<blockquote rel="ulippo">Az "Ukraina" kifejezés első ismert említése egy 1187-es kijevi kódexben szerepel, jelentése ahogy a mai ukránban is "ország" vagy "vidék".
Tehát már a Kijevi Rusz idején is nevezték Ukrajnának az országukat és már ekkor is a trident volt az ország címere ami ma is.
Tehát Ukrajna története a Kijevi Russzal kezdődik, ezt ők is nagyon jól tudják és történelmet egy mai politikai alapú ukrán-ellenes kampány nem képes átírni.
A Kijevi Rusz idején még lövésük sem volt arról, hogy mi az hogy "ukrán". Főleg azért mert a népességét keleti szláv <i>törzsek</i> és varégok, finnugor, és más sztyeppei nomádok alkották. A kereszténység felvétele után (988) sem nevezhetjük a Kijevi Ruszt királyságnak, mert Vlagyimir nagyfejedelem a bizánci császártól magas rangú feleséget kapott, de koronát nem. Hiányzik tehát a középkori hatalom szakrális voltát szimbolizáló szertartás, és azok a tárgyak is, amelyekkel mindezt kifejezték. Ez konglomerátum igencsak heterogén volt, gyakorlatilag egy esemény tartotta őket össze, (és feszítette szét) ez pedig a legerősebb és legfőbb vezér adószedő művelete. Törzsszövetség, gyakorlatilag, leszámítva Bölcs Jaroszláv uralkodását. (A törvénykönyve neve: Ruszkaja Pravda
) A XIII. sz-tól pedig a mongolokkal kezdődően hosszú időre ki lett iktatva a köztudatból a Rusz, a XVI. sz-tól meg jöttek az oroszok, lengyelek, litvánok, svédek stb.. Az "ukrán" a cári időktől használatos, az "u-krajina" kifejezésből, a középkorban inkább a "kisorosz" titulust alkalmazták.
Az ukránként aposztrofált és kiválasztott (címer) a Rjurikovics-családé, (szlávosított néven) akik a varég-viking hódító Rurik (Riurik)-dinasztiától származnak, és nem hinném, hogy a IX. században bármi fogalmuk volt Ukrajna, mint államalakulat - létezéséről. </blockquote>
Én nem is mondtam, hogy a Kijevi Rusz királyság lett volna. Fejedelemség volt ami több részfejedelemségből állt és a fejedelmek között a kijevi volt a főfejedelem. Az pedig tény, hogy már a Kijevi Rusz idejében használták az Ukrajna kifejezést.
Azt sem mondtam, hogy akkoriban ukránoknak nevezték volna magukat. Az oroszok se nevezték régen orosznak magukat. Nagyjából egy időben kezdték el az ukránokat ukránnak, az oroszokat meg orosznak nevezni, mikor az orosz cár Kijev elfoglalása után felvette a minden oroszok cárja nevet. Az olaszok se voltak mindig olaszok, mégsem lehet tőlük elvitatni a történelmüket, mert az ókorban még nem olaszoknak nevezték magukat, így az ukránoktól sem lehet. Az oroszoknak sem a XVIII. században kezdődik a történelmük, csak mert addig muszkák voltak.
Mind az ukrán, mind a fehérorosz, mind az orosz nyelv a keleti ószlávból ered, ami a Kijevi Rusz hivatalos nyelve volt, noha beszéltek a területén germán és finnugor nyelveket is. Ezt az örökséget ahogy az orosztól és a fehérorosztól, úgy az ukrántól se lehet elvitatni, a Kijevi Rusz az ukránok történelmi állama is. Sőt, talán leginkább az övék, mert a központja Kijev ahogy Ukrajnának is, és az ószláv ukrán változata is a Kijevi Rusz központjában, a Fekete-tenger fölötti vidéken alakult ki.
Úgyhogy az ukránok teljes joggal tanítják azt, hogy a Kijevi Rusz az ő őseik állama volt, aminek része volt a novgorodi és rosztovi fejedelemség is, ahol később a fehérorosz és orosz nyelv is kialakult párhuzamosan az ukránnal, mert ez az igazság.
Attól, hogy a Kijevi Rusz bukása után mongol, lengyel, litván, orosz, török uralom volt még nem szakadt meg a kapcsolatuk a történelmi hazájukkal, ahogy a mi kapcsolatunk se szakadt meg a történelmi Magyarországgal a török, német, orosz uralom miatt.