Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 612
11 281
113
De, tudod a szavaknak jelentése van. Mást jelent a kérdés és mást jelent a probléma szó. De elég furcsa, hogy Neked a két szó ugyan az.
A kérdés az nem ítélet.
Rugózhatunk a két szó jelentésén, szerintem ha "súlyos etikai kérdésről" beszélünk, akkor se semleges a könyv hozzáállása.
De ha egyértelműen nem bizonyítható, akkor miért kellene egy általános iskolás tankönyvben kiállni egy bizonytalan dolog mellett?
Nem kell kiállni mellette. Egyszerűen nem kéne állást foglalni a kérdésben, ha már egyszer nem tudjuk a helyes választ.
Mesekönyv téma megvolt? Szerencsére arról még nem lehetett hallani, hogy itthon megtörténjen ami nyugaton, de ne legyen kétségünk, hogy ebbe az irányba tendál a dolog.
Igen, volt egy mesekönyv, ami a propaganda szerint csak LMBTQ témával volt tele. Helyette a mesék főszereplői különböző kisebbségek, hátrányos helyzetű csoportok tagjai, például elhanyagoló/bántalmazó családban élő gyerekek, LMBTQ emberek, romák vagy örökbefogadott gyerekek.
Igen, tényleg "veszélyes", ha ezekről hall egy gyerek..
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
3 949
113
Szerintem pont az lenne a célja a tanításnak, hogy az adott illető megtanuljon gondolkodni és önállóan állást foglalni egy kérdésben.

Meglátásom szerint itt éppen az a baj, hogy csak egy nézőpontot mutat be. Ha megmutatna egy másikat (pl. deformált/beteg magzat; nemi erőszak, vérfertőzés következtében létrejött magzat) is, akkor talán kevésbé lenne aggályos. (Bár ezt talán nem nyolcadikos gyerekekkel kellene megvitatni.)
A tanításnak nem az a célja ált. iskolában, megtanítson önállóan dönteni/állást foglalni.
Az előbb még azon voltál, hogy nem kell mélységekben tanítani az adott" következményt" !
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Rugózhatunk a két szó jelentésén, szerintem ha "súlyos etikai kérdésről" beszélünk, akkor se semleges a könyv hozzáállása.

Nem kell kiállni mellette. Egyszerűen nem kéne állást foglalni a kérdésben, ha már egyszer nem tudjuk a helyes választ.

Igen, volt egy mesekönyv, ami a propaganda szerint csak LMBTQ témával volt tele. Helyette a mesék főszereplői különböző kisebbségek, hátrányos helyzetű csoportok tagjai, például elhanyagoló/bántalmazó családban élő gyerekek, LMBTQ emberek, romák vagy örökbefogadott gyerekek.
Igen, tényleg "veszélyes", ha ezekről hall egy gyerek..
Az a gond, hogy jobbra-ballra facsargatod a dolgokat és bagatelizálsz.
Milyen tudományos életet élsz, ha az adott szavaknak nem tulajdonítasz jelentőséget?

Igen, volt a könyv, amiben volt ilyen téma -de nem mondtam, hogy csak az volt- és vannak olyan mesék is, amiben ugyan úgy a gyerekeknek szól és lmbtq elemek vannak benne. Be lehet mutatni, csak nem értem, hogy akkor mia gond, hogy ha egyik kisgyerekeknek mond valami témát, a másik, meg 8.-osoknak vet fel kérdéseket?
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
3 949
113
Hol szexelnek a 12 évesek?? :eek: :eek:
Egy 12 éves gyerek szerintem nem éri fel szellemileg, hogy milyen felelősséggel jár a terhesség, az abortusz esetleges etikai vonzatait meg pláne nem.
Házibuliban, lépcsőházban, fa alatt, bokorban. Üdv a jelenben.
Te 12 éveseket nem tartod szellemileg érettnek a témához a suliban, de az nyolcadikosoknak készült! ;)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 612
11 281
113
A tanításnak nem az a célja ált. iskolában, megtanítson önállóan dönteni/állást foglalni.
Az előbb még azon voltál, hogy nem kell mélységekben tanítani az adott" következményt" !
Az iménti gondolat nem az általános iskolára volt kihegyezve. És most is azon a véleményen vagyok, hogy egy nyolcadikosnak nem igazán kell ilyen mélységben tanítani, mert nem biztos, hogy felfogja a @Redgreg által is említett nyalánkságokat.
Az a gond, hogy jobbra-ballra facsargatod a dolgokat és bagatelizálsz.
Mit bagatellizálok? Az én olvasatomban nincs nagy különbség, szerinted van. Nem vagyok nyelvész, szóval még az is simán lehet, hogy tévedek. :)
Milyen tudományos életet élsz, ha az adott szavaknak nem tulajdonítasz jelentőséget?
Ó, tulajdonképpen semmilyet, csak a mindennapi munkában alkalmazom... :rolleyes:
Igen, volt a könyv, amiben volt ilyen téma -de nem mondtam, hogy csak az volt- és vannak olyan mesék is, amiben ugyan úgy a gyerekeknek szól és lmbtq elemek vannak benne. Be lehet mutatni, csak nem értem, hogy akkor mia gond, hogy ha egyik kisgyerekeknek mond valami témát, a másik, meg 8.-osoknak vet fel kérdéseket?
A gondom az, hogy míg az egyik ítélet nélkül bemutat egy témát, hogy "tessék van ilyen is", addig a másik súlyos etikai kérdésnek nevez egy sokszor (ám nem mindig!) szükségszerű dolgot. (Persze nyilván van etikai vonzata, de ez elsősorban az egyén felfogásán múlik szerintem. Amint fentebb írtam, a hazai szabályozás szerintem maximálisan vállalható, nekem nem okozna lelkiismeret furdalást a döntés.)
Házibuliban, lépcsőházban, fa alatt, bokorban. Üdv a jelenben.
Ez elég elszomorító...
Te 12 éveseket nem tartod szellemileg érettnek a témához a suliban, de az nyolcadikosoknak készült! ;)
Nyolcadikosok sem elég érettek hozzá.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Persze, igenis kell beszélni róla, ebben tökéletesen egyetértünk. A mostani hazai szabályozás szerint egy életképtelen sejtkupacot távolítanak el, ez (talán) nem akkora etikai probléma.
Nem az etikai része a baj, persze mindenki lelkiismereti határa máshol van. Maradjunk annyiban, hogy számomra azért visszás, hogy ez nem gyilkosság, míg Marina Cozma gyilkosai már szabadlábon vannak, mer nekik jogaik vannak. Még akkor is, ha pusztán biológusként el tudom fogadni a dolgot. De szerintem az előbbiek is csak egy sejtcsomó.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ó, tulajdonképpen semmilyet, csak a mindennapi munkában alkalmazom... :rolleyes:
Ezt mondom, hogy ha leírod, hogy sejtbiológia, akkor nem az atomfizikát érted alatta, hanem a szó tartalmát. Ehhez nem kell nyelvésznek lenni. Tehát a szavak értelmét és jelentését nem értelmezheted szabadon. Nem vonhatod meg a vállad két külön jelentéstartammal bíró szóra, hogy ugyan azt jelenti, ezzel Te nem foglalkozol, nem vagy nyelvész.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem az etikai része a baj, persze mindenki lelkiismereti határa máshol van. Maradjunk annyiban, hogy számomra azért visszás, hogy ez nem gyilkosság, míg Marina Cozma gyilkosai már szabadlábon vannak, mer nekik jogaik vannak. Még akkor is, ha pusztán biológusként el tudom fogadni a dolgot. De szerintem az előbbiek is csak egy sejtcsomó.
Igen, ez a mikortól meddig sejtcsomó, vagy ember valami, akkor ezek szerint kvázi relatív? Mitől számít valami emberi lénynek. Miért csak a biológiával akarunk magyarázni egy olyan kérdést, ami nem csak biológiai? Hisz ha csak biológiai kérdés lenne, akkor elvetjük, hogy az embernek van lelke -hisz az csak biológiai folyamatok eredménye. Satöbbisatöbbi....

És ha nem emberi lény, akkor már jogunk is van ahhoz, hogy döntsünk felette? Na ez az, ami a "kérdés" kategóriába zajlik. Már ha a "kérdés" szó alatt egyesek nem mondjuk babapiskótát értenek. :)
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Igen, ez a mikortól meddig sejtcsomó, vagy ember valami, akkor ezek szerint kvázi relatív?
Azt gondolom igen, ez relatív.
Miért csak a biológiával akarunk magyarázni egy olyan kérdést, ami nem csak biológiai?
Mert csak biológiai a kérdés. A többi ami hozzá tartozik már túlmutat a tudományon. És ezzel szigorúan a törvénykezésben nem szabadna foglalkozni.

Hisz ha csak biológiai kérdés lenne, akkor elvetjük, hogy az embernek van lelke
A biológia elvet ilyeneket? Amikor az egyik legnagyobb kérdése, hogy azért vagy boldog, mert szerotonin termelődik a szervezetedben, vagy azért termelődik szerotonin mert...
Nem gondolnám, hogy a biológia elvetné ezeket a dolgokat. Legalábbis Szegeden a tanáraim pont, hogy bátorították ezeknek a kérdéseknek a feltevését. A biológia valószínűségi tudomány, nem úgy egzakt, mint egy din szabvány. Nem mondja, hogy nincs lélek. Azt mondja, hogy egy embrió még nem ember.

És ha nem emberi lény, akkor már jogunk is van ahhoz, hogy döntsünk felette?
Emberek felett is jogunk van dönteni. Az előbb írtam. Cozma gyilkosai számomra sejtcsomó. Egy magzat jogai messze meg kellene, hogy előzzék az övét. Igazából, az olyanok miatt be kéne telepíteni pár indián törzset, és hagyni, hogy kínzócölöpre kötözzék. De ez messzire vezet.
Na ez az, ami a "kérdés" kategóriába zajlik.
Jó, de akkor ki dönthet? Én? Vagy az Anya? Vagy az orvos? Nem egyszerű ez.
Már ha a "kérdés" szó alatt egyesek nem mondjuk babapiskótát értenek. :)
Akkor már legyen orosz krémtorta
 
  • Tetszik
Reactions: merleg and phaidros

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A biológia elvet ilyeneket? Amikor az egyik legnagyobb kérdése, hogy azért vagy boldog, mert szerotonin termelődik a szervezetedben, vagy azért termelődik szerotonin mert...
Nem gondolnám, hogy a biológia elvetné ezeket a dolgokat. Legalábbis Szegeden a tanáraim pont, hogy bátorították ezeknek a kérdéseknek a feltevését. A biológia valószínűségi tudomány, nem úgy egzakt, mint egy din szabvány. Nem mondja, hogy nincs lélek. Azt mondja, hogy egy embrió még nem ember.
Nyilván nem vagyok biológus és nem foglalkoztam ennyire mélyen a biológiával, hogy azon belül milyen irányzatok vannak; azonban úgy tűnik, hogy biológus és biológus közt is lehetnek hatalmas különbségek ebben a témában.

A többi ami hozzá tartozik már túlmutat a tudományon.
A biológia tudományán legalábbis. :) Lehet, hogy ahol a biológia végződik ott kezdődik a teológia? Illetve a filozófia.

Jó, de akkor ki dönthet? Én? Vagy az Anya? Vagy az orvos? Nem egyszerű ez.
Vagy egyik se... vagy többen.
Nem egyszerű, persze, senki sem mondta, hogy az.

Emberek felett is jogunk van dönteni.
Igen, de olyan felett hozunk ítéletet, amit az ember elkövet -és nem egy védekezésre és döntésre képtelen sejtcsomó. Ugye bizonyos felfogás felfogás szerint van az embernek szabad akarata -tehát az ember szabad akaratának következménye az ítélet; vagy eleve arra rendelte az Isten, hogy valami okból kifolyólag erre van rendelve.
De vannak olyan nézetek elvetik azt, hogy jogunk van mások felett ítélkezni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ha elolvasod a kifogásolt idézeteket, mi a gond velük?
Az, hogy a homoszexualitás elég sok fajnál megfigyelt jelenség.
Fura, de ez van. Ettől még tény.
Aztán a "tankönyv", amit felböfög.
Ennyire erővel a gravitációt is tagadhatná.

Attól, mert egyeseknek baja van a pridetól kezdve mindennel, attól b*meg tudományos tényeken nem másítunk meg.

Hol van itt a hazugság/pontatlanság? Miért baj a morális állásfoglalás egy tankönyvben? Azért tankönyv, hogy tanítson. Még, ha neked ez nem is tetszik!

Lásd fent.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 319
11 241
113
Könnyen előállhat olyan helyzet hogy minden elérhető pályára szükség mutatkozik.
Egy esetleg felmelegedő Ukrán helyzet esetén előfordulhat hogy ha a NATO szövetségesek ide akarnak majd telepíteni számos repülő századot és helikopteres alakulatot.
Ez esetben villámgyorsan szükség lehet számos használható betonra, lehetőleg elszórva az országban és képesnek arra hogy minimum C-130 súly kategóriájú gépek üzemeljenek róla teljes terheléssel.

Néha megfordul egy-két Cessna Citation is. :)
Amúgy a környékbeliek nem is engednének már oda nagyobb forgalmat, így is megy a hápogás, hogy hangos a DV20...

A többiben egyetértünk. Nagyon amúgy felkészülés sem kell a vidéki reptereken, inkább a katonák részéről kell biztosítani minél mobilabb infrát, amit bárhova lehet vinni.

Idehaza a leghosszabb pálya a ferihegyi 31R pálya, 3700 méter hosszú.
Ezzel a kontinensen (nem számítva Zsukovszkij 5500 méteresét) a Heathrow 3900 méteres pályája után a második leghosszabb.
Idehaza a második leghosszabb futópálya a mezőkövesdi, 3500 méteres. Itt a szovjetek szimplán 1000 méterrel megtoldották a náluk szabványos 2500 méteres pályahosszt és így jött létre ez a méret.
Érdekesség, hogy a NATO-ban, a nyugat-európai és azon belül is főleg az amerikai reptereket rendre 2700 méteresre építették.
Nálunk a szovjet front-légierős méretezés volt az alap, így majdnem minden hazai pálya 2500 méteres.
A harmadik leghosszabb futópálya a ferihegyi 31L pálya (az “egyesé”), ez 3100 méteres.
A soron következő lesz majd a most még mindig 2500 méteres pápai beton, ha megvalósul a NATO elvárása, mert akkor oda még hozzá fognak a délkeleti végéhez toldani 600 métert.
Ezzel akkor az is 3100 méteres lesz, habár az 1984-es pálya rekonstrukció idején a délkeleti betonvégből mintegy 100 (vagy 150?) métert használaton kívülre helyeztek. Így ez akkor maradt a régi, repedezett állagú.
Ugyanakkor a 2000-es években a NATO HAW program komplett pályafelújítása keretében ezt a szakaszt kitöltötte, lefinishelte és le is aszfaltozta.
Tehát csak ezen a szakaszon aszfalt borítja a pályát, a többi az a felújított beton.
Gondolom, a majdani hosszabbítás során egységesen mindenhol beton lesz végig.

Inkább áthozom ide a témát, talán itt jobb helye lesz.
Szóval, nem véletlenül hivatkoztam műholdképet a tököli betonról. Ha 700 métert ki kellett már vonni, mert olyan az állapota, akkor a többi sem lehet olyan szipi-szupi. Csak ugye egy max 4 tonnás gépet nem érez meg. Egy 34 tonnás lehet, hogy már más lenne.
Vagy komolyan kell venni, beletolni egy adag pénzt és fejleszteni, vagy felszántani.
Bár, ha tényleg modernizálják a HÉV-et, akkor egy igen jó kötöttpályás kapcsolata lenne.
Városképi, tájépítészeti, és minden egyéb szempontból meg egy katasztrófa, hogy ott van a reptér, és úgy van ott.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 389
67 533
113
Az, hogy a homoszexualitás elég sok fajnál megfigyelt jelenség.
Fura, de ez van. Ettől még tény.
Aztán a "tankönyv", amit felböfög.
Ennyire erővel a gravitációt is tagadhatná.

Attól, mert egyeseknek baja van a pridetól kezdve mindennel, attól b*meg tudományos tényeken nem másítunk meg.



Lásd fent.

Gyerekek, ha megeszitek a padtársatokat,az ugyanolyan természetes,mintha a szendvicsetekkel tennétek. :D
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Tessék használni a mérnökkamarai táblázatot, és akkor nem fogod bánni:
Piac gazdaság van ! A piac , a tudás és a marketing alapján áraz ! Lehet akármilyen végzettsége az embernek ha nem tudja eladni rendes áron vagy nincs rá szükség ! Sok mérnök sírva fakadna ha leírnám azt , hogy felső fokú végzettség nélkül , mélyre ható fizikai ismeretek hiányába mennyiért tudom magam eladni . A tudás -bár fontos- az kevés azt értékesíteni is tudni kell !