Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Kell egy kis izgalom az életbe... Nem elég a fenyővíz.
Beszélgettem jó párszor pásztorokkal Erdélyben a medvétől sokkal jobban tartanak mint a farkasoktól, ugyanis azt a kifejlett medvét amely rákapott a jószágra még a kutyák sem tartják vissza attól, hogy elvigye a tehenet,juhot, és a farkasokkal ellentétben simán megtámadhatja a jószág védelmére kelő pásztorokat és elég ha a medve "meglegyinti" az embert és az utána már csak az öreg kaporszakállas mellett fogja a fenyővizet szlopálni.....
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 144
113
Beszélgettem jó párszor pásztorokkal Erdélyben a medvétől sokkal jobban tartanak mint a farkasoktól, ugyanis azt a kifejlett medvét amely rákapott a jószágra még a kutyák sem tartják vissza attól, hogy elvigye a tehenet,juhot, és a farkasokkal ellentétben simán megtámadhatja a jószág védelmére kelő pásztorokat és elég ha a medve "meglegyinti" az embert és az utána már csak az öreg kaporszakállas mellett fogja a fenyővizet szlopálni.....
Régen, ~'98, a Szt. Anna tónál sátoroztunk, ahol a tó felé a Mohos lápfelől mennek le éjjel a medvék, meg vissza. 2-3 évvel később már nem lehetett ott táborozni.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Régen, ~'98, a Szt. Anna tónál sátoroztunk, ahol a tó felé a Mohos lápfelől mennek le éjjel a medvék, meg vissza. 2-3 évvel később már nem lehetett ott táborozni.
b0b130108c43e4d508dd108bc4eb6671.jpg

:)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Igen. Oda, ahol a felderítés a légvédelmet jelzi.

Úgy tűnik, te többet tudsz nálam... nem csak a haderő eszközbeszerzéseiről, de a jövőbeli gazdasági kilátásainkról is.

Én nem ellenzem, hogy 80 km távolságból GRAD-típusú terület tüzet zúdítsunk az ellenségre és megtisztítsuk magunk előtt a terepet, ha ezt az adóban a lakosság nem érzi meg drámaian!

Végül is csak 1 millió dollár lesz egy darab rakéta!
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 603
32 144
113
nem teljesen inkompetensre tervezték a hadseregünk felderítő képességét, akkor ez egy szituáció egy adott helyzetre. Meg idén, illetve jövőre érkezik olyan képességünk, amivel 60-70 km mélységben tudunk póthajtással lőni, 40-45 km-re hagyományos lőszerrel. A felderítésnél pedig eleve meg fog jelenni, hogy az ellenség képes-e az UAV-okat egyenként leszedni, amikor a front közelébe érnek vagy meg tudjuk védeni őket.
Mintha pont ugyan ezt írtam volna, csak rakétatüzérséggel.
Végül is csak 1 millió dollár lesz egy darab rakéta!
Melyik kerül annyiba?

"2014-ben egyetlen M31 GMLRS rakéta költsége 110 255 dollár."
Kb. 40.000.000ft. Ez GMLRS!
 
M

molnibalage

Guest
10 éve kezdett igazán csökkenni a hazai havazások száma (idokep.hu)

Amit én saját szemszögből tapasztaltam. Régen nem volt ritka az, hogy sokáig lefagyott jégbarázdás járdák és utak voltak. Az elmúlt 10 évből gyakorlatilag nem tudok ilyet felidézni. Most vagy mindenki pedánsan takarít, vagy simán se hideg, se csapadék nincsen...

Az utolsó masszív havazás, amire emlékezni tudok kb. 2013 előtti. Egyszer volt talán olyan, mióta Bp-n élek, hogy értelmezhető ideig volt hó legalább azon a területen, ahol nincs se gyalogos, se semmilyen forgalom. Több olyan téli szezon volt az elmúlt 10 évben, amikor lényegében még hártyavékony hó sem volt, de hideg sem. A "hideg" az volt, hogy -2 fok volt és nagyítóval voltak hosszú hideg időszakok,

Az kései gimis és korai egyetemi éveim alatt teljesen megszokott volt az, hogy hetekig megmaradt a hó.
Tisztán emlékszem, hogy 2003 táján volt, hogy napközben alig pár fok + és este aztán mindig fagy és ónós eső. Március elején a cm-es vastag fagyott réteg volt és alatt hó.

De egyetemi vizsgák alatt kétszer is volt olyan durva hóesés, amire mai napig emlékszem.
Lényegében nem volt olyan erős hóesés, ami igényelte volna a hólapátolást az elmúlt 10 évben.
A vizsgaidőszakokban meg jellemző agyszellőztetés az volt, hogy havat lapátoltam...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 429
33 715
113
10 éve kezdett igazán csökkenni a hazai havazások száma (idokep.hu)

Amit én saját szemszögből tapasztaltam. Régen nem volt ritka az, hogy sokáig lefagyott jégbarázdás járdák és utak voltak. Az elmúlt 10 évből gyakorlatilag nem tudok ilyet felidézni. Most vagy mindenki pedánsan takarít, vagy simán se hideg, se csapadék nincsen...

Az utolsó masszív havazás, amire emlékezni tudok kb. 2013 előtti. Egyszer volt talán olyan, mióta Bp-n élek, hogy értelmezhető ideig volt hó legalább azon a területen, ahol nincs se gyalogos, se semmilyen forgalom. Több olyan téli szezon volt az elmúlt 10 évben, amikor lényegében még hártyavékony hó sem volt, de hideg sem. A "hideg" az volt, hogy -2 fok volt és nagyítóval voltak hosszú hideg időszakok,

Az kései gimis és korai egyetemi éveim alatt teljesen megszokott volt az, hogy hetekig megmaradt a hó.
Tisztán emlékszem, hogy 2003 táján volt, hogy napközben alig pár fok + és este aztán mindig fagy és ónós eső. Március elején a cm-es vastag fagyott réteg volt és alatt hó.

De egyetemi vizsgák alatt kétszer is volt olyan durva hóesés, amire mai napig emlékszem.
Lényegében nem volt olyan erős hóesés, ami igényelte volna a hólapátolást az elmúlt 10 évben.
A vizsgaidőszakokban meg jellemző agyszellőztetés az volt, hogy havat lapátoltam...

A budai hegyoldalban még pár éve is volt télen néha megmaradó hó, de az elmúlt években már gyakorlatilag nem volt, ha esett, akkor is elolvadt gyorsan. Talán tavaly lapátoltam még egyszer havat, de az is elolvadt pár nap múlva. Az utolsó igazi nagy hó talán 2006-ban volt, a kutyám el tudott tűnni a hó alatt teljesen.
 
M

molnibalage

Guest
2010 vagy 11 volt, amikor karácsony előtt pár nappal annyi hó esett, hogy 60-80 cm vastag kupacba lapátoltuk össze, hogy elférjen. 3 nap alatt elolvadt, 15 fokos meleg volt karácsonykor.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
10 éve kezdett igazán csökkenni a hazai havazások száma (idokep.hu)

Amit én saját szemszögből tapasztaltam. Régen nem volt ritka az, hogy sokáig lefagyott jégbarázdás járdák és utak voltak. Az elmúlt 10 évből gyakorlatilag nem tudok ilyet felidézni. Most vagy mindenki pedánsan takarít, vagy simán se hideg, se csapadék nincsen...

Az utolsó masszív havazás, amire emlékezni tudok kb. 2013 előtti. Egyszer volt talán olyan, mióta Bp-n élek, hogy értelmezhető ideig volt hó legalább azon a területen, ahol nincs se gyalogos, se semmilyen forgalom. Több olyan téli szezon volt az elmúlt 10 évben, amikor lényegében még hártyavékony hó sem volt, de hideg sem. A "hideg" az volt, hogy -2 fok volt és nagyítóval voltak hosszú hideg időszakok,

Az kései gimis és korai egyetemi éveim alatt teljesen megszokott volt az, hogy hetekig megmaradt a hó.
Tisztán emlékszem, hogy 2003 táján volt, hogy napközben alig pár fok + és este aztán mindig fagy és ónós eső. Március elején a cm-es vastag fagyott réteg volt és alatt hó.

De egyetemi vizsgák alatt kétszer is volt olyan durva hóesés, amire mai napig emlékszem.
Lényegében nem volt olyan erős hóesés, ami igényelte volna a hólapátolást az elmúlt 10 évben.
A vizsgaidőszakokban meg jellemző agyszellőztetés az volt, hogy havat lapátoltam...
De ugyanez az őszi és a tavaszi csapadékmennyiség is. Egyemista koromban még teljesen normális volt az egy hetes, csendes, áztató eső, ősszel és tavasszal is.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mintha pont ugyan ezt írtam volna, csak rakétatüzérséggel.

Igen. Teljesen így történt.
A hsz-ed úgy értelmeztem, arra irányul, hogy műholdas felderítésünk lesz, 80 km mélységben mindent bedarál, ahogy fogalmaztál. Ezért vitatkoztam és vitatkozom vele, ha jól értettem meg. Nem tudod a CAS-t kiváltani ezzel. Személyes meggyőződésem, hogy teljesen más szerepkört tölt be a légibombázás, az @Xpert által favorizált tüzérség és a rakétások.

1, A románok által is beszerzett HIMARS szerintem egészen elképesztő stratégiai előnyt ad a több száz kilométeres csapásmérő távolságával. Egy háborúban ezekkel nem csak a lövészárkokban megbúvó lövész katonákra tudnak csapást mérni, de helikopter bázisra, tiszai hidakra, stb. Egy Százhalombattára mért csapás nem csak logisztikai problémát, de kisebb ökológiai katasztrófát is okozna, ezzel demoralizálva a katonaság mellett a polgári lakosságot is.
Meggyőződésem, hogy nekik mennyiségi problémáik lesznek, ha intenzíven használják őket a háborúban. Nem hiszem, hogy mi rakéta sorozatvetőket fogunk vásárolni olyan távolságok lefedésére, amire az RM120-as ágyú teljesen alkalmas lesz. Az én véleményem az, hogy lesznek rakétás egységek, de az ő elsődleges feladatuk nem a CAS kiváltása (ami egy taktikai elem), hanem a több száz km-es mélységben történő precíziós csapásmérés (ami stratégiai).
Ezért nem láttam értelmét, hogy azt higgyük, hogy mindent látó műholdjaink lesznek és rakétával mért terület tűz lenne az elsődleges támogató eszköz egy leendő háborúban. Más lesz szerintem a szerepük. És jól látszik, hogy a Zrínyi nem is kezeli a rakétát olyan prioritásként, mint az ágyúcsövet vagy a bombázást. (Pedig Benkő tökéletesen ismeri a képességeit.)

2, Az eddigiekből talán az is világosan kiderült, hogy abban sem hiszek, amit Xpert mond, hogy az ágyú kivált minden más tűztámogató eszközt. Én a Pzh-kat nem úgy hivatkoztam, hogy "80 km mélységig mindent bedarál", ahogy te fogalmaztál a rakétákról. Viszont egy összfegyvernemi összecsapásban mind a kettőnek lesz szerepe. (Szerintem legalábbis.)
Add 1, az ágyúk száma, add 2, a légierő ereje, add 3, a felderítés hatékonysága összességében eredményezhet olyat, hogy az ellenség nem tud hatékonyan fellépni a mi réskeresésünkre. (Ahol a felderítésben benne van az, hogy az UAV-ok milyen közel tudnak járőrözni. És ez visszahat arra, hogy a két oldal milyen közel tudja engedni biztonsággal az ágyúit a harcoló vonalakhoz. Aki a levegőben elbukik, az idővel mindent elbukik, mert neki le fognak potyogni a MALE drónjai, az ellenség meg észre fogja venni a tüzérségét, ha közel jön.)

Amit ezen az oldalon megértettem, hogy miért nincs értelme az autóskártyának. Miért nem célszerű úgy modellezni háborús helyzeteket, hogy megnézem az ágyú maximális tüzelési sebességét, hipotetikusan felteszem, hogy az ellenség nyílt mezőn full gázon az összes tankjával rohan felé és le tudja-e szedni az összeset, mire odaérnek?

Ezért is tartom a saját példámat is szélsőségesnek. És ezért nem hoztam fel rögtön ezt. Mi van akkor, ha a felderítésünk és tüzérségi csapásaink ellehetetlenítik az ellenség légvédelmét és két megyével visszanyomják? És mi van akkor, ha nem derítődnek fel és el tudnak bújni a front mögött 10 km-rel? (Szerintem akkor két különböző szituáció van.)

Hogy világosan fogalmazzak, nem mondtál abban hülyeséget, hogy idővel szükségünk lesz műholdakra és rakétásokra. Csak nem a CAS feladatkör kiváltására.

(És most el kéne dönteni, hogy itt folytassuk vagy a Gripen topicba, mert áttekinthetetlen lesz, ha mind a két helyen folytatjuk... Attól félek.)