[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ehnaton

Well-Known Member
2013. február 27.
522
2 408
93
az lenne a kérdésem mennyire számíthatna oroszország egy eu usa által kirobbantot balhéba a szövetségeseire ha van neki egyáltalán?
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
az lenne a kérdésem mennyire számíthatna oroszország egy eu usa által kirobbantot balhéba a szövetségeseire ha van neki egyáltalán?

Jobban, mint gondolnád. Az EU akkor fog csak igazán szívni, amikor Kína elindítja a maga kis játékát a "Távol-Keleti Fronton". Ekkortól kezdve az USA-nak a csendes-óceáni térségre kell majd koncentrálnia, ha nem akarja, hogy Kína megjelenjen Kaliforniában.
Innentől kezdve az EU többé-kevésbé egyedül marad majd az orosz medvével, de az az USA-t akkor már nem igazán fogja érdekelni.
A jelenlegi EU-Oroszo. konfliktust az USA még a távol-keleti konfliktus (Kína-Tajvan, Japán-Kína, ÉK-DK, DK-Japán stb.) kitörése előtt el kellett, hogy indítsa, különben később már nem lett volna rá ideje (Kína miatt).

Illusztráció:

https://www.youtube.com/watch?v=3g143C9Um4Y
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
És akkor már tegyük fel azt a kérdést, hogy mennyire számíthat az USA az európai szövetségeseire?

Az én véleményem:

1. Németország Ukrajnát piacnak és nyersanyagforrásnak (szén) szeretné.

2. Viszont Lengyelország van abban a helyzetben, hogy Ukrajnát területileg megszerezze. Ebből kiindulva német-lengyel konfliktus várható. Hogy mikor? Akkor, amikor a szankciós politika a német gazdaságot már eléggé legyengítette ahhoz, hogy szélsőségebb politikai irányzatok törjenek maguknak utat Németországban.

3. Ezért amikor Lengyelország területét megnöveli Ukrajna egy részével, Németország is elgondolkozik, hogy megnövelhetné saját területét Nyugat-Lengyelország meg-(pontosabban vissza-)szerzésével.

4. Egy Nagy-Németország viszont Európa többi országai számára veszélyt jelent.

5. Ezért létrejön egy németellenes koalíció (Anglia-Franciao.-Olaszo.), akik mind fenyegetést látnak egy területileg megnövelt Németországban.

6. Anglia ezért Lengyelországot támogatja (Németo. ellen).

7. Megj.: az USA is Lengyelországot támogatja, de ő Oroszo. ellen teszi ezt.

8. Franciao. és Olaszo. pedig Oroszo. oldalára fog állni. (Németo. ellen).

9. Így Franciao. és Olaszo. elvégezhetik Németo. "felszabadítását" az USA alól, amelyet Anglia közönyös tekintetettel végig fog nézni, miközben Legyelországot támogatja.

10. Ha az USA ezen felhúzza az orrát, akkor Anglia kénytelen lesz indítani egy 2. Normandiai partraszállást Franciao. ellen (cserébe azért amiért Francio. kiszorítja az USA-t Németországból).

11. Ezért a felesleges észak-franciaországi frontért végül se Anglia, se Franciao. nem lesz különösebben hálás az USA-nak.

Tulajdonképpen ez olyasmi, mint a II. világháború "visszafelé lejátszva".
Akkor lezajlott ez az egész, közben Hitler eljutott Ukrajnába.
Most onnan indul, hogy "Hitler" eljutott Ukrajnába, majd lezajlik ez az egész :)

Hogyan lehetne megelőzni?

Az egésznek a központi eleme az, hogy európában németellenes koalíció alakul, amelyből több ország (Franciao. és Olaszo.) Oroszo.-hoz fordul segítségért. Itt van tehát a megoldás kulcsa: ha Németo. is Oroszo. oldalára áll, akkor értelmét veszti a francia-olasz-orosz koalíció.

De mint tudjuk, Angela Merkel elutasította Oroszo. közeledését, és most épp Ukrajnát "szemrevételezi" Kijevben...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
laudarage, nagyon kevés az esély arra, hogy Kína bármibe is belefogjon a közeljövőben. Az az ország betegesen retteg bármilyen nyílt katonai összecsapástól. Az OK, hogy sok esetben megy a kardcsörtetés de figyeld meg, hogy végül leülnek tárgyalni. Az amikkal is próbálják rendezni a viszonyaikat, ennek egyik látványos eredménye, hogy meghívták őket az idei RIMPAC-ra és egy csomó kölcsönös kikötőlátogatásokat végeztek a hajóik.
Ami kapacitásuk jelenleg van, az az ország körüli vizek védelmére elegendő de semmi esetre sem egy nagyobb hadjáratra. Ami fejlesztés meg beérik majd a közeljövőben az a kereskedelmi útvonalaikat hivatott biztosítani.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Még egy gondolat az európás témakörhöz:

A II. világháborúban amikor Hitler megtámadta a Szovjetuniót, keletre nyomta "Európa" határait. Majd a Szovjetunió visszatámadott, és nyugatra nyomta "Európa" határait, de nyugatabbra, mint ahol eredetileg volt.

Ennek következményeként most Európában pár ország nincs a helyén: pl. Lengyelország sokkal nyugatabbra van mint kellene.

Ebből következően, ha most Oroszo. "leveszi a nyomást" "Európa" keleti határa mentén és pl. engedi "Európát" betüremkedni Ukrajnába, azzal "Európa" határai ismét keletebbre tolódnak, egy olyan belső átrendeződési folyamatot elindítva, amelyben az európai országok hülyére verhetik egymást.

Ugyanis Európa jelenlegi belső erőviszonyai a nyugatabbra tolódott keleti határ szerint alakultak ki és szilárdultak meg a II. vh. után:

háború -> nyugatabbra tolódott keleti határ -> belső erőviszonyok.

Ez fordítva is igaz:

keletebbre tolódó keleti határ (Ukrajna) -> belső erőviszonyok megváltozása -> háború.

Azt hiszem ez lenne a lényege a Go-beli "Sente" fogalomnak? :)

Vagyis Oroszo. most Ukrajnával nyomott egy "Sente"-t, és jó eséllyel a Nyugat "Gote"-je részben saját maga ellen fog irányulni.

A másik lehetőség, ha Németország nem akarna Lengyelo. irányába terjeszkedni, a Kalinyingrádi (Königsberg) enklávé felajánlása Németországnak...
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
laudarage, nagyon kevés az esély arra, hogy Kína bármibe is belefogjon a közeljövőben. Az az ország betegesen retteg bármilyen nyílt katonai összecsapástól. Az OK, hogy sok esetben megy a kardcsörtetés de figyeld meg, hogy végül leülnek tárgyalni. Az amikkal is próbálják rendezni a viszonyaikat, ennek egyik látványos eredménye, hogy meghívták őket az idei RIMPAC-ra és egy csomó kölcsönös kikötőlátogatásokat végeztek a hajóik.
Ami kapacitásuk jelenleg van, az az ország körüli vizek védelmére elegendő de semmi esetre sem egy nagyobb hadjáratra. Ami fejlesztés meg beérik majd a közeljövőben az a kereskedelmi útvonalaikat hivatott biztosítani.

Lehet, de van idő. Elég, ha Kína 5 év múlva kész lesz. Addig ez az ukrán konfliktus úgyis el fog tartani.

Amiben teljesen egyetértek: Kína elsődleges célja a kereskedelmi útvonalaik védelme. Ezért is vannak elszakadva a valóságtól azok, akik már most előre azon örvendeznek, hogy Kína majd előbb-utóbb megszerzi Szibériát (pl. Nógrádi).
Nos lehet, hogy megszerzi, de csak a kereskedelmi útvonalaik védelmének biztonsítása után. Az pedig nem most lesz, hanem kb. 30-40 év múlva. Addig meg...

Viszont egy megjegyzés: a kínai tengeri kereskedelmi útvonalak biztosítása viszont nem képzelhető el anélkül, hogy a Kínát körülvevő szigetek ne lennének kínai kézben vagy legalább kínai befolyási övezetben (szemben azzal, hogy most ezek a szigetek mind az USA befolyási övezetét képezik).

Az USA pedig Kínával szemben is ugyanolyan elszigetelő szankciópolitikán gondolkozik, mint Oroszországgal szemben:

"Stranglehold: The Context, Conduct and Consequences of an American Naval Blockade of China"

"Summary
In an all-out war with China, the United States could impose a naval blockade to pressure Beijing with minimal risk."

http://carnegieendowment.org/2013/02/12/stranglehold-context-conduct-and-consequences-of-american-naval-blockade-of-china/fowj

"A U.S. Naval Blockade of China?"

http://thediplomat.com/2013/03/a-u-s-naval-blockade-of-china/
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Amennyire össze van fonódva a kínai és az amerikai gazdaság kétlem, hogy bármilyen szankciósdi komolyan vehető.
Szibériát szerintem most szerzik meg, de nem valamilyen határmódosítással, hanem felvásárolják a bányákat, meg a kitermelési jogokat stb. Az oroszoknak most nagyon kell az elternatív tőke, mivel a nyugat kezdi kivonni a sajátját. Ki mondta, hogy csak katonailag érdemes megszerezni egy területet?
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Amennyire össze van fonódva a kínai és az amerikai gazdaság kétlem, hogy bármilyen szankciósdi komolyan vehető.
Szibériát szerintem most szerzik meg, de nem valamilyen határmódosítással, hanem felvásárolják a bányákat, meg a kitermelési jogokat stb. Az oroszoknak most nagyon kell az elternatív tőke, mivel a nyugat kezdi kivonni a sajátját. Ki mondta, hogy csak katonailag érdemes megszerezni egy területet?

Ez az összefonósdi egy tipikus, nyugati közgazdaságtant tanultak között divatos érv.
De a valóság az, hogy épp az EU-Oroszo. példán át lehetünk szemtanúi annak, hogy a gazdasági összefonódás miként foszlik széjjel!

Másrészt, az USA egyre inkább abban gondolkozik, hogy olcsó mexikói munkaerővel helyettesítse Kínát. Ezért nemrég Obama hozott egy rendeletet, amelyben megkönnyíti a mexikóiak USA-ba vándorlását, illetve a már az USA-ban tartózkodó illegális mexikói bevándorlók legalizálását.

Ez lehetővé teszi majd az USA-Kína gazdasági kapcsolatok fellazítását, az amerikai vállalatok hazatelepítését az olcsó mexikói munkaerőre alapozva, végül a teljes szembefordulást Kínával és a Kína elleni gazdasági szankciók/tengeri blokád bevezetését.
 
D

danielblack

Guest
<blockquote rel="Mackensen">Amennyire össze van fonódva a kínai és az amerikai gazdaság kétlem, hogy bármilyen szankciósdi komolyan vehető.
Szibériát szerintem most szerzik meg, de nem valamilyen határmódosítással, hanem felvásárolják a bányákat, meg a kitermelési jogokat stb. Az oroszoknak most nagyon kell az elternatív tőke, mivel a nyugat kezdi kivonni a sajátját. Ki mondta, hogy csak katonailag érdemes megszerezni egy területet?

Ez az összefonósdi egy tipikus, nyugati közgazdaságtant tanultak között divatos érv.
De a valóság az, hogy épp az EU-Oroszo. példán át lehetünk szemtanúi annak, hogy a gazdasági összefonódás miként foszlik széjjel!

Másrészt, az USA egyre inkább abban gondolkozik, hogy olcsó mexikói munkaerővel helyettesítse Kínát. Ezért nemrég Obama hozott egy rendeletet, amelyben megkönnyíti a mexikóiak USA-ba vándorlását, illetve a már az USA-ban tartózkodó illegális mexikói bevándorlók legalizálását.

Ez lehetővé teszi majd az USA-Kína gazdasági kapcsolatok fellazítását, az amerikai vállalatok hazatelepítését az olcsó mexikói munkaerőre alapozva, végül a teljes szembefordulást Kínával és a Kína elleni gazdasági szankciók/tengeri blokád bevezetését.



</blockquote>


Hallod tudsz olyanokat kitalálni, hogy se köpni, se nyelni nem tudok, de ez a mexikói munkaerős dolog nem is olyan hülyeség.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Németország 2013-2014

https://www.youtube.com/watch?v=US1AiU5HCnQ

https://www.youtube.com/watch?v=Z-w1i27qgiI

https://www.youtube.com/watch?v=4IfAJHzWmOw

https://www.youtube.com/watch?v=8qPtO5DcUXk
 
D

danielblack

Guest
Egyébként megfordult a fejemben, hogy köze lehet a németek seggnyalásának az eltűnt aranytartalékokhoz? Lehet nem akarnak végképp lemondani róla egy amcsi szembefordulással?
Legalábbis eddig ez az első ok, ami szerintem elég nyomós. Máskülönben európának egy szoros szövetség lenne az érdeke az oroszokkal.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Akkor, amikor a szankciós politika a német gazdaságot már eléggé legyengítette ahhoz, hogy szélsőségebb politikai irányzatok törjenek maguknak utat Németországban."

Ha előre is törnének hogy alakítanának ki maguknak olyan fegyveres erőt mint a jenkiknek van vagy a franciáknak?
Németországgal ha valaki kardcsörtetésre kerülne a jövőben bárki megverné őket .

PL: Lengyel orosz jenki francia angolok.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
laudarage, ebben nem nagyon hiszek, legalábbis nem a közeljövőben. Mexikó 120 milliós, Kína legalább a tízszerese és jelenleg még mindíg a legnagyobb hitelező. A "china threat" nagyon jól hangzik DoD jelentésekben és mindenféle fegyvervásárlás mellett lehet lobbizni vele, de szerintem elép púp van így is az amik nyakán, nem kell nekik még ez is.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Németek ? :D A szénkészletért ? :D Szerintem ez sajnos ennél siralmasabban áll, erősebb a Magyar külpolitika mint a német, Én személyszerint nem ismerek rá a Német külpolitikára, annyira gyenge és lagymatag hogy szinte semmi( egy ekkora gazdasági hatalomhoz képest) Persze megértem hogy ha az én kincsem ( aranytartalékom ) annál lenne aki most a világban a rossz dolgokat csinálja lehet ÉN sem dumálnék, vagy mégis ? ? ? Nem hiszem hogy a nagy világ előtt Amerika a világ 2. legnagyobb aranykészletét , ciki nélkül behuzhatná, de ha még húzzák az időt és elkezdődik a balhé simán , megindokolhatja, hogy intsabill környezetbe nem szívesen küldi vissza. Szerintem lassan a Németek jobb ha kereszetett vetnek arra az aranykészletre.
 
D

danielblack

Guest
Németek ? :D A szénkészletért ? :D Szerintem ez sajnos ennél siralmasabban áll, erősebb a Magyar külpolitika mint a német, Én személyszerint nem ismerek rá a Német külpolitikára, annyira gyenge és lagymatag hogy szinte semmi( egy ekkora gazdasági hatalomhoz képest) Persze megértem hogy ha az én kincsem ( aranytartalékom ) annál lenne aki most a világban a rossz dolgokat csinálja lehet ÉN sem dumálnék, vagy mégis ? ? ? Nem hiszem hogy a nagy világ előtt Amerika a világ 2. legnagyobb aranykészletét , ciki nélkül behuzhatná, de ha még húzzák az időt és elkezdődik a balhé simán , megindokolhatja, hogy intsabill környezetbe nem szívesen küldi vissza. Szerintem lassan a Németek jobb ha kereszetett vetnek arra az aranykészletre.

Egyetértek! Én is ezt látom.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Németek ? :D A szénkészletért ? :D Szerintem ez sajnos ennél siralmasabban áll, erősebb a Magyar külpolitika mint a német, Én személyszerint nem ismerek rá a Német külpolitikára, annyira gyenge és lagymatag hogy szinte semmi( egy ekkora gazdasági hatalomhoz képest) Persze megértem hogy ha az én kincsem ( aranytartalékom ) annál lenne aki most a világban a rossz dolgokat csinálja lehet ÉN sem dumálnék, vagy mégis ? ? ? Nem hiszem hogy a nagy világ előtt Amerika a világ 2. legnagyobb aranykészletét , ciki nélkül behuzhatná, de ha még húzzák az időt és elkezdődik a balhé simán , megindokolhatja, hogy intsabill környezetbe nem szívesen küldi vissza. Szerintem lassan a Németek jobb ha kereszetett vetnek arra az aranykészletre.

"Why the EU wants Ukraine"

"Germany runs the EU. Germany’s economic heart is manufacturing and the most important factor in manufacturing is the cost of energy. Germany announced it would close all of its nuclear power stations in just eight years’ time, meaning coal would have to fill the gap. Germany actually has plenty of lignite coal that can do this so no imports are necessary. There is just one problem. Lignite coal mining is very environmentally damaging, causing irreparable damage to the landscape and being so intense whole communities often have to be relocated for their safety. Furthermore, energy companies that use coal have to buy expensive certificates for carbon offset. "
...
"Ukraine has lots of lignite coal. Also, it is outside the EU so not bound by the EU’s coal carbon certificate scheme. Thus, Germany could get cheap energy from Ukraine, and the Ukrainians are the ones who will bear the brunt of environmental damage to the landscape, rehousing thousands of people and will be able to do so without having to spend money on carbon certification. Ukraine’s lignite coal provided Germany/EU with the ideal dream scenario to meet its energy needs in the non-nuclear future it has committed itself to."
...
"The EU-Ukraine Association Agreement included chapters on energy co-operation (i.e. the EU gets lots of lignite coal and Ukraine can worry about mining it and damaging our own country so you EU citizens don’t have to)."

http://www.ukipdaily.com/eu-wants-ukraine/#.U_R7h0MtvLE