"Lasszóval fogják a déli határvadászokat"
https://nepszava.hu/3033073_lasszoval-fogjak-a-deli-hatarvadaszokat
https://nepszava.hu/3033073_lasszoval-fogjak-a-deli-hatarvadaszokat
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Még a bezuhanás sem okozott komoly károkat a képek alapján, mert az épület masszív és a erősebb falak megfogták a törmelék egy részét is. Senki nem beszél komoly statikai károkról.
A Notre Dame tűz kapcsán több dolgot nem értek és pislogok, bár nem vagyok sem statikus, sem építész:
Bakker a világ legmagasabb felhőkarcolója ami épület - tehát lakható szintek vannak benne és nem bazi nagy üres tér az egész, nem egy "héj" - felépül 6-7 év alatt, de tervezéssel mindennel egy ahhoz képest zsebkendőnyi tetőszerkezet az 10 év...? Érte én, hogy történelmi hitelesség és minden...
- A XXI. században akkor truváj egy dómot felhúzni újra, amire évszázadokkal ezelőtt is képesek voltak...? Meg felépíteni egy tornyot?
Hú, sajnos az ácsoláshoz sem értek.A probléma részben az lehet, hogy ugye évszázadokkal ezelőtt voltak erre képesek, akkor százával találtál olyan ácsot, aki már dolgozott ilyen tetőszerkezeten, ilyen méretű faanyaggal. Most ez nincsen, vagy csak nagyon kevés. Betonból, jobb esetben téglából épül minden, az ácsok nagy részének fogalma sincs, hogyan kell egy ekkora tetőt megépíteni, ilyen méretű gerendákat hogyan kell illeszteni, hogy az tényleg jó is legyen.
A faanyag meg ugye a másik probléma - az alkalmas fákat rég kivágták, részben a 17-18. században felhasználták hajóépítéshez, és ahogyan mondták, szárítani is kell. Lehetne gyorsszárítani, ahogyan most csinálják, leszámítva hogy azzal is probléma lesz, hogy nem fogsz akkora méretű szárítót találni, ami egy ekkora fatömböt kiszárít.
Ácsok akikkel beszéltem mondták is hogy ezek a gyors szárítási műveletek nem az igaziak, nem véletlenül vannak ma mindenütt hossztoldott anyagból azok a bútorok és nyílászárók, amik anno egyetlen (6-7 évig padláson szárított..) nagy faanyagból készültek. És a mai napig állnak.
Megjegyzem engem aztán nem zavarna, ha csalnának egy kicsit a nem látszó szerkezettel, bár lehet az nem is lenne olyan tartós mint a fa. És lehet a falszerkezet alatta el sem bírna pl. acélgerendákat.
A tető jószerivel önálló szerkezet, súlya a főhajó falaira jellemzően függőleges terhelést ad. A kőboltozat jelentette nagy oldalirányú feszítésnek tartanak ellen a támpillérek, amelyekre a támívek vezetik rá a terhelést. A főhajó és a kereszthajó nagyon magas, erősen áttört falainak stabilizálását szintén külső támpillérekre bízták az alacsonyabban levő támívek segítségével.Mintha valami olyasmiről beszéltek volna, hogy eddig a tető és a boltív szétfele nyomták a falakat és ennek ellensúlyozására vannak a külső támasztók. Most hogy nincsen ez a belső nyomás, a külső nyomás veszélyes lehet a falra. Főleg ha az meggyengült a tűzben és vízben.
Ok, de a több év az nem tíz. És gondolom nem súlyos százmillókban kerül HUF-ban egy harang.
Ez tök jó és tiszta sor, csak akkor összemosták a szerkezeti felújítást a kozmetikaival.
Ha nincs 400 évig nőtt fa ma, akkor 10 év múlva sem lesz. Tehát nem azonos anyagból fog újjáépülni.
Szóba került valami japán faépület, ami több száz éves, de sokszor újraépítették és arra a japók azt a választ adták, hogy attól ez még ugyanaz az épület, annak ellenére, hogy semmi sem eredeti már. Ha nem lesz olyan fa, akkor nem lesz olyan fa...
Lehet, hogy eretnekség, de mennyivel "menőbb" lenne egy átlátszó tető, amin természetes fényt enged be a belső térbe.
A gerendák legyenek a legkisebb problémák, azt lehet máshonnan is, É-Amerika, Eurázsia rengetegeiben azért vanak még monumentális tölgyek. De sztem itthin is vannak azért még tölgyerdők. A freskók, képek üvegek, nahh az tényleg pepecs munka helyreállítani.
Ezekről a gerendákról van valahol anyag? Tényleg érdekelne, hogy régen milyen fából és mit csináltak, mert nem értem, hogy miért nem lehet akkora gerendákat csinálni? Nincsenek ma nagy fák...?
A famunka azért tart sokáig, mert hiába találnak megfelelő méretűeket, azokat kivágva több évig kell szárítani mielőtt gerendát faragnak belőle és beépíthetik. Ha azon frissiben beépítenék, a száradás közben keletkező torzulások, csavarodások képesek szétszedni egy méretesebb tetőszerkezetet (ne felejtsük el, azok nem 15x15cm-es gerendák voltak mint egy családi házon!
Ezt tudom. Lehet műszárítani is fát, az azért gyorsabb, trópusi fa esetleg? Ott azért biztosan van nagyméretű vágott.
Vasra fogják cserélni. A kölni dómban 150 éve megtették.Európába akkora fák már nincsenek csak 1-2db itt-ott elvétve, ami meg megközelíti az fokozottan védett tilos kivágni. És csak az 1160-1220 között épült részhez 21 hektár ilyen korú erdő kivágása kellene. Ez maximum más kontinensről megoldható, és onnan se adnak szívesen. Zömében amúgy tölgyről van szó, amiből az észak-amerikai nem teljesen azonos az európaival, talán ázsiában fellelhető lenne még nagyon hasonló.
Ez még a hangszerfáknál is komoly dilemma, pedig ott sokkal kisebb méretek és terhelések vannak. Kis színes: amikor pl. pár évtizede leégett a Pearl dobok gyártójának a raktára, ahol a nagyon régóta, és szakszerűen szárított fákat tárolták, hosszú időre bezuhantak a részvények, mert nem volt miből minőségi hangszert gyártani.70C-fokon szokták alacsony páratartalom mellett kamrákban szárítani a fát manapság, de fokozott figyelmet igényel a szárítás közben előforduló repedések és csavarodások kiküszöbölése.
Gondoltam, a humorba rakom, de ezek komolyan gondolják.
https://mandiner.hu/cikk/20190418_genderorulet_az_ausztral_legieronel
Ezt hogyan kell elképelni? Van erről rajzod vagy ábrád?Több lehetőség is kínálkozik. Egyrészt alkalmazhatnak modern megoldásokat, mint a hossztoldott, tömbösített fa tartószerkezet, meglepően nagy igénybevételnek ellenáll, A nem látszó részeket cserélhetik könnyűszerkezetesre is, bár a huszártoronynak azért fickós súlya van, azt meg is kell majd tartani....
A fő döntnök úgy is a műemlékvédelem és annak jogi keretei lesznek.
l.
Több lehetőség is kínálkozik. Egyrészt alkalmazhatnak modern megoldásokat, mint a hossztoldott, tömbösített fa tartószerkezet, meglepően nagy igénybevételnek ellenáll, A nem látszó részeket cserélhetik könnyűszerkezetesre is, bár a huszártoronynak azért fickós súlya van, azt meg is kell majd tartani....
A fő döntnök úgy is a műemlékvédelem és annak jogi keretei lesznek.
A fa gyors szárításának elég sok hátránya van, pl a tömörsége és a tartóssága bánja. A mikroszerkzet gyors vízvesztése során másképp zsugorodik az egykori sejtszerkezet, mintha a levegőn száradna. A természetes körülmények között száradó fa edződik, keményedik "acélosodik". A természetes hűmérsékletváltozás és annak intenzitása egyfajta lassú edzét ad a fának, amit mesterséges körülmények között nem lehet megoldani.
A lábon száradt és a mesterségesen szárított akác színe, szaga, hangja, a vágott, mart felületek tapintása, de még a fűrészpora is markánsan megkülönböztethető pl.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..