A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
A trükk: nem ugyanazt veszed! A minősítések pénzbe kerülnek. Vészhelyzetben lehet kókányolni, de békében inkább előre felkészülsz, hogy vészhelyzetben működjön majd. Amúgy akár csatlakozóknál is sokszor az árkülönbség, és általában a minőségbeli is, a katonai javára.
Ezektől a hadiipari csatlakozóktól mindig kinyílik a bicska a zsebemben!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 808
47 095
113
De ha már itt tartunk a hadiipar legnagyobb problémája manapság hogy csak hadiipari termékekből akar megélni. ezért nincs gyártókaacitás ezért van az hogy az egekbe kell verni az árakat... Sok esetben egyszerübb lenne ipari gyártóknak kiadni a megrendeléseket. vagy a hadiipari gyártóknak az ipari szegensbe is tevékenykedni. de a civil piacra szánt termékek gyártása sem ördögtől való. anno a norinbergi termékek erre tökéletesek vóltak pl... de a mofém is lehúzta a sisakokat ha megrendelést kapott rá... hogy csak az alapoknál maradjak. a lőszergyárak rész és konzervgyára közötti átjárást meg meg sem említem.
A Patria ezt fordítva megcsinálta, Otthon már nem gyártanak AMV-t. Civil fémipari cégek csinálják - bérbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 514
97 498
113
A "stratégiai nyugalmunk" és a feladott önállóságunk újabb "sikere".

Mások egész jól élnek a hibáinkból! :(

.
A tegnapi cseh hír kommentálása. Milyen profin is csinálják a csehek.
Ez az a tender, amit 2016-ban írták ki, azttán még mindig nem szerződtek.
A tegnapi hír fonákja.

A svéd fél még nem nyújtott be ajánlatot a BVP-re. Az eredeti határidő decemberben volt, a január 30-i határidőt nem tartották be​



A kormány január 18-i, szerdai ülésén tájékoztatót tárgyalt a Cseh Köztársaság honvédsége szükségleteinek kielégítésére szolgáló lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzésére vonatkozó közbeszerzési szerződés menetéről. Ezen információk része volt a közbeszerzés várható további eljárása is, és benne volt a svéd ajánlat FMV ügynökség általi beérkezésének határideje is, amelyet 2030. január 30-ig tűztek ki. Az elnök tegnapi interjújából azonban kiderült. A BAE Systems Hägglunds-tól a natoaktual.cz számára, hogy az ajánlatot még nem küldték el, a Honvédelmi Minisztérium nem. Nem ez az első késés, és sem a minisztérium, sem a BAE Systems nem magyarázta el az okokat.

A késés okát firtató kérdésünkre a Honvédelmi Minisztérium nem volt hajlandó válaszolni. A sajtóosztály csak szűkszavúan nyilatkozott: "Tekintettel a folyamatban lévő tárgyalásokra, erről a végzésről nem adunk ki részleteket, és elsőként tájékoztatjuk a Cseh Köztársaság kormányát a részletekről." Kommunikációs vezető spol. A cikk megjelenése előtt a BAE Systems Ola Thorén sem válaszolt a megkeresésre.

A kormány által január 18-án tárgyalt, majd az Országgyűlés védelmi bizottságának tagjaival is megismert tájékoztató a kormány ajánlattételi határidejére vonatkozóan a következő információkat tartalmazta: „2022. november 25-én a Cseh Köztársaság Védelmi Minisztériumának (a továbbiakban: „Beszerző szervezet”) fegyverkezési és beszerzési részlegének irányító helyettese (ma főigazgató) jóváhagyta a Kormányzati Javaslatkérelmet (RfGP), amelyet elküldtek a címre. az FMV főigazgatóját az ajánlattételi határidővel 2022. december 9-ig.

Ajánlatkérőhöz 2022. december 9-én érkezett az FMV főigazgatójának kérelme a kormányzati ajánlattételi határidő 2023. február 10-ig történő meghosszabbítására. Ajánlatkérő erre a megkeresésre 2022. december 15-én válaszolt a meghosszabbításról szóló határozatával. a kormányzati ajánlattételi határidő 2023. január 16-ig.

Ajánlatkérőhöz 2023. január 2-án újabb kérés érkezett az FMV főigazgatójától a kormányajánlat benyújtási határidejének 2023. február 10-ig történő meghosszabbítására. Ajánlatkérő 2023. január 5-én döntött a benyújtási határidő meghosszabbításáról. kormányajánlat 2023. január 30-ig.

Az FMV az RfGP benyújtási határidejének meghosszabbítására irányuló kérelmét a felek között folyamatban lévő tárgyalásokkal indokolta, amelyek többek között meghatározzák az igényelt teljesítés műszaki paramétereit, amelyek befolyásolhatják a svéd fél árajánlatának végleges formáját."

Ez az ajánlattétel időpontjára tett licit nyilvánvalóan összefügghet azzal a szemléletváltással, amelyet a svéd fél bejelentett: „Az eddigi tárgyalásokból kiderült, hogy az FMV által képviselt Svéd Királyság kijelenti, hogy a PBVP szállítására vonatkozó szerződés megkötésére, egy másik, a lánctalpas harcjármű gyártójának (BAE cég) való közvetlen bevonása a szerződéskötési folyamatba, mivel a Svéd Királyság nem lehet független a PBVP szállítási szerződés szerződő fele az eladó oldalán."

Ezért nyilván a CV90-es járműveket gyártó BAE Systems Hägglunds elnöke, és nem az FMV kormányhivatal képviselője kommentálja az ajánlat véglegesítését a médiának (jelen esetben a natoaktual.cz szervernek). Tommy Gustafsson-Rask jelenleg Prágában vesz részt a tárgyalásokon. Az interjúban elmondja, hogy a tárgyalások a várható ütemterv szerint folynak, azonban legalábbis az ajánlattételi határidőt tekintve ez láthatóan nem így van, ill. a menetrendet többször is módosítani kellett. Ezek a kiigazítások bizonyos türelmetlenséget mutatnak a cseh fél részéről, amely többször nem tett eleget a svédeknek, és közelebbi határidőt szabott az ajánlat benyújtására. 2022. december 9-éből 2023. január 16-a, majd 2023. január 30-a lett.

2023. február 6-án pedig megjelent egy interjú Gustafsson-Rask elnökkel, ahol ezt olvashatjuk: "A BAE Systems Hägglunds a következő napokban elkészíti az ajánlatot. Ezt követően eljuttatják a cseh minisztériumhoz, amelynek értékelnie kell. és saját belső folyamatait is be kell vezetnie. Ezek több hetet vesz igénybe."

A cseh fél problémája és motivációja, hogy az ajánlat mielőbb kézbe kerüljön, éppen az az igény, hogy az ajánlatot megfelelő módon értékeljék, megismertessék a kormányzattal, döntsenek arról, hogyan reagálnak az ajánlatra. Ugyanakkor a decemberben aláírt memorandum szerint az 51,7 milliárd koronás ajánlati ár csak június végéig érvényes, és a tárca többször is hangoztatta, hogy alá kívánja kötni a BVP CV90 beszerzésére vonatkozó szerződést, azaz az FMV ügynökséggel kötött kormányközi megállapodást (és az új háromoldalú megállapodást a BAE Systems Hägglundsszal is) május 31-ig.

Az ajánlat benyújtásának késése elveszi a teret annak értékeléséhez és a részletekről szóló további tárgyalásokhoz, míg a BAE Systems Hägglunds Svédország által kívánt belépése a szerződéskötési folyamatba további tárgyalásokat és a minisztérium számára új partnert igényel. A tárca eredetileg 2022. december 9-én szeretett volna ajánlatot kapni, ami hozzávetőleg fél évet jelent a szerződés minden részletének reagálására és egyeztetésére. Ha február folyamán érkezik ajánlat, akkor a június végéig tartó négy hónapos árérvényességgel három hónap marad a további munkára, majd a teljes szerződés drágulására lehet számítani. A Lubor Koudelka SVA igazgató vezette minisztériumi tárgyalócsoport így kaphat, ill kétségtelenül már időnyomás alatt áll. Nem ez az első alkalom egy összetett megrendelésben, amelyet alapvázlatában 2019 tavasza óta követünk, és amely Csehország független történetének máig legnagyobb fegyverrendelése,
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 977
7 815
113
A tegnapi cseh hír kommentálása. Milyen profin is csinálják a csehek.
Ez az a tender, amit 2016-ban írták ki, azttán még mindig nem szerződtek.
A tegnapi hír fonákja.

A svéd fél még nem nyújtott be ajánlatot a BVP-re. Az eredeti határidő decemberben volt, a január 30-i határidőt nem tartották be​



A kormány január 18-i, szerdai ülésén tájékoztatót tárgyalt a Cseh Köztársaság honvédsége szükségleteinek kielégítésére szolgáló lánctalpas gyalogsági harcjárművek beszerzésére vonatkozó közbeszerzési szerződés menetéről. Ezen információk része volt a közbeszerzés várható további eljárása is, és benne volt a svéd ajánlat FMV ügynökség általi beérkezésének határideje is, amelyet 2030. január 30-ig tűztek ki. Az elnök tegnapi interjújából azonban kiderült. A BAE Systems Hägglunds-tól a natoaktual.cz számára, hogy az ajánlatot még nem küldték el, a Honvédelmi Minisztérium nem. Nem ez az első késés, és sem a minisztérium, sem a BAE Systems nem magyarázta el az okokat.

A késés okát firtató kérdésünkre a Honvédelmi Minisztérium nem volt hajlandó válaszolni. A sajtóosztály csak szűkszavúan nyilatkozott: "Tekintettel a folyamatban lévő tárgyalásokra, erről a végzésről nem adunk ki részleteket, és elsőként tájékoztatjuk a Cseh Köztársaság kormányát a részletekről." Kommunikációs vezető spol. A cikk megjelenése előtt a BAE Systems Ola Thorén sem válaszolt a megkeresésre.

A kormány által január 18-án tárgyalt, majd az Országgyűlés védelmi bizottságának tagjaival is megismert tájékoztató a kormány ajánlattételi határidejére vonatkozóan a következő információkat tartalmazta: „2022. november 25-én a Cseh Köztársaság Védelmi Minisztériumának (a továbbiakban: „Beszerző szervezet”) fegyverkezési és beszerzési részlegének irányító helyettese (ma főigazgató) jóváhagyta a Kormányzati Javaslatkérelmet (RfGP), amelyet elküldtek a címre. az FMV főigazgatóját az ajánlattételi határidővel 2022. december 9-ig.

Ajánlatkérőhöz 2022. december 9-én érkezett az FMV főigazgatójának kérelme a kormányzati ajánlattételi határidő 2023. február 10-ig történő meghosszabbítására. Ajánlatkérő erre a megkeresésre 2022. december 15-én válaszolt a meghosszabbításról szóló határozatával. a kormányzati ajánlattételi határidő 2023. január 16-ig.

Ajánlatkérőhöz 2023. január 2-án újabb kérés érkezett az FMV főigazgatójától a kormányajánlat benyújtási határidejének 2023. február 10-ig történő meghosszabbítására. Ajánlatkérő 2023. január 5-én döntött a benyújtási határidő meghosszabbításáról. kormányajánlat 2023. január 30-ig.

Az FMV az RfGP benyújtási határidejének meghosszabbítására irányuló kérelmét a felek között folyamatban lévő tárgyalásokkal indokolta, amelyek többek között meghatározzák az igényelt teljesítés műszaki paramétereit, amelyek befolyásolhatják a svéd fél árajánlatának végleges formáját."

Ez az ajánlattétel időpontjára tett licit nyilvánvalóan összefügghet azzal a szemléletváltással, amelyet a svéd fél bejelentett: „Az eddigi tárgyalásokból kiderült, hogy az FMV által képviselt Svéd Királyság kijelenti, hogy a PBVP szállítására vonatkozó szerződés megkötésére, egy másik, a lánctalpas harcjármű gyártójának (BAE cég) való közvetlen bevonása a szerződéskötési folyamatba, mivel a Svéd Királyság nem lehet független a PBVP szállítási szerződés szerződő fele az eladó oldalán."

Ezért nyilván a CV90-es járműveket gyártó BAE Systems Hägglunds elnöke, és nem az FMV kormányhivatal képviselője kommentálja az ajánlat véglegesítését a médiának (jelen esetben a natoaktual.cz szervernek). Tommy Gustafsson-Rask jelenleg Prágában vesz részt a tárgyalásokon. Az interjúban elmondja, hogy a tárgyalások a várható ütemterv szerint folynak, azonban legalábbis az ajánlattételi határidőt tekintve ez láthatóan nem így van, ill. a menetrendet többször is módosítani kellett. Ezek a kiigazítások bizonyos türelmetlenséget mutatnak a cseh fél részéről, amely többször nem tett eleget a svédeknek, és közelebbi határidőt szabott az ajánlat benyújtására. 2022. december 9-éből 2023. január 16-a, majd 2023. január 30-a lett.

2023. február 6-án pedig megjelent egy interjú Gustafsson-Rask elnökkel, ahol ezt olvashatjuk: "A BAE Systems Hägglunds a következő napokban elkészíti az ajánlatot. Ezt követően eljuttatják a cseh minisztériumhoz, amelynek értékelnie kell. és saját belső folyamatait is be kell vezetnie. Ezek több hetet vesz igénybe."

A cseh fél problémája és motivációja, hogy az ajánlat mielőbb kézbe kerüljön, éppen az az igény, hogy az ajánlatot megfelelő módon értékeljék, megismertessék a kormányzattal, döntsenek arról, hogyan reagálnak az ajánlatra. Ugyanakkor a decemberben aláírt memorandum szerint az 51,7 milliárd koronás ajánlati ár csak június végéig érvényes, és a tárca többször is hangoztatta, hogy alá kívánja kötni a BVP CV90 beszerzésére vonatkozó szerződést, azaz az FMV ügynökséggel kötött kormányközi megállapodást (és az új háromoldalú megállapodást a BAE Systems Hägglundsszal is) május 31-ig.

Az ajánlat benyújtásának késése elveszi a teret annak értékeléséhez és a részletekről szóló további tárgyalásokhoz, míg a BAE Systems Hägglunds Svédország által kívánt belépése a szerződéskötési folyamatba további tárgyalásokat és a minisztérium számára új partnert igényel. A tárca eredetileg 2022. december 9-én szeretett volna ajánlatot kapni, ami hozzávetőleg fél évet jelent a szerződés minden részletének reagálására és egyeztetésére. Ha február folyamán érkezik ajánlat, akkor a június végéig tartó négy hónapos árérvényességgel három hónap marad a további munkára, majd a teljes szerződés drágulására lehet számítani. A Lubor Koudelka SVA igazgató vezette minisztériumi tárgyalócsoport így kaphat, ill kétségtelenül már időnyomás alatt áll. Nem ez az első alkalom egy összetett megrendelésben, amelyet alapvázlatában 2019 tavasza óta követünk, és amely Csehország független történetének máig legnagyobb fegyverrendelése,
magyarán nekünk legurul az első hazai gyártot lynxünk mire a csehek megkötik egyáltalán a szerződést , nice o_O :confused:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 514
97 498
113

A rakéta repülés közben két tudományos kísérletet végzett: egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai, valamit egy, a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai kísérlet kapott helyet az eszközön - áll a közleményben.

A BME Aerospace csapata 2021 szeptemberében azért alakult, hogy egyetemi hallgatók és a legnevesebb magyar szakemberek tudását ötvözve szuperszonikus, szuborbitális, azaz a hangsebességnél több mint kétszer gyorsabban repülő, Föld körüli pályára nem kerülő rakétát tervezzenek és szereljenek össze.



Ezek a szervezetek segítették a BME Aerospace Teamet
A projekt megvalósítását a hazai légi- és űripar képviselői - egyetemek, kutatóintézetek, cégek és állami szereplők - széles körűen segítették. A BME Aerospace Team fő támogatói a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a KÉSZ Csoport, a Valkyr Informatikai Kft., a Lufthansa Systems Hungária Kft., az Aviation Business Solutions Broker Services AG, Szűcs József egyéni vállalkozó, a GépForg 2000 Kft., a Varinex Informatikai Zrt., valamint a Macher Gépészeti és Elektronikai Zrt. voltak - áll a közleményben.
tn4-328454061_719210316361563_1130648536898636331_n.jpg


Az Aether-S nevű, oktatási célú kutatórakéta tesztfelbocsátására - a szükséges engedélyek megléte és az óvintézkedések betartása mellett a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság 0-ponti lőterén került sor.

A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette, a tartalékrendszert pedig kereskedelemben kapható eszközökből állította össze a csapat.

tn4-328645489_526327139596153_8663409625085564913_n.jpg

Farkas Bertalan volt a bemutatóesemény díszvendége
Az NMHH tájékoztatása szerint a csapattagok a megalakulástól a versenyig 16 ezer munkaórát töltöttek a projekt megvalósításával. 2022 augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlottak, majd ősszel az összeszerelés követte ezeket.

A mostanra már csaknem 30 fős hallgatói csapat tagjai között egyaránt szerepel villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 514
97 498
113
Van ez az interjú a portfolión a Jászaival.

Csak ami ide tartozik 4iG


Mi az oka annak, hogy az izraeli SpaceComban nem tudtak egy lépésben többségi tulajdonosokká válni? Ott mik a következő években a tervek?

Az Izraeli Kommunikációs Minisztérium egyelőre 20%-os tulajdonszerzést hagyott jóvá számunkra a vállalatban. A társasággal kötött megállapodás értelmében ennek első felét már megszereztük, és további 10 százalékos részvénycsomagot vásárolhatunk majd a SpaceCom zártkörű részvénykibocsátásán, amely előkészítés alatt áll. Kisebbségi, pénzügyi befektetőként ma még nem szólhatunk bele a társaság stratégiájába, ezért arra törekszünk, hogy az elkövetkező három év során, az újabb szükséges hatósági jóváhagyásokat követően tovább növeljük részesedésünket, és végül többségi, 51 százalékos tulajdont szerezzünk a SpaceComban. A magyar műholdprojekt megvalósításának ütemtervét a többségi tulajdonszerzés időpontja nem fogja befolyásolni, mert ezzel kapcsolatban más komoly alternatívákat is vizsgálunk.

Az ukrajnai háború és a világszerte egyre masszívabb hadászati fejlesztések egyik nagy nyertese az a Rheinmetall lehet, amelynek a 4iG biztosít majd informatikai szolgáltatásokat nem csak Magyarországon, hanem globálisan is. Hol tart most az együttműködés a német multival? Mik a tervek a következő években?

A cégbejegyzést követően a közös informatikai vállalatunk Sebastian Hollensteiner vezetésével megkezdte működését. Jelenleg a szükséges háttérfeltételek megteremtése, valamint a munkatársak toborzása zajlik. Első lépésben 50 fővel szeretnénk elindulni, és terveink szerint rövid időn belül 200-250 főre bővítünk majd a munkatársak számát. A célunk, hogy a társaság a Rheinmetall magyarországi érdekeltségei mellett mielőbb alkalmassá váljon a vállalatcsoport nemzetközi hálózatában, illetve a csoporton kívül működő vállalatok kiszolgálására is. Az együttműködés egyedülálló lehetőséget jelent számunkra, hogy informatikai szolgáltatásainkkal a globális védelmi iparban is megjelenjünk, a Rheinmetall pedig az együttműködéssel informatikai kompetenciáit növelheti.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 521
3 053
113
Nem tudom, hogy ki olvasta, de ide való:

Általam kiemelt rész:

"Arról is beszélt, hogy a fegyvergyártás vagy a fegyvergyárak építése előtérbe kerül. „Beszéljünk világosan, Magyarországon is fegyvergyárak fognak épülni. Fegyvergyártás lesz, repülőgép-, harcirepülőgép-gyártás lesz. A lengyelek 10 milliárdért vesznek fegyvereket, tehát egy építőiparos gondolkodhat úgy, hogy ipari csarnokot fogok építeni, csak most fegyvergyáraknak.”

Milyen harci repölőgépet fogunk gyártani és venni? Ez nem lehet nyelvbotlás...
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 825
8 800
113
Nem tudom, hogy ki olvasta, de ide való:

Általam kiemelt rész:

"Arról is beszélt, hogy a fegyvergyártás vagy a fegyvergyárak építése előtérbe kerül. „Beszéljünk világosan, Magyarországon is fegyvergyárak fognak épülni. Fegyvergyártás lesz, repülőgép-, harcirepülőgép-gyártás lesz. A lengyelek 10 milliárdért vesznek fegyvereket, tehát egy építőiparos gondolkodhat úgy, hogy ipari csarnokot fogok építeni, csak most fegyvergyáraknak.”

Milyen harci repölőgépet fogunk gyártani és venni? Ez nem lehet nyelvbotlás...
Az L-39 NG-re gondolhatott a jómunkásember.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 202
43 334
113
Nah, azt nem valószínű , hogy fogunk gyártani.A cseh sor, helyben duplázva a mostani megrendeléseknek elég. Ha több lesz és a szlovákokat berántjuk, ott lenne a második telephely.
Alca utód???

Embraer-Saab-AV közös beruházás?
Szerintem túl sokat láttok bele. Lázár nem feltétlen van tisztában a haditechnikai részletekkel...szánya van = repülőgép, gurul és lő = tank