Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Az idézet művet nem olvastad, felépítését nem ismered, de azért, mert egy blog névtelen szerzője a Kassai Kódex és annak vélt vagy valós feldolgozását kifogásolja már magát az általam írt tartalmat nem tartod valósnak? (Ami valóban F.M.J.-től van, de az nem a Kassai Kódexen, hanem más, csak lábjegyzetben 5 különböző művön alapszik -egyébként csak azért, mert véletlenül pont most olvastam el újra, de azért olvastam már mástól is a böszörményekről pl.: Karácsonyi János)
Tartalmát is cáfolod? Mert nem tetted.
A böszörmények (és illetve a Magyarországon élő muzulmánok, bármilyen név alatt legyenek mint pl.:káliz, szaracén, izmaelita, böszörmény stb.) vélhetően pusztai népek/pl.: bolgárok voltak vagy sem?
Jelentős volt a kereskedelemben levő szerepük pl. a felsoroltakban (a tudományok és a katonáskodás mellett)? Igen, vagy nem?
Nehezen szorultak vissza, olvadtak be, vagy ehhez kellett pár évszázad, szigorú törvények, és legalább egy tatárjárás? Igen, vagy nem?

És ha már ilyen tudományosba nyomod, akkor minimum három, egymást alátámasztó, hiteles forrással írd az állításaidat, ha pedig nem, akkor minimum kétségesnek fogom értékelni, de inkább nem alátámasztottnak. :)
Nos, ha már nem olvastad el a linket, akkor ideidézem: "
Hogy miért követett el durva hamisításokat Fehér Mátyás Jenő, azt Kovács Béla egy tőle származó idézettel próbálta megvilágítani: „Egyet azonban be kell vallanom: az elkötelezett történetírók egyoldalú, nyomasztó örökségként reánk nehezedő történelemszemléletével szakítva, szándékosan és következetesen keleti, ázsiai igazolást keresek. Kötelességemnek tekintem ezt azért, mert az ’Európa idegenje’-ként kezelt magyarság a nyugati történelemszemléletben mint műveletlen, barbár, alacsonyabbrendű népség szerepel. Ázsiai, ősisoron szerzett örökségünket sokszor még magyar részről is szégyenkezve takargatták, vagy érdekcsoportok irányítása szerint az északi peremnépek ’halszagú atyafisága’ közé utalták. Az elsőn nincs szégyenkeznivaló, a másik pedig átlátszó, ártó szándék. Mindkettővel kötelességünk szembe szállni.” (Fehér Mátyás Jenő: Középkori magyar inkvizíció. Buenos Aires. 1968. 10. o.).
Vagyis Fehér Mátyás Jenőt a hamisításaira egyfajta megfelelési kényszer vezette rá, amelyet az amerikai nehézségek után az ottani, majd az argentínai magyar emigrációs környezetbe történő beilleszkedési vágy vezetett. Kovács Béla szerint ezzel menthetetlenül elkövette a legsúlyosabb történeti hibát, hiszen egy újszerű, szokatlanul furcsa forrást fedezett fel, amelyről sejthette hogy el fog veszni, mégis a saját durva hamisításait keverte bele, megkérdőjelezve ezzel a teljes anyagának a hitelességét, és elejét véve annak, hogy legalább az ő jegyzetein keresztül fennmaradjon ez a forrás.
Azonban Kovács Bélával ellentétben meg kell jegyeznünk, hogy pillanatnyilag az, hogy valaha létezett Kassai Kódex, Fehér Mátyás Jenő egymásnak ellentmondó szavain kívül nem bizonyítja semmi. Az, hogy egy ember ennyi mindent nem találhat ki, kevés ahhoz, hogy hitelesnek fogadhassa el a történettudomány a Kassai Kódexet."
Szóval, amikor a böszörmények "bűneire" hozott forrásod hamisnak bizonyul, mit tartsak valósnak az erre épülő állításodból? Amit később leírsz (mármint, hogy a böszörmények bolgár-török népelem volt), az meg ott van az általam az elején beidézett forrásokban.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Sosem hittem volna, hogy a böszörmények rejtélye ennyire foglalkoztatja a modern kor emberét. :)
A magyar őstörténet és a honfoglalás kora elég izgalmas, és homályba vész. Jelent meg olyan történelmi újság, aminek valami olyan volt a címe, hogy Rejtélyes 10. századunk. Ha (szigorúan tudományosan, források, régészeti ásatások, stb. kritikai elemzésével) feltárnánk múltunk e részét, úgy vélem, lenne összeomlás a szomszédainknál: kiderülne hogy amit kreáltak maguknak, az mind hazugság, és valószínűleg az is, hogy László Gyulának részben igaza volt.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Ezek szerint, akkor nem fogyasztanak semmilyen alkoholt? Mert azok bizony előre vannak palackozva és nem tudod máshogy fogyasztani őket...
Azért alkoholt lehet venni csomagolás nélkül, bort termelótől, viszek demizsont, pálinkát a főzdéstől üvegbe, sört is kis magánfőzdédkben, bár oda műanyag palackot viszek én is, de többször
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Azért alkoholt lehet venni csomagolás nélkül, bort termelótől, viszek demizsont, pálinkát a főzdéstől üvegbe, sört is kis magánfőzdédkben, bár oda műanyag palackot viszek én is, de többször
Bp-re a termelőtől a bor palackban érkezik...
Hát a sör? Hát a whiskey? Hát a konyak? stb..
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Bp-re a termelőtől a bor palackban érkezik...

Például az Allee-tól kb. 5 perc sétára van a Csopak Mini Pince a Szabolcska Mihály utcában, ott rozsdamentes acél tartályokból mérik ki a bort az általad vitt tárolóedénybe (üveg, flaska, tartály, stb.). Egy időben sokat jártam az utcában, időnként messziről érezni a bukéját... :D

43348585_439855163205727_7819098278602997760_o.jpg
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Bp-re a termelőtől a bor palackban érkezik...
Hát a sör? Hát a whiskey? Hát a konyak? stb..
Igazad van a külföldi italokkal kapcsolatban, bár ez csak szabályozás kérdése. Mint ahogy kereskedői nyomásra tűnt el a visszaváltható műanyagpalack is, mert túlsok erőforrást emésztett fel a részükről (gyöngyölegmizéria, külön emberek a beváltáshoz, stb.) , és nem lehetett miatta olcsósítani a terméket. De ha tökös EU szabályozás lenne, pár év alatt csak visszaváltható palackok lehetnének, akár műanyagból is.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Ja, és a kedvenc whiskym üveg+papír doboz csomagolású. Ahogy a legtöbb márkás ital.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Ez olyan környezetterhelés, hogy emellett kb. kerekítési hiba bármivel is próbálkozunk
Azért kell egyénenként is próbálkozni. Napi 2,4 milliódoboz cigi fogy Magyarországon. Ha mindenki szétdobálja a csikket, hetek alatt óriási mérgező halmok lesznek mindenhol. A vízbe kerülők extrán szennyeznek. Rzt lehet az egyén környezettudatosságával javítani.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Például az Allee-tól kb. 5 perc sétára van a Csopak Mini Pince a Szabolcska Mihály utcában, ott rozsdamentes acél tartályokból mérik ki a bort az általad vitt tárolóedénybe (üveg, flaska, tartály, stb.). Egy időben sokat jártam az utcában, időnként messziről érezni a bukéját... :D

43348585_439855163205727_7819098278602997760_o.jpg
Köszi a tippet.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Szóval, amikor a böszörmények "bűneire" hozott forrásod hamisnak bizonyul, mit tartsak valósnak az erre épülő állításodból? Amit később leírsz (mármint, hogy a böszörmények bolgár-török népelem volt), az meg ott van az általam az elején beidézett forrásokban.

Én elfogadok minden állítást és cáfolatot a részedről, azonban ezt kettő, de jobb ha három forrással alátámasztod. De eddig még forrás nélkül sem írtál egyet sem. Pedig három egyszerű kérdésre is leredukáltam, hátha a nagykutyától lehet tanulni.
Egy kis szövegértéssel magad is láthatnád, hogy nem csak a bűnöket soroltam. De jó, tegyük fel elfogadom, hogy az árpádkori muzulmánok "bűneire" hozott forrásom nem hiteles; de akkor azok az állításaim is hamisak, amikor a kereskedelem, pénzrendszer, tudomány (tk.:csillagászat, orvoslás, matematika), katonáskodás sem felel meg a valóságnak? Vagy mivel ezzel akartál egy rosszul felépített állítást alátámasztani, akkor hagyjuk figyelmen kívül, hogy igenis -mint oly' sok más nép is- részt vettek a rabszolga-kereskedelemben is, vagy, hogy beolvadásuk/eltűnésük/háttérbe szorulásuk és szorításuk is feltehetően több évszázadot ölelt fel?

Csak a rabszolga tartásra, kereskedelemre 3 forrás:
"Főképp rabszolga és lókereskedelemmel foglalkoztak..." -F.M.J idézett műve, hivatkozva: Schlumberger G.: "Byzance et les Croisades". Paris, 1927. 223. old.
"Rabszolgaságba ejtették a magyar nemzet fiait..." Karácsonyi János: Kik voltak és mikor jöttek hazánkba a böszörmények és izmaeliták? Magyar Tudományos Akadémia BP. 1913. 5. old.
"1221-ben II. Honorius pápa levélben kéri a magyar királynőt, ne engedje, hogy a keresztények mohamedánok rabszolgái legyenek." A hajdúböszörményi középkori (12.-13. sz.) izmaelita közösség gazdaságtörténete...Magyar régészet, 2016 nyár, idézi innen: Székely György (szerk.): Magyarország TörténeteII.Előzmények és magyar történet 1242-ig (Budapest: Akadémiai Kiadó, 1987), 888.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Például az Allee-tól kb. 5 perc sétára van a Csopak Mini Pince a Szabolcska Mihály utcában, ott rozsdamentes acél tartályokból mérik ki a bort az általad vitt tárolóedénybe (üveg, flaska, tartály, stb.). Egy időben sokat jártam az utcában, időnként messziről érezni a bukéját... :D

43348585_439855163205727_7819098278602997760_o.jpg
Jó kicsi hordók. :eek: Ahova mi megyünk néha (igaz, nem BP.) vagy 5-ször ekkorák vannak.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Engem is régebben sokszor felháborított, hogy mennyi pénzt elvonnak a fizumból nyugdíjra és EÜ-re, de aztán rájöttem, hogy makrogazdasági szinten sajnos ez a rendszer még mindig jobb, mintha nem vonnák el.
Az ismeretségi körömben látom, hogy az emberek túlnyomó része egyik fizetéstől a másikig él, nem számít, hogy mennyit keres, semmi félretett pénze nincs. És itt most nem a legcsóróbb rétegről beszélek, hanem az átlagról. Vannak olyanok, akik háromszor többet keresnek, mint én, mégsincs soha semmi félretett pénzük.
Az emberek nagy része egész egyszerűen annyit költ egy hónapban, amennyit keres. Ha holnaptól a bruttóját megkapná kézbe, akkor azt is ugyanúgy elköltené. Hiába érvelnek itt sokan magán nyugdíjjal meg magáneüról, ha nem lenne mindenkinek kötelező, akkor nagyon sokan nem kötnének ilyet.
Aztán amikor megöregszik vagy lebetegszik, akkor meg csak az állam kellene eltartsa, vagy pedig az ellenzéki sajtó tele lenne a halálra fagyott hajléktalanokkal, akik fiatal korukban elszorták a pénzt.
Már bocsánat, de más felelőtlensége miatt nekem kell szívnom? Talán éppen olyan rendszer kéne ahol az embereknek egy kis felelősség válálásra lenne szüksége.
 
M

molnibalage

Guest
Már bocsánat, de más felelőtlensége miatt nekem kell szívnom? Talán éppen olyan rendszer kéne ahol az embereknek egy kis felelősség válálásra lenne szüksége.
Pontosan. Az, hogy az emberek egy része annyira seggülye, hogy tengernyi pénzzel nem tud mit kezdeni engem kurvára nem érdekel.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Én elfogadok minden állítást és cáfolatot a részedről, azonban ezt kettő, de jobb ha három forrással alátámasztod. De eddig még forrás nélkül sem írtál egyet sem. Pedig három egyszerű kérdésre is leredukáltam, hátha a nagykutyától lehet tanulni.
Egy kis szövegértéssel magad is láthatnád, hogy nem csak a bűnöket soroltam. De jó, tegyük fel elfogadom, hogy az árpádkori muzulmánok "bűneire" hozott forrásom nem hiteles; de akkor azok az állításaim is hamisak, amikor a kereskedelem, pénzrendszer, tudomány (tk.:csillagászat, orvoslás, matematika), katonáskodás sem felel meg a valóságnak? Vagy mivel ezzel akartál egy rosszul felépített állítást alátámasztani, akkor hagyjuk figyelmen kívül, hogy igenis -mint oly' sok más nép is- részt vettek a rabszolga-kereskedelemben is, vagy, hogy beolvadásuk/eltűnésük/háttérbe szorulásuk és szorításuk is feltehetően több évszázadot ölelt fel?

Csak a rabszolga tartásra, kereskedelemre 3 forrás:
"Főképp rabszolga és lókereskedelemmel foglalkoztak..." -F.M.J idézett műve, hivatkozva: Schlumberger G.: "Byzance et les Croisades". Paris, 1927. 223. old.
"Rabszolgaságba ejtették a magyar nemzet fiait..." Karácsonyi János: Kik voltak és mikor jöttek hazánkba a böszörmények és izmaeliták? Magyar Tudományos Akadémia BP. 1913. 5. old.
"1221-ben II. Honorius pápa levélben kéri a magyar királynőt, ne engedje, hogy a keresztények mohamedánok rabszolgái legyenek." A hajdúböszörményi középkori (12.-13. sz.) izmaelita közösség gazdaságtörténete...Magyar régészet, 2016 nyár, idézi innen: Székely György (szerk.): Magyarország TörténeteII.Előzmények és magyar történet 1242-ig (Budapest: Akadémiai Kiadó, 1987), 888.
Vitatkozhatunk, de viszonylag egyszerűen belátható, hogy F.M.J-re hivatkozni nem is kicsit hiteltelen (pl. nagy valószínűséggel kimondható, hogy a Kassai Kódex nevű "forrása" hamisítvány). Karácsonyi Jánosra sem igazán láttam hivatkozásokat, elképzelhető, hogy mára már meghaladott. (Egyébként, ha jól láttam elsősorban egyháztörténész volt).
A forrásokat, amit gyorsan találtam a neten pedig megneveztem, kár, hogy nem olvastad el őket. De megígérem, utánanézek otthon alaposabban.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711
T

Törölt tag 1711

Guest
"1221-ben II. Honorius pápa levélben kéri a magyar királynőt, ne engedje, hogy a keresztények mohamedánok rabszolgái legyenek." A hajdúböszörményi középkori (12.-13. sz.) izmaelita közösség gazdaságtörténete...Magyar régészet, 2016 nyár, idézi innen: Székely György (szerk.): Magyarország TörténeteII.Előzmények és magyar történet 1242-ig (Budapest: Akadémiai Kiadó, 1987), 888.

2. Honorius 1130-ban meghalt...
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Már bocsánat, de más felelőtlensége miatt nekem kell szívnom? Talán éppen olyan rendszer kéne ahol az embereknek egy kis felelősség válálásra lenne szüksége.
És
Pontosan. Az, hogy az emberek egy része annyira seggülye, hogy tengernyi pénzzel nem tud mit kezdeni engem kurvára nem érdekel.

A nyugdíj esetében van ilyen, ha zsebbe vagy minimálbérre bejelentve dolgozol, akkor kevesebbet fogsz kapni a nyugdíjmegállapításnál. Párom főnöke esetén történt, hogy miközben ő folyamatosan puffog, hogy a nyugdíjából éhen is hallhatna, közben szilárd meggyőződése volt, hogy azzal teszi a legjobbat, ha minél kevesebbre jelenti be az alkalmazottat. Persze, jót tesz magának, mert több marad a saját zsebében... Azóta szerencsére ha meggyőzni nem is sikerült, de legalább azt elértük, hogy a rendes fizetésre legyen a párom bejelentve. :p

Persze, tudom, hogy a rendszer messze nem tökéletes, de azért azt nem lehet mondani, hogy a felelősség jutalmazása / büntetése nincs benne.

Az EÜ rendszer nehéz ügy. Állami egészségügy nélkül az egész társadalom helyzete az anyagi állapotától függ, morálisan is pozitív annak a visszacsatolása, hogy az állam nem hagyja (jól működő rendszer esetén) magára az állampolgárt ilyen helyzetben, illetve a társadalom számára is van/lehet pozitív hatása (tovább tud dolgozni, termelni az adott illető, ahelyett, hogy otthon vegetálna / meghallna).
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
  • Tetszik
Reactions: phaidros
T

Törölt tag 1711

Guest
És valóban. Köszönöm.
Külön nem néztem utána, de egy az egyben kimásoltam megbízhatónak vélt helyről az idézetet. innen: http://files.archaeolingua.hu/2016NY/Gyulai_Szolnoki_Kenez_Peto_H16NY.pdf
Lehetséges, hogy elírás? Ugyanis (ha minden igaz :) ) volt III. Honorius pápa: 1148-1227 között.

Ő meg utálta 2. Andrást amiért kivonta a magyar seregeket a győzelemre álló kereszteshadjáratból aminek így brutális bukás lett a vége.
Ráadásul hazatérve úgy próbálta rendbe tenni a papság és nemesek által tönkretett országot, hogy zsidó és muszlim hivatalnokokat nevezett ki kulcspozíciókba.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Ő meg utálta 2. Andrást amiért kivonta a magyar seregeket a győzelemre álló kereszteshadjáratból aminek így brutális bukás lett a vége.
Ráadásul hazatérve úgy próbálta rendbe tenni a papság és nemesek által tönkretett országot, hogy zsidó és muszlim hivatalnokokat nevezett ki kulcspozíciókba.
Nem II. András volt kitagadva az egyház álltal,mert elvette a sóbányászat vagy kereskedelem jogát az esztergomi érsektől?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711