laudarage
Nem értem miért akarsz folyamatosan szerb oldalra állni...
Szerintem a helyzet ennél egyszerűbb:
1. Ki kellene lépni a NATO katonai szárnyából.
2. Kijelenteni, hogy Magyarország semleges ország. (pl.: Ausztria)
3. Költeni kellene a haderőre, olyan mértékben, hogy két szomszédos ország ellen is meg tudjuk magunkat védeni.
Ezek nem irreális célok, bár a végrehajtási sorrend a 3, 1, 2 lenne.
Fip7, engedd meg, hogy most válaszoljak. Már napközben is láttam a kérdésed, csak munkahelyről nem tudok írni. A többiektől elnézést, ígérem, ebben a témában ez lesz az utolsó írásom.
Szóval, akkor kezdjük.
Pont 1) Abban én is egyetértek, hogy a legjobb lenne semlegesnek maradni. De ehhez véleményem szerint kb. 10000 katona kellene / megye, és olyan szintű légvédelem, amely akár amerikai, akár orosz bombázók tucatjait is képes lelőni, mivel a nagyhatalmak támadása először légitámadással kezdődik. Mivel ilyen szintű haderő nem áll rendelkezésre, ezért a semlegesség kérdése innentől kezdve (sajnos) tárgytalan.
Pont 2) Az USA legfőbb szövetségese Románia, Oroszországé pedig Szerbia. Mivel az USA és Oroszország között ellentét van, ezért Románia és Szerbia sincs egy oldalon. Lefordítva ez azt jelenti, hogy ha Romániát választjuk (a NATO-ban maradás ezzel egyenértékű) akkor Szerbia ellenségévé válunk, ha Szerbiát választjuk, akkor pedig Románia ellenségévé.
Pont 3) Választanunk pedig sajnos kell, mert ahogy Pont 1)-ben láttuk, a semlegesség nem valósítható meg.
Pont 4) Ha Romániát választjuk (=NATO-ban maradunk), akkor innentől kezdve Oroszország is felkerül az ellenségeink (hosszú) listájára, és nekünk már csak pont ez hiányzik... Kár lenne ezért, mert most Oroszország potenciális szövetségesként tekint Magyarországra. Ráadásul, Romániának már sok ellensége van: Oroszország, Bulgária, Szerbia, na nehogy már épp mi legyünk azok, akik Romániát védjük...
Ha viszont Szerbiát választjuk, akkor kiépülhet egy Oroszország-Bulgária-Szerbia-Magyarország-Szlovákia-Csehország szövetség, és ekkor két lehetőség van: Románia vagy átáll, vagy nem. Ha átáll, akkor gond egy szál se. Ha nem áll át, akkor Oroszország-Bulgária-Szerbia-Magyarország egyszerre térítheti őt jobb belátásra. (Amiben ráadásul a fő szerep nem is Magyarországra, hanem Oroszországra hárul.)
Ez utóbbi lehetőséggel természetesen az USA is tisztában van, ezért nagyon kell vigyáznunk arra, hogy ne üljünk fel semmilyen provokációnak Szerbia ellen, illetve semmilyen Szerbia elleni katonai akcióban ne vegyünk részt, illetve ne adjunk ahhoz terepet. (Ez a minimum.)
Mi a legrosszabb forgatókönyv? Csak hogy tudjuk mit kell elkerülni...
Szerbia orosz segítséggel revízióba kezd a Balkánon (pl. Koszovó). A NATO Magyarországi repterekről bombázni kezdi Szerbiát. Szerbia védekezésképpen megtámadja Magyarországot és előrenyomul a Duna-Tisza-közén. Románia ellenállhatatlan csábítást érez, hogy megleckéztesse az "illiberális" Magyarországot egy Tiszántúlra való bevonulással, amelyre az engedélyt Washingtontól meg is kapja. Szlovákia, látva a szerb-orosz előrenyomulást a Duna-Tisza-közén, felajánlja, hogy NATO tagállamként bevonul Észak-Magyarországra, hogy megállítsa az orosz oldalon harcoló Szerbia további magyarországi előrenyomulását. A szlovák és szerb haderő Szolnoknál összetalálkozik. Pacsiznak egyet, majd Szlovákia - miután már megvan a Szerbiát Szlovákiával összekötő híd - bejelenti, hogy kilép a NATO-ból. Csehország bejelenti, hogy ő is kilép. Ekkor Románia is felteszi magában a kérdést, hogy "ööö, izé, tulajdonképpen mit is keresek én a NATO-ban" és ő is kilép.
Ekkorra már a Dunántúl tele lesz osztrák, német és amerikai páncélosokkal, akik a Duna vonaláig védik a Nyugatot.
Magyarország ezzel 4 darabra szakadt szét.
Liberálisaink pedig örülnek, hogy legalább a Dunántúl a Nyugat része marad, az ott állomásozó osztrák, német és amerikai páncélosok védelme alatt.
A hab a tortán már csak az lenne, ha Németország ezek után (miután a Dunántúl osztrák/német megszállás alá került) bejelenti, hogy ő is csatlakozik az Eurázsiai Unióhoz, és így végül a Dunántúl is az Eurázsiai Unióban köt ki, a liberálisainkkal együtt...
... ekkor elmondhatjuk, hogy a világ legbalfékebb országa lettünk, akik (legalábbis a liberálisaik, "Orbán keletre, a többiek nyugatra") lemondtak az ország keleti feléről, csak azért, hogy legalább a nyugati fele a Nyugaton maradhasson, de végül mégis mind a Keleten kötöttek ki: 4 darabban...
Na. Szóval ezt kell elkerülni. Ezért a Szerbia és Szlovákia közti hidat nem másnak mint Magyarországnak kell betöltenie. Anékül, hogy szükség lenne arra, hogy Szerbia és Szlovákia délről és északról bevonuljon Magyarországra. Ekkor a Román terjeszkedési törekvés is kezelhető, mégpedig közösen. Magyarországnak ezért (ha még nem történt volna meg), meg kell kezdenie a kétoldalú tárgyalásokat Szerbiával és Szlovákiával, biztonságpolitikai/védelmi téren.
Szerbia esetén pedig építeni lehet arra, hogy nemrégiben Szerbia is megtapasztalta a saját Trianonját, Jugoszlávia felbomlása és Koszovó képében, így bizonyos értelemben sorstársakká váltunk, amely segítheti a szerb és a magyar népet, egymás sorsának jobb megértésében és az együttműködésben.