Párizs nem szállít hajókat, ez elvileg 3 milliárd dolláros bánatpénzt jelenthet Moszkvának.
Ha Párizs nem fizet, annak számos kellemetlen hozadéka lesz a nemzetközi együttműködésekben más területeken is. Ha meg fizetnek, akkor az oroszok ebből a pénzből vehetnek vagy építhetnek kétszer ennyit.
Páros napokon mindig kiderül, hogy Oroszországnak igazából nem is fáj a Nyugat szankciója, páratlan napokon Putyint már térden állva vizionálják. Ecso felvetése, hogy Közép-Európa államai összehangoltan mozognak igaz egyetlen kitétellel: Lengyelország, Románia és a balti államok mozgását az USA szabályozza, a többiekét a közös érdekek mentén a német-orosz vonal. Ha valaki kételkedik, figyelje a német megnyilatkozásokat: páros napokon mindig kiderül, hogy Németország nagyon haragszik Putyinra, páratlan napokon viszont az derül ki, hogy Berlin mégsem akar tovább szankciózgatni. Lásd Merkel brisbane-i majd a pár nappal későbbi berlini nyilatkozatát. Aki kétfelé beszél, az valójában nem támad, csak időt húz. Az időhúzásnak pedig oka van.
A tengerentúlon egyre inkább terjedni látszik a fergusoni balhé, mind több amerikai nagyvárosban mozgolódnak a feketék, délutánra már Washingtonban is tüntettek a Fehér Ház előtt. Az elmúlt egy-két hónapban nagy volt a médiacsend, utána meg kiderül, hogy voltaképpen hónapok óta folyamatosan tart ám a cirkusz, sőt, mostanra terjed.
Bizonytalanná váló belpolitikai és nagyon kritikus külpolitikai helyzetben nem jó ómen a védelmi miniszter távozása – ez semmiképpen sem stabil, kiegyensúlyozott belső hatalmi viszonyokat jelez.
Amennyire megosztottá vált mostanra az Egyesült Államok társadalma, az orosz társadalom annál inkább egyre egységesebbé vált Putyin rendszere mellett. Kínát szóba sem hozom, ők egyenesen homogénnek számítanak – senkit se tévesszen meg pár millió ujgur vagy tibeti lázongása illetve az esernyős mozgalom Hong-Kongban, ez az összesített embertömeg az 1200 milliárdos lélekszámú kínai lakosságnak alig 1%-át jelenti.
Sok állam örülne, ha az otthoni tevékeny elégedetlenkedők ilyen csekély százalékot jelentenének csak.
Jut eszembe, valaki esetleg hallott valamit az USA és az EU közötti szabadkereskedelmi egyezményről?