oszország a SZU szétesése óta relatív ereje csúcsán van, és a NATO keleti szárnya katonailag le van rongyolódva. Én sem mondom, hogy össze fog jönni, de úgy néz ki, mintha megpróbálnák... az MH újrafegyverzése is kb a legharmatosabban áll a helyzet tekintetében.
Az erőforrások kitermelési költségének és azok aktuális piaci árának viszonyáról hallottál már? Mert a Hold gazdasági hasznosítását jelenleg kábé egyedül ez akadályozza meg. De a technológia fejlődésével majd ez is változni fog. Persze csak évtizedes távlatokban.
Ez most egy kicsit butaság...
A Big Money, ha megy valahova, Pekingbe fog menni, nem Moszkvába.
Áthozom ide, mert itt jobb helyen van.
Az IT feletti tényleges uralom meg azé, akinél ott van a Big Money.
Az a baj, hogy nagyon 20. századi szemmel nézed a világot. A XX. századra igaz, hogy az USA uralta.
De ennek a fő oka, hogy Európa kinyírta magát, a háborúban, ami véget vet minden háborúnak. Nem is elsődlegesen magával a háborúval, hanem az azt követő békével.
A nyugat első "tiszta" győzelmét aratta a Közép felett, és rögvest bemutatta, mennyire nagylelkű, és kompromisszumkész. Csak miközben a Lenin bomba levágta Oroszországot a közös gazdaságról, a békerendszer nem csak levágta a közepet, hanem kb meg is semmisítette, feloldhatatlan nemzetiségi ellentéteket hagyva, és minden létező gazdasági kapcsolatot szétbarmolva.
Az USA meg röhögött a markába, mivel amúgy is neki tartozott az antant, szóval amit kiszívott az így végtelenül legyengült, és elszegényedő Közép-Európából, az szépen folyt át oda, és őket gazdagította, miközben a nyugati oldal elveszítette a kereskedelmi kapcsolatainak nagyobb részét.
Innentől már minden borítékolható volt. Oké, a Szu-val nem számoltak, arra nem gondoltak, hogy a vörösök nyernek. Utána, mivel pénze volt, az usa szépen kaszált az újraépítésen, és az újra iparosításon.
Szóval minden rendben is volt, a tökkelütött a demokrácia mocsarába züllött nyugat szépen kinyírta magát, a Közép-Európai gazdasági térség padlót fogott, és belharcokban pazarolta el a maradék erejét is, a Szovjetunió meg önmagában nem tudta tartani a lépést, és ezen még a volt monarchia odaadása se változtatott, hiszen addigra az teljesen lerongyolta magát, sőt ezzel biztosítva volt az európai gazdasági egység szétválása.
Lényegében így 45-ben az oroszok a saját erőforrásaikkal rendelkeztek, míg az USA a teljes gazdag világéval.
Jellemző, hogy az USA gazdasági válságát, Európa fizette ki a 60-as években.
Most a szitu más, Moszkvának nem célja szerintem a big Money odavonzása. Moszkva célja szerintem, az európai gazdasági egység visszaállítása, mivel ha ez megvalósul, európa is visszaléphet a világ vezető erejévé, ezt hírdette a Liszabontól Vlagyivosztokig is. Csak ez az ami mind Peking, mind Washington számára a legrosszabb forgatókönyv.
De Putyin szerencséjére a nyugati világ az öntökönlövésben odáig jutott, hogy az európai gazdaságot gyakorlatilag be tudja dönteni a tartósan magas energiaár, ezzel az USA pénzcsatornái elapadnak. Pekingnek szintén nem szerencsés, hogy elveszik a piaca egy jó része, és ugye az energiaárak ott se mellékesek, ami visszafogja a belső fejlődést.
És közben az európai választó, és az ipari elit is elégedetlenné válik (mindkettő, nem elég az egyik vagy a másik) és esetleg kisöpri a politikai elitet. Ha ez megtörténik, Moszkva mint megmentő tetszeleghet, és lehet az új ideológiai/gazdasági vezető hatalom a térségben. Az USA big money meg lehúzhatja magát a WC-n.
Hogy sikerülhet-e nekik? Nem tudom. De mindenesetre meglépték a kezdő lépést.