Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 096
93
Minden eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy igazán értékelhető talajmegújítást csak a teljes rendszer minden elemét következetesen, okszerűen használva lehet elérni.
Vagyis:
1. Nem szántani, minimalizálni a bolygatást egészen 0-ig
2. Mulcshagyás
3. Biológiai oltás
4. Takarónövényezés
+1 tömeglegeltetés
Átállási időben, azaz amíg az új egyensúly és tápanyagkörforgás be nem áll, természetesen szükség lehet szintetikus szerek használatára. Ezek fokozatosan csökkenthetők, kivezethetők, ahogy regenerálódik a talaj.
Kapásból nem fog összejönni a legeltetés, holott ahol ezt a rendszert kitalálták ott azzal alkot egészet, ezt én is tudom. Ott egyébként más a klíma is.
Ezért írtam azt, hogy adaptálni kell a helyi viszonyokhoz (termőhely, klíma, KÖZGAZDASÁGI).
Aztán a következő kérdés a vegyszeres növényvédelem. Attól, hogy a talajod minősége javul, nem fognak megszűnni a növényvédelmi problémák. Csak mások lesznek. Mondom ezt én úgy is, mint növényorvos.
Olvasd el a fent belinkelt cikket Lajos Mihálytól. Szakcikk, de szerintem laikusként is jól érthető.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 192
10 724
113
Kapásból nem fog összejönni a legeltetés, holott ahol ezt a rendszert kitalálták ott azzal alkot egészet, ezt én is tudom. Ott egyébként más a klíma is.
Ezért írtam azt, hogy adaptálni kell a helyi viszonyokhoz (termőhely, klíma, KÖZGAZDASÁGI).
Aztán a következő kérdés a vegyszeres növényvédelem. Attól, hogy a talajod minősége javul, nem fognak megszűnni a növényvédelmi problémák. Csak mások lesznek. Mondom ezt én úgy is, mint növényorvos.és
Olvasd el a fent belinkelt cikket Lajos Mihálytól. Szakcikk, de szerintem laikusként is jól érthető.
Ezért írtam +1. lépésnek, mert tudom, hogy itt nagyon nehéz megvalósítani.

Ha nem ismernéd:

 
M

molnibalage

Guest
Kínai felségvizeken történt az incidens (Peking szerint), és az amcsikat fel is szokták szólítani a kínai felségvizek elhagyására.
Ekkor az amcsik a FoN-ra (Freedom of Navigation) hivatkozva erre ügyet sem vetnek, és hajókáznak tovább, az általuk nemzetközinek tartott vizeken.



Attól függ Washington-t vagy Peking-et kérdezed.
:rolleyes:
Általuk = mindenki, aki nem Kína.
Rajtuk kívül senki nem ismeri el tudtommal. :rolleyes:
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Általuk = mindenki, aki nem Kína.
Rajtuk kívül senki nem ismeri el tudtommal. :rolleyes:

Az tengerbe pottyantott F35 kihalászásának szempontjából tökéletesen lényegtelen hogy Litvániának (nemzetközi közösségnek) mondjuk mi a véleménye.
Itt pecázási szempontból csak az amcsi és a kínai haditengerészet játszik, én meg csak próbálom a "fekete-fehér amcsi" világképedet tágítani azzal, hogy esetleg a kínaiak ezt a kérdést (kínai beltengerben elhagyott amcsi vas) esetleg teljesen másképp gondolják.
 
M

molnibalage

Guest
Az tengerbe pottyantott F35 kihalászásának szempontjából tökéletesen lényegtelen hogy Litvániának (nemzetközi közösségnek) mondjuk mi a véleménye.
Itt pecázási szempontból csak az amcsi és a kínai haditengerészet játszik, én meg csak próbálom a "fekete-fehér amcsi" világképedet tágítani azzal, hogy esetleg a kínaiak ezt a kérdést (kínai beltengerben elhagyott amcsi vas) esetleg teljesen másképp gondolják.
Csak annyira fekete fehér a világképem, mint hogy Kína szerint az kínai felségvíz.
Értem és tudom, hogy máshogy gondolják. Csak nem nagyon érdekel és láthatólag a US Navy-t sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 327
26 523
113
Elöljáróban annyit, hogy a mezőgazdasághoz laikus vagyok, csak annyira érdekel, mint egy átlag embert.
Az egyik ismerősömtől (aki azért sokkal jobban benne van) azt kérdeztem, hogy mi van a magyar szürke marhával. Azt mondta, hogy most már alig tartják, mert helyette van egy olyan kitenyésztett külföldi fajta, aminek a tej hozama minimum 2x, de a tejben van valami mérgező anyag, viszont ezzel nem foglalkoznak, elhallgatják, mert a mennyiség sokkal fontosabb, mint a "minőség". Nem tudom, hogy ebből mi az igaz, viszont azt látom, hogy sok mindenben tényleg a mennyiség fontos, akár az egészség rovására is.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 614
32 158
113
Elöljáróban annyit, hogy a mezőgazdasághoz laikus vagyok, csak annyira érdekel, mint egy átlag embert.
Az egyik ismerősömtől (aki azért sokkal jobban benne van) azt kérdeztem, hogy mi van a magyar szürke marhával. Azt mondta, hogy most már alig tartják, mert helyette van egy olyan kitenyésztett külföldi fajta, aminek a tej hozama minimum 2x, de a tejben van valami mérgező anyag, viszont ezzel nem foglalkoznak, elhallgatják, mert a mennyiség sokkal fontosabb, mint a "minőség". Nem tudom, hogy ebből mi az igaz, viszont azt látom, hogy sok mindenben tényleg a mennyiség fontos, akár az egészség rovására is.
A szürkemarhát nem a tejéért tartják. Inkább a húsáért. A magyar tarka a tejtehén. A kárpáti borzderes lenne még, családi tehénnek, ilyet én is szeretnék, de az lényegesen kisebb igénytelen fajta.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A szürkemarhát nem a tejéért tartják. Inkább a húsáért. A magyar tarka a tejtehén. A kárpáti borzderes lenne még, családi tehénnek, ilyet én is szeretnék, de az lényegesen kisebb igénytelen fajta.
Ja, családi lenne, de hobby állattá vált; olyan drága. Jó pár éve követem a fajta útját, de sajnos még mindig nem látom be, hogy valójában a hobby állaton túl hol van az igazi helye a mezőgazdaságban, a falvakban.

/Érdekes adalék, hogy két világháború közti mezőhegyesi fajtakísérletekben a szürkemarhák tejtermelését vizsgálva megállapították, hogy a szürkemarha -ebben sem- homogén és szelekció útján ki lehetett volna tenyészteni egy olyan változatot, ami a magyartarka tejhozamával felveszi a versenyt. /
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Blitz97

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 614
32 158
113
Ja, családi lenne, de hobby állattá vált; olyan drága. Jó pár éve követem a fajta útját, de sajnos még mindig nem látom be, hogy valójában a hobby állaton túl hol van az igazi helye a mezőgazdaságban, a falvakban.

/Érdekes adalék, hogy két világháború közti mezőhegyesi fajtakísérletekben a szürkemarhák tejtermelését vizsgálva megállapították, hogy a szürkemarha -ebben sem- homogén és szelekció útján ki lehetett volna tenyészteni egy olyan változatot, ami a magyartarka tejhozamával felveszi a versenyt. /
Hobbiállat? Tehén? Amúgy elvileg van program, kapsz egy-két állatot, majd ellés után vissza kell adni bociként.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Wilson
W

Wilson

Guest
Ja, családi lenne, de hobby állattá vált; olyan drága. Jó pár éve követem a fajta útját, de sajnos még mindig nem látom be, hogy valójában a hobby állaton túl hol van az igazi helye a mezőgazdaságban, a falvakban.
Igen felkapták a fajtát (Kárpáti borzderes) és felment az ára, de szerintem ez a felkapottság le fog csengeni, a helye viszont szerintem már most is meglenne a magyar mezőgazdaságban mint kettős hasznosítású fajta,a falusi háztáji gazdaságokban, mivel nem kell neki nagy terület, igénytelen a takarmányozásra, és a betegségekkel szemben is ellenálló, nem igényli a fűtött istállót stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Hobbiállat? Tehén? Amúgy elvileg van program, kapsz egy-két állatot, majd ellés után vissza kell adni.
Tisztában vagyok vele.
Bár mint ha már nem helyeznének ki, illetve nagyon sok probléma volt a programmal, hogy nem megfelelő helyre kerültek.

Miért lepődsz meg, hogy tehenet hobbiként? Lovat is, pónit is tartanak díszből. Vagy a magyar munkakutyák is nagyrészt kerti, vagy lakásdíszek lettek.
 
W

Wilson

Guest
Hobbiállat? Tehén? Amúgy elvileg van program, kapsz egy-két állatot, majd ellés után vissza kell adni bociként.
Gondolom az árára érti, igen van erre program de az amennyire tudom, nem úgy megy, hogy ha valakinek kell borzderes akkor kapja is az állatot(kat) hanem bizony várni kell rá, amúgy a tehenek ára szállt el,értelemszerűen a bikakból bikaborjaktol nagyobb a kínálat a piacon.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Igen felkapták a fajtát (Kárpáti borzderes) és felment az ára, de szerintem ez a felkapottság le fog csengeni, a helye viszont szerintem már most is meglenne a magyar mezőgazdaságban mint kettős hasznosítású fajta,a falusi háztáji gazdaságokban, mivel nem kell neki nagy terület, igénytelen a takarmányozásra, és a betegségekkel szemben is ellenálló, nem igényli a fűtött istállót stb...
Végéről kezdve: mert, melyik igényel fűtött istállót?
Betegség... lehet, hogy ellenállóbb.
Takarmány. Az nagy különbség, hogy az életfeltételeihez elegendő az igénytelen takarmányozás (bár mit értünk rajta, és mennyibe is kerül; illetve mennyivel olcsóbb az igénytelen, mint az igényes takarmányozás), de minőségi és mennyiségi termeléshez igenis szükséges, illetve meghálálja. A juhra is azt mondják, hogy igénytelen állat, de ez sem igaz.
Helye meg lenne; de nem lesz. Nem arra megy a világ. A romantikus falusi élet megszűnt. A kertet nem akarják a legtöbben művelni, nem, hogy tehenet takarmányozzanak és fejjenek minden nap. Ez egy szubkultúra, sarkítva hippi mozgalom nagy részt. (És nem megszólni akarom, aki csinálja.)
Majd ha reális ára lesz, akkor reális esélye lesz terjedni. De még a fajtatartó fészbukcsoportban is megy az állandó adok-kapok, hogy irreálisan magas az ára és ott is rendszeres téma, hogy nem értik sokan, hogy miért ennyi.
Én drukkolok a fajtának. Ha nem tudnám, hogy milyen rabszolgamunka és mennyire nem lehet segítséget találni hozzá, akkor tartanék; szóval nem ellene vagyok.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Gondolom az árára érti, igen van erre program de az amennyire tudom, nem úgy megy, hogy ha valakinek kell borzderes akkor kapja is az állatot(kat) hanem bizony várni kell rá, amúgy a tehenek ára szállt el,értelemszerűen a bikakból bikaborjaktol nagyobb a kínálat a piacon.
5 hónapos bika borjú 200 ezer. Magyar tarka meg -most nagyon nem kerestem, ezt találtam, ilyen árakban vannak- 3 hónaposan 150 ezer. Namost, azért ugye az egyértelmű, hogy miből lesz több hús. Ha nem levágni akarja az ember -aminek ugye elvileg megvannak a törvényi korlátai, hogy mennyit- hanem mondjuk az eladás szóba kerül kereskedő fele, akkor vajon el tudja e adni és ha igen, mennyiért a kárpátit? És jó pofaság levágni, meg nyilván finom is. De munka mellett nemigen tudod csinálni a tehén tartást; ha meg ebből akar valaki megélni, akkor az kevés, hogy levágosgat évente 1-2-őt.
 
W

Wilson

Guest
Végéről kezdve: mert, melyik igényel fűtött istállót?
Betegség... lehet, hogy ellenállóbb.
Takarmány. Az nagy különbség, hogy az életfeltételeihez elegendő az igénytelen takarmányozás (bár mit értünk rajta, és mennyibe is kerül; illetve mennyivel olcsóbb az igénytelen, mint az igényes takarmányozás), de minőségi és mennyiségi termeléshez igenis szükséges, illetve meghálálja. A juhra is azt mondják, hogy igénytelen állat, de ez sem igaz.
Helye meg lenne; de nem lesz. Nem arra megy a világ. A romantikus falusi élet megszűnt. A kertet nem akarják a legtöbben művelni, nem, hogy tehenet takarmányozzanak és fejjenek minden nap. Ez egy szubkultúra, sarkítva hippi mozgalom nagy részt. (És nem megszólni akarom, aki csinálja.)
Majd ha reális ára lesz, akkor reális esélye lesz terjedni. De még a fajtatartó fészbukcsoportban is megy az állandó adok-kapok, hogy irreálisan magas az ára és ott is rendszeres téma, hogy nem értik sokan, hogy miért ennyi.
Én drukkolok a fajtának. Ha nem tudnám, hogy milyen rabszolgamunka és mennyire nem lehet segítséget találni hozzá, akkor tartanék; szóval nem ellene vagyok.
A fűtött istállót iróniânak szántam a hobby âllat megjegyzésedre......:)
Az igénytelen takarmányozás alatt pedig azt értem, hogy nem szükséges a Kárpáti borzderesnek drága (bár jelenleg nincs olcsó takarmány) takarmány vagy takarmány kiegészítők ahhoz, hogy hasznosíthassa az ember persze ha a minél nagyobb és minél gyorsabb hús és tejhozam a cél akkor már más a helyzet.
A rabszolga munkával kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy aki tehenet tart az tudomásul veszi hogy az bizony kötöttségekkel jár...