Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Technikai jellegű kérdésem lenne: egy 8000 méter magasan repülő repülőn mekkora lehet a légnyomás különbség a földihez (beszálláskori) képest?
Természetesen a kabin túlnyomásos, de emelkedéskor meg perceg az ember füle, azaz csak van valamekkora eltérés.
A dolog csak azért érdekelne, mert amikor a légnyomás emelkedik egy jó 20-30 hPa-t, akkor a derekamban a porckorong-sérv nyavíkol (finoman zsibbadó labfej, vagy csak fáj, vagy csak az oldalam fáj tompán - de ezek lehetnek simán szalagos cuccok is). Viszont repülőn ezt nem sikerült megismételnem 4 kísérletben (1 és 2 órás utazások). Pedig a gyorsabb változas miatt jobban kellene ütnie. Másfelől viszont nem mozgok, így nincs annyi statikus-dinamikus terhelés sem.
 
M

molnibalage

Guest
Technikai jellegű kérdésem lenne: egy 8000 méter magasan repülő repülőn mekkora lehet a légnyomás különbség a földihez (beszálláskori) képest?
Természetesen a kabin túlnyomásos, de emelkedéskor meg perceg az ember füle, azaz csak van valamekkora eltérés.
A dolog csak azért érdekelne, mert amikor a légnyomás emelkedik egy jó 20-30 hPa-t, akkor a derekamban a porckorong-sérv nyavíkol (finoman zsibbadó labfej, vagy csak fáj, vagy csak az oldalam fáj tompán - de ezek lehetnek simán szalagos cuccok is). Viszont repülőn ezt nem sikerült megismételnem 4 kísérletben (1 és 2 órás utazások). Pedig a gyorsabb változas miatt jobban kellene ütnie. Másfelől viszont nem mozgok, így nincs annyi statikus-dinamikus terhelés sem.
Airlinernél tudtommal állandó, kb 2000 méternek megfelelő légnyomást tartanak. Vadászgépen ne, lásd F-15-ös írásban a diagramot.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 074
9 200
113
Én is úgy tudom, hogy a B787 / A350 előtti, széles körben elterjed típusokon alkalmazott kabinnyomás jellemzően 7000 - 8000 láb (2100 - 2400 méter) tengerszint feletti magasságon lévőnek felel meg. A B787 és A350 esetében alkalmazott kompozit megoldások miatt nagyobb kabinnyomás is kialakítható, ezek esetében 6000 lábról írnak.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 378
10 908
113
Technikai jellegű kérdésem lenne: egy 8000 méter magasan repülő repülőn mekkora lehet a légnyomás különbség a földihez (beszálláskori) képest?
Természetesen a kabin túlnyomásos, de emelkedéskor meg perceg az ember füle, azaz csak van valamekkora eltérés.
A dolog csak azért érdekelne, mert amikor a légnyomás emelkedik egy jó 20-30 hPa-t, akkor a derekamban a porckorong-sérv nyavíkol (finoman zsibbadó labfej, vagy csak fáj, vagy csak az oldalam fáj tompán - de ezek lehetnek simán szalagos cuccok is). Viszont repülőn ezt nem sikerült megismételnem 4 kísérletben (1 és 2 órás utazások). Pedig a gyorsabb változas miatt jobban kellene ütnie. Másfelől viszont nem mozgok, így nincs annyi statikus-dinamikus terhelés sem.
Egyszer valami olyasmit mondtak tévében ismeretterjesztő műsorban, hogy azért érezzük meg hamarabb a frontot, mert a levegő elektromágnesességében áll be először változás.
Felvetésedre most úgy hirtelen beírtam a google-ba frontérzékenység elektromágneses szavakat, az első találat, amit kidobott találat:
https://hidegkamra.hu/tudastar/fronterzekenyseg

Jobban belegondolva; a frontérzékenyeknek ordítania kéne kórusban az emelkedő - süllyedő utasszállító repülőgépeken.:confused:o_O:)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Airlinernél tudtommal állandó, kb 2000 méternek megfelelő légnyomást tartanak. Vadászgépen ne, lásd F-15-ös írásban a diagramot.
Én is úgy tudom, hogy a B787 / A350 előtti, széles körben elterjed típusokon alkalmazott kabinnyomás jellemzően 7000 - 8000 láb (2100 - 2400 méter) tengerszint feletti magasságon lévőnek felel meg. A B787 és A350 esetében alkalmazott kompozit megoldások miatt nagyobb kabinnyomás is kialakítható, ezek esetében 6000 lábról írnak.
Köszi!
440px-Pressure_air.svg.png

A táblázat szerint akkor utazó magasságon valami 800 hPa körüli nyomás lehet, ami azért ütősebb mint egy hidegfrontos 30 hPa légnyomás változás.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Figy ő zsidó aki nem vallásos te meg le ateista magyaroztad.Így már érthető?

Ha nem vallásos, akkor ateista nem?
Héber az anyanyelve? Nem, magyar? Akkor ő magyar ember. :)
Ha nem is zsidó vallású, nem is héber az anyanyelve, Magyarországon lakik, Honvédségben szolgál, akkor mi köti Izraelhez? Jah, hogy ő úgy hiszi, hogy ő zsidó. Én meg úgy hiszem, hogy én vagyok Einstein reinkarnációja. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 637
113
Ha nem vallásos, akkor ateista nem?
Héber az anyanyelve? Nem, magyar? Akkor ő magyar ember. :)
Ha nem is zsidó vallású, nem is héber az anyanyelve, Magyarországon lakik, Honvédségben szolgál, akkor mi köti Izraelhez? Jah, hogy ő úgy hiszi, hogy ő zsidó. Én meg úgy hiszem, hogy én vagyok Einstein reinkarnációja. :)

Pl,hogy a szülei zsidók?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Magyar honvédségben csak magyar állampolgárok szolgálhatnak ha jól tudom, tehát magyarnak magyar. Aki meg nem hívő, az ateista. Tehát Ő ez esetben egy ateista magyar, attól függetlenül hogy zsidó származású.

Én sem vagyok templomba járó, tehát mondhatjuk hogy ateista vagyok, főleg sváb van a felmenőim közt, de tényleg nem is tartom magam másnak mint magyar embernek.

Ha valaki nálunk az MH-ban azért vágna valakit orrba mert "lemagyarozzák", azzal szerintem bajok vannak, s akkor az IDF ben van a helye, nem az MH-ban.

Hóhó. Azért nem mindenki magyar, aki magyar állampolgár. Rendszeresen ezt mondják a román politikisuk is. Romániában mindenki román, hisz mindenki román állampolgár.
De aki magyar anyanyelvű, arról már elmondható, hogy magyar.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 106
113
Hóhó. Azért nem mindenki magyar, aki magyar állampolgár. Rendszeresen ezt mondják a román politikisuk is. Romániában mindenki román, hisz mindenki román állampolgár.
De aki magyar anyanyelvű, arról már elmondható, hogy magyar.
Aki az MH ban önakaratából, nem kényszer sorozottként, attól szerintem elvárható hogy ne érezze sértésnek azt ha "lemagyarozzák", szerintem. Pusztán ennyit akartam ehhez hozzátenni, semmi többet.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem tudsz elszakadni az ókori zsidóktól.. Lényegtelen, hogy ők kihaltak. Felejtsd el őket. Ugyanis a mai világban van egy zsidóság ami nem csak vallást jelent és nem is csak izraeli állampolgárságot. Fordítsuk le akkor cionistákra, ha úgy jobban érted. Rengeteg olyan cionista zsidó él a világ országaiban, de főleg az USA területén akik nem csak, hogy nem zsidó vallásúak, (más sem, tehát nevezhetjük őket ateistának) de nincs is izraeli állampolgárságuk. De ettől még ők zsidók. Miért? Mert így definiálják önmagukat. Azért hoztam fel őket, mert a szent földre való visszatérés vágya vallás nélküli, pusztán nacionalista érzelmek alapján is előtört sok zsidóból, akik viszont nem rendelkeznek izraeli állampolgársággal.

Különbséget kell tudni tenni a között, hogy valaki önmagát egy elf nagymágusnak tartja, vagy zsidónak. Az első egyértelműen elmeháborodott, de a másik - már ha egészséges emberről beszélünk, aki adott esetben magyarázatot tud adni arra, miért tartja magát zsidónak, os ő bizony zsidó lesz.

Példa:

Nekem tudomásom szerint semmi közöm a zsidókhoz, felmenőimnek sem. MEgkeresztelkedett római katolikus vagyok, igaz templomba nem járok csak nagyobb alkalmakkor. Most játszunk el a gondolattal.. kiutazok Izraelbe. Maradok X ideig, már mennem kéne, de mondjuk beleszeretek egy gyönyörű zsidó nőbe. Kint maradok és valamilyen Isteni szerencse miatt tők jól elbújkálok évekig valamelyik illegális telepen. Évek telnek el, családot alapítottam, továbbra sem vagyok vallásos, a sajátom sem érdekel, nem hogy az övék.. Egyszer csak kitör egy újabb arab-izraeli háború. Maradok, segítek, fegyvert fogok, harcolok értük, magunkért, a véremet adom a harcokban a földért ami már az otthonom.. Ezen a ponton már nem csak, hogy zsidónak tartom magam, egynek közülök, de kijelenthetem, hogy a közösség is befogadott, tisztelnek, örülnek jelenlétemnek és elfogadnak mint a közösség zsidó tagját. Ebben az esetben kijelenthetjük, hogy én zsidó vagyok.

Ugyanezt el lehet mondani bármilyen más néppel is. Mit mutat a példa? Hogy az is lehet zsidó, aki nem zsidó vallású, és nem is rendelkezik izraeli állampolgársággal. Ha valaki arra a következtetésre jut, hogy zsidónak definiálja magát, persze értelmes érvek után (mint egy elképzelt helyzetben én a fenti példában), nem csak azért mert megálmodta előző este, akkor ő bizony zsidó.

Egyszer már kifejtettem ezt a zsidó témát ezen a fórumon, hogy szerintem kik ők.
Az európai zsidók többsége ugyanolyan magyar, román, lengyel, stb. volt, mint bármelyik másik magyar, román, lengyel, stb. csak a vallásuk nem keresztény.
Igazából csak mi európaiak csináltunk belőlük egy másik népet, azzal, hogy állandóan üldöztük őket a vallásuk miatt.
Ez és a közös vallás kovácsolta össze ezt a valójában sok népből álló közösséget.
Pl. a magyarországi zsidók már az 1800-as években is többségében magyar anyanyelvűek voltak, őket csak és kizárólag a vallás külömböztette meg a többi magyartól. Az utóbbi évtizedekben viszont már egyre kevésbé vallásosak ők is, pont mint a többi magyar. Akik ma már nem vallásosak, azok is csak azért tartják még magukat zsidónak, mert a szüleik zsidó vallásúak voltak. De mivel ő már nem vallásos, a gyerekei vagy az unokái már azt is elfelejtik, hogy valaha zsidó vallású felmenői voltak. Ha nincs holokauszt és nem menekülnek el, pár generáció múlva, már semmi sem külömböztette volna meg őket a többi magyartól és ők maguk sem külömböztették volna már meg magukat.
Pont mint ahogy pl. a svábok is. Náluk a magyaroktól megkülömböztető tényező a nyelvük volt. Amint magyar lett az anyanyelvük, 2-3 generáció múlva már ők is magyaroknak vallották magukat. Ma már szinte senki nem tartja magát svábnak, vagy németnek, azok is kevesen vannak, akik egyáltalán tudják, hogy voltak sváb felmenőik.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Aki az MH ban önakaratából, nem kényszer sorozottként, attól szerintem elvárható hogy ne érezze sértésnek azt ha "lemagyarozzák", szerintem. Pusztán ennyit akartam ehhez hozzátenni, semmi többet.

Ezt a Honvédes példát értem. Én csak azzal nem értettem egyet, hogy leegyszerűsítetted az egészet, hogy aki magyar állampolgár, az magyar.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 051
113
444-től
"fideszes tanár":rolleyes:

Fideszes katona
Fideszes orvos
Fideszes rendőr
Fideszes Mentős
Fideszes Gyári munkás

:oops::oops:
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 378
10 908
113
"...Ha megkérdezünk egy bölcsészt, hogy mi is a termodinamika második főtétele, azért ott gond lehet, miközben azt azért minden reálosnak tudnia kell, hogy ki volt az a Shakespeare..."

"...A tudomány nem attól megbízható, hogy a tudósok olyan okosak... az okos emberek is sokszor beszélnek butaságot, és a buták is mondanak néha bölcseket. De a tudomány egy közösségileg ellenőrzött tudás, egy kollektív önkorrekciós rendszer” – szemben például a módszeres ellenőrzésnek, igazolási eljárásokra fittyet hányó áltudományokkal..."

http://index.hu/tudomany/2017/11/15/a_modern_tudomany_alapmitoszat_romboltak_le_az_akademian/
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 101
3 055
113
Majd akkor is ezt írd mikor hülyére pofozzák a ruszki gépeket ;)
Rónika!!

Mondj egy nemzetet aki VALAHA hülyére pofozta volna ezt a nemzetet ...ezt a nemzetet több évszázada akarja a fél nyugati világ hülyére pofozni....kb annyi esélyük van mint arra,hogy te kigyógyulj az agyament kártyajáték gondolkodásodból.....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 465
25 272
113
Kicsit más.

Ez szinte hihetetlen.


A gyereknek őrült szerencséje volt. Nem volt belesújkolva, hogy busz mögül (úgy általában beláthatatlan helyen) nem szabad átszaladni az úton. Menekült Ő, mikor észlelte az életveszélyt, az kellett is. Írják, hogy a kamion rendszere fékezett. Nem ismerem az új rendszereket, de biztosra vehető, hogy üres volt a fékút figyelembe vételével - szerintem.
Megjegyezném, hogy még Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében is különb buszmegállók vannak.

http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/mazlifaktorbol-jeles-rohanos-126629
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
835
4 237
93
Rónika!!

Mondj egy nemzetet aki VALAHA hülyére pofozta volna ezt a nemzetet ...ezt a nemzetet több évszázada akarja a fél nyugati világ hülyére pofozni....kb annyi esélyük van mint arra,hogy te kigyógyulj az agyament kártyajáték gondolkodásodból.....

Nem mostanában volt, de a mongolok átgázoltak rajtuk is. Mondhatjuk hogy hülyére pofozták őket. Nyilván a 13-ik században nem Oroszország néven futottak, de csak ők lakták azt a környéket.