Ha jobban megnézzük a történelmet, az évezredeken át egyeduralkodó feudalista alapú társadalmi berendezkedés óta lényegében a kapitalizmus volt az egyetlen alternatív olyan variáció, amely hosszabb távon is működőképes maradt. A szocializmus, vagy a nemzetszocializmus, a hardcore verziók, avagy a kommunizmus és a fasizmus ezzel szemben utópiák, az emberi fajra egyátalán nem jellemző uniformizált hangyatársadalmat próbálják meg a gyakorlatba áterőltetni, lényegében kudarccal.
A kapitalizmus újítása a feudalizmushoz képest, hogy alapvetően nem az arisztokrácia egyedüli kiváltsága gazdagság, hanem a piacon sikeres szereplők jutalma.
A kapitalizmus természetes velejárója, hogy - lévén a mindenkori növekedésre épül - egy idő után sajátos kettősséget szül.
A legnagyobb piaci szereplők, melyek érdekérvényesítési képessége is a leghatalmasabb, képesek produkálni a legkisebb növekedést, gyakorlatilag megdermednek, elnehezülnek, mint a mocsárba a saját lomhaságuknál és súlyuknál fogva beleragadt gigantikus dinoszauruszok.
Ezek az óriássá vált cégek tehát társadalmi és politikai súlyuknál fogva képesek sakkban tartani a mindenkori politikát, saját céljaik érdekében. Nem véletlen, hogy éppen ezért a történelemben már nem egyszer került sor a túlontúl nagy befolyással bíró, monopolhelyzetben levő gigavállalatok feldarabolására.
Amikor ifjabb George Bush révén a texasi primitívség került a Fehér Házba - a történelemben már nem először - a kelleténél egy fokkal nagyobb érdekérvényesítő képességgel bíró olaj-, energetikai-, szolgáltatóipari és nem utolsósorban hadiipari cégóriások háborúk sorozatával követelték maguknak az addig megszokott növekedési rátához szükséges új piacok megnyitását.
Ez a fajta régi/új módszer tehát arról szól, hogy amíg a vietnámi háború lényegében csak odahaza hozott új megrendeléseket és jóformán csak a hadiipar profitált belőlük, a XXI. századi helyi háborúkkal külföldön, erőszakkal nyitnak új piacokat, miközben persze az állam is komoly megrendelésekkel látja el őket, jókora eladósodás mellett.
Tehát a soron következő világháborúhoz már adva van a világméretű front és a világra szóló fegyverkezési verseny, no meg a mindenkiben napról napra egyre inkább gyülemlő indíték a balhéhoz. Ilyen környezetben égető szükség volna a politikai döntéshozók kezét megvezető túlhízott, de fékezhetetlen étvágyú gazdasági szereplők befolyásának megnyírbálására, feldarabolására, társadalmi súlyuk visszaszorítására.
Nagyon jó meglátás. Annyit tennék hozzá a okfejtésedhez, hogy egy birodalmi gondolkodásmód is alapvető az amerikai fejekben.
Igaz, ez kisebb mértékben, az Orosz és Kínai fejekben is benne van.
Ez a fajta gondolkodásmód egyértelműen tetten érhető abban, hogy a nagyok, szövetségeseiket nem partnernek, inkább a tulajdonuknak tekintik.
Az EU fogatlan oroszlán, nem mérkőzhet a katonailag is erős hatalmakkal, 10 éven belül vége lesz, ebben biztos vagyok.
Jó úton vagyunk egy újabb nagyméretű katonai konfliktus felé, amiben most Európa területe is benne lesz erősen.
Lehet világháborúnak fogják majd utána hívni, persze ha marad valaki utána.
Az EU romjain később, kizárólag a nemzeti érdekeiket érvényesíteni tudó, gazdaságilag stabil, Megfelelő regionális szövetségesekkel rendelkező, katonailag pedig, méretükhöz képest erős országok képesek talpon maradni.