Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A kommunizmusban, ha befogta az ember a száját, akkor eléldegélhetett még úgyis, ha templomba járt.
Nálunk volt, aki simán nem tanulhatott tovább; nem engedte az igazgató, azért, mert konfirmált.
Még a hatvanas években is az iskolaigazgató kiállt az iskolakapuba és azt nézte, hogy ki megy vasárnap templomba, gyermek alkalomra -az mehetett másnap raportra.
Volt olyan helyi pap, aki az 50-es években azért ment tönkre, mert vagy a tsz mellett agitál, vagy ... De később se volt sokkal könnyebb.
Szóval nem, nem csak azokat vették elő, akik nem fogták be a szájukat.

Ha Európa legnagyobb neológ zsinagógáját dobálják, lepisálják és mellette még náci jelszavakat kiabálnak és karlendítéseket végeznek, nálam kimeríti az antiszemitizmust és a bűncselekményt kategóriát.
Ez rasszizmus. Mármint, hogy ha zsidó, akkor extra érzékeny lehet, extra "védelmet" érdemel. Nem mindenki egyenlő? :)
Nem kell támogatni, de szerintem még ez bőven az a kategória, amivel nem kell ilyen mélyen foglalkozni.
Pláne ha megnézzük, hogy ukrajnában is tudnak neonácik és zsidók együtt harcolni. Vagy semmi következménye nincs a brit királyi család náci karlendítésének, vagy náci egyenruhában bulizásának. Szóval nem fekete-fehér a világ.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
724
3 334
93
Örömmel... Galileo Galilei, Kopernikusz, vagy a hozzám tudományban közelebb álló Charles Darwin, hogy a legismertebbeket soroljam. Volt, akit perbe fogtak, volt, akit "csak" hitelteleníteni próbáltak, mert nem fért össze a magasságos világképükkel.

Így van. Tipikus vallásháború egy olyan területért, mely nem csak a kereszténység számára szent hely.
És ugyan hogyan került nem keresztény uralom alá?

Btw Albertus Magnus, Mendel, hogy csak a nekem legkedvesebbeket említsem.

És úgy mellékesen a legelnyomóbb vallás nem tépett ki szíveket, nem kényszerített csadorba és tiltott ki a vallási, és oktatási területről minden nőt, és legfőképpen folyamatosan fejlődött.

Ezzel szemben azért van pár vallás, akik tisztán megörökölték a Kelet-Római Birodalom minden tudását, és így sikerült a gonosz elnyomó tudományellenes Katolikus területekkel szemben, ahol ugye a Nyugat-Római Birodalom tudásának maradékai ennek a gonosz elnyomó vallásnak a kolostoraiban őrződött meg, 500 év alatt 300 év előnyből 200 év hátrányba kerülnie.
De az nem volt elnyomó...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and enzo

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Örömmel... Galileo Galilei, Kopernikusz, vagy a hozzám tudományban közelebb álló Charles Darwin, hogy a legismertebbeket soroljam. Volt, akit perbe fogtak, volt, akit "csak" hitelteleníteni próbáltak, mert nem fért össze a magasságos világképükkel.
Ugye tudod, hogy ez sem fekete-fehér? Pl. Galilei tanításai népszerűek voltak az egyházi körökben, sőt sok támogatója volt az egyházban is, de "Konfrontatív természetéből fakadóan sok ellenséget szerzett magának. A Biblia helyes értelmezése körüli viták miatt 1616-ban Rómába ment. Helytelenül mérte fel az erőviszonyokat, és a kérdés további erőltetésével kiprovokálta a majdnem totális vereséget." (wiki)
Kopernikusz nézetét konkrétan tanították az egyházban. Protestáns vonalon nem értettek vele egyet, de nem tiltották, katolikus vonalon pedig 1616-1620 között volt tiltó listán.
Darwint mennyiben nyomta el a kereszténység?

Azért szerintem nem olyan sarkosak a dolgok, mint, amilyennek látod.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 618
11 293
113
És ugyan hogyan került nem keresztény uralom alá?
Az iszlám terjeszkedés során elfoglalásra került. :)
És úgy mellékesen a legelnyomóbb vallás nem tépett ki szíveket, nem kényszerített csadorba és tiltott ki a vallási, és oktatási területről minden nőt, és legfőképpen folyamatosan fejlődött.
Valóban nem. Helyette volt kínvallatás, "eretnekek, boszorkányok," másként gondolkodók máglyahalála. Betiltottak tudományos műveket pusztán azért, mert azok nem az egyház téziseit tükrözték. Játszották az ájtatos szentet, miközben például a Borgia-pápák regnálása alatt rendszeresen voltak orgiák a Vatikánban. Vagy például volt olyan pápa, akinek nem egy gyereke született, stb. De a hülyeség a netovábbja a személyes kedvencem, a 897-es hullazsinat. :D

Parttalan ez a vita, nagyon másképp látjuk a dolgokat. Azonban ez nem baj, így lesz szép, sokszínű az élet. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Valóban nem. Helyette volt kínvallatás, "eretnekek, boszorkányok," másként gondolkodók máglyahalála. Betiltottak tudományos műveket pusztán azért, mert azok nem az egyház téziseit tükrözték. Játszották az ájtatos szentet, miközben például a Borgia-pápák regnálása alatt rendszeresen voltak orgiák a Vatikánban. Vagy például volt olyan pápa, akinek nem egy gyereke született, stb. De a hülyeség a netovábbja a személyes kedvencem, a 897-es hullazsinat. :D
Nem érzel némi párhuzamot, hogy pont akkor voltak ilyen "tudomány ellenesnek" tartott esetek, mikor az egyház, akkor elsősorban a katolikus, erkölcsi mélyrepülésbe volt, amire pont az általad is említett esetek is rámutatnak?

Például a boszorkányperek nagy része nem elsősorban egyházi vonalon futott; hanem közigazgatási vonalon és a pereknek viszonylag kis százalékában született halálos ítélet. Például nagyon jó e témában Schram Ferenc: Magyarországi boszorkányperek című 3 kötetes műve, ami elsősorban a perek leiratát tartalmazza.
Az inkvizíciót is "világi" emberek végezték, csak a "végeredményben" vettek részt a kijelölt rend képviselői. Szerintem ez is inkább tekinthető korszak kérdésének, mint csak az egyház kérdésének. Azért gondoljunk bele az adott korszakba, hogy milyen büntetések és vallatások voltak (a világban), azért Vlad Tepesről sem a mély egyházi meggyőződése ugrik be az embereknek. És akkor a kínai kínzásokról nem is beszéltünk, pedig az se volt az "ázsiai róma".
Azoknak amiket ma már mint az egyház által tiltott dolognak gondolunk, pl. Kopernikus, azt mindössze 4 évig, a Galilei per kapcsán tette indexre az egyház, de előtte-utána az iskolák tananyaga, a tudomány része volt. Tehát ez sem igazán egyértelmű. De pl. Galileinek is volt voltak magasabb egyházi támogatói is.

Összegezve, szerintem nem fekete-fehérek a dolgok.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
És úgy mellékesen a legelnyomóbb vallás nem tépett ki szíveket, nem kényszerített csadorba és tiltott ki a vallási, és oktatási területről minden nőt, és legfőképpen folyamatosan fejlődött.
Azért az azték írásbeliséget sikerült felszámolnia a katolikus egyháznak. Meg a térítés sem a kellő ájtatossággal történt arra felé, ha jól tudom.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Örömmel... Galileo Galilei, Kopernikusz, vagy a hozzám tudományban közelebb álló Charles Darwin, hogy a legismertebbeket soroljam.
Üdv!
Ez egy jó cikk a témában:

 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 405
33 620
113
Más valláshoz tartozókat nem akartak az utóbbi száz évben koncentrációs táborokban halomra gyilkolni..

Értem én, hogy minden bőrt le kell nyúzni a vészkorszakról, de már uncsi. 21. századot írunk, a zsidóság pedig ma nem üldözött szerencsétlenek, hanem a világ legbefolyásosabb, leggazdagabb (számarányához viszonyítva mindenképpen), kontinenseken átnyúló törzsi-vallási csoportja, egy atomhatalom saját állammal, az áldozatszerep pedig nem áll jól nekik, amikor abban tetszelegnek.
Amikor a korábbi karlendítéseket, Hitler-méltatásokat elnézik az ellenzéki összefogásban egyeseknek, vagy amikor az Azovot mosdatja a média, akkor pláne nem.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 618
11 293
113
a zsidóság pedig ma nem üldözött szerencsétlenek, hanem a világ legbefolyásosabb, leggazdagabb (számarányához viszonyítva mindenképpen), kontinenseken átnyúló törzsi-vallási csoportja,
Ebben nyilván szerepet játszott, hogy évszázadokon át csak pénzkölcsönzéssel foglalkozhattak.
Amikor a korábbi karlendítéseket, Hitler-méltatásokat elnézik az ellenzéki összefogásban egyeseknek, vagy amikor az Azovot mosdatja a média, akkor pláne nem.
Senki sem mondta, hogy ez elfogadható lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ezt csak mint egzotikus kuriózumként teszem be ide.


Én soha nem estem még ebbe a hibába. És a környezetemben sem láttam ezt előfordulni. Mármint... itt a fórumon sem.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 288
55 537
113
Ezt csak mint egzotikus kuriózumként teszem be ide.


Én soha nem estem még ebbe a hibába. És a környezetemben sem láttam ezt előfordulni. Mármint... itt a fórumon sem.



Bakker, akkor hiába hittem,hogy jól tudok virslit főzni,valójában olyan hülye vagyok, hogy nem is tudom milyen hülye vagyok?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 143
7 604
113
"és hiába figyelmeztettük, nincsenek jelölve, nyírva sem. Szabadon kóborolnak, rettegésben tartanak mindenkit. Sok a panasz" Dr Drozdik Ferenc
Állítólag ennek a néninek már egyszer a lovait is elkobozták, mint utólag kiderült alaptalanul és hamis rágalmak alapján.... Elég furcsa dolgokat csinálnak arrafele a hatóságok meg a vadászok