Néhány gondolat még, ’oszt hagyom a csapatot nyugodtan hétvégézni:
http://index.hu/kulfold/saudi0918/
Szaúd-Arábia és Oroszország szövetségessé válhat a Guardian által lehozott állítólagos kiszivárogtatás alapján, legalábbis a cikkben említett szakértők szerint.
Ez önmagában is több mint érdekes helyzetet jelentene – csendben jegyzem meg, hogy egy ilyen hipotetikus helyzetben mi lenne a garancia például arra, hogy nem segítenek az oroszoknak megismerni közelebbről is egy-két amerikai csúcstechnikát.
Lássuk be, az USA is relatíve bőkezűen költött szovjet/orosz csúcstechnikás vadászgépekre valamint rakéta és radarrendszerekre, általában harmadik félen keresztül. Példaként említhetném Izrael Lavi-ja és és kínai J-10 esetét, ugye…, apropó, és ha már Izrael:
http://www.atv.hu/kulfold/20141121-merkel-beszolt-a-palesztin-allam-egyoldalu-elismerese-miatt
Ebben a cikkben a lényegi elszólás a végén van: eddig 130 állam ismerte el Palesztina függetlenségét. Ez bizony a fél világ, akárhogyan is számolom.
Izrael stratégiai helyzete mérföldes léptekkel romlik, egy esetleges szaúdi atomfegyver pedig sokkal komolyabb fenyegetés lenne az egész térségre, mint egy iráni bomba. Lássuk be, Teheránban Rijádhoz képest valóban demokrácia van.
A másik észrevételem: ha a szaúdiak erről nyíltan beszélnek, akkor már megvették.
<b>Ehhez kapcsolódó kicsi klasszik-konteó ízekre szedve, nyugi, nem fog fájni: </b>
Az állítólagos Pike levél a III. VH-t a Közel-Keleten a cionizmus és az iszlám között képzelte el. Azért írok állítólagost, mert még nem láttam sehol konkrétan ezt a levelet, tehát lehet egy koholmány is.
Ha viszont feltesszük, hogy igaz a történet, akkor a régi-iskola szerinti Nagy-Terv ez volt. Figyelemre méltó az, hogy ebben a levélben egy szó sem esik sem Kínáról, sem Ázsia egyéb, jelen pillanatban sem éppen mellékes hatalmairól (Japán, Dél-Korea, India), ami nem kicsi benézést jelent. Ez azért valamelyest hitelesíti a történetet, hiszen Pike a XIX. szd. végén érthető módon nem számolt sem Kínával, sem a többiekkel.
Ha igaz is a levél és a köré szőtt történet, mostanra ez már teljesen lényegtelen, mert a világ valós stratégiai helyzete alapjaiban eltér a Pike-féle modelltől.
Korábban agyaltunk már azon, hogy a pénzügyi elit és a termelői/termék előállítói elit legfőbb gazdasági érdekei egyre többször és egyre élesebben kerülnek szembe – méghozzá világviszonylatban!
Ahogyan a polgárosodás idején a pénzügyi (bankár és kereskedő) réteg ültette részben kispadra az addig egyeduralkodó arisztokráciát, addig jelenleg a világ arrafelé tart, hogy az „újgenerációs arisztokrácia” (föld-, gyár- és piactulajdonosok, azaz a termelői oldal) kívánja felállítani a trónról a jelenlegi királyt és átülni a helyére.
<b>Ez lehet, hogy kicsit fájni fog – nem jogász és közgazdász fülnek való!</b>
<i>Előre megígérem minden kedves érintett barátomnak, hogy ezek után természetesen szó nélkül tűrni fogom a szakmai sovinizmusom minden további hátrányos következményét, de azért Grgly idegeire is legyetek némi tekintettel. A másik az, hogy szívesen olvasgatom errefelé a hozzászólásokat, szóval ne frusztráljatok azzal sem, hogy moderáltatjátok magatokat. Előre is köszönet Mindenkinek! </i>
A lényeg: szoktam volt idézni, miszerint ha <b><i>„az orvosok és a mérnökök ugyanúgy végeznék a munkájukat, ahogyan a közgazdászok és a jogászok teszik, akkor itt bizony minden beteg hamar halna és minden ház gyorsan leomlana”. </i></b>
Végletekig leegyszerűsítve ahhoz hasonlítható, mintha a mérnökök és orvosok (termelő, érték előállító, érték fenntartó) átvennék a világ irányítását a közgazdász és jogász (értékközvetítés, azaz financiális szolgáltatások, póriasan bankárok) kollégáktól.
<i>Ha lenne választás, hogy pénzemberek pénzszemüvegen át vagy inkább mérnökemberek mérnöki szemüvegen át és orvos emberek orvosi szemüvegen át irányítsák tovább az egész világot, Ti kikre szavaznátok?
Nem tök egyértelmű? </i>