Oroszország kontra NATO. Az erőviszonyok 30 év alatt
Ez a cikk 2021 decemberében íródott az Expert magazin számára. 2022. január 17-én jelent meg a magazin 3. számában:
Только к 2021 году Россия смогла частично восстановить паритет сил на западном направлении. Тем временем новые участники НАТО наращивают армии и формируют новую «Малую Антанту»
expert.ru
Itt teszem közzé:
Bevezetés.
Az atomfegyverek mint tömegpusztító eszközök 1945-ös előállítása és használata új korszakot nyitott, amikor az ilyen típusú fegyverek birtokában lévő ellenségek nemcsak egymást, hanem - saját becsléseik szerint - a bolygón lévő életet is elpusztíthatják. A globális konfrontáció feltételei megváltoztak.
Az atomklub két "elnöke", az Egyesült Államok és a Szovjetunió már nem harcolt közvetlenül, és nem állítottak egymás ellen katonák millióit halálos harcba. Az ellenfelek a gazdaság és a belső ellentmondások révén egymás aláásásásán dolgoztak, míg a geopolitikai "sakktáblán" igyekeztek minél több stratégiailag fontos "sejtet" - országot - elfoglalni, ott lojális rezsimeket létrehozni és az ellenséget "proxy" hadseregek és kapcsolódó szervezetek segítségével kiszorítani. Általában hibrid, aszimmetrikus hadviselési stratégiákat alkalmaztak.
A kelet-európai szovjetbarát rendszerek bukása, a német egyesülés, a Szovjetunió összeomlása és a szovjet kontingensek kivonása radikálisan megváltoztatta a világ geopolitikai képét. Csak Európában Moszkva hét ország (NDK, Lengyelország, Csehszlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária és Jugoszlávia) területét hagyta el, mintegy 1247 ezer négyzetkilométernyi területtel és mintegy 136 millió lakossal. Ukrajna, Moldova, Fehéroroszország és a balti államok elvesztése további 1 020 000 négyzetkilométert és több mint 74 millió embert jelent.
Összesen 2 267 000 négyzetkilométernyi terület és 210 millió ember került ki Moszkva ellenőrzése alól. Az orosz csapatok telepítési határa 600-ról (az NDK-tól a kalinyingrádi területig) 1500 kilométerrel keletebbre tolódott. Ezek a területi veszteségek meghaladták az 1941-1942-es német-fasiszta invázió eredményét.
Valójában az európai "sakktábla" majdnem fele megüresedett. Az így keletkezett űrt fokozatosan a nyugati katonai blokk erői töltötték be, bár az észak-atlanti szövetség - legalábbis szóban - megígérte, hogy nem terjeszkedik kelet felé.
Kelet-Németország már 1990-ben csatlakozott a NATO-hoz a BRD-vel való egyesüléssel. Lengyelország, Magyarország és a Cseh Köztársaság (a Csehszlovákiából kivált Csehszlovákia) 1999-ben csatlakozott a NATO-hoz. Szlovénia, Szlovákia, Litvánia, Lettország, Bulgária és Románia 2004-ben követte ezt a példát.
Észtország 2005-ben, Albánia és Horvátország pedig 2009-ben csatlakozott a katonai-politikai blokkhoz. 2017-ben Montenegró csatlakozott a NATO-hoz, 2020-ban pedig a volt Jugoszlávia egy másik része, Észak-Macedónia.
A NATO előretörése ezzel nem ért véget. A 2013-2014-es ukrajnai államcsíny az országot a Nyugat-barát befolyási övezetbe szorította. Oroszországnak sikerült újraegyesítenie a Krímet, és támogatta a Donyecki és Luhanszki Népköztársaságokat (DNR és LNR).
A 2020-2021-es fehéroroszországi hasonló hatalomátvételi kísérlet kudarcot vallott. A nyugatbarát erők hatalomátvétele Minszkben a front nyugati irányban történő kiegyenlítését jelentette volna. A valószínű ellenség akkor ugyanott lenne, mint a németek 1943-ban: 500 kilométerre Moszkvától és 135 kilométerre Szentpétervártól.
Ez távolság csupán többnapos menet gépesített oszlopokkal, pár perces repülési idő rakétákkal és repülőgépekkel az ország létfontosságú központjaitól Nem nehéz elképzelni a NATO katonai bázisok közeli telepítését és egy súlyos gazdasági blokádot nyugatról.
Megpróbáltuk felmérni, hogyan változott Oroszország és a Nyugat katonai erőinek elrendezése az elmúlt 30 év során, hogy megértsük, miért aggódik a hivatalosan Moszkva egy újabb keleti NATO-offenzíva miatt, és miért ennyire kemények a kiadott ultimátumok.
A Szovjetunió összeomlása előtt.
1989-ben a NATO-nak 16 tagja volt (nem számítva Franciaországot, amely 1966-ban kilépett, és hivatalosan is részt vett a szövetségben). A népesség (Franciaországgal együtt) meghaladta a 650 milliót.
Közel 6 millió emberrel, több mint 17 ezer repülővel, 13 ezer helikopterrel, több mint 41 ezer harckocsival, közel 20 ezer ágyúval, SAW és MLRS (az aknavetőket nem számítva), több mint 2000 hadihajóval és különböző típusú tengeralattjárókkal (beleértve a járőrhajókat is) voltak felfegyverezve. Ezek az adatok nem veszik figyelembe a lehetséges európai NATO-szövetségesek (Írország, Ausztria, Svédország és Finnország) képességeit. Ezek nem tartalmazzák az USA távol-keleti "műholdjainak" erőit sem: Japán, Dél-Korea, Tajvan, Fülöp-szigetek, Ausztrália és mások.
A felsorolt hatalom oroszlánrésze - a személyi állomány 45 százaléka, a repülőgépek 65 százaléka, a harckocsik 40 százaléka - az Egyesült Államokból származott. A teljes NATO-potenciál jelentős része - az összes haderő akár 60%-a, a légi közlekedés 75-80%-a (figyelembe véve az Atlanti-óceán északi részén szolgálatot teljesítő, legalább két AUG - hordozó csapásmérő csoportból álló légi csoportokat), a harckocsik több mint fele - az Európában lévő aktív egységekben és raktárakban volt elhelyezve.
Így az európai hadszíntér (hadműveleti színtér) továbbra is a fő hadszíntér maradt. Az ázsiai-csendes-óceáni térség (APR) és a Közel-Kelet (MEN) másodlagos szerepet játszott. Ezeket a képességeket jelentősen növelni lehetne, ha szükségállapotot vezetnének be, és a tengerentúlról további erősítéseket lehetne behozni.
A Szovjetunió és a szövetséges országok több mint 5,6 millió katonát, 17 ezer repülőgépet és helikoptert, több mint 84 ezer harckocsit, 47 ezer tüzérségi löveget, több mint 1600 hajót és tengeralattjárót tudtak szembeállítani ezekkel az erőkkel. Ugyanakkor a Szovjetunió korábban egyoldalúan mintegy 550 000 fővel csökkentette fegyveres erőit.
Ezeknek az erőknek akár 70-80%-t is az európai hadszíntér irányába vetették volna be. Az NDK-tól az Urálig több szintben álltak. Jelentős szovjet erőket "vetettek be" a Távol-Keleten is (például Kína ellen, amely keményen próbálta játszani a "harmadik hatalom" szerepét).
A legfőbb elrettentő eszköz azonban a nukleáris fegyverek voltak. 1989-re az Egyesült Államoknak 22 000 különböző teljesítményű nukleáris fegyvere volt - bár Amerika az 1970-es évek óta több mint a felére csökkentette ezt az arzenált. Nagy-Britannia és Franciaország több mint 500 robbanófejjel rendelkezett. A Szovjetunió több mint 10 000 nukleáris fegyvert tudott bevetni.
Érdemes megjegyezni, hogy csak a stratégiai nukleáris robbanófejek (stratégiai hordozókon) szerepelnek a listán. Ráadásul a tényleges számuk még a hivatalosnál is magasabb lehet (az objektív képet titoktartási okokból nem hozták nyilvánosságra).
A felek hatalmas mennyiségű taktikai nukleáris fegyverrel is rendelkeztek. Az ilyen fegyverek számát soha nem számszerűsítették. Például 1976-ban az USA csak Dél-Koreában mintegy 10 000 TNW-vel rendelkezett.