@laudarage
Mibol gondolod, hogy Kalinyingrád visszakerul Németországhoz?
Már leírtam, így csak ismételni tudom magam. Egész egyszerűen így célszerű. Egyrészt történelmileg Németországot illeti, másrészt ezzel Németországot olyan helyzetbe hozza, amely a fanatikus USA-párti és oroszellenes Lengyelországot gyengíti/területét csökkenti:
- ahogy Oroszországnak szárazföldi folyosó kell a Krímhez Ukrajnán keresztül, ugyanúgy
- Németországnak is szárazföldi folyosó kell majd Kelet-Poroszországhoz/Königsberg-hez.
Ez, még akkor is, ha ez mégsem állítaná Németországot Oroszország mellé, mindenképp Lengyelország, és így az USA pozícióinak jelentős gyengítésével járna.
Ráadásul ezzel Oroszország kihagsúlyozhatná, hogy egyfajta történelmi igazságot tesz Németország irányába (ahogy a Krím orosz, ugyanúgy Kelet-Poroszország/Königsberg német).
Ehhez az alapot megadja Lengyelország az utóbbi időben meglehetősen arrogáns viselkedése Németország irányába, továbbá a németeknek az az egyre erősödő aggodalma, hogy az USA kedvence Lengyelország lett, így az USA+ Lengyelo+Ukrajna+Belarusz+Baltikum már veszélyt jelenthet Németország dominanciájára nézve Európában.
Másrészt Németországban felfutóban van:
- az a nézet, hogy a jelenlegi Német Szövetségi Köztársaság nem legitim, mert a megszálló hatalmak hozták létre, nem valódi ország, csak Részvénytársaságként üzemel, Alaptörvénnyel (Grundgesetz) és nem Alkotmánnyal, és ebből az következik, hogy ami az utolsó legitim német állam, az a Német Birodalom!
- ezzel elkezdődött a II. vh. óta lezárt(nak hitt) fejezetek újranyitása...
Megjegyezném, hogy Magyarország Oroszországhoz való hozzáállásának (pozitív) megváltozásában annak is nagy szerepe van, hogy az USA fő bástyája Európa délkeleti részén Románia lett (és nem Magyarország), így az USA nem Magyarország területének növelésében/helyreállításában, hanem Románia területi egységében érdekelt.
(Sőt, növelésében: Románia + Moldova.)
Hasonlóképpen Németország stratégiai mozgásterét pedig beszűkíti az, hogy Európa északkeleti részén az USA fő bástyája Lengyelország lett, így az USA nem egy Németország által dominált Kelet-Közép-Európában érdekelt, hanem Lengyelország hegemóniájában.
(Sőt, újabban már a "Közép-Európa" mint fogalom létezését is kétségbe vonják - csak Kelet-Európa létezik -, mondván, hogy Közép-Európát csak Németország találta ki, területi befolyási övezetének ideológiai alátámasztására.)
Egyéb érvek, meglátások:
- egy NATO-Oroszo. konfliktus esetén Kalinyingrád úgyis megsemmisül (most más kérdés, hogy Lengyelország nagy része is...),
- másrészt ahogy már említettem, a Kalinyingrádból a Baltikumba átáramló orosz lakosság segíthet stabilizálni a Baltikumot, miután az visszakerül Oroszországhoz.
Ezért Kalinyingrád és a Baltikum kérdését egységesen kell kezelni.
Röviden a lényeg:
A Baltikum Oroszországhoz való csatolásával Oroszország térségbeli jelenléte megmarad, a kalinyingrádi orosz lakosság Baltikumba történő átáramlása segít stabilizálni a Baltikumot, és végül a feleslegessé vált Kalinyingrád hatalmas történelmi gesztussal átadható Németországnak, amellyel Oroszország helyett immáron Németországra fog hárulni annak a (stratégiai) terhe, hogy egy vele területileg nem összefüggő enklávét tarson fenn ill. hogy tegye azt saját magával területileg összefüggővé.
Végezetül egy tavalyi hír:
"Vladimir Putin says there was nothing wrong with Soviet Union's pact with Adolf Hitler's Nazi Germany"
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/vladimir-putin/11213255/Vladimir-Putin-says-there-was-nothing-wrong-with-Soviet-Unions-pact-with-Adolf-Hitlers-Nazi-Germany.html