A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Na pont kifutottam, szóval a nyerstej kiviteli ára '21 augusztusa és '22 augusztusa között 83%-al emelkedett az AKI Piaci Árinformációs Rendszer adatai szerint.
Valamennyit jelenthetne az árstop kivezetése, de ennyit biztosan nem.


Annyiban vitatkoznék, hogy rövidtávon jelenthet megoldást, ha egy hirtelen inflációs "tüske" van. Szerintem a kormányban mikor meghozták ezeket a döntéseket, azt hitték, hogy ez csak egy ideiglenes piaci turbulencia és majd visszakorrigál az ár. Az a baj, hogy mikor szűkülés helyett folyamatosan tágult a "szakadék" az árstop és a valóság között, akkor a kormányzat nem kezdte el azt szűkíteni (emelve az árstoppos árszintet), ha már mindenképpen ennyi ideig fenntartotta. Most hirtelen nagyon jelentős emelkedés lesz azon élelmiszerek esetén.

Szerk.: Zsiday blogját én is mindig olvasom.
Lassan 1 éve van üzemanyag árstop.
Ez már nem "tüske".
Cserébe majdnem sikerült eljutni oda és talán most is közelében vagyunk, hogy nem lesz benzin?
Mint a szoci banán. Olcsó, de nincs.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 495
3 943
113
De 450 Ft alatt 2,8%-os tej nincs.

Ez 399Ft
Akciósan, Lidliben, Pennyben, Aldiban szerintem van még olcsóbb is.


Pl. a hatósági áras tej miatt elszálltak a többi tejek árai?
Lehet, hogy ettől lettek eszementen drágák?

Szerintem az, hogy létezik a hatósági áras termék, az pont, hogy a többi árát is lehúzza, mert ha nagyon nagy az árkülönbség, akkor tényleg mindenki csak a hatósági áras cuccot fogja venni. Ugyanúgy, ahogy szerintem a prémium üzemanyagok kereslete is jócskán megcsappant, mikor ennyire különvált a hatósági meg a prémium közti ár.

A válasz tömören az árak befagyasztása nem működik,sehol a világon nem oldotta meg az infláció problémáját.

Az alap problémára biztosan nem megoldás, ezzel egyetértek. De az alap probléma következményeit csökkentheti.
És most arra is gondolok, hogy pl. van egy társadalmi csoport, aki tényleg nem engedheti meg magának az 500 Ft-os tejet, és bár nem ugyanaz a minőség, de a 206 Ft-os UHT még belefér neki. Ha az nem lenne, nem inna tejet, semmilyent sem.
Azt mondom örüljünk neki, hogy olyan jövedelmi viszonyok között élünk (mi itt a fórumozók vszeg döntő többsége), hogy ez a 2-300 Ft-os különbség ez nem ver földhöz minket. De van akiket igen.
 
M

molnibalage

Guest

Ez 399Ft
Akciósan, Lidliben, Pennyben, Aldiban szerintem van még olcsóbb is.
Lidlben nincs olcsóbb itt a 8. kerületben.
Auchan a környéken nincs. Penny-t még nem néztem, egy van a környéken, de hónapok óta nem mentem be, mert meguntam a 10-20 perces kassza várakozásokat.

Ma érdekes módon a SPAR-ban akciós volt az említett magyar tej. Gondolom senki nem vitte el 650-ért, 399-ért adták, de csak ma.

Szerintem az, hogy létezik a hatósági áras termék, az pont, hogy a többi árát is lehúzza, mert ha nagyon nagy az árkülönbség, akkor tényleg mindenki csak a hatósági áras cuccot fogja venni.
Vagy az üzlet egyáltalán nem szerez be...
Mert azt semmi nem írja elő, hogy kötelező egy terméket forgalmazni...
Eredmény? Van drágább és még drágább tej, hatósági ár ide vagy oda.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Lassan 1 éve van üzemanyag árstop.
Igen, és egyszer be is ment az árstop alá még tavaly egy rövid időre, szóval még visszaigazolás is volt, mondjuk annak is csak a háború kirobbanásáig volt valamekkora esélye, hogy ismét visszamegy.
De egyetértek azzal, hogy ez mindenképpen káros a forint szempontjából, még a többszörös szigorítás után is. A horvátok is bepereltek minket (fenyegetőzés biztos volt), miután csak magyar forgalmival párosítva lehetett már csak így tankolni. Azért káros, mert tovább rontotta a külkerhiányt, ezáltal a fizetési mérleget is, mivel többet fogyasztottak az emberek, mint árstop nélkül, de azért azt meg kell jegyezni, hogy a legtöbb ember számára a 480-as ár is magas.
Vagy az üzlet egyáltalán nem szerez be...
Mert azt semmi nem írja elő, hogy kötelező egy terméket forgalmazni...
Eredmény? Van drágább és még drágább tej, hatósági ár ide vagy oda.
Kötelező a polcon tartani, legfeljebb azt mondják, hogy az adott nap már elfogyott. Szóval legalább jelképes 1 darab étolajat/cukrot/lisztet ki kell rakjon minden nap (de már ez is kiskapuzás).

A rendelet így szól:
(3) A 2021. október 15. napján alkalmazott bruttó kiskereskedelmi ár helyett
a) ha a 2021. október 15. napján alkalmazott bruttó kiskereskedelmi ár nem áll rendelkezésre, akkor a kereskedő által 2021. október 15. napját megelőzően alkalmazott utolsó bruttó kiskereskedelmi árat kell alkalmazni,
b) ha az a) pont szerinti bruttó kiskereskedelmi ár nem állapítható meg, akkor a Központi Statisztikai Hivatal honlapján 2021. október hónapra vonatkozóan közzétett átlagos fogyasztói árat kell alkalmazni, amennyiben rendelkezésre áll.
(4) Ha a kereskedő a (2) bekezdés szerinti alkalmazandó ára kiárusítás, leárazás, akció, szezonális kedvezmény, promóciós értékesítés (a továbbiakban együtt: kedvezményes értékesítés) során alkalmazott ár lenne, akkor a kedvezményes értékesítés előtti legutolsó nem kedvezményes bruttó kiskereskedelmi árat kell alkalmazni.
...
2. § (1) A kereskedő az 1. melléklet szerinti, 2021. október 15. napján forgalmazott termékek forgalmazására és naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, 2021. évi átlagos napi mennyiség árusítására köteles.

Azt hallottam, hogy még azzal tudnak játszani, ha más gyártó termékét kezdik el forgalmazni, ami nem volt náluk okt. 15 előtt, de nincs boltom, úgyhogy ezt ne tessék fixre venni.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Pozsár Zoltán++
"...a mai befektetők túl fiatalok ahhoz, hogy a magas kamatok korát megtapasztalták volna... A magas infláció egy alapvetően új helyzet, ráadásul az mélyen gyökerezik a reálgazdaságban szerinte, nem lehet azt mondani, hogy az infláció kizárólag monetáris jelenség... az infláció főleg az ellátási gondok, nyersanyagpiac változása és a munkaerőpiaci folyamatok eredménye.
...
"...a munkaerőpiac természete nem olyan, mint korábban. A globalizáció természete is változik, a globális ellátási láncokat optimalizalják jelenleg is, de deglobalizációról azért mégsem lehet beszélni szerinte."
...
Ezek a fenti tényezők hosszan tartósak lesznek, és sokáig fenntartják majd a magas inflációt - mondta.
...
Az utolsó inflációs időszakot a "bőség korszaka" követte, ahol alacsony áron lehetett termelni (olcsó volt a nyersanyag, földterület, stb.), az ellátási láncok átszerveződtek, felgyorsult a globalizáció. Mindez a költségek leszorításához vezetett.
...
A világban jelentős geopolitikai aggodalom van, a jegybankoknak ehhez alkalmazkodnia kell.

Van még egy fontos tényező, amiről Pozsár szerint beszélnünk kell: nemcsak arról van szó, hogy magasan marad az infláció, hanem az infláció volatilitása is megnő. Néha felszúr majd magas szintre, majd leesik. Az ilyen típusú inflációval kapcsolatban a jegybankoknak sokkal nehezebb dolguk van. Paul Volcker például nagyon magasra emelte a kamatot, amivel recessziót okozott, de letörte az inflációt. Csakhogy ebben az időszakban rengeteg pénz áramlott a nyersanyagokba (például az Egyesült Királyságban, Norvégiában). Ez új kínálatot hozott a nyersanyagpiacra, ami segítette az árak leesését, emellett a kereslet is esett. Fontos történés még az Egyesült Államokban, hogy a '80-as években, Ronald Reagan elnöksége alatt gyengült a szakszervezetek ereje az USA-ban, ami lenyomta a béreket.
Manapság teljesen más a helyzet Pozsár szerint.

Jelenleg nem megy beruházás a fosszilis energiaszektorba, miközben a piac kifejezett feszes. A termelés nem tudja tartani a lépést a kereslettel, és nem látszik, hogy a kitermelési kapacitások nőnének a jövőben. Egészen más most a gazdasági együttállás, mint Paul Volcker idején, aki bizonyos szempontból egyébként szerencsés is volt Pozsár Zoltán szerint.
...emellett beszélni kell az iparpolitikák változásáról is. A nyugati gazdaságokban a meghatározó tényezők a következő években az újrafegyverkezés, a gyársorok áttelepítése, a készletezés átalakítása, és az energiai átállás folytatása lesz. A fenti fejlemények piacok számára meghatározó következményei a nyersanyagárak emelkedése lesz.

A helyzet újdonsága az lesz, hogy a Kelet ebben nem fogja finanszírozni a Nyugatot, a pénzügyi rendszerben a Kelet-Nyugat szimbiózisa véget ér, ezzel pedig átalakul a globális pénzügyi rendszer is. Ebben az új pénzügyi rendszerben kisebb szerepe lesz a dollárnak, a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, Kína és India) megkérdőjelezik majd a dollár globális vezető szerepét.
Mit jelent mindez a monetáris politikára nézve? Inflációt - mondta Pozsár.
...
Mindebből az következik, hogy a kamatok sokkal magasabbra nőnek, mint a piac most árazza, és sokkal tovább maradhatnak magas szinten, mint azt most várjuk."

Akit érdekel, az itt hallgathatja meg (időponthoz rögzítve - Pozsár Zoltán angolul beszél, egyébként magyar nyelven folyik a diskurzus):
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator
T

Törölt tag 1711

Guest
Tegnap 415ft-ért vettem nem akciós 3,5-es tejet a gyereknek, drágult 50ft-ot egy év alatt... Mondjuk UHT-t veszek mert a tárolóban áll.
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 999
35 216
113
A hatósági ár azt szolgálja, hogy az alacsonyabb jövedelműek is hozzáférjenek tűrhető áron az alapvető élelmiszerekhez. Ez éppen hogy nem árfelhajtó tényező, hanem éppenhogy stabilizáló. Ha a belföldi termékekre koncentrálnának és nem csak a profitra törekednének az üzletláncok.... így megoldás az átmenetileg állami tulajdonú nem profitorientált bolthálózat, meg támogatva az állami tulajdonú élelmiszeriparral/felvásárlóhálózattal. Egy kis államkapitalizmus...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
A hatósági ár azt szolgálja, hogy az alacsonyabb jövedelműek is hozzáférjenek tűrhető áron az alapvető élelmiszerekhez. Ez éppen hogy nem árfelhajtó tényező, hanem éppenhogy stabilizáló. Ha a belföldi termékekre koncentrálnának és nem csak a profitra törekednének az üzletláncok.... így megoldás az átmenetileg állami tulajdonú nem profitorientált bolthálózat, meg támogatva az állami tulajdonú élelmiszeriparral/felvásárlóhálózattal. Egy kis államkapitalizmus...

Hozzátenném időnként kimegyek szlovákba.
Szinte ft-ra ugyanannyi minden, kivéve a hatósági áras cuccokat

Btw. Komáromban már kiszerelésenként maximum 2 db és összesen maximum 5 liter olaj vehető egyszerre.
Tankolható napi üzemanyagot is rendszám alapján vezetik, így annak a körbeadogatása se buli már.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 999
35 216
113
Hozzátenném időnként kimegyek szlovákba.
Szinte ft-ra ugyanannyi minden, kivéve a hatósági áras cuccokat

Btw. Komáromban már kiszerelésenként maximum 2 db és összesen maximum 5 liter olaj vehető egyszerre.
Tankolható napi üzemanyagot is rendszám alapján vezetik, így annak a körbeadogatása se buli már.
#Jódeittmindenszarabbakkoris
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 999
35 216
113
 
  • Hűha
Reactions: zeal

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 901
32 560
113
Tej-ár kérdéshez:
A nyerstej-ár alakulása:
ar3aty-1663239631.jpg


(további tejes grafikonok itt)

Tehát már önmagában a nyers tej felvásárlási ára is nagyon sokat nőtt. Ehhez hozzájárul, hogy viszonylag sok szállítás van a nyerstej és a feldolgozott tejtermék viszonylatában, amire nyilván az üzemanyagár és a sofőr bérek növekedése is megmutatkozik.
De a tej feldolgozása elég nagy energiaigényű -pl.: hőkezelés- ami kb. megtízszereződött viszonylag rövid idő alatt.
 
K

kamm

Guest
A teljesen elmeroggyant brittonok nem csak sajat magukat szurjak ujra es ujra tokon, de most mar mindenkit rangatnak le a mocsarba...

Fed official warns UK tax cuts increase risk of global recession

Raphael Bostic from US central bank’s Atlanta branch warns of ‘uncertainty’ after pound touches record low


https%3A%2F%2Fd1e00ek4ebabms.cloudfront.net%2Fproduction%2F2fa44550-adb0-4ebc-bf61-7948064a14ea.png

The Federal Reserve building in Washington - The Federal Reserve last week implemented its third consecutive 0.75 percentage point rate rise and signalled further large increases to come © Kevin Dietsch/Getty Images


Colby Smith in Washington 48 MINUTES AGO

The UK government’s new fiscal plan has increased economic uncertainty and raised the odds of a global recession, a top official at the US central bank warned after sterling touched a record low.

Speaking while the pound whipsawed as traders digested UK chancellor Kwasi Kwarteng’s £45bn tax-cutting package, Raphael Bostic, president of the Atlanta branch of the Federal Reserve, said the plan “has really increased uncertainty and . . . caused people to question what the trajectory of the economy is going to be”.

Asked whether the plan and resulting volatility would increase the chances that the world economy tips into recession, Bostic said: “it doesn’t help”.

“A basic tenet of economics is more uncertainty leads to less engagement by consumers and businesses,” he said. “The key question will be, what does this mean for ultimately weakening the European economy, which is an important consideration for how the US economy is going to perform.”

Bostic’s comments came on the heels of a warning from Susan Collins, president of the Fed’s Boston branch, who said an external shock could tip the US economy into a recession.

Speaking at an event on Monday, Collins, whose tenure began in July, highlighted the challenges facing the Fed as it confronts price pressures that have proven much harder to root out than anticipated while spreading to a broad range of sectors.

“A significant economic or geopolitical event could push our economy into a recession as policy tightens further,” said Collins, who is a voting member on the Federal Open Market Committee this year and the first black woman to lead one of the bank’s branches.

She added: “Moreover, calibrating policy in these circumstances will be complicated by the fact that some effects of monetary policy work with a lag.”

Collins and Bostic are among the first top Fed officials to make public remarks since the central bank last week implemented its third consecutive 0.75 percentage point rate rise and signalled further large increases to come.

Most officials see the federal funds rate rising to 4.4 per cent by year-end before peaking at 4.6 per cent in 2023. It hovers between 3 per cent and 3.25 per cent.

Also on Monday, Loretta Mester, president of the Cleveland Fed, outlined the very high bar for the Fed to step back from its current campaign to tighten monetary policy, which is the most aggressive since 1981.

“Wishful thinking cannot be a substitute for compelling evidence. So before I conclude that inflation has peaked, I will need to see several months of declines in the month-over-month readings,” she said at an event hosted by the Massachusetts Institute of Technology.

Collins, meanwhile, said it is “quite likely that inflation is near peaking and perhaps may have peaked already”.

However, she noted there were some limitations to the Fed’s tools, particularly with regard to relieving supply-related bottlenecks and labour shortages that have helped push inflation up to its highest level in about four decades.

Like other officials, Collins thinks the jobs losses accompanying this tightening cycle could be less severe than in the past.

Because employers have struggled to find workers — resulting in one of the tightest labour markets in decades — most officials see the unemployment rate rising only as high as 4.4 per cent in the coming years from 3.7 per cent.

“There’s a really good chance that if we have job losses, it’s going to be smaller than what we’ve seen in other situations, and that’s what I’m banking on,” Bostic said in an interview with CBS on Sunday.

“We’re going to do all that we can at the Federal Reserve to avoid deep, deep pain, and I think there are some scenarios where that’s likely to happen,” he said.
 
K

kamm

Guest
  • Tetszik
Reactions: DTheo and Venom85