[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
A szíriai repüléstilalmi zónába az oroszok nem fognak beleegyezni szerintem. Önkényesen meglépni meg elég kockázatos. A SZ-300-ra meg ha szükség lesz és nincs már Szíriában, túl késő lesz mire az oroszok leszállítják függetlenül hogy ki kezelné. Assadék meg inkább csak haladnak előre, győzelemre akkor lesz esély ha elfoglalták az utolsó lázadó-bástyáknak számító városokat és egyik felölről ők, a másik felölről a kurdok lövik a terroristákat.

 

A második front nyitása ki ellen és milyen formában fog megtörténni szerinted?
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
körülbelül úgy képzelem, hogy miután az utolsó felkelőt is felrobbantották épülettel és a testére szigszalagozott civilekkel együtt, asszadék épp bontják a gyerekpezsgőket, amikor amerika megköszörüli a torkát hogy szarin van a palacsintában és akkor a vegyifegyverek miatt mégiscsak szeretnék, alássan, a rezsimet megdönteni.

az oroszokat hihetetlen lassúságuk miatt könnyű lesz megkerülni, mire rájönnek hogy az sz300 sztorinak befellegzett, az iráni szárazföldi erők épp átdübörögnek az iraki határon, amiből nem lesz gond, mert hathatós iráni közreműködéssel addigra irakban összeomlik az állam.

ázsiában szerintem az lesz amit beígértek, észak-dél, kína-japán. az északiak levonulnak a bunkereikbe abban a reményben, hogy mire feljönnek nem lesz egyesült államok, ennek érdekében pár óra alatt bevetik az összes nukleáris fegyvert az ismert célpontokra. a kínaiak közlik hogy nem támogatják többé északot, de azért megkezdik a régióbeli dolgaik elrendezését.

nem nagyon szoktam szcenáriókban gondolkodni amúgy.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Az irániak miért mennének irakba? A 30 évvel ezelőtti háborút megtorolni? Van olajuk így is elég és azt sem tudják eladni. Na meg szép csendbe van ott még egy rakás amcsi, a környező országokról nem is beszélve.

 

Északnak meg mennyi atomja lehet legjobb esetben? Féltucat? Azok ha mind bevethetőek akkor is max egy nagyvárosra elég összesen, azzal kiiktatni Amerikát nem fogják, hacsak az EMP nagyon jól nem működik és ki nem ütnek minden finomelektrónikát.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
joker said
Az irániak miért mennének irakba? 
szíria felé. irakkal most nagy a barátság úgy is.

Északnak meg mennyi atomja lehet legjobb esetben? Féltucat?
azt csak ők tudják, de tíznél többre nincs is szükség. a térségre fókuszálnak, az amerikai hátországot csak a bénító hatás kedvéért próbálnák támadni, de nagyon kicsi az esélye, hogy ezt sikerülne végrehajtani.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Hát a szíriai lázadókat hamar lerendeznék az bíztos. Kérdés, hogyha összefutnának a kurdokkal az út során, akkor most ebben az esetben barát vagy ellenség kategóriába tartoznának, vagy vakot játszva elmennének egymás mellett az AK-t szorosan markolva mindkét oldalon.

ÉK a térséget atommal csak nem lőné, Kína a nagy tesó, DK a (tékozló?) tesó, Japán marad mint lehetséges célpont meg minden ami amerikai.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
Kurdok meg lázadók közt már voltak csaták Szíria területén fent északon, sőt tankcsaták is.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Úgy értem ha az irániak futnak össze a kurdokkal akkor mi lesz? (persze ez csak egy feltételes mód, mert ahoz át kell menjenek egész irakon, elérve Szíriát)
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
Most a kurdokkal fegyvernyugvás van sííta részről, egyrészt teljes körű területi függetlenséget kaptak Szíriában, ha nem piszkálják a íítákat a zsoldosokat pedig igen. Egy esetleges iraki sííta-iráni felvonulást nem zavarnának meg.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Joker korábban feltett nekem egy kérdést (407), amire nem válaszoltam eddig. Nem udvariatlanságból nem tettem. Megírtam a választ már nem sokkal utána, de megtartottam magamnak. Kicsit persze csaltam közben, de csak annyit, hogy kiegészítettem néhány egyéb gondolattal, ami közben az szembe jutott. Tudom, olcsó játék. (Tényleg az.)

Az utóbbi időkben híreket sem olvastam jóformán, jó esetben csak a hangzatos szalagcímeken futok végig. Bőven sok ez is.

Ma megtudtam például, hogy Putyin egy vámpír – legalábbis az ex-neje szerint. Nincs ebben semmi különös és meglepő. A francia Nagyorrú Gyomor (Depardieu) sem meglepetés, mindig is őrült volt. Igaz, legalább eredeti és egyedi. Seagal van Damme reklámozni fogja az orosz fegyvereket. Szuper. Innen már csak tényleg egy lépés és kiderül: Vlagyimir voltaképpen egy fakó Penge. Nem folytatnám a friss napi sz@rságok sorolását, de mindenképpen figyelemre méltó cikkek özöne áraszt el minket.

Érdekes infókat olvasok Tőletek közben, most volt egy kis időm végre errefelé járni. (Még Molni cikkét is elkezdtem olvasni az F-35-ről és Gripenről, de még természetesen nem jutottam a végére, ezt is férfiasan bevallom. Nem azért, mert unalmas vagy nem tetszik, csak ennyire volt eddig szellemi kapacitásom.)

Visszatérve a legelejére, ez után a kis bevezető után természetesen közreadom, ami választ írtam anno, előre is elnézést a nem real-time hivatkozásokért, pár hetes cikkekből merített infókat emlegetek, amelyek akkor relatíve frissnek számítottak. De a lényegen ez nem változtat természetesen.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
„Mit látsz a Törökország és Izrael békülékeny hangnemének hátterében?”

Egy taktikai „manővert”. Izraelnek és Törökországnak hirtelen lett egy-két közös nevezővel bíró és egyben rendkívül égető problémájuk, aminek érdekegyezés az eredménye. Időlegesen. Nyilván mindkét hatalomnak eltérő hosszabb távú céljai vannak, de az eltérő utak néha kereszteződnek.

4 török vadászgép repült be görög légtérbe és tartózkodott cirka fél órát a szomszédnál. Ez – figyelembe véve azt, hogy Ankara egy szót sem szólt Izrael ellen a szíriai csapások miatt – tekinthető egyfajta „árucserének” is. Cserébe Izrael nem „haverkodik” annyira a görögökkel, legalábbis tiltakozás nélkül „eltűri”, hogy Ankara egy kicsit „nyomás alá vegye és ott is tartsa” Athént.

Az izraeli légierő főparancsnoka szerint nagyon gyorsan háborúvá fajulhat a szíriai felkelés, miközben a német Spiegel cikke szerint a német hírszerzés legfrissebb elemzése Asszad győzelmét vetíti előre. Az nem véletlen, hogy néhány „kortárs” kollégájához képest Asszad igencsak hosszú ideje élvezi az arab tavasz zsenge fuvallatát és még mindig nem fázott meg.

Valószínűleg ez Izrael és Ankara közös fő baja, akik azért örülnének annak, ha inkább a másik keveredne háborúba Szíriával.

<i>Ha a nagy sakktáblára asszociálnék, akkor ez olya lenne, mintha az USA és Kína „udvariasan” engedné egymást előre egy Oroszország elleni háborúban, de meg is fordíthatom a dolgot, az oroszok és az USA igen előzékenyek egymással szemben, ha éppen Kína potenciális célpont. Sőt, Kína és az oroszok is pont ilyenek, ha az USA-ról van szó. </i>

<i>Ennyi jól nevelt nagyhatalmat!</i>

Ha hiszünk a sajtóban megjelent cikkek alapján egy izraeli tábornoknak és a gyökeresen ellentétes véleményt megfogalmazó német hírszerzésnek, akkor ez magyarra fordítva nekem azt jelenti, hogy mivel Asszad nyerésre áll a felkelők ellen, nyílt háborúvá kell szélesíteni ezt az üde tavaszt, mert Asszad máshogy nem hajlandó bukni. A nyílt háború azonnal falhoz állítaná Moszkvát, hogy „valljon színt”: az USA „mellé áll”, azaz behódol azoknak, akiknek kell, vagy megvédi a szövetségesét, azaz önnön magát. Önvédelem vagy az „én” védelme?

<i>Ez egy döntő jelentőségű lépés lenne Európa számára is hatalmas kockázattal. Ezt a választ - úgy tűnik - Izrael akarja kicsikarni Moszkvától, az USA hezitál.</i>

Romló pénzügyi/gazdasági helyzetben – még kellő potenciállal bírva – Washington is válaszút elé érkezett. Ha most nem veti be a még elsőrangúnak számító katonai erejét, akkor idővel erre egyre kevesebb lehetősége lesz egy igazi nagy háború kirobbantása nélkül. Egy erősödő Kína ugyanakkor jól is jöhet, mert egy ponton túl ez Moszkva számára válhat egyre nehezebben tolerálhatóvá. Hogy végül hogyan fog/kénytelen dönteni Amerika (lép vagy kivár) megjósolni ugyan nem merném, de az biztos, hogy alaposan át kell gondolniuk a továbbiakat.

A kurd-kérdés nem kérdés. Kellenek, mert megosztva, saját állam nélkül igen jól manipulálhatóak és a kellő befolyással irányíthatóak. Ezzel a nagyhatalmak a kezdetektől számoltak és visszaéltek természetesen. A kurd nemzet helyzete jelenti az egyik garanciát arra, hogy az iszlám világ megosztottsága fenntartható vagy akár fokozható legyen. Hozzáteszem, nem teljesen alaptalan a logika. A sokféle arab nációt (Egyiptom valós dominanciájával) ugyanakkor közvetlenül határolja a nem arab, ámde iszlám török és iráni (perzsa) hatalom is.

<i>A II VH után csatlakozott a csapathoz Izrael is, aki ugyan sem nem arab, sem nem muzulmán, de igen jelentős „támogatói” potenciálja miatt szintén meghatározó regionális erővé nőtte ki magát a térségben relatíve igen rövid idő alatt. Izrael állam illetve a politikája képes tovább megosztani vagy pont ellenkezőleg, a közös platform felé terelni a muzulmán világot – a képesség és a lehetőség mindkettőre adott.</i>

A héten az USA az egymást érő belpolitikai botrányoktól volt hangos miközben Japán úgy döntött, hogy közvetlenül szeretne tárgyalni Észak-Koreával az elrabolt japánok ügyében. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy Tokió „elfelejtette” erről a szándékáról előre értesíteni Szöult és Washingtont.

<i>Tokió a maga részéről úgy érzi, hogy háttérbe szorulnak a saját érdekei Washington és Szöul miatt. Japán ilyen irányú látásmódjának a „megerősítésében” a minapi ismeretlen és hívatlan tengeralattjárós látogató után a kínai flotta néhány hajója (ismét) segédkezett.</i>

Észak-Korea és a kínai halászok ügye is érdekes gondolatokat vet fel. Kína provokálása nekem színháznak tűnik, ahol ÉK az egész világ szeme láttára még Kínával szemben is fellép tengeri határok „vitás” értékelése esetén. A kínai-ÉK vita közben – lehet persze, hogy véletlenül – Japán nagy hirtelen „szóba állt” Phenjannal. Egy külön utas japán politika következménye veszélybe sodorhatja az USA ázsiai szövetségi rendszerét. Dél-Korea nem csatlakozik az amerikai-japán közös rakétavédelemhez, hanem saját ilyen irányú technológiát fejleszt – ezzel kapcsolatban kétségem sincs, hogy képesek rá a maguk regionális katonai hatósugarukban. Kellő távolságból látszik: sok kis lépéssel - óvatosan - közeledik egymáshoz Peking és Szöul. Moszkva és Tokió is elkezdett „beszélgetni” egymással.

Maradt még ÉK és Washington. Ugyanis ők együtt a híres-neves Hatok.

<i>Phenjan és Washington. Ellenségek, miközben a legalapvetőbb érdekük megegyezik: a térség eddigi status quo-ja ne boruljon. Az rossz lenne Amerikának és rossz Észak-Koreának is.</i>
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Szia Montezuma!

 

Keveset sakkozol mostanába köreinkben. Izrael meg Törökország ha előszeretettel hagyná is a másikat Szíriával háborúzni, a törökök kezdenek kiesni a játékból, mert otthon is van balhé elég, ráadásul a hadsereg sem úgy néz ki, mint ami a tüntetők ellen van. A Golán fennsík hős osztrák vitézei (a kiscserkészek és balerinák) mivel leléptek, meg van az esély, hogy orosz részről érkezzen valami potensebb társaság, akik a béke fenntartására is alkalmasak. Ezzek Izrael is ki lenne iktatva. Ezután, hogy ki támadná meg Szíriát azt nem tudom.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv Joker!

Igen, manapság kénytelen vagyok egyik napról a másikra "sakkozni" rendkívül földhöz ragadt módon, távol a nagyívű perspektíváktól. Ilyen a mai magyar valóság (is). A török belpolitikai helyzet mellett az izraeli helyzet sem sokkal jobb, legalábbis jönnek hírek onnan is arról, hogy a lakosság és a kormány finoman szólva sem pendül egy húron. Ez lassan általános világjelenséggé válik, nem is hiszem, hogy ezt egyetlen kultúrára vagy kontinensre lehetne vetíteni, gyakorlatilag az egész bolygót érinti.

Nem semmi évek előtt állunk, ebben biztos vagyok.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
találtam egy érdekeset: egy paraszt futóvá/lóvá alakulása van folyamatban a távol keleten. úgy néz ki a japánok sikeresen lobbiztak (f-35 defenzív komponensek), hogy komolyabb haderőt állíthassanak ki. a koreai és kínai fenyegetés árnyékában valószínűleg honvédségről hadseregre módosítják az erőik megnevezését és támadó eszközökre is szert tehetnek. az eddig a gdp 1 százalékában maximált hadi költségvetést is lazábban kezelhetik (ez az egy százalék paraszt üzemmódban a világ ötödik legnagyobb katonai költségvetése, ami azért sejtet valamit). további részletekkel a világ legnépszerűbb internetes keresője tud szolgálni "shinshin fighter" kifejezésre.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Xfotel

 

Kíváncsi leszek, hogyan lesz ebből az ATD-X-ből valódi japán F-22, mivel az F-2 fejlesztése mellé is ha jól emlékszem a Lockheed szállt be. Bár ez a függetlenedés az oroszok és Kína árnyékában nem meglepő, az amerikai hadi kiadások csökkenése idővel nem tudom, hogy a potenciál rovására is megy e majd, mindenesetre Ázsiában ilyen problémával nem kell számolni. Az sem utolsó fejlemény,hogy DK mellett a törökök és a svédek is az amerikai úton kívül járnak és saját típust kívánnak fejleszteni, a maketteknél jóval több kell, hogy valós képességről beszéljünk. Részemről egyébként az sem elvetendő, hogy az új típust 4+ generációs elektronikával szereljék fel, mivel a csökkentett észlelhetőség kapcsán rendszerint önmagában a "formaterv" az ami meghatározó és csak utána következik a belső tartalom. Ha megmaradnak ennél az elvnél, akkor relatíve "olcsón" lehet egy átmenet a 4 és 5. generáció között.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
találtam egy érdekeset: egy paraszt futóvá/lóvá alakulása van folyamatban a távol keleten. úgy néz ki a japánok sikeresen lobbiztak (f-35 defenzív komponensek), hogy komolyabb haderőt állíthassanak ki. a koreai és kínai fenyegetés árnyékában valószínűleg honvédségről hadseregre módosítják az erőik megnevezését és támadó eszközökre is szert tehetnek. az eddig a gdp 1 százalékában maximált hadi költségvetést is lazábban kezelhetik (ez az egy százalék paraszt üzemmódban a világ ötödik legnagyobb katonai költségvetése, ami azért sejtet valamit). további részletekkel a világ legnépszerűbb internetes keresője tud szolgálni "shinshin fighter" kifejezésre.

 

Azért most Japán elég érdekes helyzetbe van. Dél-Korea és Kína elektronikai piacon mostanában nagyon előre törtek a japánok rovására. Mind a két államba  közös hogy utálja Japánt.

Japánoknak egy lehetséges kiút oroszokkal való szövetség amely mind a két félnek előnyős lenne. Ez viszont USA nem szeretné valamint indai. Mivel japán elektronikai ipar és orosz hadipar házassága nagyon potens dolgokat eredményezne. 
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Top10 haderő:

 

http://www.businessinsider.com/10-most-powerful-militaries-in-the-world-2013-6?op=1
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Iyenből kellene mutatni egy ilyen top50-est vagy 100-ast, kicsit részleteseben (pl. harckocsik is), és mindenkinek belenyomni az arcába, aki azzal jön legközelebb, hogy "minek nekünk egyáltalán hadsereg". Természetesen nem a kinyomtatott verziót... :)
 
Status
Not open for further replies.