Ausztrália újabb Super Horneteket akar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
<i>Kerdes mi lesz akkor ha a nemzetkozi piacokon nem lesz elado elelmiszer ??? A lakossag ehsege egyenlo a rendszer bukasaval az az nem megengedheto.</i>

Amíg lesz rá vevő, addig lesz termelő is. A világ mezőgazdasága pusztán technikai oldalról nézve annyi élelmiszert képes termelni, hogy bőven elég mindenkinek. A fizető kereslet határozza meg a termelést elég rég és nem a technikai korlát. Nem azért éhezik a világ elég nagy része, mert technikailag lehetetlen megtermelni, hanem azért, mert pénze nincs kajára... Ugyanis a világban mindig is a pénz beszélt...

Kis hazánk is anno ~20-25 millió ember képes lett volna ellátni egy jobb évben, és ezt kedves SZU ezt ki is használta, értsd megkopasztott minket bagóért.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
@molnibalage

<i>Ez a “bölcsesség” termelt ki olyan kaliberű embereket is, mint mao ce tung meg pol pot. (Itt persze ferdítek, mert pol pot Európában tanult.)</i>

A "nyugati bölcsesség" meg olyan kaliberű embereket termelt ki, mint Hitler, Göring, Sztálin, vagy éppen a napokban 27 embert, köztük zömében gyerekeket legyilkolászó amerikai fiatalember...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
"Ez a “bölcsesség” termelt ki olyan kaliberű embereket is, mint mao ce tung meg pol pot. (Itt persze ferdítek, mert pol pot Európában tanult.)"

Ennyi nekifutással felsorolhatnál pár ellenpéldát is. Amúgy Maó, nem hadvezérként bukott meg, hanem békeidőszakban kormányzó reformerként.
 
M

molnibalage

Guest
@GrGLy:

A gyilkolászó fiatalamber nem a végrehajtó hatalom tagha volt. Sztálinnak sok köze nem volt a nyugathoz, és akkor még finoman fogalmaztam. Hitler azt tényleg valid megjegyzés.

A "keleti bölcsek" biztosan nem azt tanulták párzsi egyetemen, hogy gyilkold le saját néped és kergess egy röhejes álmot (mezőgazdasági állam). A balfasz pol potnak a bölcsességgel ezt sikerült kipréselnie magából...

@Mackensen

Öööö, mao mikor is volt nagy hadvezér...? Az milyen reformer hozzállás, hogy irtom a saját értelmiséget...?

Minden kocsi állam közös vonása, hogy vérengző, semmihez sem értő, agresszív idióta balfaszok vezették. Nem véletlen az, hogy egyes "reflexek" feladásáig egyik ilyen állam semi vitte az égvilágon semmire...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Épp ezt mondom, hogy békeidőben nem vált be, és mint reformer vallott kudarcot. Nekik nem a háborúkkal akadtak "gondjaik", hanem a békebeli kormányzással.

Öööö, mao mikor is volt nagy hadvezér…?

http://en.wikipedia.org/wiki/People's_Liberation_Army#Major_wars_and_events
 
M

molnibalage

Guest
@Mackensen

Semmiféle komoly katonai győzelmet nem látok a linkeken komoly ellenféllel szemben...

Azt, hogy a maoi szellemben kiépített kínai haderő mire volt képes Vietnám ellen, arról a katpol blogon olvashatsz. Ennyit mao katonai tapasztalatairól és hatásairól.

Egy balfasz volt, akinek sajnos hatalma volt. A komcsik semmi máshoz nem értettek legtöbbször csak a népirtáshoz és a hatalom megszerzéséhez. Sajnos...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Ez igaz is, meg nem is. Maónak is voltak időszakai. Az is igaz, hogy az ellenfelei "gyenkég" voltak, de kihez képest? Amerikához mindenképpen. De hozzájuk képest? Ne feledkezz meg, hogy ők sem voltak valami állig felfegyverzett bagázs. Ha megpróbáljuk csak egy matek képlettel modellezni a polgárháborút Csang Kaj-sek fölényesen kellett volna győzzön. Ennek ellenére a komcsik győztek.
A polgárháború is érdekesen alakúlt. Maó "zsenialitása" abban rejlett, hogy nem a fővárost célozta meg mint stratégiai célt, hanem a vidéket. Hatalmas újjítás volt a Moszkva álltal erölttettni próbált irányvolnaltól. Ezt asszem már említettem sakk vs. gó stratégia.
A polgárháború ahogy egyre jobban kiteljesedett mind jobban hasonlított egy reguláris háborúra. A végén olyan hadműveletek voltak, annyi emberrel és felszerelésse, melyek bármely világháborús európai hadműveletnek is becsületére vállt volna.
A Maó szellemében működő hadsereggel amerikának is meggyűlt a baja Kóreában. Szóval ezt a témát érdemesebb korszakokra lebontani.
Maó végső éveit a kulturális forradalom jellemezte ami már békeidőszakban történ. A hadsereg elkúrása is akkorra tehető.
A 79-es háború az már Deng idejében történt, igaz, hogy magán viselte Maó elkúrását. Mindenesetre akik komolyabban megszakértették a témát azt a háborút még nem zárták le teljesen. Politikai hatásai máig érződnek, még ha katonailag vitattható is az akció. A katpolos cikk jó kiindulópont, de a végső következztetések messze nem teljesek, főleg nem a politikai hatásait illetően.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Itt egy igazi partraszállás. Hainan szigetek után jött volna Taiwan is, csak a történelem másként alakúlt.

http://en.wikipedia.org/wiki/Landing_Operation_on_Hainan_Island

Bárhogy nézem ez már inkább két reguláris erő közti összecsapás, semmmint egy gerillaakció.
 
M

molnibalage

Guest
<i>A Maó szellemében működő hadsereggel amerikának is meggyűlt a baja Kóreában.</i>


????

Szerinted miér ért véget a háború az 53. szélességi körön? Mert az "önkéntesek" is szépen elfogytak és a jenkik meg nem erőltették tovább.

<i>A katpolos cikk jó kiindulópont, de a végső következztetések messze nem teljesek, főleg nem a politikai hatásait illetően.</i>

Az utóhatása mao szempontjából lényegetelen, maga a fegyveres erők teljesítménye az, ami számít. Minden, amit a rendszer kitermelt magából akkor méretett meg egy olyan ellenféllel szemben, aki a a jenkikkel nézett szembe. Az eredmény ismert...
 
M

molnibalage

Guest
<i>Itt egy igazi partraszállás. Hainan szigetek után jött volna Taiwan is, csak a történelem másként alakúlt.</i>

Ööö, ennél a szigetnál a távolság 1/10-e a tajvani szorosnál levőnél. "Kicsit" más léptékű a dolog.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
"Szerinted miér ért véget a háború az 53. szélességi körön?"

Kína szempontjából, holl kellett volna véget érjen? Egyáltalán miért léptek be a háborúba? Hol ért volna végett, ha nem lépnek be? Úgy kellett nekik az a háború, mint púp a hátukra.

"Az utóhatása mao szempontjából lényegetelen."

Az előzménye is, mivel akkor Maó már jó ideje halott volt.

"Minden, amit a rendszer kitermelt magából akkor méretett meg egy olyan ellenféllel szemben, aki a a jenkikkel nézett szembe. Az eredmény ismert…"

Erre mondtam azt, hogy érdemes lebontani Maó érát időszakokra, mivel nem "minden" amit csináltak volt katasztrófa. A katasztrófák inkább a békebeli vezetését jellemezték. Akkor szállt el a fickó agyilag.
A háború katonai eredménye ismert, de ez annyira jelentéktelen a politikaitól, hogy aki azzal a háborúval foglalkozik szinte mind a politikai hozadékait elemzi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
"Ööö, ennél a szigetnál a távolság 1/10-e a tajvani szorosnál levőnél. “Kicsit” más léptékű a dolog."

Asszem a távolság lett volna a legkissebb baj. Nagyon bekavart a kóreai háború és a Taiwan melletti amerikai kiállás. Azzal már nem tudtak mit kezdeni.
 
M

molnibalage

Guest
<i>Asszem a távolság lett volna a legkissebb baj.</i>

Nem. Ugyanis ekkora távolságon még nem kell komoly eszköz, kis túlzással át lehet csónakázni. 200 km-en ez már nem áll fent...
 
M

molnibalage

Guest
<i>Az előzménye is, mivel akkor Maó már jó ideje halott volt.</i>

Jó ideje...? 3 éve? Mennyi ideig volt góré...? Ja, hogy majdnem 3 évtizedig...? Egy haderőben a koncepcióváltás mennyi? Tehát a fegyveres erők nagyon hű lenyomatát adták annak, hogy a bölcs vezér rendszere mire volt képes. Hát arra...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Nem mondtam, hogy nem okozott volna problémát csak azt, hogy az ősszes probléma közül az volt a legkissebb. Amerika álláspontjához képest mindenképpen:)
A hainanos példát inkább azért említettem, mert a polgárháborúról az az általános vélemény, hogy azt egy gerillahadsereg vívta meg. Ami valóban úgy indúlt, de a végső években egy reguláris hadsereggé nőtte ki magát, mely képes volt 100 ezres hadsereg koordinálására és egy összetett művelet végrehajtására.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
"Egy haderőben a koncepcióváltás mennyi? Tehát a fegyveres erők nagyon hű lenyomatát adták annak, hogy a bölcs vezér rendszere mire volt képes. Hát arra…"

Ühümm... akkor had idézzem magamat: "Erre mondtam azt, hogy érdemes lebontani Maó érát időszakokra, mivel nem “minden” amit csináltak volt katasztrófa. A katasztrófák inkább a békebeli vezetését jellemezték. Akkor szállt el a fickó agyilag."
Mikor is kezdődött a kulturális forradalom? (1966) Tizenhárom évvel azelött. A polgárháború és Kórea mikor is volt?
Mondom a Maó érát nem lehet egy kalap alá venni.
 
M

molnibalage

Guest
Továbbra sem értem mao mosdatásodat. Az ő rendszerének öröksége dohogott 1979-ben és a vietnámi elvtársak adtak egy szép nagy maflást az akkor már kevésbé elvtárs Kínának.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
molni

"Amíg lesz rá vevő, addig lesz termelő is. A világ mezőgazdasága pusztán technikai oldalról nézve annyi élelmiszert képes termelni, hogy bőven elég mindenkinek. "

Az elmult ot evben ketszer csokent a FAO szerint a vilag elelmiszer tartaleka 2-3 honapra elegendo szint ala. Azota is olyan 6 honap korul cirkulal es az amire en gondolok az pl egy globalisan vagy akar csak reszben globalisan elterjedo betegseg, szarazsag ami miatt kiesik a termes egy ket evre vagy meg tobb is.

"A fizető kereslet határozza meg a termelést elég rég és nem a technikai korlát"

Csak hogy a mezogazdasg nem olyan rugalmas a szallitasi idok kapcsan. Ahoz hogy azt a magot elvesd es megnojon es learasd ahoz ido kell . Raadasul meg azt a magot sem vetheted el akarmikor mert a legjobb helyeken is erre max 6 havonta van lehetoseg. Tehat egy megnovekedo igenyekre cca 1 eves a minimum atfutasi ido. Allattenyesztesnel ez meg megtobb mert a nostenyek parzasi ideje is csak alkalmankent van evente a vemhesseg 270 napja ( pl szarvasmarha ) majd az hogy az allat felhizzon ez pl igy ket ev.

Tehat ha nincs kaja mert valahol szarazsag betegseg stb miatt kiesett egy rahedli kapacitas akkor nem tudsz leakasztani a vilagpiacrol nagyhirtelen .

Ha mashol a betegseg szarazsag nem uti fel a fejet akkor cca egy ev mire a kapacitast potolni tudod. 1,3 milliard emberre nincs az a tarolo kapacitas amivel te egy evre eleg elelmiszert tudnal tarolni. Ezert vannak szarban es ezert probalnak most minden fele termofoldeket venni. Nallunk most ccsak potom 4 milliard dollaert vettek termofoldet.

Olyan kenyszerpalyan mozog az elelmiszer ellatasuk hogy gondolni sem tudnak a fentarthato halaszati technologiakra ami alltal a halban gazdag ( hol van az mar ) vizeiket ugy halasznak hogy hosszutavon fentarthato legyen , hanem egyszeruen leraboljak a vizeiket olyan szintre hogy dobbenet es jarnak at flottastul mas orszagok vizeire lopni.

Az elelmiszer az egyik nagyon gyenge pontjuk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 768
113
Ez így igaz. De Maó, nem csak ennyiből áll. A vita abból indúlt, hogy Maó egy inkompetens katonai gondolkodó volt e, vagy sem? Én meg azt mondom, hogy a pályafutása alatt voltak zseniális húzások, úgy, mint katasztrófálisak. Jaaa és visszatérve a keleti katonai stratégiákra Maóra és Polt potra lekorlátozni az egészet, megint messzemenő leegszerüsítése az egész problémának.