AMX-10 RC (Franciaország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Hozzáfűzni való az Ukrán szerepléshez:
Nem tudom hogyan,mire használták az Ukránok. Ne felejtsük el hogy ez egy kb 50 éves konstrukció és FELDERÍTÕ jármű. Nincs stabilizátora, aknavédelme sem , az éjszakai harc képessége is épp hogy csak elmegy manapság.
A löveg elmegy apck , ifvk ellen, tűztámogatásra, szembe állítani egy harckocsival az elég meredek.
A harctéren fellelhető minden 20 mm nél nagyobb fegyver életveszélyt jelent rá.
Nem mondom hogy rossz de manapság már csak igen korlátolt használatra alkalmas, erősen fogyó eszköz .
Ezért sem csodálkozom hogy nem vált be az Ukránoknak, szerintem nem is úgy használják ahogy ki lehetne belőle hozni a maximumot.
Érdekes,hogy elvileg Ukrajnában meglenne a tér az AMX 10 RC-nek,de nem tud odáig eljutni.Az müszaki zárak,a gyorsan telepithető aknamezők és a tüzérség képes lezárni az átszivárgási pontokat.Igy nem marad más,mint a lassú felörlő harc-ahova meg nem való.
Tavaly,a háború elején lett volna jol használható,mikor még nem volt meg a zárt frontvonal.Ha már áttörték a frontvonalat,és a résen ki tud jutni a mögöttes területre potyázni,megint használható lehet-de pont most bajban van.
Könnyűlovasság ostromló szerepben nem igazán jó helyen van.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 459
10 563
113
Érdekes,hogy elvileg Ukrajnában meglenne a tér az AMX 10 RC-nek,de nem tud odáig eljutni.Az müszaki zárak,a gyorsan telepithető aknamezők és a tüzérség képes lezárni az átszivárgási pontokat.Igy nem marad más,mint a lassú felörlő harc-ahova meg nem való.
Tavaly,a háború elején lett volna jol használható,mikor még nem volt meg a zárt frontvonal.Ha már áttörték a frontvonalat,és a résen ki tud jutni a mögöttes területre potyázni,megint használható lehet-de pont most bajban van.
Könnyűlovasság ostromló szerepben nem igazán jó helyen van.
Nem véletlen egyébként hogy nem ez volt a páncélos erõk mbtje Franciaországban sem. Az ezzel felszerelt alakulatok amolyan "kiegészítés" voltak a tankok és a NATO erõk mellé. Gyors, lépést tart akár közúton is a motorizált gyalogsággal, megfelelő ütőerőt biztosíthat találkozó harcban, azt ennyi.
Felderítéskor beköszönhet a lövegével , rajtaütésben is beválhat, számára kedvező körülmények közt hasznos lehet de nem lehet tőle többet elvárni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Nem véletlen egyébként hogy nem ez volt a páncélos erõk mbtje Franciaországban sem. Az ezzel felszerelt alakulatok amolyan "kiegészítés" voltak a tankok és a NATO erõk mellé. Gyors, lépést tart akár közúton is a motorizált gyalogsággal, megfelelő ütőerőt biztosíthat találkozó harcban, azt ennyi.
Felderítéskor beköszönhet a lövegével , rajtaütésben is beválhat, számára kedvező körülmények közt hasznos lehet de nem lehet tőle többet elvárni.
Nem tank,egy felderitő-portyázó járgány
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 096
113
Azért a Leo1 védelmén dinamikus védelemmel illetve a hozzá kifejlesztett kiegészítő páncélzattal lehet javítani ellentétben a francia c
Miért ellentétben? Azaz az AMX-en miért ne lehetne? Az Ukrajnàban mûködô gépek konfiguràciója 17,2 tonna. Öt tonna tartalék van bennük tovàbbi kiegészítô pàncélzatra.

Megsúgom, van egy AMX-10 RCR-rôl szóló PDF a HTKA fôoldalàn. :oops:
Amúgy a 10RC védelmének a legfőbb problémája a csapnivaló aknák elleni védelme, ebben az ukrik szerint még egy MAXPRO is köröket ver rá és ezért teljesen alkalmatlannak tartják az offenzívában való felhasználására a Leo 1 ebben azért valószínűleg a 10RC-nél jobban teljesít.
Szóval ebben a konfiguràcióban rossz az aknavédelme, ha tesznek rà akna elleni kiegészítô pàncélt akkor lesz rajta és nem lesz ennyire rossz a védelme. Ugyanez igaz a repeszvédelemre, gépàgyú elleni védelemre.

Ahogy a Leopard 1-nek is ha tesznek rà, akkor nem lesz annyira borzalmasan gyenge akna elleni védelme mint ami van. Mert alapból az van.
 
W

Wilson

Guest
Miért ellentétben? Azaz az AMX-en miért ne lehetne? Az Ukrajnàban mûködô gépek konfiguràciója 17,2 tonna. Öt tonna tartalék van bennük tovàbbi kiegészítô pàncélzatra.

Megsúgom, van egy AMX-10 RCR-rôl szóló PDF a HTKA fôoldalàn. :oops:
Tisztában vagyok vele mivel elolvastam , de az ukrik mégis a csupasz AMX-t használják talán nem véletlenül, amúgy meg nem lehet csak úgy ész nélkül felpakolni a kiegészítő védelmet mert ugyan lehet, hogy még 5 tonnát elbír a platform , de pl a torony mozgató mechanikát már nem lehet jobban terhelni...
Szóval ebben a konfiguràcióban rossz az aknavédelme, ha tesznek rà akna elleni kiegészítô pàncélt akkor lesz rajta és nem lesz ennyire rossz a védelme. Ugyanez igaz a repeszvédelemre, gépàgyú elleni védelemre.

Ahogy a Leopard 1-nek is ha tesznek rà, akkor nem lesz annyira borzalmasan gyenge akna elleni védelme mint ami van. Mert alapból az van.
Azért nem biztos, hogy az a kiegészítő páncélzat annyit javít az aknavédelmén, ha fel lehetne érdemi védelmet adódóan páncélozni, az ukri AMX-n már ott lenne de én még nem láttam egyetlen képet sem kiegészítő aknavédelemmel felszerelt ukri AXM-l, és az ukrik inkább hátravonják őket mint sem felpáncéloznák őket,,,
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
MAXPRO egy MRAP,perszehogy jobb az aknavedelme.BMPknek sincs jobb aknavedelme,mint az AMX10nek.
Egyszeruen nem egy felorlo harcra való cucc,nincs tere kibontakozni .
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Vogon

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azért nem biztos, hogy az a kiegészítő páncélzat annyit javít az aknavédelmén, ha fel lehetne érdemi védelmet adódóan páncélozni, az ukri AMX-n már ott lenne de én még nem láttam egyetlen képet sem kiegészítő aknavédelemmel felszerelt ukri AXM-l, és az ukrik inkább hátravonják őket mint sem felpáncéloznák őket,,,

Nem értem min vitatkoztok. A "kerekes tanknak" csak akkor lenne V feneke, ha megemelik vagy a hasa lóg. Ez utóbbinál viszont fenn tud akadni jobban.
Lehet még egy lemezt hegeszteni a fenékre, meg még egyet, de Negannak igaza van. Kiragadtak egyetlen paramétert egy hülye összehasonlításból. Egyetlen indok az lehet rá, hogy épp ráhajtottak néhány aknamezőre, amire mind a két oldalnak csuklóból a válasza, hogy az oroszok szórtak még aknákat távolról a kerekes tank mögé, az ukránok meg kiszórtak pár aknát távolról a kerekes geci elé. Nem akarok gyerekrajzokat csinálni, hogy ebben a pillanatban a francia felderítő épp hol volt az aknákhoz képest. Remélem enélkül is érthető lesz.

Lehetne fanyalogni, hogy ez mennyire volt jó taktika, de nem láttak jobb megoldást. Az ukrán harckocsizók sem, akik ezt a gépet kapták, ezzel kellett boldogulniuk. Az ukrán parancsnokoknak is ez volt a legjobbnak tűnő ötletük. Az orosz pk-knak is.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
Én alapból nem értem ezt a dolgot.
Ez egy felderítő jármű ami, nem mellesleg erősebb páncélzatú mint egy BMP, hisz körkörösen védett a 14,5-ös AP lőszerrel szemben. Elégséges ez a védelem annak a járműnek amit harcfelderítésre kéne használni? Hát nem! De ne felejtsük el, hogy meg mindíg védettebb mint a BMP páne a BTR sorozat amit ugyancsak harcfelderítésre IS kéne hasznalni.
De még véletlen sem tank!
 
W

Wilson

Guest
Én alapból nem értem ezt a dolgot.
Ez egy felderítő jármű ami, nem mellesleg erősebb páncélzatú mint egy BMP, hisz körkörösen védett a 14,5-ös AP lőszerrel szemben. Elégséges ez a védelem annak a járműnek amit harcfelderítésre kéne használni? Hát nem! De ne felejtsük el, hogy meg mindíg védettebb mint a BMP páne a BTR sorozat amit ugyancsak harcfelderítésre IS kéne hasznalni.
De még véletlen sem tank!
Viszont az ukrik az első vonalban is használták arra viszont nem alkalmas...
 
W

Wilson

Guest
A harcfelderítést hol máshol szeretnéd megvalósítani?
Úgy látszik én nem voltam elég érthető az ukrik harckocsiként használták az első vonalban, amúgy ha jól tudom a francik többek között azért vonták ki a hadrendjükből mert már harcfelderítő járműnek is elavult.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 096
113
Úgy látszik én nem voltam elég érthető az ukrik harckocsiként használták az első vonalban, amúgy ha jól tudom a francik többek között azért vonták ki a hadrendjükből mert már harcfelderítő járműnek is elavult.
Nem vontàk ki, leàllítottàk a jaguar programot és ezeket modernizàljàk tovàbb 2040-ig hasznàlva.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 042
113
A harcfelderítést hol máshol szeretnéd megvalósítani?
Hogy tud egy ilyen jármű (bármilyen) jármű harci felderítést végezni ha összefüggő aknamező van?

Egy ötlet: légpárnás járművek szárazföldre! Több teszt is igazolta hogy simán átsiklanak a nyomásra érzékeny aknák fölött, sőt baromi gyorsak is!
Döntő pálcás és mágneses mondjuk gond lehet...előbbi visznylag ritka, utóbbi meg elektronikusan beindítható biztosnságos távolságról.

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
Hogy tud egy ilyen jármű (bármilyen) jármű harci felderítést végezni ha összefüggő aknamező van?

Egy ötlet: légpárnás járművek szárazföldre! Több teszt is igazolta hogy simán átsiklanak a nyomásra érzékeny aknák fölött, sőt baromi gyorsak is!
Döntő pálcás és mágneses mondjuk gond lehet...előbbi visznylag ritka, utóbbi meg elektronikusan beindítható biztosnságos távolságról.

Az aknamezőt is védik, mint minden műszaki zárat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 042
113
Az aknamezőt is védik, mint minden műszaki zárat.
Ez világos, de nehezebben tudnának mit kezdeni egy 50-60-nal az aknamezőn átszáguldó légpárnás APC-vel, mint egy 20km/h-val haladó aknataposó görgőket toló járművel!
Szóval a légpárnás APC szerintem jó ötlet! :)
Megyek is levédetni az ötletem! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
Ez világos, de nehezebben tudnának mit kezdeni egy 50-60-nal az aknamezőn átszáguldó APC-vel, mint egy 20km/h-val haladó aknataposó görgőket toló járművel!
Szóval a légpárnás APC szerintem jó ötlet! :)
A harcfelderítés nem valami rally verseny, nem a száguldozásról szól.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 821
36 042
113
A harcfelderítés nem valami rally verseny, nem a száguldozásról szól.
Oké, akkor csak csapatszállítást írok be a szabadalmi nyomtatványra. :)

Most komoly probléma, hogy az aknák miatt az első vonalig sem jutnak el az ukránok, hogy elfoglalják azt. Egy ilyen légpárnás páncélozott APC legalább az aknamezőn átrepítené őket nagyon gyorsan...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
Oké, akkor csak csapatszállítást írok be a szabadalmi nyomtatványra. :)

Most komoly probléma, hogy az aknák miatt az első vonalig sem jutnak el az ukránok, hogy elfoglalják azt. Egy ilyen légpárnás páncélozott APC legalább az aknamezőn átrepítené őket nagyon gyorsan...
A modern aknákra nem kell fizikailag rámenni, hogy robbanjanak, ilyen pl a HAK-1M is.