Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 260
31 344
113
Gondolom az árára érti, igen van erre program de az amennyire tudom, nem úgy megy, hogy ha valakinek kell borzderes akkor kapja is az állatot(kat) hanem bizony várni kell rá, amúgy a tehenek ára szállt el,értelemszerűen a bikakból bikaborjaktol nagyobb a kínálat a piacon.
Bika megy a levesbe... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 260
31 344
113
Végéről kezdve: mert, melyik igényel fűtött istállót?
Betegség... lehet, hogy ellenállóbb.
Takarmány. Az nagy különbség, hogy az életfeltételeihez elegendő az igénytelen takarmányozás (bár mit értünk rajta, és mennyibe is kerül; illetve mennyivel olcsóbb az igénytelen, mint az igényes takarmányozás), de minőségi és mennyiségi termeléshez igenis szükséges, illetve meghálálja. A juhra is azt mondják, hogy igénytelen állat, de ez sem igaz.
Helye meg lenne; de nem lesz. Nem arra megy a világ. A romantikus falusi élet megszűnt. A kertet nem akarják a legtöbben művelni, nem, hogy tehenet takarmányozzanak és fejjenek minden nap. Ez egy szubkultúra, sarkítva hippi mozgalom nagy részt. (És nem megszólni akarom, aki csinálja.)
Majd ha reális ára lesz, akkor reális esélye lesz terjedni. De még a fajtatartó fészbukcsoportban is megy az állandó adok-kapok, hogy irreálisan magas az ára és ott is rendszeres téma, hogy nem értik sokan, hogy miért ennyi.
Én drukkolok a fajtának. Ha nem tudnám, hogy milyen rabszolgamunka és mennyire nem lehet segítséget találni hozzá, akkor tartanék; szóval nem ellene vagyok.
Ez egy rideg, félridegen tartott állat! Legelő kell neki, meg télen egy beállás... Majd szerzek Sátoraljaújhelyről... :oops:Vagy Kárpátaljáról. :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros
W

Wilson

Guest
5 hónapos bika borjú 200 ezer. Magyar tarka meg -most nagyon nem kerestem, ezt találtam, ilyen árakban vannak- 3 hónaposan 150 ezer. Namost, azért ugye az egyértelmű, hogy miből lesz több hús. Ha nem levágni akarja az ember -aminek ugye elvileg megvannak a törvényi korlátai, hogy mennyit- hanem mondjuk az eladás szóba kerül kereskedő fele, akkor vajon el tudja e adni és ha igen, mennyiért a kárpátit? És jó pofaság levágni, meg nyilván finom is. De munka mellett nemigen tudod csinálni a tehén tartást; ha meg ebből akar valaki megélni, akkor az kevés, hogy levágosgat évente 1-2-őt.
Én akinél látom, hogy komolyabban gondolkodik a Kárpáti borzderesben az úgy csinálja, hogy kettős hasznosításának gondolkodik, tehát a tejet feldolgozza sajtnak illetve tejtermékeknek,azokat a bikaborjakat amelyeket pedig nem tud eladni azt pedig levágja.
Az árakról annyit, hogy sokszor az a helyzet, hogy van különbség a hirdetésben kiírt eladási ár és a tényleges eladási ár között a Kárpáti borzderes bikaborjak, bikák tekintetében, a tehenek esetében más a helyzet....
 
W

Wilson

Guest
Ez egy rideg, félridegen tartott állat! Legelő kell neki, meg télen egy beállás... Majd szerzek Sátoraljaújhelyről... :oops:Vagy Kárpátaljáról. :hadonaszos:
Igen a legelőre sem kényes de persze, pl ha drága rozs szilázszsal eteted akkor nem fogja visszautasítani.....:).
Javaslom inkább a magyarországi beszerzést, mert Kárpátaljáról behozni sok papírmunka és költség...Persze, ha faárunak álcazod akkor más a helyzet.....:):)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 265
113
Rendben....:)Ezek szerint te is Kárpáti borzderest akarsz tartani mint ahogyan én is.....:)
Értem én, hogy micsoda prémium. Tartani sokan tartanának, még én is; csak elég sok korlátja van a dolognak. Hol lehet, hol nem; oké, hogy legelő, de ahol nincs? Vagy ha van, de nem a ház mellett, akkor hol meri manapság kint hagyni az ember nyugodt szívvel? Megfizetik e a termékét, illetve azt a pluszt, amitől plusz? Hol van piaca? És akkor még fel sem merült, hogy mennyibe kerül a föld, mikorra térül meg; mennyi a takarmány ára és lesz e olcsóbb? És persze a nem elhanyagolható rész, hogy mennyien akarnak 365 napból 365-öt otthon tartózkodni és megél e 1-2 állatból? -Mert ez a "háztájizás", nem a 20 tehén.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 260
31 344
113
Igen a legelőre sem kényes de persze, pl ha drága rozs szilázszsal eteted akkor nem fogja visszautasítani.....:).
Javaslom inkább a magyarországi beszerzést, mert Kárpátaljáról behozni sok papírmunka és költség...Persze, ha faárunak álcazod akkor más a helyzet.....:):)
Hmm van ennek katonai /politikai megoldása is. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Elöljáróban annyit, hogy a mezőgazdasághoz laikus vagyok, csak annyira érdekel, mint egy átlag embert.
Az egyik ismerősömtől (aki azért sokkal jobban benne van) azt kérdeztem, hogy mi van a magyar szürke marhával. Azt mondta, hogy most már alig tartják, mert helyette van egy olyan kitenyésztett külföldi fajta, aminek a tej hozama minimum 2x, de a tejben van valami mérgező anyag, viszont ezzel nem foglalkoznak, elhallgatják, mert a mennyiség sokkal fontosabb, mint a "minőség". Nem tudom, hogy ebből mi az igaz, viszont azt látom, hogy sok mindenben tényleg a mennyiség fontos, akár az egészség rovására is.
Mérgezőőőőő?
Egészen biztosan vagyok, hogy ez hülyeség.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 260
31 344
113
Értem én, hogy micsoda prémium. Tartani sokan tartanának, még én is; csak elég sok korlátja van a dolognak. Hol lehet, hol nem; oké, hogy legelő, de ahol nincs? Vagy ha van, de nem a ház mellett, akkor hol meri manapság kint hagyni az ember nyugodt szívvel? Megfizetik e a termékét, illetve azt a pluszt, amitől plusz? Hol van piaca? És akkor még fel sem merült, hogy mennyibe kerül a föld, mikorra térül meg; mennyi a takarmány ára és lesz e olcsóbb? És persze a nem elhanyagolható rész, hogy mennyien akarnak 365 napból 365-öt otthon tartózkodni és megél e 1-2 állatból? -Mert ez a "háztájizás", nem a 20 tehén.
Javaslom a csordás alkalmazását, a falu közlegelőjén. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and gergo55

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A túlzott hormon és antibiotikum bevitel okán nevezhetjük esetleg mérgezőnek. Erre tudok gondolni csak.
Nem erről van szó, hanem egyes tejfehérjék okozhatnak problémát:

agroinform.hu/allattenyesztes/tejipar-szupertej-emesztes-magyar-kutatok

"Magyarországon elsősorban A1-es, valamint A1-A2-es béta-kazein fehérje genotípusú tejet fogyasztunk, mivel az Európában és hazánkban is első számú tejelő szarvasmarhának számító holstein-fríz fajtájú tehén ilyen tejet ad. A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Állattenyésztési Tanszékén négy tejhasznosítású, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarhafajta tenyésztésének szervezését végzik, ezek a fajták ugyanis feltételezhetően A2-es tejet termelnek
...
Kutatások igazolták, hogy az A1-es tej fogyasztóinál az emésztés során béta-kazomorfin (BCM7) szabadul fel, amelynek lebontásához azonban nem mindenki rendelkezik megfelelő enzimmel, így ez gyulladásos folyamatokhoz vezethet. Az A2-es tej nem tartalmazza ezt a fehérje típust, így nem okoz emésztési problémákat
."
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 095
93
Mérgezőőőőő?
Egészen biztosan vagyok, hogy ez hülyeség.
Valószínűleg össze kombinált valamit az illető. Olyasmire gondolok, mint az intenzív tejelő állományok gyógyszeres/antibiotikumos kezeléséből eredő hatóanyag maradék a tejben.
Egyébként a tejelő állományok túlnyomórészt Holstein-fríz fajtát tartanak, ennek a legnagyobb a tejhozama. A régi magyar fajták - de nem csak a magyar - tejének zsírtartalma magasabb, kevesebb hozam mellett.
A különböző fajták húsminőség is eltérő, vannak kifejezetten húshasznú fajták is (Angus, Charolais stb).
A fajták között nagy a különbség a tartási körülmények tűrése között is.
A tejtermelés mértékét a fajta tulajdonoságán kívül a takarmányozás határozza meg: magas energia tartalmú takarmányozás nélkül nincs nagy hozam. Megél a tehén füvön is, de nagy tejhozama nem lesz.
Egyébként a takarmányozás ma már - igazából régóta - jól számszerűsített tudomány. Tudjuk, hogy mennyi energia kell a létfenntartáshoz, mennyi egy kiló tejzsír előállításához, mennyi rostra, és egyébekre van szüksége a marhának, és tudjuk, hogy milyen az egyes takarmányok beltartalma. Ezek alapján megy a matek. Mint a testépítők. Feherje, energia...
A legmodernebb rendszerek már egyedileg etetik a teheneket. Ott a nyakán a chip, minden adat rögzítve van. Annyi takarmányt kap, mennyit tejelt. Az automata fejőállásba - ember sehol - saját maguk állnak be az állatok naponta többször is, amikor úgy érzik hogy eljött az ideje. Tiszta sci-fi.
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 095
93
Nem erről van szó, hanem egyes tejfehérjék okozhatnak problémát:

agroinform.hu/allattenyesztes/tejipar-szupertej-emesztes-magyar-kutatok

"Magyarországon elsősorban A1-es, valamint A1-A2-es béta-kazein fehérje genotípusú tejet fogyasztunk, mivel az Európában és hazánkban is első számú tejelő szarvasmarhának számító holstein-fríz fajtájú tehén ilyen tejet ad. A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Állattenyésztési Tanszékén négy tejhasznosítású, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarhafajta tenyésztésének szervezését végzik, ezek a fajták ugyanis feltételezhetően A2-es tejet termelnek
...
Kutatások igazolták, hogy az A1-es tej fogyasztóinál az emésztés során béta-kazomorfin (BCM7) szabadul fel, amelynek lebontásához azonban nem mindenki rendelkezik megfelelő enzimmel, így ez gyulladásos folyamatokhoz vezethet. Az A2-es tejnem tartalmazza ezt a fehérje típust, így nem okoz emésztési problémákat
."
Ebben lehet igazság.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 260
31 344
113
Nem erről van szó, hanem egyes tejfehérjék okozhatnak problémát:

agroinform.hu/allattenyesztes/tejipar-szupertej-emesztes-magyar-kutatok

"Magyarországon elsősorban A1-es, valamint A1-A2-es béta-kazein fehérje genotípusú tejet fogyasztunk, mivel az Európában és hazánkban is első számú tejelő szarvasmarhának számító holstein-fríz fajtájú tehén ilyen tejet ad. A Debreceni Egyetem (DE) Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Állattenyésztési Tanszékén négy tejhasznosítású, valamint a kárpáti borzderes szarvasmarhafajta tenyésztésének szervezését végzik, ezek a fajták ugyanis feltételezhetően A2-es tejet termelnek
...
Kutatások igazolták, hogy az A1-es tej fogyasztóinál az emésztés során béta-kazomorfin (BCM7) szabadul fel, amelynek lebontásához azonban nem mindenki rendelkezik megfelelő enzimmel, így ez gyulladásos folyamatokhoz vezethet. Az A2-es tejnem tartalmazza ezt a fehérje típust, így nem okoz emésztési problémákat
."
És akkor körbeért a téma. Ezért kell hagyományos fajtákat tartani, a nagyüzemi tejet meg szálítsák külföldre.
 
W

Wilson

Guest
Értem én, hogy micsoda prémium. Tartani sokan tartanának, még én is; csak elég sok korlátja van a dolognak. Hol lehet, hol nem; oké, hogy legelő, de ahol nincs? Vagy ha van, de nem a ház mellett, akkor hol meri manapság kint hagyni az ember nyugodt szívvel? Megfizetik e a termékét, illetve azt a pluszt, amitől plusz? Hol van piaca? És akkor még fel sem merült, hogy mennyibe kerül a föld, mikorra térül meg; mennyi a takarmány ára és lesz e olcsóbb? És persze a nem elhanyagolható rész, hogy mennyien akarnak 365 napból 365-öt otthon tartózkodni és megél e 1-2 állatból? -Mert ez a "háztájizás", nem a 20 tehén.
Jelenleg szerintem a piac nem fizet felárat azért mert borzderesből készült az adott áru ez különösen igaz a húsárura, a házi tejtermékeknek, sajtoknak meg van a piaca azokat nem probléma megfelelő áron eladni a saját tapasztalataim alapján legalábbis Debrecenben és Pesten valamint az Észak-Dunántúlon ez így van....

Ha valaki ebből akar megélni akkor szerintem a Kárpáti borzderes tartásához is kell legelő, hogy a működési költségeket a lehető legalacsonyabban tartsa, ez különösen igaz a mai takarmányárak mellett.

Ha viszont valaki a jószág szeretete miatt és önellátásra tartja és csak a felesleget akarja értékesíteni és van pl egy nagyobb kertje meg a haza közelében árokpartja akkor simán tud tartani borzderest, ismerek nem egy olyan embert aki nagy kert+árokpart kombóval tart egy-két, borzderest a felesleges tejet vagy eladja vagy sajtot csinálva adja el így gyakorlatilag nullszaldóra vagy minimális haszonra hozza ki a borzderes tartását, mert ugye még így is kell takarmány és van állatorvosi ktg stb.....

Természetesen csak az tartson otthon háztájiban tehenet,borzderest, aki ebben nem csak pénzkeresetet lát hanem szereti a jószágot, aki csak a pénzt látja benne az bele se fogjon...

Gyermekkoromban de egészen a 2000 évek elejéig még itt a "nagy" Dábràcánben a város nyugati szélén a kertes házas részekben sok helyen tartottak tehenet kivétel nélkül magyar tarkát reggel kinyitották a kapukat és a tehenek szépen elindultak jött a
tehén pásztor és a teheneket kihajtotta a közeli legelőre este pedig vissza, természetesen a 90-es években és a 2000-s évek elején már szinte kivétel nélkül csak az öreg nyugdíjas emberek tartottak tehenet,és amikor ők meghaltak el is tűntek a tehenek,de amiért ezt elmondom az az, hogy ezek az emberek kis túlzással úgy szerették az állataikat mint ha a családtagjaik lettek volna, nem érezték abszolút tehernek, hogy gondozni fejni kellett őket, szerintem csak így érdemes állatot tehenet tartani, háztájiban.....