Montezuma azt is meg merem kockáztatni, hogy a jelenlegi orosz haderővel egy európai középhatalom is megbírkózna mint német, vagy angol vagy francia. A minőségi szakadék még mindíg óriási minden téren. Az oroszok csak mostanában kezdenek magukhoz térni de amilyük van az még mindíg a 80-as évek öröksége.
Ezt azért nem ártana számokkal és hogy a minőséget is nézzük, a típusok harcértékével is alátámasztani. Ugyanis a kijelentésed olyan távol áll a valóságtól, mint Makó Jeruzsálemtől. Érdeklődve várom az orosz-német, orosz-angol és orosz-francia összehasonlításodat konkrétumokkal.
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy mivel az orosz atomarzenállal szemben az európai NATO tagországok az USA nélkül nagyon nincsenek egy ligában. De ha a képletből kihagyjuk az USA-t és az oroszok oldalán az atomot. akkor nagyjából az jön ki hogy egyik fél sem tudja lerohanni a másikat, ha feltételezzük hogy az európai NATO tagországok tökéletesen együttműködnek. A háború a két ütköző zónában, Oroszország szempontjából Fehéroroszországban és Ukrajnában, Nyugat-Európa szempontjából pedig a Kelet-Európában döntés nélkül végkimerülésig tartana.
Az oroszok oldalán ott van a stratégia bombázó légierő, ami Európának nincs. Ott vannak a hagyományos töltetű taktikai rakétafegyvereik, amik Európának nincsenek. Ott vannak a robotrepülőik jóval nagyobb számban és a gyors típusok jóval nagyobb túlélő képességgel.
Ezzel szemben Európának taktikai mélységben van jobb légiereje, ha az együttműködést meg tudják oldani. Ezzel azért lennének gondok. Meg az oroszok jobb mélységi csapásmérési képessége meg is tizedelné az európai légierőket földön. Ezzel szemben Európának még a kelet-európai repterekre előre tolva is 1000 km körüli távolságban komoly fegyverzettel földi célok ellen bevethető típusa a nagyjából 400 Tornádón kívül nincs. A 400 EF jól hangzik, de földi cél ellen alig van rájuk fegyver. Legfeljebb vadászkíséretet adhatnak a Tornádóknak. Rafale-ból kevés van és azok is inkább csak korlátozott vadász kíséretnek jók ilyen távolságra. A többi (F-16, Mirage-2000, F-18, Gripen, AMX, Szu-22, Szu-25, Mig-21 Lancer) nem bírja naftával Oroszországig. Az oroszok szembe tudnak állítani velük 800 vadászgépet. Főleg Szu-27/30/33/35 gépeket, amiket messze nem neveznék esélytelennek. Valamint Mig-31-eseket, amik a nagy hatótávolságú rakétáik, nagy hatótávolságuk és sebességük révén bármelyik európai típust távol tudják tartani maguktól. Ezen kívül Mig-29-es, de az is némileg modernizált.
A NATO tagországok a légvédelmüket elsősorban a vadészgépeikre alapozzák, ezzel szemben az orosz rakétás légvédelem jóval erősebb. Az orosz légierőn és rakétás légvédelmen a Tornádók és kísérőik, nem vagy csak nagy veszteséggel törnének át és légi fölényt kialakítani Oroszország fölött reménytelen próbálkozás lenne már csak a távolságok miatt is.
Európának az amerikai A-10-eshez, vagy az orosz Szu-25-öshasonló csatagépe nincs. Harci helikopterek terén egyik fél sem áll túl fényesen. Annyi Mi-28, Ka-50/52, Mi-35M az oroszoknak is van, mint amennyi AH-64, Tiger és Mangusta Európában repked. A sima orosz Mi-24-esek pedig az európai könnyű/többfeladatos harci helikopterekkel összemérhetőek, még ha számbelileg kevesebben is vannak.
Ha mindkét oldal előszedi a raktáron lévő harckocsikat is, akkor ugyan bizonyos típusok tekintetében (Leo-2A5-A7, Challenger-2, Leclerc) minőségi fölényben van Európa, de ezekből nincs olyan sok. Nem sokkal több, mint orosz T-90, ami azért nem olyan nagyon sokkal gyengébb. Viszont ha a kicsit kevésbé modern, gyengébb kategóriát is számoljuk mindkét oldalon, akkor az oroszok mennyiségi fölénye elég komoly. Bőven képes ellensúlyozni a nyugat-európai minőséget.
Az orosz tüzérséggel hasonló a helyzet. Némi minőségi elmaradás az irányított lövedékek terén (bár ha a sorozatvetők szenzoros altölteteit is számoljuk, akkor ez sem egyértelmű). Viszont érdemi a mennyiségi fölény.
Az orosz haditengerészetet sem sajnálnám le, ha csak Európa ellen kell játszania. Az európai flották az amerikai anyahajók nélkül inkább csak védekezésre jók. Tengeralattjárók terén pedig az oroszok sem gyengék.
Az oroszoknak rengeteg könnyű elhárító fegyverük, páncéltörő rakétáik, kézi légvédelmi rakétáik, RPG-k, kézi fegyvereik vannak és sokan vannak. Pont mint az oroszok. Ráaádásul az a népség ott nem elkényelmesedett fotelpartizánok gyülekezete és ha honvédelemről van szó, akkor már többször bebizonyosodott hogy a végsőkig kitartanak és egyenként kell őket agyonverned. A hatalmas orosz távolságok miatt áttörni lehet egy-egy ékkel, de a megszállás, az utánpótlás biztosítása óriási erőforrásokat köt le, miközben az oroszoknál a partizánkodásnak komoly hagyománya van. A távolságok megvédik a létfontosságú fegyverzetüket és üzemeiket, amiket ki tudnak vinni az ellenség hatósugarából. Nyersanyagaik, energia hordozóik szinte korlátlanul vannak és azokat fegyverként tudják használni. Tél tábornok még mindig az oroszok oldalán áll.
Ha az a szabály, hogy atomfegyvert nem lehet bevetni, akkor a teljes NATO, USA-val együtt nyilván lenyomja az oroszokat. De hogy az oroszok még egy ligában sincsenek Nyugat-Európával és még egy európai középhatalom is (német, angol, francia) is megbirkózna velük. Hát ezt nem ártana átgondolni.
Ráadásul olyan szabály nincs, hogy nem lehet atomfegyvert bevethetni, ha a szükség úgy hozza.