Az USA olajtermelése iszonyúan megugrott a palaolajnak hála.
Arányérzék: A világ napi olajkitermelése 94-95 millió hordó körül mozog. Ehhez képest az alternatív forrásokból származó olajkitermelés (palaolaj, olajhomok) csúcsa is csak 4,7 millió hordó volt naponta a 110 dolláros olajárra alapozva. Most meg folyamatosan csökken. A kitermelés nagyon rövid távon rugalmatlan volt, mert a már termelő kutakat mindenképpen kiaknázzák. De már egy ideje nem fognak termelésbe új kutakat.
Azért erre nem mondanám, hogy iszonyúan nagy.
Van arról vita, hogy 70 és 100 dollár között hol van a határ, ahol az amcsi palaolaj kitermelés elkezdi megérni (minden mező más), de az biztos, hogy a jelenlegi árszinten kökeményen veszteséges.
Az OPEC csak akkor tudná felvinni az árakat, ha ők maguk kevesebbet termelnének.
Így van. És lám mi történik:
"Az OPEC hosszú távú stratégiáját tartalmazó dokumentumban Irán, Algéria, Irak is kiegészítési javaslatokat tett, melyek elsősorban az olajár megtámasztását célzó lépésekre, célárra illetve egy minimum árra vonatkoznak, de javasolják az OPEC tagállamoknak a kvótarendszerhez történő visszatérést is."
"Míg a jelentős tartalékai miatt többek között Szaúd-Arábia relatíve könnyen kezelni tudja az alacsony olajárakat, a szervezet több országa, mint például Venezuela, Irán és Algéria jóval erősebben függnek az olajártól."
http://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/lazadas_keszul_az_olajhatalmak_kozt.5.221899.html
Szaúd-Arábiának is nagyon fáj az alacsony olajár és ők is csak pár évig bírnák a tartalékaikból. De még ők állnak a legjobban. Jó pár OPEC tagországnak már most nyakán a kés.
Viszont ha drága az olaj, akkor az USA egyre több palaolajkutat nyit meg és egyre jobban elárasztja az olajával a világot. Így az OPEC egyre jobban kiszorulna a világpiacról és átvenné a helyét az USA.
Amikor még 110 dollár volt az olajár, akkor voltak olyan előrejelzések, hogy 2022-2025-re 7-8 millió hordóra is felmehet az alternatív olajtermelés változatlanul magas ár mellett. Akkor ez 3,5-4 millió hordó növekedést jelentett volna naponta évtizedes előrejelzésben. Az OPEC termelése meg 30 millió hordó felett van. De ez még az akkori előrejelzések szerint sem jelentette volna az OPEC terelésének csökkenését, mert az olaj iránti kereslet folyamatosan nő. Legfeljebb az utóbbi időben a növekedés ütemére vonatkozó előrejelzést vitték lejjebb. Most jellemzően évi 1-1,5 millió hordós világfogyasztás növekedéssel számolnak. Azaz évtizednyi idő alatt 10-15 millió hordóval. Ebből 3,5-4-et elvihetne a palaolaj, meg az olajhomok, ha még mindig 110 dollár lenne az olajár. De az OPEC-et ez esetben sem fenyegetné érdemi kitermelés csökkenés. Azonban még ha stagnálna is a kereslet és még ha létezne is kiszorító hatás, akkor is az OPEC termelésének bő 10 %-át szoríthatná ki az alternatív termelés. Vajon az a jobb az OPEC-nek, ha 110 dolláros áron bő 10 %-kal kevesebbet termelnek, vagy az, ha 45-50 dollároson kicsit többet? Aki nem bukott meg általános iskolában matekból, az ki tudja számolni.
Önmagában közgazdasági képtelenség kiszorító hatásról beszélni. Kiszorítani akkor lehet, ha túlkínálatos piacon valaminek a terméke olcsóbb, jobb minőségű, mint a másiké. Az alternatív olaj viszont többszörösen drágábban termelhető. Ezzel kiszorítani közgazdasági logika szerint nem lehet. Úgy persze igen, ha politikai alapon születnek döntések a termelésről és a vásárlásról
Palaolajból iszonyú mennyiségű tartalékok vannak és nagyon sokat lehetne még növelni a termelést, csupán az olaj ára befolyásolja, hogy megéri-e kitermelni vagy sem.
Már megint ez az "iszonyú". Hagyományos olajtartalékból is "iszonyú" sok van. Mindig csak azt szokták beleszámolni, amit az adott árszinten megéri kitermelni. Hogy "csupán az olaj ára befolyásolja?" Igen. Ez a csupán a lényeg. Most épp úgy befolyásolja, hogy egy millió hordós esést jeleznek előre rövid távon palaolaj és olajhomok kitermelésre. "Csupán" amiatt, mert nem éri meg.
De ha az OPEC felviszi a termelést, és olcsóbban adja az olajat másoknál, akkor egy idő után másokat csődbevisz és aztán újra adhatja drágán.
Konkrétan a saját tagországait viszi csődbe.
És soha többé nem fog senki palaolajtermelésbe fektetni, mert tudja, hogy a szaudiak csődbe tudják őket juttatni bármikor.
Mindig lesz alternatív kitermelő, ha elég magas az árszint. Mint ahogy mindig van, aki megveszi a részvényeket is, pedig nagyon sokszor estek már. Mindig van, aki hitelt ad, pedig nagyion sok hitel bedőlt már. Ha egy befektetés épp adott pillanatban megéri, akkor lesznek is akik befektetnek.
Itt egy nagy félreértés van. A szaudiak nem (csak) az oroszokat akarják csődbevinni az alacsony árakkal, hanem mindenkit, aki drágán termel.
A szaúdiak magukat előbb viszik csődbe, mint az oroszokat. Ahhoz hogy ne így legyen le kellene értékelniük a fizetőeszközüket olyan mértékben, amilyen mértékben az olajár csökkent, amint ahogy ez történt a rubellel. Az viszont elég nagy balhét okozna náluk. Ezerszer egyszerűbb lenne abbahagyni saját maguk és mások szívatását.
Szóval a szaudiaknak jelenleg nagyon nem éri meg fele annyiért eladni az olajukat, viszont ha meg akarják előzni azt, hogy néhány év múlva már senkinek ne kelljen az olajuk, akkor muszály tenniük valamit most.
Néhány év múlva pontosan ugyanúgy a szaúdiaké lesz a legolcsóbban termelhető olaj és néhány év múlva pontosan ugyanúgy lesz olajkereslet a világon, mint most. Palaolaj ide, vagy oda a szaúdi olaj eladható lesz akkor is, ha most megemelik az árát. 200 dolláron nem lesz eladható, mert ott már rengeteg alternatív forrás megéri és ki is aknáznák, de 70, 80, vagy akár 90, 100 dolláron eladható lesz, mert a palaolaj azon a szinten még éppen csak elkezdi hosszú távon megérni.
Nevetséges az az állítás, hogy ha az olaj ára nem 50, vagy 40, vagy még kevesebb dollár, akkor a szaúdiak majd nem tudják eladni az olajukat. Ilyen alapon miért nem 20 dollár, vagy10? Pontosan ugyanúgy semmi közgazdasági alapja nem lenne a kijelentésnek, tehát akkor legyen 10!
Gondoljuk csak el, ha ez a palaolajforradalom tovább folytatódott volna, akkor néhány év múlva már egész Európa és Kína saját magának fedezte volna a fogyasztását. Akkor meg ki vette volna meg az arabok olaját?
Mivel az európai, kínai lelőhelyek drágábban termelhetők ki, mint Észak-Ameriakában ehhez "mindössze" 150-200 dolláros olajár kellett volna. És még akkor sem éri meg a hazai tartalékokat fogyasztani és otthon okozni nagyon durva mellékhatásokat, ha ugyanannyiért lehet szaúdi olajat is kapni. Továbbra is érvényes a közgazdaságtani alaptörvény: a szaúdi olajat csak akkor lehet kiszorítani, ha az drágább (vagy rosszabb minőségű), mint a más forrásból származó. Ez pedig tényszerűen nem igaz.