Üdv újra!
Joker:
Sok éve ide járok terjeszteni az elmebajomat, az utóbbi időben ritkábban szólok hozzá. Persze mindig olvasom azokat a témákat amelyek számomra érdekesek, de csak azért nem írok, hogy írjak valamit – igyekszem csak akkor írni, ha mondanivalóm van vagy konkrétan kérdeznek.
Felbomló NATO: ez is csak idő kérdése. Eltérő úton jár az USA és jár Európa. Tény, per pillanat még mindig sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint bárki máshoz, így nem a közeljövőben várható a látványos szétesés, ugyanakkor egyre több jel utal erre a végeredményre. Egy biztos: az EU felbomlása olyan szintű ellentéteket hozna a felszínre, amelyek mellett már nem lehet majd közös védelmi/szövetségi rendszerről beszélni.
A 700 felszállást az Aranysas írja, arról nem szólt a fáma, hogy 1 gép szállt fel hétszázszor vagy 700 gép egyszer. Ha felezünk, akkor sem sokkal jobba helyzet: 2 gép 350-szer vagy 350 gép kétszer. Sokáig lehetne bontani, egyezzünk a nagyjából a 25 gép szállt fel 25-ször egy nap alatt, bár ez sem piti teljesítmény. Gondolom 25 repülőképes masinájuk csak akad valahol a fészerben.
Fade:
Legyünk óvatosak a 90% már gyanús! Csak semmi haverkodás!
Abban viszont komoly igazsága van Jokernek, hogy a dollár árfolyama a kőolaj világpiaci árához van igazítva és az is tény, hogy az Euro-ban történő elszámolást majd az EU megfizeti a „réven", ha már a „vámon” nem kellett. Az is érzékelhető, hogy bár 911-et elvileg szaúdiak követték el, mégis Afgánit meg Irakot verték képen. Líbia ügye sem tiszta, mindenesetre érintett volt néhány kormány Kadhafi kampánypénzeinek sikeres felhasználásában – nem akarok az olasz vagy francia vonalra mutogatni, csak lábjegyzetként megjegyzem.
Xfotel:
A BRICS voltaképpen addig fog működni, amíg a jelenlegi gazdasági/katonai világrend meg nem gyengül eléggé, ami per pillanat az USA vezette világrendet jelenti. Ha a BRICS együttműködés meggyengül akkor az azt jelenti, hogy az USA „lejjebb” adott valamelyik BRICS tagállam „javára”. Ha a BRICS tovább erősödik, akkor az azt jelenti, hogy az USA „ingyen” nem akar majd lejjebb adni, ami erőszakosabb összeütközés irányába viszi a világot. Szíria környékén mostanra komolyabb orosz katonai mozgolódás figyelhető meg és mostanra valószínűleg a Kaukázus környékén is felkészültebbek az orosz erők. ÉK környékén olyan kínai katonai erő összpontosul, akinek a térségben per pillanat nincs ellenfele.
Desertfox:
Más a kínaiak, más az oroszok és más India célja. Ami közös bennük, az az USA jelentette akadály a saját céljaik elérésében. Az USA kontroll alatt akarja tartani a világot, beleértve Oroszországot, Kínát, Indiát, Brazíliát és Dél-Afrikát is. A gond annyi, hogy ők másképpen képzelik a nemzetközi együttműködést, tegyük hozzá, nem is minden alap nélkül.
Szerintem az orosz-indiai vonal a legerősebb a BRICS-en belül, ami megint nem csoda Kína árnyékában. Az oroszok a kerítésen ülő szerepére játszanak és ehhez India kiváló partner. A kerítés két oldalán pedig Kína és az USA.
Az orosz-india vonal meggyengülésének előfeltétele egy komollyá váló európai-orosz együttműködés, ami viszont nem felel meg Washingtonnak, pláne, hogy ez valóban a jelenlegi NATO gyakorlati végét jelentené. Még ha meg is maradna a név, kizárt, hogy Oroszország beérje egy alábbrendelt szövetséges szerepével. Ahhoz túl sok nyersanyaga és atomfegyvere van.
Egy USA-orosz szövetséggel pedig annyi a gond, hogy Kína az oroszokhoz túl közel, az USA-hoz túl messze van. A csendőrpertu nem fog menni ilyen helyzetben.
Dél-Afrika képezi az Afrikai kontinens legfejlettebb államát, egy Afrikában felépülő későbbi birodalom magállamának szerepére ma ők tűnnek a legesélyesebbnek. Johannesburg az afrikai New York/Sanghai.
Brazília pedig egyértelmű: a legnagyobb és legerősebb dél-amerikai állam.
Ebben a játékban csak annyi a gond, hogy az EU-nak statiszta szerepet szánnak. Nem kell ide újabb rivális, így több maradhat a tortából. A britek és a franciák pedig készek külön utakra is lépni azért, mert így több jut nekik, mintha Európa „közös” szekerét tolnák, ami hosszabb távon nekik is érdekük lenne. Már csak azért is, mert sem Nagy-Britannia, sem Franciaország nem tudja szedni a cókmókját és majd odébbállni, ahol jobb. Ha Európa dől, ők is dőlnek.
Törökország: kéne Szíria de kéne az orosz/kínai szövetség is. Ankara most nem Európa legbetegebb, hanem legkiszámíthatatlanabb „embere”.