<blockquote rel="melampo">Egy szinte alig importáló
Oroszország szinte minden tartós fogyasztási cikket importál.
</blockquote>
Ja. A mesében. Ma Oroszország exportja másfélszerese az importnak, jócskán pozitív a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérlege is, adóssága szinte semmi tehát az infláció a belső gazdasági folyamatokat pozitívan befolyásolja. Az olcsóbbá váló rubel miatt egyre több terméket érdemes exportálni.
Az élelmiszer import ami a lakosságot érzékenyen érinthetné talán az össz import öt-hét százaléka körül van.
Az exportbevételek gyengébb rubelra váltása során keletkező plusz jövedelemmel az egy főre eső GDP amit úgy szeretnek mérni az okosok, már jóval több mint pl. a magyar.
Mellesleg ebben a GDP-ben at ország a németeket lassan megelőzve az ötödik lesz a világon.
Az export összetételének és a gazdaságban elfoglalt szerepének semmi köze nincs a valósághoz.
Nem imádom kritika nélkül az oroszokat, nem is kell őket szeretni de jó lenne tudomásul venni, hogy szinte minden információ amit velük kapcsolatban olvasni lehet az hamis.
A "gázfegyver" esetében felhozott érv miszerint ez kétélű lenne a létező legnagyobb baromság. Az olaj és gázexport bevételeiből a gáz néhány, kb. három százalékot tesz ki, a sokat emlegetett Gazprom az energiaexport adók egy ötödét fizeti be a költségvetésbe de azt sem a gázeladásból.
Ha Oroszország három hónapra elzárná a gázt a mindennapi élet szinte semmit nem változna náluk, a gazdaság szinte meg sem rezdülne.
Az európai gazdasági újságírók ujjacskája viszont odafagyna a klaviatúrához.
Miért van mélyrepülésben a rubel azok után hogy hetek óta a nyersolaj ára viszonylag stabilizálódott? Sajnos képzetlen vagyok unortodox közgazdaságtanból.
A "hetek óta stabilizálódott nyersolaj ár" akkor lenne stabil ha ennyivel nőtt volna a kitermelés. Ezt azonban nem látom tehát csak tartalékokat dobtak piacra. Amikor ez elfogy és a készletek lecsökkentek akkor mi lesz?