Mondjuk az igaz, sokszor feldobta a reggelemet az olvasgatni.
Aki hiányzik az montezuma és azok akik anno az ukrán balhé miatt léptek le, mikor ellepték az oldalt a fizetett sorosisták és telehánytak mindent, aki meg nem értett velük egyet azt addig b*sztatták míg már oldalak csak a provokáicóikról szóltak, eltűntetve a valódi híreket.
Üdv Ooorky!
Akkor, hogy végleg tiszta legyen Mindenki számára a dolog, 2021.04.15. Oroszország és a Szovjetunió utódállamai topic #21669 hozzászólása óta "hivatalosan" is jelen vagyok ismét. Az inkognító valóban csak erős idézőjellel igaz, nem inkognítóban vagyok, hanem rendkívül prózai okok miatt évekkel ezelőtt nickname változtatást történt AT honlapján, ahol ezt jeleztem is, nehogy valaki ne tudja. A nickname változtatásnak az égvilágon semmi köze nem volt semelyik fórumozáshoz, sajna emögött nincs semmi szájenszfiksön, sem valami jó kis szaftos kémsztori, tehát ne szülessenek legendák ezzel kapcsolatban. Viszont sokkal jobban megkedveltem, mint a régit, így ez marad.
Visszatérve egy kicsit a témához és belekeverve Bagolyt is a dologba:
Az Ő "elmélete" szerint az USA és Oroszország titokban lepaktált egy Kína elleni közös összefogás céljából, amely során az új Szovjetunió létrehozása és K-Európa visszatolása Moszkva érdekszférájába, mint köztes lépcsőfok jelenik meg. Nem annyira elborult ötlet ez és még racionális logika is felépíthető mögé, ennek ellenére - főleg Trump buktatása és Biden kinevezése után - nem erre tenném a voksom továbbra sem.
Az én meglátásom szerint a Szovjetunió feltámasztásának és egy SZU 2.0 létrehozásának azért kicsi a realitása, mert sem társadalmilag, sem kulturálisan, nem geopolitikailag nincs mögötte valós támogatás és igény sem. Nosztalgiázni lehet persze, de kétszer ugyanabba a folyóba kicsit nehéz beletoppanni. (Ez igaz a többi nagyhatalom esetén is a saját házuk táján, csak jelzem!)
Nem a Szovjetunió feltámasztása van folyamatban, hanem a történelmi, I. (Nagy) Péter és II. (Nagy) Katalin időszakában, tehát a XVIII. században létezett Cári Orosz Birodalom valamilyen szintű rekonstrukciója. Az egyszerűség kedvéért ezt fogom a Cári Birodalomként definiálni, hogy egyértelmű legyen a dolog. Ennek a birodalomnak nem volt része területileg többek között sem a mai Baltikum, sem a mai Ukrajna nyugati része.
[url=https://kepkuldes.com/image/JEOGsd][/URL]
Ugyanakkor Oroszország a bizánci birodalmi hagyományok örököse, ha úgy tetszik, Oroszország (és némileg a Szovjetunió) volt a XX. század reinkarnálódott Bizánci Birodalma, a mai orosz társadalmon belül pedig a jelentős befolyással rendelkező ortodox keresztény (pravoszláv) egyház is képes ezen eszmékkel azonosulni. Rajtuk keresztül pedig a társadalom egy jelentős része szintén, ráadásul az egykori Cári Birodalom emléke és eszméje távolról sem "koszolódott" annyit, mint a finoman szólva is kétes körülmények között, jelentős külföldi háttértámogatással létrehozott Szovjet Impériumé.
Egy társadalom valós kohéziójához valós tradíciókra és - jó esetben- nem testidegen szakralitásra és ezekre épülő tiszta eszményekre és ideákra van szükség, erre a szovjet rendszer jelen idő szerint szimplán nem alkalmas.
Hozzáteszem, azok a rendszerek sem, amelyek "csak" pénzzel, némi jóléttel és mesterségesen létrehozott hagyományokkal tudnak operálni, ideig-óráig persze működik a dolog, egészen az első igazi "nagy megpróbáltatásig".
Ebből eredően a régi orosz birodalmi eszmény és az ortodoxia erős alapja lehet a mai ifjabb orosz generációnak is, mint eszménykép, erre lehet építeni a jövő Oroszországát. A volt szovjet utódállamokban élő nem csak oroszajkú lakosság egy része - dacára minden ellenkező híresztelésnek - szintén szívesen tagozódna vissza az orosz impériumba, a szovjet rendszerminta helyett sokkal inkább egy félautonóm/autonóm, némi önállósággal is rendelkező föderációs tagállamként.
Ha pedig ez így igaz, ez eleve kizár bármiféle valós együttműködést azzal az Amerikai Egyesült Államokkal, amely ennek pontosan az ellenkezőjét testesíti meg és épp mindent elkövet azért, hogy az egész világon eltörölje a nemzeti hagyományokat, a szakralitást, a tradíciókat és helyette egy olyan globális, egy központból irányított világállamot hozzon létre, amelyben a lakosság egy összekutyult, valós identitás nélküli kozmopolitának hazudott tömeg. Az ilyen társadalmi célok tökéletes megtestesítője inkább a Szovjetunió lett volna, semmint az ortodox Oroszország.
A Szovjetuniót létrehozó erők viszont anno elérkezettnek látták az időt a szovjet világrendszer lebontására (és nem mellékesen Oroszország teljes kifosztására), de ezzel a lépésükkel egyben megnyitották az utat az ortodox újorosz birodalom megszületése, pontosabban újjászületése előtt.
Ez történik most a szemünk előtt második Putyin "uralkodása" alatt, nem elfeldve, hogy az első Putyin (Raz-Putyin, azaz Raszputyin) idejében kezdték meg a szakrális orosz civilizáció szétverését, amit II. Miklós cár és családjának ostoba és otromba kivégzése pecsételt meg végül.
Nos, én ilyen szemüvegen keresztül is nézem a világ történéseit és - többek között - ez az oka annak, hogy elsősorban nem Haubagoi elméletét "támogatom" - ettől függetlenül sem logikátlannak, sem teljesen hülyeségnek sem tartom, amiket írt, de komoly időszerűségi problémákat látok benne.