[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
46-ban mondta Truman papa, hogy aki a szaúdi olajhoz nyúl ... Az a 150 milliárd hordó ami elméletileg még ott van, az az USA-t és szövetségeseit illeti, nem fognak lemondani róla, míg az utolsó tanker el nem hagyta Arábiát, főleg a sokkal drágábban kitermelhető pala vagy homok miatt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/a-nagy-sakktabla/page-12/" rel="nofollow">Fade</a>

 

Látom csak önmagában részeket emelsz ki abból amit írok az egészet egyben nem akarod értelmezni :)

Itt nézd meg légyszíves a reál olajárakat:

http://gurulohordo.blog.hu/2013/04/30/a_novekvo_olajarak_vege

Ebből is látszik, hogy a gazdaság hullám természetű. Most csúcs van, persze, hogy esni fog, de ez eredeti kérdés az volt, hogy lesz-e 50 dolláros olaj ár, én meg mondtam, hogy csak kicsit fog esni. Legyen ez a kicsi 80 dollár (tippem).
Amúgy az olcsó nyersanyag olcsóbb termelést tesz lehetővé, ami X fix keresett mellet nagyobb fogyasztást, ami még több termelést, ami még több nyersanyagot igényel. Ezt az összefüggést ismered? 
sf-wink.gif
 (Én hosszú távokról beszélek, ami olyan 20 év ebben az esetben)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Ezt még azért betenném a palaolaj témához:

http://gurulohordo.blog.hu/2013/05/02/palaolaj_eszik_vagy_isszak

Ezt kiemelném:

"A félreértést amúgy valószínűleg az idő (és az olajárak) fogják megoldani: a venezuelai és egyéb olajpala kinyerése drága, hordónként 100 dollár körüli. Az árak pedig <a title="Olajárak: a fordulat éve" href="http://gurulohordo.blog.hu/2013/04/30/a_novekvo_olajarak_vege" target="_blank">nem nőnek az égig</a>, ezért ezekről nem fogunk sokat hallani. Ezzel szemben az amerikai palaolaj költsége 60-80 dollár lehet hordónként (adóstul, mindenestül, de csökkenhet is)."
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/a-nagy-sakktabla/page-13/" rel="nofollow">desertfox</a>

 

A tőzsde rövid távú ingadozásokat tesz lehetővé, én hosszú távon gondolkodok. Amúgy ha végig gondoljuk USA-nak sem érdeke az energia ára "leverése", mert ezzel elősegítené a kínai gazdaság gyorsabb növekedését. 
Szerintem egy 80 dolláros világpiaci árral jó kompromisszumot kötne az USA és a Közel-Kelet. Ezzel mindenki jól járna, és szerintem ez lesz. (Aztán , hogy majd mit hoz az élet az más kérdés.) 
USA saját használatra termelhet 60 dollárért olajat. Exportra 80-ért adja és a gond letudva. (Importnál játszanak arra fele hasonlókat, például a NABI az USA-ba szállított buszok 40%-át szereli csak össze nálunk, 60%-ot meg az USA-ban. Ha nem így tenne, nem mehetne ki az USA-ba a busz. Nem csak az importot, az exportot is meg lehet ám vámolni, ha ez az állam érdek.)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Na jó de Fip7: szerintem igy is túl van strofolva az ár, nem ? pont erről hallok 2 -3 éve gazdasági lapokba hogy nem ésszerű ez az olaj ár. Lehet ez a lufi duran ki 50 dollárig.  tudod akkor tudjuk meg mikor ott vagyunk, lehet 1 év és visszasírjuk a mostani árakat.
Emlékszek 300 Ft-os benzint drágáltam , maaaaa menyire örülnék ha lenne egy 300 Ft kut valahol :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/a-nagy-sakktabla/page-13/" rel="nofollow">desertfox</a>

 

Igen, lehetséges, hogy lesz most egy olaj ár "összeomlás", de ha lesz is nem lesz hosszú távú az tuti. Például az általam linkelt cikk alapján egy tartós 50 dolláros olaj ár kicsinálná a palaolaj termelést. (is, a többi alternatívával együtt). Ez meg ugye kínálati oldalon igen erőteljes csökkenéshez vezetne, vagyis azonnal nőne az olaj ára, hiszen X olajra jutna x+y kereslet. Szóval ilyen csak pillanatokig történhet meg. Az elkövetkező 20 évben is végig "hullámozni fog az olaj ár", elmehet 50-150-ig N+1 szer, szerintem a 20 év átlagára, mai dollár reál értéken számolva 80 dollár körül lesz. (+ - 5 dolcsi) Ez az én tippem. 
De mondom, jós nem vagyok, nem tudom mi lesz a jövő 
sf-smile.gif
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
egyébként ezt ebben a formában Én is osztom ,hogy most 50-en pár évig vagy valami aztán csatt fel , főleg ha lesznek estleg háboruk csitt csat felviszi egy iráni konfliktus az árat  :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Ha már olajról, földgázról volt itt szó ezt belinkelném:
http://www.wildhorse.hu/hu/mecsek-ucg-projekt

Ezzel elvileg föl lehetne hozni igen sok hazai szenet szingáz formájában. Igazából túl sokat nem tudok a dologról, de ha meg lehet gazdaságosan valósítani, akkor az jót tehet az országunknak. 
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
nekerdez said
USA-nak mért lenne jó ha Kínai gazdaság tovább pörögne fel még jobban. 
Azért lenne jó, mert az orosz állam bevételeinek kétharmada származik energiahordozó exportjából. Ráadásul ez egy újabb csúnya buborék, mert többe kerül a kitermelése mint amennyiért eladják, a veszteséget pedig a papírpénznyomda állja. Mondjuk az amerikaiak eleddig csak maguk ellen követték el mindezt, mert munkahelyek és gazdaságélénkítés, stb, nem igazán exportálnak belőle. Igazából az eljárást (és a totális csődöt) akarták exportálni, de nem sokan vevők rá. A nemzetközi tanulmányokban azt hiszem mi is szerepelünk, a makói mezővel.

Ami a fúziót illeti a 20 év az konzervatív, korrekt jóslat, bár a Lockheedesek ha lúd legyen kövér alapon kitűzték, hogy csináljunk az eddig elért eredmények alapján egy sokkal kompaktabb fúziós reaktort, de 15 év alatt (sorozatgyártásra készen). Napi politikai szempontból hosszú idő mert négy-öt kormányciklus, történelmi szempontból semmi, már a küszöbén vagyunk, még életünkben át fog állni a világ az elektromos autókra. Azt gondolom mondani sem kell, hogy az oroszok és a kínaiak is csinálják a saját fúziós kutatásaikat. A kérdés tehát az, hogy miért küldeném mészárszékre emberek tízezreit, amikor tudom előre hogy a fogyasztás olyan szinten fog visszaesni, hogy az otthoni termelés is bőven lefedi, a százötven millió hordó meg több mint elég a történelem hátralévő részére.

A palagázról például elhiszem, hogy köze sincs a valódi igényekhez és piachoz, hanem egyfajta gazdasági hadviselés.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/biztonsagpolitika/a-nagy-sakktabla/page-13/" rel="nofollow">xfotel</a> Én is erre tippeltem palagázzal kapcsolatosan hogy ez gazdasági hadviselés egy része, ahogy Ukrajnát is megpróbálja ezzel leválasztani Oroszokról az USA. Szerintem a palagázt írtó melós kitermelni és költséges, de nem érdekli őket , mert nem ez a lényeg , nem is érdekli a gáz őket ,az enemyt akarják gyengíteni vele.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Itt sok minden össze játszik. Montezumát pont ezért nagyon hiányolom.

A technológiák fejlődnek. Ma energia rendszer szerintem több okból fentmarad:

1, dollár fedezete a nemzetközi kőolaj kereskedelem

2, USA-ban a felső réteg jó él jövedelme nő így semmi gond ( renitens szegényeket meg dórónok kilövik)

3, Olaj, Szaudi, Izraeli lobbi erő nagyon erős.

 

Hiába az általatok leírt technikák USA kapásból olajért két országot tacsra tett Irán, Libia.

Kapitalizmus miatt és a profit maximum miatt rövid távú érdekek az erősebbek. Oly annyira igaz, hogy USA európát be áldozta. Mivel ha emlékeztek a nagy válság úgy kezdődött, hogy európai bankok bevásároltak fedezet nélküli jenki hitel kötvényekből. Ezek elszálltak és kormányoknak bakokat kellett menteni. Ezek után a bankok az őket megmentő kormányokra mutogattak, hogy rosszul gazdálkodnak. Miközben lényegébe a Eu bankszektor államokra tolta a veszteségét miközben ő maga hitezett az államoknak hogy bankot mentsenek. 

De mi volt a lényeg USA az elmúlt idők háborúinak költségeinek jó részét Európából való pénz elvonással oldotta meg.

 

Oroszokat ilyen téren megpiszkálni veszélyes dolog. Most éppen egy békés orosz medvét látunk. Aki szépen újra erőre kap. Atom arzenál lecserélve, új szövetségi rendszer. Gazdasági modernizáció. Csecsen föld és Grúz erő felmérőn jelesre vizsgázott. 
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdvözletem Mindenkinek – aki olvas, persze, a többieknek meg adjátok át.
sf-wink.gif


A viccet kicsit félretéve egy rövid OFF a kedvenc topicomban – és bár ritkán szegülök ellen a moderátorok nagy istenének, de kivételesen az a kérésem, hogy még véletlenül se linkeljétek át máshova. Ennek két oka van: az egyik, hogy erre úgysincs jó topic (így akár ez is jó), a másik pedig az, hogy azért lesz némi sakktábla is.

Bevallom, mostanában sokszor elgondolkodom azon, hogy mennyire van igazam bármiben is – nem mindenben, csak bármiben. Mivel vannak kétségeim, így rendkívül nehéz állást foglalnom nemcsak nagy, de kis kérdésekben is. Az egyetlen, ami kicsit megnyugtat, hogy ezt itt nyugodtan felvállalhatom, az összes tévedésem ab ovo „visszakereshető”.

Kedves Nekérdez!

Hidd el, nekem sincs egyszerűbb dolgom, mint bárkinek, aki próbálkozik megérteni valamit a nagy sakkpartiból…

és innentől ON:

Volt néhány hír mostanában, ami szerintem figyelemre méltó. A NYT nemrégiben arról cikkezett, hogy az amerikaiaknak voltaképpen unják Európát. Akit érdekel a cikk: http://hetivalasz.hu/vilag/az-amerikaiaknak-eleguk-van-mi-lesz-europaval-63320

A tajvani elnök jelezte, hogy nem cél a függetlenség, közben Moszkva és Tokió közösen ítélte el Észak-Koreát, miközben a világsajtó már az orosz-japán békeszerződés esetleges lehetőségéről cikkezik. Moszkva és Japán nyílt és deklarált közeledése számomra mást is jelez. Kína túlsúlya a térségben már nem csak gazdasági, hanem katonai téren is kihívást jelent gyakorlatilag mindenkinek - Japán pedig tutira akar menni. Ellenkező esetben behódolhat Pekingnek - ehhez persze egy újabb vesztes japán háború kellene a példának okáért mondjuk Kínával.

Miután azt is beláttam, hogy Japán katonailag nem operál ezek szerint Kínával szemben sem, így marad a régi jó kis megbízható ellenfél: Oroszország. Ha balhé lesz, akkor még mindig jobb egy semleges, semmint Kína szövetséges Oroszország – és lássuk be, japán szempontból ez teljesen érthető. http://mno.hu/kulfold/vegre-beket-kot-japan-es-oroszorszag-1157894

De ha nem is lenne Moszkva semleges, legalább most „áldását adja” Japán védelmi képességeinek a növelésére mindenféle hiszti nélkül. Kína és a két Korea úgyis ezerrel nyomni fogja az amúgy valóban újraéledő japán fegyverkezési kedvet és fenyegetést.

Apropó, a salaktermék-depónia Észak-Korea. Olvasom a legfrissebb AS-ben (7. oldal), hogy az északi hadgyakorlat idején 700 repülőgépet észleltek egyetlen nap alatt felszállni. Oké-oké, MiG-15 és -17 a döntő része, de ezek mind repültek. Azaz működik a hadseregük – olyan amilyen, de működik. Egy  igazi ázsiai módon fanatizált tömeggel a háta mögött. Frankó.

<i>Pletykálták anno, hogy az USA katonai oktatásában/kiképzésében még a vietnami-háború után is a koreaiak maradtak a leghírhedtebbek, azaz az eddigi legkeményebb ellenfél cím büszke tulajdonosai. Érdekes, nem a japánok, nem a németek és nem a vietkong.</i>

Francia-német ellentét. Van-e vagy nincs? Regionális szinten kőkeményen, globális szinten igen üdvös lenne, ha nem volna – legalábbis Európa saját jól felfogott érdekében. A német-orosz viszony Gorbacsov kivonulása óta<i> </i>meglehetősen pozitívnak nevezhető, a francia kapcsolat pedig hagyományosan jó az oroszokkal. Ha Moszkva, Berlin és Párizs között túl nagy lenne az egyetértés, akkor a Sziget kiszorul a tradicionálisan amúgy eddig jól működő hatalmi egyensúlyból. Regionális szinten Londonnak jól jönne, ha az említett három nem jutna túl nagy egyetértésre egymással, pláne nem ellene. Abban is biztos vagyok, hogy Párizs legutóbbi pekingi udvarlása és a többpólusú világrend lelkes támogatása Washingtonnak annyira nem tetszett. Az USA egyetlen igazi európai szövetségese ismét (még mindig) Nagy-Britannia, nem pedig az EU. Pláne nem egy német-francia(-orosz) irányítású EU. Az oroszt csak a nyersanyag és a pénztartalékai miatt tettem zárójelbe, semmiféle katonai fenyegetéssel nem számoltam ebben az esetben.

Az egy más kérdés, hogy elvileg az EU igazi érdeke egy Washingtontól és Moszkvától is kvázi független, önálló nagyhatalommá válás lenne. A megosztott Európa ellenben jó Washingtonnak, mert legalább nem zavarja (max. csak finanszírozza) Amerika köreit/lépéseit, ugyanakkor jó Moszkvának is, aki a saját új unióját építgetve támogatókat keres a hagyományos európai partnerei között cserébe a saját támogatásáért. Közben azért volt egy rövid hír arról is, hogy mennyire is jó lett a brit-orosz viszony az utóbbi időben. Hát nem tudom..., biztos.

Mostanában – kevés időm is volt – csak kampányszerűen olvastam híreket és követtem a nagyvilágot, de azt most olvasom, hogy csak annyi tűnik biztosnak, hogy valaki valahol valamilyen vegyi fegyvert bevetett Szíriában. Meg hallom, hogy Izrael odacsapott egy-két alkalommal, amire a szírek nem átallottak felháborodni. Írja is a hvg, hogy Putyin rácsörgött Netanyahura emiatt. Állítólag a szírek kijelölték az izraeli célpontokat, amelyekre csapást mérnek, ha Izrael ismét bombáz.

Hoppá, déja vu: Phenjan. A nagy kérdés nem az, hogy lesz-e válaszcsapás, hanem az, hogy mikor, melyik akciónál szakad majd el a cérna. Mert ugye a végtelenségig fenntartható rendszer létét még senki sem bizonyította be, maximum csak hiszünk benne.

Egy szír csapás Izrael ellen – esetleg vegyi fegyver bevetése bárki által és bárki ellen – nyílt háborút jelentene a Közel-Keleten egy közvetlen orosz szövetséges ellen. Az orosz sajtó arról cikkezik, hogy nyugati intervenció készül Szíria ellen. Hogy lesz-e vagy sem, nem tudom, de azt látom, hogy Szíria még mindig áll, Asszad még mindig a helyén van. Ezek szerint nincs elegendő rendszerellenes katona/polgár/zsoldos. Abban is biztos vagyok, hogy hamarabb fogják Szíriát megintervenciózni, mint Észak-Koreát. De lehet, hogy csak a zongorajáték folytatódik: az ázsiai billentyű után most jön megint a közel-keleti. Hol itt fortyognak a kedélyek ezerrel, hol ott, de a kettő együtt sosem játszik. Ha balhé van Koreában, akkor sem Izrael, sem Irán nem pattog. Ha Phenjan kissé lehalkul, akkor rögtön rákezd a másik rezesbanda. Non-stop karnevál.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Szia Montezuma! Egyre hosszabbak a hozzászólásaid. Vagy ritkábban jársz ide, vagy jobban pörög a világ és többminden történik két látogatásod között. Szerintem mindkettő.

A felbomló NATO képét én valahogy nem látom a NYT akármit is írjon. Elsősorban a pénz miatt, ami nagy úr. A NATO az amerikai fegyvergyáraknak egy hatalmas piac, ha kilépnek belőle, akkor sokkal körülményesebb lenne az eladás a már nem szövetséges országoknak. Ezenkívül a kisebb nagyonn hadjáratokhoz nem lenne akiket még odahívni, mindent maguknak kellene megcsinálni. Egyszerűen nem reális a forgatókönyv, sokat vesztenének vele.

Az észak-koreai 700 repülő repülőn szerintem még Kim Jong Un is meglepődött. Ahoz képest, hogy kerozinhiányról, alkatrészhiányról, elfogyott repórákról és hasonlókról hallunk folyamatosan ÉK-ban, ekkora mennyiség igencsak meglepő. Most vagy hülyítenek minket vagy valamelyik "szakértő" valamit nagyon benézett. De ha már ÉK, Phenjan adná vagy kapná a válaszcspást, kinek vagy kitől és mivel?

A szír-izraeli dolog elég kényes. Most Assadnak nem kellene egy a balhéba beszálló ellenséges Izrael, legtisztább lenne, ha időben le tudnák lőni a gépeiket, de pesze az sem megoldás, hogy hagyják magukat bombáztatni. Kérdés, hogy az oroszok mennyire vannak a hátuk mögött, ha visszalőnek és legyártanak párszáz halott zsidót plusz komoly kárt okoznak valami kényes katonai célpontban.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
joker én néha úgy érzem te csak poénkodsz és vmi álomvilágban élsz.

 

"ahelyett, hogy összehaverkodnál vele és a saját valutádért az ő fő exportcikkét vásárolnád (amire valami kibaszott nagy szükséged van),"

Egyrészt nem mindha számítana de elég régóta megy már ez a blokád és nem látom azt a kib* nagy szükséget. Europában úgy néz ki véletlen sincs olajhiány. 

Másrészt ok okozatot keversz. Az EUs rakétavédelem alapjait már akkor elkezdték lerakni amikor még sehol nem volt Irán embargózva, csak vadul kidobta az NTP ellenőröket. Mert az EUs nagyhatalmak, főleg akik nem rendelkeznek nuki fegyverekkel, már akkor eldöntötték, hogy nem akarják, hogy őrültek zsarolási pozicióba kerülhessenek. 

 

luxus: Oké rendben akkor így: A luxus, kereset és igények kérdése. Nekem nem luxus a kocsi. Neked igen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Fade mit nem értesz azon, hogy ez egy olyan üzleti lehetőség (lenne / lett volna), amikor a saját valutádért, kiküszöbölve a dollár árfolyamingadozásait, áron alul vehetnél olajat, amiből olcsóbb üzemanyaggal tudnád ellátni az egész EU-t???!!! Ezt kihagyni árulás!

És nem tudom milyen őrültekről beszélsz egy olyan ország esetén, ami nem indított évszázadok óta háborút. Másik oldalon ugyanezek az EUs nagyhatalmak tövig benyalnak egy olyan országnak aminek van atomfegyvere, be sem engedte soha az ellenőröket és folyamatosan háborúzik. Nem én vagyok az aki álomvilágban él.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
fip7: Nem a palaolaj, vagy leginkább nem az. 70$ alatt mélytengeri kitermelés felfutása megáll. 50$ alatt a sekély is. 40$ alatt pedig az oilsand kitermelés rentábilitása is megkérdőjeleződik. Ha csak nincs vmi gazdasági összeomlás én se gondolom, hogy az olaj ára tartósan bemehet 50$ alá.

 

xfotel: "A palagázról például elhiszem, hogy köze sincs a valódi igényekhez és piachoz, hanem egyfajta gazdasági hadviselés."

Ha így veszed minden hadviselés. Mert Ukrajna, Lengyelo evvel hadat üzen fő gázellátójuknak Oroszonak. Az ő részükről viszont akkor ez csak annyi, hogy nem tudja tőlük elvenni a pénzt a szemét, mert nekik is van. 

Igény meg már bocs de emelett a 100$os olajár, agyonszennyezett Kínai városok... mellett bőven van más energiaforrásra.

 

desert: Ha tetszik igen. US nem megtarja magának a technologiát hanem a profit pl 10%ért eladja azt Kínának, Ukrajnának, Lengyelonak. Ha pedig nálunk beindul a csodaaku termelése összel akkor azt nem csak megtartjuk magunknak, hanem eladjuk annak aki vesz belölle. Evvel hadat üzentünk az energiatermelőknek? Ha olyan sarkosan akarok fogalmazni mint te akkor igen.

Amúgy erre a kedvenc pldam a Svácji órabiznisz összeomlása. Akkor Japán hadat üzent Svájcnak? A te sarkos véleményed szerint igen.

 

mz: Ömlesztve válaszolok, legtöbb dologban ~90%ig egyetértek, max kiegészítem.

 

Kína agresszivitása (erről te írtál anno egy jót, hogy elég nagy láblövés ha jól emlékszem?) arra "kényszeríti" a korábbi minek összefognit, "ellenségeket"...., hogy rendezzék kicsi/nagyobb ügyeiket. A Japán-Orosz közeledés ezen folyamatnak része. Gyors megoldást nem kizárt, de nem várok kéretni fogják egymást, több körös megbeszélés lesz az biztos.

 

DPRK 700 repülőgép felszállás. Azért egy nap egy gép simán felszáll kétszer, ha rákészülnek akár háromszor, Izrael esetén 4* is láttunk.

mennyiségénél amúgy tankoknál számosságra nem DPRK hátrány hanem brutális előny van. Csak mint a légierő. A DPRK tankok gerince a T55. Eközben már a T72 se áll meg a K1 elött, a technikai difi nagyobb mint Gulf war esetén. Ott pedig tudjuk milyen arányban löttek ki T55/T72t az M1ek és viszont.

 

Amúgy tán bbcn volt egy érdekes cikk, hogy ROK és Kína, hogy szivárog be DPRKba. Kínából a ROKos szappanoperák tömkelege szivárog be DPRKba. A Kínai határon 50.000!en járnak át dolgozni Kínába ahonnan kvázi szabad rálátás van ROKra és a Samsung mobilteló belsejébe az van írva, hogy made in korea, a hyndai/lg koreai márka.... Ipari parkból szintén nem egy még nálunk is szegényebb kegyetlenebb ROK képe szivárgott be DPRKba hanem, hogy nem 500calt kaptak hanem 1500at. Meg sütit mert pénzt nem adhattak. Kis dolog, de ha tömegekben tudatosul, hogy ROK nem a kissátán alapjaiban ásja alá a "fanatizált" DPRKt.

 

EU-US: imo kb jól látod. Annyit tennék hozzá, hogy mindig volt érdekellentét, EUs államok között feszültségek... de a minek NATO úgy néz ki marad. US háttérben de mégis keményen kisegitette Franciákat Mali esetén, Angol-Francia(Német, Olasz) "tandemet" Libia esetén és a fenti országok is sok esetben odarakták magukat. US persze néha höbölög, mert rendszeresen hátán viszi a többieket. Mégis azért a világ 4-6-9-10 legtöbbet hadseregére költő ország EUs részről a szövetségese ami azért finoman szólva se rossz.

 

Szíria: Ahogy 2éve kizártnak most se tartom valószínűnek direkt beavatkozást "NY"i részről. Ajh pedig hányan megjosolták. 

amúgy pedig egy tipikus ocsmány polgárháború. Polgárháború a javából. Ocsmány, milyen is lehetne. A vegyi fegyver használatánál pont nemrég, nem akárki nyilatkozott. http://www.youtube.com/watch?v=B8unjc3XwS0

Tessék lehet elfogultsággal vádolni Carla del pontet. :9

Sziria-Izrael: Izraelnek lényegében mindegy ki nyer, mindkét esetben sok bukik és nyer a baj, hogy a mérleg nagyon nem egyértelmű.  Ami biztos: Amivel a lázadók "támogatnák" a HBt azt lebombázzák. Probálkozni lehet. Szíriai vezetés ehez képest mégegyszerübb. Innen bármilyen Szíriai kemény reakció meglepne.

Izrael - Oroszo: Azhogy az Orosz kézivezérelt újságok miről cikkeznek mindegy. Valóság az, hogy a Szír rezsimnek a háta közepére kell bárki mással bármilyen konfliktus az Izraeli játékszabályok meg ismertek. Mért csinálnának bármit?

Ide vág egy érdekes írás forreign affairsról ami jól megmagyarázza a Putyini vezetés céljait. Ez nagyon jól magyarázza mért támogatja Putyini vezetés még mindig Szíriát, mért volt ellene az arab tavasz nagyjának és miért tekinti egyik szövetségesének! Izraelt. Teszem hozzá Izrael simán lehet, hogy a fent emlegetett játékszabályokat megbeszélte az Orosz vezetéssel.

 

Ehez képest Mind Izrael, mind Oroszo a világ fő terrorista célországa. 
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
joker: Egyrészt gond nélkül lehet olajat venni euroért most is. Nem $ra se kell átváltani. Másrészt imo nem vagy tisztában az árulás fogalmával. Harmadrészt a Francia, Német, Angol, Olasz.... vezetés így döntött. Honnan tudod, hogy nem érte meg?

Az Irán nem inditott háborut egy mitosz. Hogy szerintük mindig őket támadták meg aztán utána ők jól visszatámadtak egy más kérdés. És itt kérdezném meg az indítja meg a háborút aki hadat üzen, felveszi a fegyvert vagy esetleg lehetnek/szoktak ott lenni mélyebb okok is? teszem hozzá én elhiszem ennyire naív/elvakult vagy és elhiszed. 
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Fade. A nemzetközi piacon az olajárakat dollárban jegyzik. Ez a dollár alapja és amelyik olajexportőr országnak ez nem felel meg és változtatna rajta, pl Irak (euróra) vagy Líbia (aranyra) azt szétlövik. Irántól meg lehetett volna venni csak az akarat hiányzott és nem csak az a lényeg, hogy euróért, hanem hogy a piaci ár alatt. Hogy a Francia, Német, stb vezetés ebbe belement az vagy azt jelenti, hogy az amcsik seggét nyalják, vagy azt, hogy meg voltak zsarolva / le voltak fizetve valamivel. De ezzel semmiképp nem az európai gazdaságot szolgálják. És egyértelmű, hogy nem érte meg (nekünk nem, nekik lehet ha nagyon is), mert mit tettek , ami többet segítene a válságban levő gazdaságok termelő ágazatain, mint az olcsó energiahordozók?!

Ha mítosz, hogy Irán nem indított háborút akkor soroljad azokat, amiket ő indított. Remélem nem megyünk vissza a 300 korszakába, amikor Xerxszész megtámadta a görögöket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Azt nem értem, hogy miért támadná Irán Európát, amikor félúton van olyan célpont amit sokkal jobban utál és ami konkrétan fenyegeti is Iránt. Erre a kérdésre persze nem kapunk választ, mivel a rakétapajzs az oroszok ellen épül.
 
Status
Not open for further replies.