Aktív védelmi rendszerek (harcjárműveken)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 773
113
De. Átlövi simán :D
Ez egy tanknál hasznos dolog. Egy ilyen papír járgánynál nem. Csak gondolom ez volt a platform azt kibrópálták.
Tobbek kozott ezert is lenne jo beintegralni a Mongoose-3 elfogot az Iron Fist rendszerbe.Loprobakon a sabotok rendre mellementek az elfogas utan,a nagyobb hatotavnak koszonhetoen.40-50 meter helyett 200-300 meteren tortentek az elfogadok.Mongoose-3 akar a BONUS loszert is kepes elharizani.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
Tobbek kozott ezert is lenne jo beintegralni a Mongoose-3 elfogot az Iron Fist rendszerbe.Loprobakon a sabotok rendre mellementek az elfogas utan,a nagyobb hatotavnak koszonhetoen.40-50 meter helyett 200-300 meteren tortentek az elfogadok.Mongoose-3 akar a BONUS loszert is kepes elharizani.
Nem véletlen, hogy normàlis ember az Iron Fist-et preferàlta volna a kezdetektôl, ugyanakkor RCWS-sel és Strykeshiddel lenne az igazi. Plusz durva passzív pàncél.
 
  • Imádom
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 415
31 773
113
Nem véletlen, hogy normàlis ember az Iron Fist-et preferàlta volna a kezdetektôl, ugyanakkor RCWS-sel és Strykeshiddel lenne az igazi. Plusz durva passzív pàncél.
Hst ha kikeresed,hogy milyen APS rendszert vazoltam fel,mint kivanatost,annak resze az RM csempe is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 460
121 041
113
"The original ADS was borne to counter mostly shaped charge systems, such as missiles of rocket propelled grenades, however as reaction times showed the system could also deal with KE projectiles, it was developed also to cope these which are of course the most critical threats, and which use has come back to surface with peer to peer confrontations becoming reality. KE tungsten penetrators leave the MBT gun muzzle at around 1,800 m/s, their optimal aerodynamic configuration allowing them to lose a minimal part of that speed, under 10%, at 1,000 meters distance, less than 20% in terms of reduced energy delivered on the target. However the aim of the hybrid armour is to avoid that energy to reach the target.

The radar is used as a pre-warning system to detect the incoming threat and wake-up the system, data provided to the Central Information Management (CIM or ADC – active defence controller) allowing its identification and classification. Should it be considered non-threatening, for example a small arms round, no action would be taken, however if it is classified as a threat identification is carried out, chemical energy or KE mostly based on projectile velocity, and the point of intercept hence the timing of ignition of the countermeasure are calculated, the electro-optic sensor providing confirmation.

As said, the most critical threat is that coming from large KE penetrators, therefore we will mostly concentrate on those. Comparing videos and images provided by Rheinmetall, which in the last three years worked intensely on optimising its active protection against long rods, it was possible to note that while initially the penetrator was destabilised and tilted by a limited angle, the latest images show it broken into pieces, usually three, sometimes four, with those residual elements impacting the armour surface at high angle, often well over 45°. According to unspecific sources, this allowed reducing the penetrator effectiveness up to 75%, results having been proved in numerous tests, our source pointing out that a further optimisation work is ongoing.

RPS being working both on active and passive solutions, it is well placed to fully optimise the passive component to cope with residual effects caused by APS when intercepting the threat. These include not only blast events or incoming solid materiel but, in the case of shaped charges, also non detonated explosive. In case the shaped charge managed to detonate albeit not in the optimal way, due to for example to early initiation, the passive armour has to deal with this. Residual effects are not categorised in the AEP-55 publication, and since one year RPS is working with 10 different categories of such effects. The company found that these can be applied both for distributed systems, such as the Strike Shield, as well as for launcher-based systems, however the feeling is that in real cases residual effects generated from the latter would considerably differ."

stb. stb.

IAV Conference: Rheinmetall details its hybrid armour solution

+
"This passed functional acceptance tests in October 2021 after two years of development, under close supervision of the German Bundeswehr quality and assurance bureau, which worked together with its Hungarian counterpart. Following those tests, carried out against single- and tandem-shaped charge projectiles (a specific Hungarian requirement), the Magyar Honvédség decided to acquire the hybrid armour package for nearly the whole fleet.

Tests for tank application were intensified at the beginning of the current decade, development work being carried out in cooperation with the Bundeswehr. The reference threat in the KE domain is the Russian BM-42 125 mm APFSDS round, which 570 mm tungsten penetrator weighs 4.85 kg and has a muzzle velocity of 1,715 m/s. EDR On-Line understood that tests were carried out also with western 120 mm rounds fired at 200 meters distance, which allows simulating a higher velocity on target typical of state-of-the-art and/or future threats. According to information obtained, further tests and demonstrations should be carried out in 2023."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and arcas

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 514
55 806
113
"As said, the most critical threat is that coming from large KE penetrators, therefore we will mostly concentrate on those. Comparing videos and images provided by Rheinmetall, which in the last three years worked intensely on optimising its active protection against long rods, it was possible to note that while initially the penetrator was destabilised and tilted by a limited angle, the latest images show it broken into pieces, usually three, sometimes four, with those residual elements impacting the armour surface at high angle, often well over 45°. According to unspecific sources, this allowed reducing the penetrator effectiveness up to 75%, results having been proved in numerous tests, our source pointing out that a further optimisation work is ongoing."

Jó hát ezt hiszem ha látom...
Fémporral nem lehet nehézfémrudat törni, ráadásul 1 méterre robban az RM APS-e a páncéltól. Ezen a távon egy sűrű, hengeres testet jelentősen kimozdítani igen nehéz. Eltörni szintén.
A reaktív páncélok úgy törik el, hogy két fémlemez közé beszorul a lövedék és aztán robbantanak, és a szétrepülő fémlemezek vágják szét a rudat.
A másik opció (pl. ukrán Kés), hogy csík alakú EFP töltettel megpróbálod több ponton megtörni a rúd szerkezetét.
Ezek közül egyik megoldás sem APS. :rolleyes:

Az Izraeli és az orosz elgondolás is az, hogy nagy távolságon (min. 300 méter) nagy robbanó erővel ellökik+erodálják a rúd orrát, ami miatt az új irányszöget kap, így egy akár 10 fokos kitérítés esetén is, a cél mellé repül a lövedék.
Ez amúgy működik is.

Ha az RM például az ukrán módszert veszi át, csak előbb robbantanak, mint ahogyan oda ér a lövedék, az nem APS, hanem távérzékelős ERA. Ilyenen például a kínaiak is dolgoznak. (Ahogyan ellentöltetes ERA-n is)
De ezekkel szemben azért vannak erős fenntartásaim a nyíllövedékek ellen. Óriási erővel kell robbantani, hogy eltörj egy nyilat, ráadásul az RM megoldása szerintem túl közeli. Nincs elég hely kibillenteni a lövedéket.

Az első képen az ukrán EFP-s reaktív páncél, a kés:
158297_original.jpg


Kínai ellentöltetes reaktív páncél:
4E2EJJf.gif
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 460
121 041
113
Ha az RM például az ukrán módszert veszi át, csak előbb robbantanak, mint ahogyan oda ér a lövedék, az nem APS, hanem távérzékelős ERA. Ilyenen például a kínaiak is dolgoznak. (Ahogyan ellentöltetes ERA-n is)
Szerintem itt jófelé gondolkodsz, mivel ERA-ként működik a cucc közvetlen találat esetén.
Egyelőre én is úgy vagyok vele, hogy a kinetikussal szkeptikus vagyok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 514
55 806
113
Egyelőre én is úgy vagyok vele, hogy a kinetikussal szkeptikus vagyok.

Iron Fist-es videót nézd meg. 50. másodperctől mutatják, ahogyan telibe találja a nyíllövedéket. Le is töri az orrát.
De a lövedék alig mozdul ki a menetirányából.
Szó sincs arról, hogy elfordulna vagy hasonló. Pedig leszakadt az orr része!
Én is nagyon szkeptikus vagyok az RM állításaival kapcsolatban.
De a vak is mondta: Majd meglátjuk ;)
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 462
8 761
113
Az aktív védelem ott kezdődik, hogy egy radar érzékeli a fenyegetést. A 2 vh-ban úgy rémlik volt olyan szövetséges megoldás, hogy repülőről alumínium-csíkokat szórtak, hogy megzavarja a radarokat. APS radarját nem lehet megzavarni? Valamiféle fémpor-felhővel mondjuk?
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 079
36 539
113
Az aktív védelem ott kezdődik, hogy egy radar érzékeli a fenyegetést. A 2 vh-ban úgy rémlik volt olyan szövetséges megoldás, hogy repülőről alumínium-csíkokat szórtak, hogy megzavarja a radarokat. APS radarját nem lehet megzavarni? Valamiféle fémpor-felhővel mondjuk?
Annál szerintem azért több kell, de amúgy szvsz ez lesz az irány: az ATGM-ek is kapnak egy saját kis zavaró rendszert. Ez még vagy 10-15 év legalább, hiszen az APS-ek sincsenek elterjedve, nem hogy az APS-en átjutó rakéták!
Egyelőre a felülről támadó ATGM-ek a legtöbb APS-nek kihívást jelentenek, de hosszabb távon a rakétákba épített elektronikus zavaró lesz a megoldás. Elég annyit elérni, hogy "elmérje a célt" és túl korán vagy túl későn induljon be az elhárító töltet...
 
  • Tetszik
Reactions: beta

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
Annál szerintem azért több kell, de amúgy szvsz ez lesz az irány: az ATGM-ek is kapnak egy saját kis zavaró rendszert. Ez még vagy 10-15 év legalább, hiszen az APS-ek sincsenek elterjedve, nem hogy az APS-en átjutó rakéták!
Egyelőre a felülről támadó ATGM-ek a legtöbb APS-nek kihívást jelentenek, de hosszabb távon a rakétákba épített elektronikus zavaró lesz a megoldás. Elég annyit elérni, hogy "elmérje a célt" és túl korán vagy túl későn induljon be az elhárító töltet...
Azért ez nem lesz ennyire egyszerű, hiszen többféle szenzor érzékeli a közeledő objektumot, ebből az optikai nehezen zavarható.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 079
36 539
113
Azért ez nem lesz ennyire egyszerű, hiszen többféle szenzor érzékeli a közeledő objektumot, ebből az optikai nehezen zavarható.
Mondjuk azt nem igazán értem hogy egy olyan koszos környezetben ahol a tank mozog hogy marad megbízhatóan használható egy optikai érzékelő. StrikeShiled esetében kifejezetten közel vannak a talajhoz az érzékelők...
A radar része mindenesetre elvben zavarható, az egész rendszer működésére ez miként hatna ki azt nem tudom, de ez egy elég valószínű fejlesztései irány lesz szerintem.
Egyelőre APS.ek sincsenek elterjedve, szóval még azért 10-15 év mire ez valós probléma lesz az ATGM-ek számára.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
Mondjuk azt nem igazán értem hogy egy olyan koszos környezetben ahol a tank mozog hogy marad megbízhatóan használható egy optikai érzékelő...
A radar része mindenesetre elvben zavarható, az egész rendzser működésére ez miként hatna ki azt nem tudom, de ez egy elég valószínű fejlesztései irány lesz szerintem.
Egyelőre APS.ek sincsenek elterjedve, szóval még azért 10-15 év mire ez valós probléma lesz az ATGM-ek számára.
Sűrített levegős lefúvatás? :rolleyes:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 079
36 539
113
A képek alapján amit eddig láttam a StrikeShiledről, nem sűrített levegős...az sem lenne megbízható, mert állandóan ellenőrizni kellene a tartálynyomást és/vagy az oda vezető légvezetéket...
Amennyire tudom, minden APS elsősirban a radarra épít, optika inkább másodlagos. Ha jól emlékszem akkor legtöbb rendszernél nem megy állandóan a radar, hanem egy rakéta indítást érzékelő optika aktíválja a radarokat és onnantól kezdve arra hagyatkozik hogy mikor és hová kell lőnie...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 246
67 214
113
A képek alapján amit eddig láttam a StrikeShiledről, nem sűrített levegős...az sem lenne megbízható, mert állandóan ellenőrizni kellene a tartálynyomást és/vagy az oda vezető légvezetéket...
Amennyire tudom, minden APS elsősirban a radarra épít, optika inkább másodlagos. Ha jól emlékszem akkor legtöbb rendszernél nem megy állandóan a radar, hanem egy rakéta indítást érzékelő optika aktíválja a radarokat és onnantól kezdve arra hagyatkozik hogy mikor és hová kell lőnie...
Persze távot azzal tud mérni, ámbátor egy buta kis lézert csapnék hozzá, hogy az optika is tudjon. Ugyanakkor mivel gyújtják bele az M.I.-t feltételezem ebbe is, pusztán típus felismerés-látszólagos méret alapján is elvárható lenne tőle az ellenintézkedés.