Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Nézzük meg kik tanítják az orvosokat.
A legtöbb oktató egyben gyakorló orvos is. Amilyen példákat te hoztál fel, az olyan oktatókkal leginkább csak a képzés elején találkoznak, amikor még az alapozó tantárgyakat tanulják. Jelenleg minden orvosi egyetemen (,főleg az első két évben,) rengeteg külföldi diák tanul. Az ő oktatásuk dobta meg eddig is az elméleti oktatók fizetését.
Mikor fog ez a feszültség kipukkanni?
Novemberben jön egy 20%-os emelés. Januárban, talán elsőre meglepő, de a para eltörlése jobb helyzetbe hozza a szakdolgozók többségét. Kemény lesz az alkudozás a következő évekre, de az irány már látható, szóval szerintem nem lesz nagy hiszti, csak ami a tárgyalásokhoz szükséges.
Lesznek itt még bajok... szerintem a rendvédelmi és honvédelmi dolgozók szájíze is keserű ezt látva, mert a közszférában is óriási különbségek vannak.
A para eltörléséből az egész társadalom profitál. Inkább örüljünk, hogy ezek nem a bürokraták fizetését emelték meg először... Jön majd sorba a többi is.
Oké, hogy folyamatosan emelmedik a bér az évekkel, meg az orvos tapasztalata is ezáltal az "értéke" is, de egy 70évesnek miért kell több pénz mint egy 30-40nek? Gyerekei már addigra nagykoruak, elvileg lakás+kocsi megvan, a fiatal meg hitelből hitelbe, gyerek viszi a lovét, stb. Nincs igazságos rendszer.
Az alapelvvel egyetértek, de a valóság ezt felülírja, mert sajna sokan vannak akik csak későn tudnak családot alapítani. Én rengeteg olyan szakorvost ismerek, akik 60+-osok, de még csak most végez a suliban a gyerekük.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 939
7 822
113
Az ápolóké is növekszik.

"Jelenleg Magyarországon 10000 lakosra megközelítőleg 70 ápoló jut. A KSH 2018. évi egészségügyi statisztikai évkönyvének adatai alapján a betöltött szakdolgozói állások száma 101 331,32 volt, míg a betöltetlen állások száma pedig 3 671,01, mely a tervezett állásokhoz képest kb. 3,6%-os hiányt jelent. A kormány az ápolói létszám növelése érdekében számos intézkedést vezetett be, köztük ösztöndíjrendszereket, lakhatási támogatásokat és béremelési programot, melyek pozitív hatásai egyre nagyobb mértékben éreztetik hatásukat. Az átfogó, 2022-ig megvalósuló béremelésre lépcsőzetesen, évente több ütemben kerül sor, melynek köszönhetően az érintett szakdolgozók alapbére 2022-ig 72%-kal növekedik, az „Ápoló leszek” program keretében négymilliárd forintból az év végéig 3200 egészségügyi hivatást választó tanuló részesülhet ösztöndíjban, a nővérszállók építésére és felújítására pedig 16 helyszínen 8,8 milliárd forintot fordít a kormány."
https://www.kormany.hu/hu/emberi-er...dijakkal-segiti-az-apoloi-letszam-novekedeset
 
M

molnibalage

Guest
Ok, hogy a mintavételezésnek van limitje, de számomra érthetetlen, hogy lakhely és végzettséghez képest milyen nagy eltérés van a nő/férfi válaszadók között.
Mi búbánat lehet ennek az oka...? Én vakon, ha feltették volna a kérdést a felmérés előtt arra saccoltam volna, hogy alig lesz eltérés, ez nem faktor.
uploads-img-cache-u-p-l-o-a-uploads-images-20201006-1601974788-agitprop-temp-ekebaf-720-0-cr-720-0-cr.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and milagro

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 939
7 822
113
Ok, hogy a mintavételezésnek van limitje, de számomra érthetetlen, hogy lakhely és végzettséghez képest milyen nagy eltérés van a nő/férfi válaszadók között.
Mi búbánat lehet ennek az oka...? Én vakon, ha feltették volna a kérdést a felmérés előtt arra saccoltam volna, hogy alig lesz eltérés, ez nem faktor.
uploads-img-cache-u-p-l-o-a-uploads-images-20201006-1601974788-agitprop-temp-ekebaf-720-0-cr-720-0-cr.jpg

A női magazinok 'színvonala'.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 806
25 415
113
Ok, hogy a mintavételezésnek van limitje, de számomra érthetetlen, hogy lakhely és végzettséghez képest milyen nagy eltérés van a nő/férfi válaszadók között.
Mi búbánat lehet ennek az oka...? Én vakon, ha feltették volna a kérdést a felmérés előtt arra saccoltam volna, hogy alig lesz eltérés, ez nem faktor.
uploads-img-cache-u-p-l-o-a-uploads-images-20201006-1601974788-agitprop-temp-ekebaf-720-0-cr-720-0-cr.jpg
A nőknek sokkal jobbak az intuitív képességeik, hatodik érzék, stb.
Feltehetőleg amiatt, hogy az utódot ők hozzák világra!
ESP-ben is jobbak, sokkal több a női látó, mint a férfi!
 
T

Törölt tag 008

Guest
Ok, hogy a mintavételezésnek van limitje, de számomra érthetetlen, hogy lakhely és végzettséghez képest milyen nagy eltérés van a nő/férfi válaszadók között.
Mi búbánat lehet ennek az oka...? Én vakon, ha feltették volna a kérdést a felmérés előtt arra saccoltam volna, hogy alig lesz eltérés, ez nem faktor.
Volt olyan oltóanyag ami után kéz nélkül születtek gyerekek. Egy nő nem csak magára gondol lételeme, hogy egészséges gyereke legyen majd. A pasik nagy része túléli ha azt mondják neki nem lehet majd gyereke.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 008
87 725
113
Semmi se jó?
"Évek óta követelt az orvosi kamara jelentős ágazati béremelést. Megkapták. De ez sem jó nekik, most már a másodállásokat, a magánpraxist féltik."

"Vagy nézzük azt a mondatot, amely szerint „a másodállások szigorú korlátozása azonban szakterületeket és intézményeket tehet működésképtelenné”! Nem azt hallgattuk eddig, hogy az orvosok azért vándorolnak a magánszférába (vagy éppen külföldre), mert az államiban nem keresnek eleget?! Akkor most kiderül, hogy mégsem?! Kiderül, hogy akkor is az lesz a fontosabb, hogy a jól csengető magánpraxisok működése zavartalan legyen, ha az állami szférában megduplázzák a béreket?! Még jó, hogy azt nem írták oda, hogy azért valami maradjon meg a hálapénzből is... "
https://888.hu/gazemberek/rohejesen-ellenzeki-az-orvosi-kamara-4276637/
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A legtöbb oktató egyben gyakorló orvos is. Amilyen példákat te hoztál fel, az olyan oktatókkal leginkább csak a képzés elején találkoznak, amikor még az alapozó tantárgyakat tanulják.
Meg az egészségügyi rendszer alapjait adó labordiagnosztikát végző biológusok oktatói, meg a gyógyszerészek oktatói, meg az ápolók oktatói... Ja velük nem foglalkozunk? Pedig élmény volt havi 100 ezer Ftért kutatni a KOKIban, vagy ugyan pályázati pénz miatt többért, de lehetetlen körúlmények között phdzni biolból. Ott is hagytam. Tudod, hogy kik maradtak ott? A selejt. Éljen. De az orvosi laborokban is kőkemény 180at is megkeres egy laboros. Már ha legalább mscs diplomája van. A Phdval is ennyi az annyi. Aztán ha eltűnnek azok az orvosok fogják csinálni a korszerű labordiagnosztikát, akik nemhogy egy klasszikus PCRr nem tudnak megkülönböztetni az RT PCRtől, de még a HPLCt se a refraktométertől? (Nem is dolguk, félreértés ne essék, csak na, lássuk már, az egészségügy nagyon nem csak az orvosok)
Inkább örüljünk, hogy ezek nem a bürokraták fizetését emelték meg először...
A közalkalmazottak (akik amúgy a biológusok, egyetemi oktatók stb is) bértábláját 2006 óta nem változtatták.... Mi az, hogy először? Basszus, ma már egy főiskolát végzett kezdő tanár többet tesz el, mint egy egyetemi tanársegéd phdval, szumma 5ös impakttal...
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
csak na, lássuk már, az egészségügy nagyon nem csak az orvosok
A para eltörlésébe állt bele a kormány. (Plusz a kipihentebb orvosok a bónusz, ami a "rabszolgatörvény" végrehajtóitól nem is olyan rossz.) Ez mindenki számára hatalmas nyereség lesz. Nagyon gáz, hogy még csak egy tervezetet fogadtak el, de már megy az irigy hiszti mindenkitől... :eek:
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and notaricon
T

Törölt tag 4082

Guest
A para eltörlésébe állt bele a kormány. (Plusz a kipihentebb orvosok a bónusz, ami a "rabszolgatörvény" végrehajtóitól nem is olyan rossz.) Ez mindenki számára hatalmas nyereség lesz. Nagyon gáz, hogy még csak egy tervezetet fogadtak el, de már megy az irigy hiszti mindenkitől... :eek:
A paraszolvenciqa elfogadását 10 év letöltendővel kellene jutalmazni a fekete delfinben, és esetleg megfizetni az egészségügy többi résztvevőjét. Akkor bele állt volna így, csak tovább növelte az egyenlőtlenséget...
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A paraszolvenciqa elfogadását 10 év letöltendővel kellene jutalmazni a fekete delfinben, és esetleg megfizetni az egészségügy többi résztvevőjét. Akkor bele állt volna így, csak tovább növelte az egyenlőtlenséget...
Na pont erről beszéltem. Rohadtul unalmas már mindenkitől ezeket a sértődött ötleteket hallgatni. Csak korbáccsal nem lehet egy ilyen nyitott gazdaságban kivezetni a parát. A büntetés mellé kell a cukorka is.
Megjegyzem 70% szakdolgozói emelés is jön ezen idő alatt, vagyis nem az orvosi béremelés a nagy hír, hanem a paraszolvencia eltörlése, csak ezt sokan nem látják az irigységtől.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 826
113
Ok, hogy a mintavételezésnek van limitje, de számomra érthetetlen, hogy lakhely és végzettséghez képest milyen nagy eltérés van a nő/férfi válaszadók között.
Mi búbánat lehet ennek az oka...? Én vakon, ha feltették volna a kérdést a felmérés előtt arra saccoltam volna, hogy alig lesz eltérés, ez nem faktor.
uploads-img-cache-u-p-l-o-a-uploads-images-20201006-1601974788-agitprop-temp-ekebaf-720-0-cr-720-0-cr.jpg
Nem tudom mekkora volt a minta, de valószínűleg csak országosan mérvadóak az adatok. Viszont ilyen részletes lebontásbam +/- 6-10%-os hiba simán lehet. Ehhez nem a szokásos 1000-1500 fős, hanem minimum 5000-es mintavétel kellett volna.

Most megnéztem. Ez egy online önkéntes kérdőív. Még durvábban torzíthatnak az adatok. A kattintásvadászaton kívül nem sok értelme van. Bár lehet túl szkeptikus vagyok.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 826
113
Semmi se jó?
"Évek óta követelt az orvosi kamara jelentős ágazati béremelést. Megkapták. De ez sem jó nekik, most már a másodállásokat, a magánpraxist féltik."

"Vagy nézzük azt a mondatot, amely szerint „a másodállások szigorú korlátozása azonban szakterületeket és intézményeket tehet működésképtelenné”! Nem azt hallgattuk eddig, hogy az orvosok azért vándorolnak a magánszférába (vagy éppen külföldre), mert az államiban nem keresnek eleget?! Akkor most kiderül, hogy mégsem?! Kiderül, hogy akkor is az lesz a fontosabb, hogy a jól csengető magánpraxisok működése zavartalan legyen, ha az állami szférában megduplázzák a béreket?! Még jó, hogy azt nem írták oda, hogy azért valami maradjon meg a hálapénzből is... "
https://888.hu/gazemberek/rohejesen-ellenzeki-az-orvosi-kamara-4276637/
Sztem ezt cikket részben a tudatlanság meg az előítélet szülte. Meghallgattam az orvosi kamarás vezetőkkel néhány interjút, nagyon korrektek voltak. Valósak az aggályok a másodállással és a vezényléssel kapcsolatban. De szerencsére a kormány nem indulatból dönt, sok módosítót azonnal befogadott, illetve a kamarával közösen dolgozzák ki a részletrendeleteket.

Az az igazság, hogy az orvosok támogatása nélkül nincs egészségügyi reform. Ahhoz, hogy támogassák, érdekeltté kell őket tenni. Ebben a kamara sokat segíthet. Az hogy volt gyurcsányista a jelenlegi vezető, nem tántorította el a faszit, hogy az ATV-ben megvédje az új intézkedéseket. Az hogy van további kritika természetes és ezek meghallgatásával lehet előre lépni.

Én azt látom, hogy mind a kormány, mind a Kamara félretette az előítéleteit és jó úton indultak el közösen.
 
M

molnibalage

Guest
Sztem ezt cikket részben a tudatlanság meg az előítélet szülte. Meghallgattam az orvosi kamarás vezetőkkel néhány interjút, nagyon korrektek voltak. Valósak az aggályok a másodállással és a vezényléssel kapcsolatban. De szerencsére a kormány nem indulatból dönt, sok módosítót azonnal befogadott, illetve a kamarával közösen dolgozzák ki a részletrendeleteket.

Az az igazság, hogy az orvosok támogatása nélkül nincs egészségügyi reform. Ahhoz, hogy támogassák, érdekeltté kell őket tenni. Ebben a kamara sokat segíthet. Az hogy volt gyurcsányista a jelenlegi vezető, nem tántorította el a faszit, hogy az ATV-ben megvédje az új intézkedéseket. Az hogy van további kritika természetes és ezek meghallgatásával lehet előre lépni.

Én azt látom, hogy mind a kormány, mind a Kamara félretette az előítéleteit és jó úton indultak el közösen.
Azért ez a vezénylés "vicces ám".
Mindenki maga előtt látja majd, hogy a végre stabil egzisztenciával rendelkező orvos, akinél mondjuk 1 éves a gyerek akkor közlik, hogy 2 évre elköltözöl 300 km-re? Hogy erre mit mond?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and alali77
T

Törölt tag 4082

Guest
Na pont erről beszéltem. Rohadtul unalmas már mindenkitől ezeket a sértődött ötleteket hallgatni. Csak korbáccsal nem lehet egy ilyen nyitott gazdaságban kivezetni a parát. A büntetés mellé kell a cukorka is.
Megjegyzem 70% szakdolgozói emelés is jön ezen idő alatt, vagyis nem az orvosi béremelés a nagy hír, hanem a paraszolvencia eltörlése, csak ezt sokan nem látják az irigységtől.
Based on a true storry
Egy ember rosszul lett, akut életveszéllyel hívtak hozzá mentőt. A diszpécser egy pofátlanul alulfizetett ember, akinek 2006 óta nem nyúltak a fizujához. Kiment érte egy rohamkocsi egy alulfizetett sofőrrel, két alulfizetett mentőápolóval, és egy alulfizetett mentőtisztel. A beteget bevitték egy kórházba, ahol egy alulfitetett ápoló bevételezte, megvizsgálta egy orvos. Az adatokhoz vért vettek, mivel orvosunk istenkomplexusos mindenhez is jobban ért gyerek volt nem is próbált diagnosztizálni, levetetett mikrobi mintát, szürke, fekete, kék, sárga, piros, lila, és zöld csöves vért, amit megint egy alulfizetett nővér csinált meg, ezt elküldték a laborba, ahol is konstatálták az alulfizetett biológusok, hogy a vérképhez, és nagylaborhoz elég lett volna a piros és a lila cső, de ha nem akarunk full pontos eredményeket akkor igazából a zöld is elég lett volna. Majd egyikük az orvost, hogy bocsi, de x betegségre gyorsteszt nélmül nincs pcr, ami miatt bemószerolta őket a laborvezetőnél, aki finoman elküldte az annyába, de ő nem nyugodott bele, és elment a feletteséhez, aki nem értett hozzá, de mert orvos mondta, így biztos igaz, szóval leszólt, h kell az a pcr. (Eddig kvázi kínoztuk a beteget, és elb.. vagy egy havi fizetésnyi pénzt feleslegben. Majd hősi orvosunk betelefonált a laborba, hogy hol a tenyésztés, ahol másik biológus közölte, h az beza 2-3 nap, mire orvosunk beszólt, h amikor ő tanulta akkor is ennyi volt, és azóta fejlődött a technika. Itt már erősen csuklott doktor bácsi anyukája. A beteg végúl túlélte, hála a diszpécser a mentősök, az ápolók, és a biológusok munkájának is. Legalább annyira, mint a kötözködő orvosnak. Paraszolvenciát csak a doki kapott. De ha nem kapott volna, ő keresett nettó 250et, a magasabb fizetésű biológus volt a második helyen 150 nettóval. Ezek után azóta a mentősök, az ápolók, a biológusok, és a diszpécser fizujához senki nem nyúlt, de az orvosét már vagy 3.szor emelik. Ja igen a mentőtiszt az unokaöcsém, az egyik biológus a legjobb barátom, a másik meg én voltam. Azóta én már leléptem, unokatesóm már csak a máltaiaknak mentőzik, a legjobb barátom csak azért nem lép le, mert a covid miatt most nem teheti. A többiekröl nem tudom mit tettek. De nyilván, az orvos ok fizetése a baj, és véletlenül sem az, h mindenki más írtó durván alulfizetett. Szóval maradjunk a paraszolvenciáért fekete delfinnél, és az egészségügy többi részének a megfizetésénél, és had ne sajnáljam a már most 300 nettó körül kereső orvosokat...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 826
113
Azért ez a vezénylés "vicces ám".
Mindenki maga előtt látja majd, hogy a végre stabil egzisztenciával rendelkező orvos, akinél mondjuk 1 éves a gyerek akkor közlik, hogy 2 évre elköltözöl 300 km-re? Hogy erre mit mond?
Az elején leszögezném, hogy abszolút nem pártolom az ilyet, DE:
A helyzet az, hogy ha nagy nemzetközi multinál dolgozol, akkor a szerződések 90%-ban van ilyen kitétel. Nem csak az, hogy országon belül, hanem bizonyos ideig külföldre is kiküldhetnek, ha előtte x héttel értesítenek. Persze ezt a gyakorlatban nagyon ritkán húzzák elő, de hallottam már ilyet élesben.
Az ördög a részletekben van.Lehet ezt a vezénylést úgy szabályozni, hogy lesz rá önkéntes jelentkező is, ha megfelelő anyagi ösztönző van. A járványhelyzet az más, most lehet nem lesz más megoldás, de sztem ezt mki el tudja fogadni. Békeidőre kell ezt empatikusan szabályozni. Sztem itt is meg lesz időben a kompromisszum. A kormány ha valódi reformot akar rá van szorulva az orvosi kamarára, nem lesz célja a konfrointáció, én úgy gondolom.
Egyébként a másik nagy kritikus pont a másodállás most is engedélyhez kötött. Csak most ezt automatikusan mérlegelés nélkül mki megkapta. Hogy a jövőben hogyan lesz azt meglátjuk.

Viszont ez az egész sztori meglepő fordulat. Bármi lehet!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Az elején leszögezném, hogy abszolút nem pártolom az ilyet, DE:
A helyzet az, hogy ha nagy nemzetközi multinál dolgozol, akkor a szerződések 90%-ban van ilyen kitétel. Nem csak az, hogy országon belül, hanem bizonyos ideig külföldre is kiküldhetnek, ha előtte x héttel értesítenek. Persze ezt a gyakorlatban nagyon ritkán húzzák elő, de hallottam már ilyet élesben.
Az ördög a részletekben van.Lehet ezt a vezénylést úgy szabályozni, hogy lesz rá önkéntes jelentkező is, ha megfelelő anyagi ösztönző van. A járványhelyzet az más, most lehet nem lesz más megoldás, de sztem ezt mki el tudja fogadni. Békeidőre kell ezt empatikusan szabályozni. Sztem itt is meg lesz időben a kompromisszum. A kormány ha valódi reformot akar rá van szorulva az orvosi kamarára, nem lesz célja a konfrointáció, én úgy gondolom.
Egyébként a másik nagy kritikus pont a másodállás most is engedélyhez kötött. Csak most ezt automatikusan mérlegelés nélkül mki megkapta. Hogy a jövőben hogyan lesz azt meglátjuk.

Viszont ez az egész sztori meglepő fordulat. Bármi lehet!
A munka törvénykönyve szerint 44 napra áthelyezhet a munkahelyed.