Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Tutankhamun fából készült harci szekerei több ezer évig teljesen jól megmaradtak, mert szárazon voltak (így nem kezdett rohadni) és nem nyúltak hozzá.

Ez is elvolt eddig, ezután is ellesz.

Szóval ne nyúlj hozzá, olyan házilagos megoldás nem lesz ami nem fogja meg a színét. Minél többet piszkálod annál többet ártasz csak vele szerintem. Persze ha nem zavar hogy a színe bemattul kicsit, bekenheted lenolajjal, az nem árt neki, a papirt meg előtte nagyon óvatosan leszedheted aztán vissza lehet rakni.
Igen, de az is, ez is eddig olyan környezetben volt, ahol adott volt a körülmény, hogy megmaradjon. De most új helyre kerül, új páratartalomba, fénybe stb. ezért megvan a lehetősége, hogy károsodjon. De valóban, el lehet sokáig minden gond nélkül.

A papír levételét nem tudom, hogy lehet sérülés nélkül megoldani könnyen, talán ha egy kissé megnedvesítéssel?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 646
32 241
113
Nem nyúlnék, de van egy olyan része, ahol rendesen pereg le a fa 'szálanként' vagy rostonként vagy hogy hívják.
Még úgy is, hogy egy ideig volt szobában és nem nyúlt hozzá senki.
A rostonkénti lepergéssel nem tudsz mit kezdeni, a fa korhadási folyamata. Azt max lassítja a lenolaj is. Azt a részt esetleg ki tudod cserélni, ha ügyes vagy, szerezhetsz régi deszkát ami hasonlóan antikolódott már.
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
A rostonkénti lepergéssel nem tudsz mit kezdeni, a fa korhadási folyamata. Azt max lassítja a lenolaj is. Azt a részt esetleg ki tudod cserélni, ha ügyes vagy, szerezhetsz régi deszkát ami hasonlóan antikolódott már.
És vmi praktika, ami 'egyben tartja'?
Cserélni nem szeretnék. Meg nem is tudok :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ja, esetleg gőzölés vagy finoman egy spatulával alányulni. Nem hinném hogy nagyon fancy ragasztót használtak erre régen. Persze könnyen elszakadhat..
A szakadás (törés) miatt gondoltam, hogy meggőzölni, vagy megprickelni óvatosan, nem eláztatva.
Épp az a gond, hogy valószínűleg papírból sem minőségit használtak.
De én nem nagyon merném leszedni, inkább a linkelt címkeragasztóval átkenném és az fixálná. Attól, hogy kívülről ott a papír, még belülről be lehet viszonylag mélyen lenolajjal itatni az anyagot. Nem az esőre teszi ki, tehát ha marad ki pici rész, azért elég sokáig ki fogja bírni.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
A szakadás (törés) miatt gondoltam, hogy meggőzölni, vagy megprickelni óvatosan, nem eláztatva.
Épp az a gond, hogy valószínűleg papírból sem minőségit használtak.
De én nem nagyon merném leszedni, inkább a linkelt címkeragasztóval átkenném és az fixálná. Attól, hogy kívülről ott a papír, még belülről be lehet viszonylag mélyen lenolajjal itatni az anyagot. Nem az esőre teszi ki, tehát ha marad ki pici rész, azért elég sokáig ki fogja bírni.
A címke egyébként a fedélen, belül van, de ez nagyjából mindegy.
De hogy hol van a többi hüvely, azt jó lenne tudni :/ Lehet felkék' ásni a kertet :D
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
És vmi praktika, ami 'egyben tartja'?
Cserélni nem szeretnék. Meg nem is tudok :D
Fa ragasztó. Szoktak olyat, hogy a fa ragasztót összekeverik az adott fa(faj) "csiszoló porával" és akkor színben sem lesz annyira elütő.

De lehet olyan irányba is elmenni, hogy felvállaljuk a restaurálást, akkor pl. tudod használni a pattex epoxiját.

Igazából két irány van, mind a kettő valid.
Egyik, hogy úgy csináljuk, hogy minél kevésbé legyen látható a javítás.
A másik nekem kicsit szimpatikusabb, mikor úgy őrzünk állagot, hogy látszik, hogy hozzányúltunk.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A lenolaj egy idő után megavasodik. Szerintem hagyd ezeket a múlt századi módszereket, tisztítsd meg alaposan földnedves szivacskendővel, hagyd egy napig a száradni, aztán mehet rá egy jobb színtelen fakonzerváló/alapozó.
Ebben is van igazság. Érdemes szétnézni a fakonzerválók között is, csak abban is már a bőség zavara lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 296
113
És attól nem fog rohadni/szétmállani/szétszáradni tovább?
Egyébként igen, erre. Nem felújítani akarom, meghagyom így.
Nem, megvédi a fát.
Na, most ásványi van len? :)
Az elsőről meg lövetem sincs, hogy mi :D

Nem akarom helyrehozni, csak hogy megmaradjon a jelenlegi állapotban.
Az ásványi olaj a kőolajlepárlás mellékterméke. Lényegében megőrzi a fa eredeti színét és mintázatát.
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Akkor most olaj vagy fakonzerváló, alapozó? :D
Beballagsz egy szimpatikus festékboltba, ahol van kínálat is és ott valószínűleg jobban tudnak segíteni. Én lenolajat ismerem, használom minden gond nélkül, de biztos vannak modern cuccok, amik akár jobbak is, de azokat nem tudom ajánlani, mert nem használtam őket.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Látom elvesztetted a hited az emberiségben..
Valahogy úgy. Csomó dolgot kifelejtettem:

  • AI,
  • önvezető Tesla elektromoskamion!
  • Blokkcséjn,
  • ezzel is csak a CBDC-t vagy a WEF-et akarják bevezetni,
  • aranystandarddal nem lenne ilyen gond,
  • lenézed Észak-Koreát, mert csak mert nekik nincsenek kamionok az összeszart budikhoz? Honnan tudod, beszopod az amerikai propagandát, te agymosott!
  • Indiai vendégmunkások kellenek, azokat nem zavarja!
  • a vendégmunkások elveszik ezeket a jó kis melókat a nőktől!
  • az én adómból?
  • A Monarchiában Ő Császári és Királyi felsége kegyelméből ez meg volt oldva!
  • A T-72 gombokból átalakítható lenne mellékhelyiséggé...
  • a Lynx akkora, hogy abban egy zuhanyzó is elférne!
  • Ha lenne nemzeti farostlemez gyártás, akkor lehetne ilyen pottyantóskat eszkábálniuk a népeknek, és az prögetné a gazdaságot
  • Ezt a videót mindenképp nézzétek meg!!!!!4444!!!!4444!!!444!!! Nagyon megéri!!!!

Biztos még mindig kimarad valami...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 646
32 241
113
Beballagsz egy szimpatikus festékboltba, ahol van kínálat is és ott valószínűleg jobban tudnak segíteni. Én lenolajat ismerem, használom minden gond nélkül, de biztos vannak modern cuccok, amik akár jobbak is, de azokat nem tudom ajánlani, mert nem használtam őket.
A lenolajnáll a keményolaj jobb esetleg,
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
A fakonzerváló az alapozó is. A lenolajjal nemcsak az a gond, hogy avasodik, hanem enyhén büdös is, és sokáig zsíros tapintású maradhat utána a fa.
Azért ez ízlések és pofonok. Én tölgyfa küszöböt csináltam legutóbb, bőségesen kapott lenolajat és talán egy-két napig volt zsíros tapintású; az illatát meg kifejezetten szeretem.
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby