[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Az eszperantó nyelvet mindenhol oktatni kellene.

pfffff Bravó. Dobjuk ki Európa összes természetes módon, évszázadok alatt kialakult nyelvét, és cseréljük le egy mesterséges nyelvre, amely SENKIÉ se.

Ilyen primitívséget még a Szovjetunió sem csinált, hanem megtartotta ill. megtette közös nyelvnek a jelentős hagyományokkal rendelkező orosz nyelvet.

Ha ezt az eszperantó dolgot bevezetik, én onnantól kezdve orosznak fogom magam vallani, mert

ha már a magyarságom mindenképpen fel kell adnom, akkor inkább az oroszt választom, mert orosz nyelv/kultúra legalább van, eszperantó kultúra (pláne nép) az nincsen.
 

magic

Member
2012. február 22.
92
0
6
<blockquote rel="magic">

Az eszperantó nyelvet mindenhol oktatni kellene.

pfffff Bravó. Dobjuk ki Európa összes természetes módon, évszázadok alatt kialakult nyelvét, és cseréljük le egy mesterséges nyelvre, amely SENKIÉ se.

Ilyen primitívséget még a Szovjetunió sem csinált, hanem megtartotta ill. megtette közös nyelvnek a jelentős hagyományokkal rendelkező orosz nyelvet.

Ha ezt az eszperantó dolgot bevezetik, én onnantól kezdve orosznak fogom magam vallani, mert

ha már a magyarságom mindenképpen fel kell adnom, akkor inkább az oroszt választom, mert orosz nyelv/kultúra legalább van, eszperantó kultúra (pláne nép) az nincsen.
</blockquote>

Nem fogalmaztam megfelelően.
Nem a nemzeti nyelvek helyett hanem első idegen nyelvnek lenne alkalmas. Mert elméletileg faék egyszerűségű. Arra lenne alkalmas, hogy útbaigazítást kérjen az ember vagy lezsírozzon egy üzletet. A magas kultúra kifejezésére valószínűleg nem is alkalmas.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Komolyan mondom, hogy egyszer most már pofán vágom, aki helyettem akar beszélni. ...
Azért ezt gondold át még egyszer!

USA hivatalos nyelve az angol ehhez képest milliókra tehető a száma azoknak, akik gyakorlatilag vagy egyáltalán nem beszélik, de ott élnek...
Mosogatnak, takarítanak, gyümölcsöt szednek... :)

Az eszperantó nyelvet mindenhol oktatni kellene.

Vagy inkább az angolt, nem? Alapfokon az is egyszerű mint a faék és még millió értelmes érvet fel lehet hozni mellette. Az eszperantó meg nettó baromság. Ha meg akarsz tanulni egy olyan mesterséges nyelvet aminek értelme is van akkor kezd ott, hogy: C, C++, javascript, python...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
"A vesztésre álló hamiskártyás feláll az asztaltól és azt kiáltja.
-Csaltok!
Miközben ő maga fegyvert ránt.
Nincs más választása.
T.Hölgyeim és Uraim !
Az igazi első világháború elkezdődött!
Az előző kettő csak könnyű kis bemelegítés volt."

Az a bajom @melampo hogy amit írtál ez szóról szóra igaz lesz :( :(

Nézzük csak az első példát "demokratizálás" mióta az szemet tudom Amerika több országot mentet meg a zsarnok diktátoroktól és írt ki utána "tisztességes" demokratikus választást mint bárki a világon.Most hogy Oroszország is csinált egy ilyet a Krímben, nem teljesen ugyan úgy zajlottak a dolgok, pedig az Oroszok próbáltak a Amerikaiak szabályai szerint játszani ebbe a színjátékban.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@melampo

Álmok, álmok , álmok. Ami életképes az működik és nem kell "létrehozni".

Ezzel nem értek egyet , mert az életképest eltudja pusztítani az életképtelen !
Magyarország példája a legtökéletesebb , mi rajtunk tesztelték.
Trianon , igen igen.
Volt egy életképes birodalom feudális rendszerrel.
Piramis csucsán a 1<b>Király</b>.1
Aki alatt az Ősi családok a 2<b>Nemesek</b>2 voltak, akiknek helyi érdekeltségei voltak és érdekük volt az ország és a benne lévő emberek , egy Andrássy család aki 500 éve kiváltságos jogokkal rendelkezett, nem hiszem hogy eladta volna magát IMF-nek mint Gyurcsány Feri. Itt ugye bár a I. világhábórú hevében a piramis alján lévők megölték , elüldözték a nemeseket és a királyt, majd a <b>nép</b> okosabb lesz és majd dönt, mint olyan családok akik 500-1000 éve ezt csinálják. Majd a<b> nép</b> jobban érvényesíti Magyarország akaratát a világban mint dörzsölt , kapcsolatokkal és befolyással rendelkező <b>nemesek</b>.
Ma itt tartunk ülünk a teli szart biliben és 100 éve lassan egyre életképtelenek vagyunk.
Magyarország Trianon előtt.
Gazdag-> Ipar, Ásványkincsek, Műkincsek, Arany, Tudás, Terület, Népesség, Cégek
100 év után összegzést
szerintem mindenki tudja
I. Világhábórú elvette Ásványkincsek, Terület, Népesség
II. VH- Műkincsek, Arany
Most a Tudást , Cégeket és a Népességet az EU szipkázza.

Sok mindenünk már nincs, ami van az is kevés , de a Nyugatnak az is kell, <b>Monopoliban</b> a cél a totális győzelem és minden elvétele , ez csak egy Monopoli játszma nekik.


Jön az életképtelen ötlet ami az országunkba jobb élet reményében bevándorolt és jogokkal rendelkező kisebbséget célozta meg , hogy legyen saját országuk. Ki ne szeretne saját országot ? ? Még ÉN szeretnék. Életképes Szlovákia ? Életképes Horvátország ? Szerbia? Bosznia ? Magyarország? Válasz nem , egyedül semmi kép
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Egyébként az a baj, ez a dolog vagy így vagy úgy összeomlik ( A mai világunk, pénzügyi rendszerünk ) és ezt Amerika pontosan tudja és pontosan erre játszik, ha minden mai ismert és mindennaposan használt emberi érték ( Pénz, Elektronikus-pénz ,Részvények, Kajajegy, stb. ) összeomlik és értéktelen lesz , mint a Németeken tesztelt II . Vh előtti infláció példával. Akkor mi az amit értéknek tartunk ? ? :D :D Hát igen az Arany és a nemesfémek, de kinél van a Világarany készletének legnagyobb % ? Magyaroszág ! Ja nem :D Amerika :D Az összes monopoli pénzzel ( Dollár , Rubel , EU , Ft ) majd kitörölheted , mert senki sem fogadja el és nem ad érte semmit :) Olcsóbb és értéktelenebb anyagot mint a papír nem is találhattak volna :D Fűteni lehet vele, de elektronikus pénznél ez a lehetőség sem áll fent :D
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Ha jól látom a pénzügyi folyamatokat az USA-t lassan a saját pályájám verik meg ! Az Alibaba nevű cég a jelek szerint mindent visz . Ekkora pénzpiaci lehetőségekkel még senki sem rendelkezett ! Összefognak az Oroszokkal és az USA elveszti lassan vagy gyorsan a pénzügyi hegemóniáját és vele együtt a dollár is !
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Molni
<i>"Öööö talán úgy, hogy a szállított jenki technikáért fizetni kell? Jaaaaaaaaaaaaaaaa, hogy a kedves SZU baszott fizeteni? Jaaaaaaaaaaaaaaaa, hogy a kedeves SZU a KGST alatt fejte egész K Európát és mégis összedőlt...? "</i>
Az a rész rendben van, hogy nem az USA nem jótékonysági szervezet, de az kicsit túlzás, hogy az Szu. nem akart fizetni... Ha megnézed a veszteség listát, mind az emberi áldozatokat tekintve, mind anyagi értelemben, akkor látszik, hogy nem Churchill nyerte meg a háborút amcsi segítséggel...
A másik, hogy Sztálin, meg a Szovjetunió nagy ... volt, de azért tegyük hozzá, hogy a II. VH. után/vége felé felosztották szépen egymást közt Európát, aztán miután a háború végetért, "hírtelen" megjelent a vörös veszély, és innentől kezdve esélye nem volt a KGST tömbnek, még normális vezetéssel sem talán...
Csoda, hogy eddig bírta a "rendszer".
Mókás, hogy azért pár szakértő már pedzegeti, hogy most a "demokratikus kapitalizmuson" van sor, mióta szembeállásra kényszerül az olyan "diktatórikus kapitalmizussal" szemben, mint pl. Kína.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Laudarage
<i>"pfffff Bravó. Dobjuk ki Európa összes természetes módon, évszázadok alatt kialakult nyelvét, és cseréljük le egy mesterséges nyelvre, amely SENKIÉ se."</i>
Nem ezt írták, de én is egyetértek Zeal-lel, hogy inkább angol... Pl. USA miatt, de arra azért nagy esély van, hogy pl. az angolt Kínában és Indiában is érteni fogják... Például.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Nem fogalmaztam megfelelően.
Nem a nemzeti nyelvek helyett hanem első idegen nyelvnek lenne alkalmas. Mert elméletileg faék egyszerűségű. Arra lenne alkalmas, hogy útbaigazítást kérjen az ember vagy lezsírozzon egy üzletet. A magas kultúra kifejezésére valószínűleg nem is alkalmas.

Tudom, hogy így értetted. De sajnos, ha bevezetsz valamit a nemzeti nyelvek mellett, már attól hanyatlani kezdenek a nemzeti nyelvek. Végül győz és marad az eszperantó, mert az egyszerű mint a faék.
(Ld. angol is kiszorítja a bonyolultabb nemzeti nyelveket.)

Általában véve tendencia, hogy az egyszerűbb nyelvek maradnak életben, így pl. az is tendencia, hogy a nyelvekben mind az írásjelek száma, mind a beszédhangok száma csökken.
Pl. a spanyol nyelv is egyszerűbb mint a katalán (vagy mint a francia), és jobban is terjed.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Közös nyelve szerintem nem lesz ez EU-nak a belátható jövőben. Ami szerintem lehetséges lenne és elősegíthetne egy komolyabb integrációt, az egy egysékes közhivatalnoki rendszer kiépítése lehetne.
No igen, ezen gondolkodtam én is... De ez vagy hasonló "részleges" megoldások más szempontból nem okoznának több gondot, mint amennyit segítenek? Értem itt ezalatt a belső feszültségek erősítését... Azt hiszem sok dolgot kéne "együttesen" bevezetni... A lényeg, hogy legyen egy új "koncepció".
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="laudarage"><blockquote rel="magic">

Az eszperantó nyelvet mindenhol oktatni kellene.

pfffff Bravó. Dobjuk ki Európa összes természetes módon, évszázadok alatt kialakult nyelvét, és cseréljük le egy mesterséges nyelvre, amely SENKIÉ se.

Ilyen primitívséget még a Szovjetunió sem csinált, hanem megtartotta ill. megtette közös nyelvnek a jelentős hagyományokkal rendelkező orosz nyelvet.

Ha ezt az eszperantó dolgot bevezetik, én onnantól kezdve orosznak fogom magam vallani, mert

ha már a magyarságom mindenképpen fel kell adnom, akkor inkább az oroszt választom, mert orosz nyelv/kultúra legalább van, eszperantó kultúra (pláne nép) az nincsen.
</blockquote>

Nem fogalmaztam megfelelően.
Nem a nemzeti nyelvek helyett hanem első idegen nyelvnek lenne alkalmas. Mert elméletileg faék egyszerűségű. Arra lenne alkalmas, hogy útbaigazítást kérjen az ember vagy lezsírozzon egy üzletet. A magas kultúra kifejezésére valószínűleg nem is alkalmas.


</blockquote>

Az eszperantó nyelvnek szerintem van egy óriási hiányossága, nevezetesen semmiféle szakmai szókincse nincs semmiféle szakterületen. A nyelvek terjedésének legfontosabb területe a hivatalos, szakmai nyelvek használata, mert az állandó és folyamatos használatot jelentene, nem alkalomszerű és időszakos, mint a turistaforgalom "nyelvterjesztése". Nyilvánvaló, hogy akinek max a kéthetes nyaralásra korlátozódik egy idegen nyelv tudásának szükségessége, az nem fog ezért nyelvet megtanulni (mi van, ha jövőre más nyelvterületre kirándul?), de ha a munkájához szükséges, akkor igen. Én egy német-magyar cégnél dolgozom, ahol a német-bolgár testvércégnél kiadott angol nyelvű munkalapokat használjuk, angolul írjuk a hibalapokat a magyar, norvég és ománi megrendelőknek egyaránt, mert repülőgép-javítással/karbantartással foglalkozunk, és a repülés nemzetközi nyelve az angol. Az eszperantó elterjesztéséhez ezért elsősorban nagyon sok szakterületi vonalon kellene hatalmas munkát végezni.
 
M

molnibalage

Guest
Az a rész rendben van, hogy nem az USA nem jótékonysági szervezet, de az kicsit túlzás, hogy az Szu. nem akart fizetni...
A Land Lease szállításokért a SZU és később Oroszország sem fizetett egy huncut vasat sem pedig a jenkik még engedtek is...

Ha megnézed a veszteség listát, mind az emberi áldozatokat tekintve, mind anyagi értelemben, akkor látszik, hogy nem Churchill nyerte meg a háborút amcsi segítséggel...

A tököm teli van ezzel az "érvrendsszerel". Senki sem kényszerítette rá, hogy olyan húsdaráló modon háborúzzanak ahogy. Tehát a saját rendszerük balfaszágát hozod fel, hogy azért ne fizessenek? Epic...

(Ld. angol is kiszorítja a bonyolultabb nemzeti nyelveket.)

Nem vagyok nyelvész, de nekem nyelvtanárok - akik több nyelvet is beszéltek - azt mondták, hogy az angol egy bizonyos szintig egyszerű és ezt és saját magamon is érzem. Az oroszra pl. azt mondta a tanárom, hogy az elején borzasztóan nehéz és komplikált, de aztán a középszint nehézsége elérése után már átlendül az ember. Az angol pont fordítva van. Egy középszintet viszonylag hamar el lehet érni, de aztán olyan falba ütközöl, hogy beszarsz. Én legalábbis ezt érzem.

Molni, tegyük fel, hogy csoda történt és az EU egységessé, sőt világpolitikai tényezővé vált. Milyen módon segíti ez elő, hogy TE jobban érvényesülj a világban?
Ez elég furcsa kérdés. Az, hogy Róma anno szuperhatalom miven segítette elő? Az, hogy USA szuperhatalom milyen életszínvonalat és érdekérvényesítő képességet ad? Ennek milyen kihatása van az exportképességekre és gazdasági érvényesülésre?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mindenki ragaszkodik a nyelviségéhez. Csak néhány olyan példa van európában, ahol nem a nyelviség alapján határoznák meg magukat nemzetnek (angol-ír, német-osztrák), bevezetni egy közös nyelvet szerintem elképzelhetettlen. Ennél már több értelme lenne egy közös nem fonetikus írás kialakítása és annak bevezetése. Megmaradna a saját nyelv, viszont a közös írás révén működne mégis egy egységes kommunikáció.
Mindenki elsiklik felette de egy egységes közhivatalnoki rendszer nagyobb belső mobilitást eredményezne és éreztetné az emberekkel, hogy egy "Europa ország" részei.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Molni
<i>"A tököm teli van ezzel az "érvrendsszerel". Senki sem kényszerítette rá, hogy olyan húsdaráló modon háborúzzanak ahogy. Tehát a saját rendszerük balfaszágát hozod fel, hogy azért ne fizessenek? Epic... "</i>
Oké, de gyak. ez volt az egyetlen mód, amivel nyerni tudtak... Azért ehhez a "húsdaráló módhoz" sokminden hozzátartozik, nem pusztán ezzel nyerték meg a háborút, hanem ugye azzal, hogy az ország/birodalom belsejében újrafelépítették az ország iparát...
Ezután lehet kritizálni utólag sokmindent, de bizonyítani nem nagyon lehet, hogy bármi más úton-módon nyerni tudnak volna a németek ellen.
A lényeg pedig, hogy miután ennyit áldoztak ezért a győzelemért, és ezekután még az USA jött holmi számlával, hogy "bocsika, még itt lenne ez is", meg amúgy csúnya rossz szovjetek, az ok, tiszta sor... Csak ezzel nem tudom, hogy bármit is meg lehet-e magyarázni. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 797
57 545
113
Nekem nem az jött le az EU-val kapcsolatban, hogy bármennyire is életképes lenne. Azt meg végkép nem érzem, hogy a magyar ember számítana benne. Maximum csak úgy, mint az SZU idejében.
Nem tudom, hogy miért nem merünk független nemzetállam lenni, ami a saját érdekeit érvényesíti.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Fip7
<i>"Nem tudom, hogy miért nem merünk független nemzetállam lenni, ami a saját érdekeit érvényesíti."</i>
Mert anyagilag így még mindig jobban járunk...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 797
57 545
113
zotyek78

""Nem tudom, hogy miért nem merünk független nemzetállam lenni, ami a saját érdekeit érvényesíti."
Mert anyagilag így még mindig jobban járunk..."

Ezt a társadalmi folyamatok topikban be tudnád nekem bizonyítani? Mert engem érdekelne a dolog.
A másik része pedig az, hogy nem csak anyagi oldala létezik a világnak...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ezt komolyan bizonyítani kell? :) Pl. nem kapnánk EU-s támogatást. Valamint jóval kevesebben fektetnének be itt bármibe is...
 
M

molnibalage

Guest
Vagy hol dolgozna a több százezer magyar...? Az EU nélkül a 2008 válságok követően már rég államcsődben lett volna az ország. Az EU támogatás a GP egyszámjegyű százalékát jelenti, tehát a nagyon komoly receessziót ez tompította illetve, részbe emiatt votl az, hogy lehetett verni az asztalt, hogy már van gazdasági növekedés. Túrót. Az EU támogatás nélkül még mindig a lefelé tartó spirál lenne.

Aki szerint az EU-val rosszul jártunk az nagyon be van rúgva...