EU tagállamok között - tudtommal - nincs vám "áruk és szolgáltatások szabad áramlása"
Igen, ez az egyik része a vám okkal megállapodásnak.
Másrészt ami vámot a tagállamok szednek a kintről bejövő árukra, azt sem tartják meg (ahogyan az EU előtt), hanem be kell fizetniük az EU központi költségvetésébe.
A kettő együtt azt eredményezi, hogy a fejlett ipari EU tagállamok versenyelőny nem vannak a külső áruval szemben, hiszen olcsóbbak lehetnek, és így piacot is szereznek KKE-ban.
Az EU közös piaci szabályai az erősebb félnek kedveznek, mivel semmilyen piacvédelmi szabályozast nem engednek, amivel a fejletlen KKE országok ipara valamennyire védhető lenne az egyenlőtlen versenytől.
Mivel a kelet európai ipar messze nem exportál nyugatra (az itt csak összeszerelt nyugati terméket hagyjuk most figyelmen kívül, mert nem minket gazdagít), mint a nyugat keletre, ez a közöspiaci rendszer a gyakorlatban, pusztán az erőviszonyok alapján szinte csak a fejlettebb nyugati országoknak kedvező közgazdaságtani szempontból.
Ezt persze előre tudtuk, és hülye lett volna bárki egy ilyen buliba csatlakozni, ha nem kap valamit cserébe, amivel valamelyest kiegyensúlyozottabb a mérleg.
Ezek pedig a különböző EU támogatások, alapok amiket pontosan ezért kapunk - a megkötött EZ alapszerződések szerint, tehát nem puszira meg jófejségből a gazdag nagybácsitól, akinek ezért a kedvében kell járni -, mellesleg részben a saját befizetéseinkből, amik pont azt szolgálják, hogy ezt a felemás versenyhelyzetet kompenzálják és talán hosszútávon meg is szűntessék.
Ez a pénz jár. Ezért cserébe jöhet ide a német és más külföldi multi leuralni mindent. Ha csak a leuralás marad, az tényleg nettó gyarmatosítást jelent, akárkinek nevezzék is. Innen megy az erőforrás (olcsó munkaerő), és visszajön a termék aminek felvevőpiaca lehetsz. Irányítani a folyamatot pedig gazdasági erő hiányában az EU keretek között nem tudod.
A nyugati cégek se hülyék, a közgazdászok is bemutatják, hogy ami pénz idejön a végén úgyis nyugatra megy vissza ilyen vagy olyan formában, mert pl. olyan autópályát, vasútvonalat építünk belőle amin ők fogjak szállítani az itt olcsón legyártott árut.. és mint mondtam mellesleg ezek részben a mi pénzeink, pl. a vámok amiket az EU-nak utalunk tovább, pedig a mi (az EU) határán szedtük be.
Erre próbáltam rávilágítani, mert már kicsit kezd herótom lenne a sokadik ‘Jajj elzárják a pénzcsapot’, ‘csak azért bővül a gazdaság, mert az EU pénze’ jellegű hozzászólástól.