Mert a téállampolgároknak fingjuk sincs arról hogy a jogrendszer hogyan működik, egyébként meg egy lehetetlen folyamat lenne ha részletekbe menően megvitatnák. Ugyanez a helyzet a költségvetéssel. Pénzügyeseken kívül kb. senki sem érti, hogy működik. Olyan mintha ott ülne a rokonság a műtőben, és megszavazná, hogy végezze a műtétet az orvos. Nem igazán jó gondolat, úgyhogy inkább abban dönthetnek, melyik orvos legyen a műtőben.
Gondold el, minden Juli néni és Pista elmondja hogy szerinte hogyan van, hogyan lesz abból közös nevező?
Az örökéletről és az ingyensörről nem lehet népszavazni. Egyes kérdésekről persze lehet népszavazást kiírni, ha jól emlékszem anno a rendszerváltás után részben ilyen volt a "négyigenes" népszavazás (köztársasági elnök választása), illetve mostani kvótanépszavazás. De a közvetlen demokrácia, amiről te beszélsz állami szinten, pláne egy modern állam szintjén nem működőképes. A görögök megpróbálták, úgy működött csak hogy volt egy csomó rabszolga, meg jól lehúzták a szövetségeseiket, és akkor ott ülhetett az összes városi polgár egész nap szavazni, fejpénzért..
Nem a kormánypárt dönt róla, hanem minősített országgyűlési többség (ami történetesen a mostani kormánynak hosszú ideje megvan). A nép által megválasztott országgyűlési képviselők döntenek. Őket pedig az istenadta nép választja négy évente, tehát ha hülyeséget csinálnak, leválthatók és jöhet a másik banda hogy máshogy csinálja.
Miben volt ez más? Washington és a pereputtya összeültek, kitalálták hogy mi legyen az alkotmány (ami amúgy addig sehol se létezett). Az így egyesült külön államok vezetői pedig elfogadták (ratifikálták). Nyilván ott is volt egy alkufolyamat, és többségi döntés.
Egyébként ha azt veszem, hogy elektori rendszer alapján szavaznak az elnökre (nem is szavazhatsz arra akit akarsz, az elektor meg elvileg azt választja aki neki tetszik) + a győztes minden szavazatot visz, sok szempontból egy sokkal brutálisabb és nem is annyira demokratikus rendszerben választják a vezetőket, viszont erre van magába az állam működésébe beépítve egy csomó olyan mechanizmus, ami végülis kényszeríti a két nagy amerikai pártot hogy igenis leüljenek egymással beszélni és kompromisszum szülessen.. igazából ez a zseniális része, a többitől nem kell annyira hasra esni.