Roppant félelmét fejezi ki az amerikai
NBC tévéhálózat a jobboldali új olasz kormány iránt, mert annak hatása messze túlmenve Itália határain e tévé szerint egy még jobban megosztott és így gyengébb Európához vezet akkor, amikor a szabályokra épülő globális rendet Trump elnök egyoldalú döntései veszélyeztetik.
x
Ritkán használt dühödt szavakkal tudósít az
amerikai Bloomberg hírügynökség a tegnapi szlovéniai választás szintén a jobboldalnak kedvező eredményéről ezzel a címmel írt cikkében: „Az EU-lator Orbán szövetségesének pirruszi győzelme a szlovén szavazáson”. A cikk két fő kulcsszava: nacionalista és migránsellenes.
x
A felháborodottság nem marad el a vezető osztrák lap, a
Die Presse véleménycikkéből sem, amelynek nagyon nem tetszik, hogy Vlagyimir Putyin elnök holnap Bécsbe látogat egy olyan kormánykoalíciót képviselő Sebastian Kurz kancellárhoz, amelynek szabadságpárti tagja az Oroszország elleni uniós szankciók megszüntetését akarja. Kurz kancellárnak egyértelműen Putyin értésére kell adnia, írja parancsoló hangon a cikk, hogy Ausztria nem Moszkvához, hanem ahhoz az Európai Unióhoz igazodik, amelynek fél éves elnökségét Ausztria a jövő hónapban veszi át.
x
Szingapúrban a hét végén tartották a 17-ik Ázsiai Biztonsági Csúcstalálkozót, más néven a Sangri-lá Párbeszédet, amelyen Ázsia és a Csendes-óceán országaiból érkeztek katonai vezetők, diplomaták és szakértők, hogy megvitassanak biztonsági kihívásokat és együttműködési távlatokat a térségben. A megjelentek dicsérték Kínát, amiért az kulcsszerepet játszik a térség békéjének és biztonságának fenntartásában, valamint erősen támogatja a Koreai-félsziget megszabadítását a nukleáris fegyverektől, jelenti a
kínai Hszinhua hírügynökség.
x
A vezető svájci lap, a
Neue Zürcher Zeitung leszögezi, Kína világhatalmi ereje nő, Amerikáé csökken, de rosszallóan ír arról a lázas igyekezetről, amelyet Ausztria mutat, hogy Kínával egyre szorosabbra fűzze kapcsolatát és részt vegyen a 900 milliárd dolláros kínai Új Selyemút infrastruktúra projektben. Noha a cikk elismeri, hogy a Kínával való kereskedelem előnyös Svájcnak is, de talál olyan Kína-szakértőket, akik arra figyelmeztetnek, hogy Pekingnek tulajdonképpen a politikai világuralom a lényeg és ez a Kína-stratégiával nem rendelkező Svájcra nézve nagyon veszélyes.
http://lovasistvan.hu/2018/06/04/re...onton-putyin-holnap-becsben-olaszorszag-kina/