Tiltják a termékeik használatát, nem ajánlják másoknak sem, plusz még a cég pénzügyi vezetőjét is letartóztatták. Jogos a félelem?
Letartóztatták Kanadában a Huawei pénzügyi vezetőjét, aki amúgy a cég alapítójának lánya. Ez egy elég komoly dolog, talán ez eddig a legkeményebb lépés, amit az Egyesült Államok a Huawei elleni csatában eddig meghúzott, mert természetesen ez a történet nem ma kezdődött, nem is tegnap.
A Huawei alapítója egy bizonyos Ren Zhengfei, aki alapvetően nem vesz részt a cég életében, meglehetősen visszavonultan él, interjút is csak nagyon ritkán ad. Formálisan csupán a Huawei 1%-a az övé, az összes többi tulajdonrész a cég dolgozói között van szétosztva, nyilvánvalóan pozíciótól, illetve a cégnél eltöltött időtől függően. Ez egyébként tipikusan az a tény, amire sokszor hivatkozik a Huawei is, amikor felmerül a gyanú, hogy a kínai állam jelentős anyagi és egyéb befolyással bír a vállalatra.
Ugyanakkor viszont Ren Zhengfei életútja kapcsán nem véletlenül vetődhetnek fel aggodalmak, hiszen az alapító az 1960-as években a Kínai Hadsereg (PLA) kutatójaként IT területen dolgozott, noha a Kommunista Pártnak sosem lett tagja. 1983-ban szerelt le és költözött Sencsenbe, ahol megalapította a Huawei-t, ami eleinte csak azzal foglalkozott, hogy elektronikai alkatrészeket importált Hong Kongból. Ha az ember elmegy a Huawei oldalára és megnézi azt a részt, ahol a cég történetéről lehet olvasni, akkor 2003 előttről nem fog találni semmit. Ami abból a szempontból jogos, hogy ekkor léptek be a telefongyártók közé, de már jóval korábban berobbantak a távközlési piacra elsősorban routerek, switchek és egyéb hálózati berendezések gyártásával, ami miatt például az amerikai Cisco volt igen ideges, több
pert is indítottak szabadalomsértés miatt a Huawei ellen, akik szerintük az ő technológiájukat felhasználva gyártottak olcsóbban ugyanolyan képességű berendezéseket. Plusz illegálisan másolták le a szoftverüket és annak dokumentációját. Ezt amúgy maga a Huawei is
elismerte, noha ők úgy fogalmaztak, hogy csak a szoftver egy kis részét másolták le. És ez 15 éve történt, nagyjából azóta nem bír a Huawei az Egyesült Államokban komoly üzletet kötni, de ami most zajlik, az minden eddiginél komolyabb harcnak tűnik. De még egy rövid fejezet miatt ugorjunk vissza az időben, mielőtt a Huawei kilépett volna a nemzetközi piacra, több hálózati berendezést is gyártott a Kínai Hadsereg számára, ez amúgy Ren Zhengfei egyik szívügye volt, 1994-ben például azt mondta, hogy a hálózati technológiák nemzetbiztonsági fontosságúak, ha egy országnak nincs saját technológiája, az olyan, mintha hadserege sem lenne.
Az USA nekiment a Huawei-nek