt egyszer egy frontra elnyuljtott formáció tartson ellenőrzése alatt majd pár hétre rá 2-3 mélységbe elnyuljtott (csak pl)
harcászati taktikaitól a hadászati szintig nagyon nagy pluszt jelent egy ilyen vegyes struktúra.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Szerintem ma tessék bekészíteni a vazelint! No, nem a magától értetődő felhasználási terület okán, hanem mert a csecse-becse ujjacskáknak szükségük lesz rá, úgy fog ma pörögni ez a topic.
Ma kihelyezett kormányülés. Miközben Szíjjártó és Palkovics valamit aláírt az AV gyárában, de állítólag Orbán is elment végül tegnap Babissal oda.
Meg lennék lepve, ha ennek ma nem lenne némi folyománya.
Nekünk nagyon az lenne az érdekünk, ha a csehekkel maradnánk közös platformon Gripen ügyben. Nem tudom, hogy Babis be meri-e vállalni a döntést még a választások előtt, mert - amit eddig láttam a cseh közéletből innen messziről - ezen el is bukhatja azt.
Nálunk nyilvánvalóan ebből nem csinál problémát Orbán. Korábban sem zavartatta magát, amikor váratlanul Gripent kellett rendelni.
De az AV gyár jövőjét kizárólag az jelentheti, ha mindkét ország beáll mögé megrendelésekkel, karbantartói szerződésekkel. És ez már - ahogy kinéz - a mi érdekünk is lesz.
Szóval érthető lehet az AV körüli huzavona. Bár nem szép, de valahol belekényszerítettük Babist ebbe a helyzetbe. Mostmár talán nagyobb kockázat lenne a választások előtt csődbe vinni az Aero-t, mint hogy megegyezzenek velünk a Gripenek kapcsán. Ráadásul a szűkös honvédelmi költségvetési mozgásterük is a korábbi vonal továbbvitelében érdekelt.

Mostanáig azért sok vazelin nem kellett... :D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
és azért nem könnyűlövész mert teljesen más koncepció. (ez inkább csabda állítás léprecsalás és védelemre szolgáló erő...) természetesen támdni is lehet velük de ez inkább védő jellegű dolog a könnyülövészel ellentétbe ami inkkább támadás ba való résztvétel.

Kriss tegnap épp azt írta, hogy a szittya csak azért, hogy ne könnyű lövésznek hívjuk. De hogy mind a kettő szerepe lényegében halogató harc addig, amíg más, komolyabb egységek manővereznek.
Értem én, hogy minden használható végső soron mindenre, de akkor most a támadáson vagy a védésen van a hangsúly a könnyű lövésznél? (És most ne keverjük bele, hogy akkor a szittya tényleg könnyű vagy igazából mégsem az, mert egy tartalékost támadásra kihegyezni nevetséges lenne! Az érdekel, hogy az évezredünk első éveiben amikor az amcsik ezt nagyon tolni akarták, akkor mire gondoltak?)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Kriss tegnap épp azt írta, hogy a szittya csak azért, hogy ne könnyű lövésznek hívjuk. De hogy mind a kettő szerepe lényegében halogató harc addig, amíg más, komolyabb egységek manővereznek.
Értem én, hogy minden használható végső soron mindenre, de akkor most a támadáson vagy a védésen van a hangsúly a könnyű lövésznél? (És most ne keverjük bele, hogy akkor a szittya tényleg könnyű vagy igazából mégsem az, mert egy tartalékost támadásra kihegyezni nevetséges lenne! Az érdekel, hogy az évezredünk első éveiben amikor az amcsik ezt nagyon tolni akarták, akkor mire gondoltak?)
Nem az amcsik találták ki a könnyülövész csapatokat.
a szittya nem igazán halogató harcra van kitalálva.
a könnyülövészeket sok mindenre használhatod ahogy rengeteg válfaja is van. pl jáger egységek hegyivadászok (de a határőrség is könnyü gyalogos vólt)
a légiszállításúak is könnyülövészek a légidesszant is általába. annyi hogy a szittya nem illik bele az eddig használt könnyülövészbe és ez azt is jelenti hogy nem a szittya lessz az egyedüli könnyü formáció
az meg hogy miért szittya a szittya nem kell feszegetni.
 
H

Hummen23

Guest
Nem az amcsik találták ki a könnyülövész csapatokat.
a szittya nem igazán halogató harcra van kitalálva.
a könnyülövészeket sok mindenre használhatod ahogy rengeteg válfaja is van. pl jáger egységek hegyivadászok (de a határőrség is könnyü gyalogos vólt)
a légiszállításúak is könnyülövészek a légidesszant is általába. annyi hogy a szittya nem illik bele az eddig használt könnyülövészbe és ez azt is jelenti hogy nem a szittya lessz az egyedüli könnyü formáció
az meg hogy miért szittya a szittya nem kell feszegetni.
Van róla bármi infó, amit tudhatunk? 2 cg, 2 60-as, és 2 távcsöves /szakasz.
Ez eddig nem sok. Gidránt kapnak, vagy btr-t? Új 8x8-at?
Melyik dandár? Régi vagy új zászlóalj?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Van róla bármi infó, amit tudhatunk? 2 cg, 2 60-as, és 2 távcsöves /szakasz.
Ez eddig nem sok. Gidránt kapnak, vagy btr-t? Új 8x8-at?
Melyik dandár? Régi vagy új zászlóalj?
bele javítok 2 romboló puska van a szakaszokba és rajszinten egy távcsöves puska.
ez egy koncepció egyenlőre.

ez ne lenne sok brutális szakasz tűzerő gyalogos szinten. (a sima könnyülövésznek töredéke van csak ehhez képest)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Értem. Az m1 nem lesz jó semmire.
Ennyi a koncepció?
az m1 arra jó amire eddig is jó vólt (m2 továbbra is rendelkezésre áll) de miből gondolod hogy az m1 ne lenne jó?
írtam a koncepcióról mit akarsz tudni?
azért az hogy a szakaszok nincsenek ráutalva a század támogatáására ezzel hatalmasat bővül a szabadságuk (ennyi a koncepcióval lerendezni azért kicsit ...)
ez tudod te mekkora mozgásszabadságot eredményez egy szakasz pk nak?
a független müveleti képesség folyamatos meglétét eredményezi szakasz szinten... Olyan mértékü önáloságot ad egy szakasznak mint egy könnyülövész századnak van.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 822
113
Kriss tegnap épp azt írta, hogy a szittya csak azért, hogy ne könnyű lövésznek hívjuk. De hogy mind a kettő szerepe lényegében halogató harc addig, amíg más, komolyabb egységek manővereznek.
Értem én, hogy minden használható végső soron mindenre, de akkor most a támadáson vagy a védésen van a hangsúly a könnyű lövésznél? (És most ne keverjük bele, hogy akkor a szittya tényleg könnyű vagy igazából mégsem az, mert egy tartalékost támadásra kihegyezni nevetséges lenne! Az érdekel, hogy az évezredünk első éveiben amikor az amcsik ezt nagyon tolni akarták, akkor mire gondoltak?)
Eric Shinseki
art.shinseki.gi.jpg


Ő volt a doktrina és koncepció kidolgozója. Ha konteózhatok, kína kicsit meg akarta gyorsítani az erőeltolódást és ő pedig megfelelő pozícióban ezt el kezdte levezényelni az usa és szövetségeseinek teljes nehézfegyverzetének a leszerelésével. Persze ez csak konteó a részemről. :rolleyes: :rolleyes: :oops:
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
H

Hummen23

Guest
az m1 arra jó amire eddig is jó vólt (m2 továbbra is rendelkezésre áll) de miből gondolod hogy az m1 ne lenne jó?
írtam a koncepcióról mit akarsz tudni?
azért az hogy a szakaszok nincsenek ráutalva a század támogatáására ezzel hatalmasat bővül a szabadságuk (ennyi a koncepcióval lerendezni azért kicsit ...)
Nagy és piszkosul nehéz, pontatlan fegyver. Kicsi a tűzgyorsasága.
A koncepciót nem értem, és reméltem van bővebb magyarázat is. Ha nem lehet tudni a választ a kérdéseimre, esetleg nincs is rá válasz, az sem baj. Csak szerettem volna informálódni.
Most úgy néz ki, hogy feltaláltuk a spanyol viaszt, de hogy az mi, az vagy titkos, vagy kidolgozás alatt áll. Legalább neve van már a gyereknek.