Ghostrider, cinikus, feltesztek nekem kérdéseke, amiket aztán elég helyesen meg is válaszoltok
Igen, pontosan azért!
Nem írom sehova az orosz fegyvereket, se le, se fel. Az egész relatív, mivel függ, hogy ki ellen használod. Per pill amiből a legtöbb van az már a 80-as években elaradt a nyugat szintjétől, ami pedíg modernnek modható abból fájdalmasan kevés van és nagyon lassan megy a gyártásuk.
"Per pill amiből a legtöbb van az már a 80-as években elaradt a nyugat szintjétől,"
Ezt sem ártana tényekkel alátámasztani. Ahogy nyugaton az F-16, F-18, Mirage-2000 gépek, vagy a Leopard2 harckocsi egyre fejlettebb változatai jelentek meg, úgy az oroszoknál is ment és megy a modernizálás.
A Szu-27/30/33/35 flotta több mint fel már már modernizált, vagy újonnan gyártott Szu-27SM/SM3, Szu-30-33/35 változat. Még az alap Szu-27-től is félt a nyugat, mint a tűztől a 80-as évek végén. A Mig-31-esek már alapváltozatban is bőven pariban voltak a nyugati gépek nagy többségével. A 80-as évek első felében nyugaton sem volt általánosan elterjedt a fázisvezérelt rácsantennás radar. A 100 km feletti felderítési távolság, 24 cél egyidejű követése, 8 egyidejű támadása (elméletben), az aktív radaros, nagy hatótávolságú R-33-as rakéta, valamint a gép sebessége és hatótávolsága tiszteletet parancsoló volt és még ma is az. Az oroszok a Mig-31-nek is már csak a modernizált, B altípusát használják, ami a 90-es évek elején volt versenyképes a nyugati elektronikával. Igaz, hogy nagyobb méretben és tömeg mellett, több energiát fogyasztva, de tudja amit kell. A Mig-31B-k jelentős modernizálása BM variációra ugyancsak folyamatban van. Már BM-ből is értékelhető szám repül. A Mig-29-esből sem a nekünk eladott alaptípust használják, hanem az Mig-29S-t. Már az alap Mig-29-esnek is voltak olyan képességei, amit csak a legújabb nyugati típusokon teremtettek meg. Ilyen a KOLS rendszer, a sisakcélzó az R-73 as rakéta tolóerő vektorálása és nagyon széles indítási szögtartománya. Ezek a kiemelkedő manőverező képességgel párosulva azt eredményezték, hogy közelharcban verte a kortárs nyugati típusokat. Igazából csak BVR harcban vérzett el, de arra ott volt a Szu-27 és a Mig-31. Meg nem volt többfeladatos. Az S változat a saját feladatkörében, elfogó vadászként a több cél egyidejű követésére képes N019M radarral, a feljavított fegyverzettel (R-27ER/ET/EP és R-77), a beépített ECM rendszerrel az F-16C Bolck40/42, változatáig, az F18C-ig és Mirage-2000C-ig egyáltalán nincs hátrányban. A gépek egy része pedig erősen továbbfejlesztett Mig-29SMT változat.
A T-72-nek sem az Irakban szétlövöldözött alapváltozatát használják. Azt már írták előttem, hogy a 80-as években a T-72B Kiegészítő páncélzat nélkül és sima HEAT, APFSDS lőszerekkel sem volt annyira lemaradva a nyugati harckocsik mögött páncélvédettség és tűzerő tekintetében. A műszerezettsége volt gyengébb. Ha erre a T-72B-re feltették a Komtakt-1 reaktív páncélzatot, akkor bátran össze lehetett ereszteni a nyugati tankokkal. Ráadásul az orosz tankok régóta használnak lövegcsőből indítható rakétát, ami az európai tankokon ma sem elterjedt. Az ezzel megnövelt hatásos lőtáv és pontosság nem elhanyagolható előny. Az orosz harckocsiknak vannak általános előnyei. Kis találati felületet mutatnak, gyorsan mozognak, kicsi a talajnyomásuk és olcsók, sok van belőlük. Az oroszok a T-72B altípusból is a T-72BA, BM (vagy B2) és B3 változatokat használják. Új ágyú, új reaktív páncél, új műszerek, erősebb motor. Óriási a különbség az oroszok által használt szénné fejlesztett változatok és az alaptípus között.
Azt már írtam hogy azért Európában is a technika nagy része még a 80-as évekből van. A nyugati harckocsikból Leclerc, Challenger-2 és Leopard-2 A5-7 valóban erős, de nem ezek teszik ki a többséget Európában sem. Mint ahogy az európai légierők gépállományának többsége sem EF és Rafale. Az oroszok T-90-eséből nem sokkal kevesebb van, mit az említett legerősebb nyugat-európai típusokból, típusváltozatokból. A T-90 a különböző, nyilván elméleti összehasonlításokban általában elmarad a modernizált Challenger-2-ektől, a Leclerctől, Leo-2A6/A7-től és M1A2-től, de nem sokkal. A harcértékbeli különbség közel sem akkora, mint az árkülönbség. Például az új ERA és az aktív Stora védelmi rendszer sokat dob a T-90 védettségén. Viszont Leo-2A5-ig mindent ver. Ha viszont megnézzük, hogy az Európában az említett csúcstípusokon, változatokon kívül fellelhető harckocsikkal szemben hogy teljesítenek a T-72 oroszok által nagy számban használt változatai, illetve a papíron épp most kivont, de valójában bármikor bevetésre alkalmassá tehető T-80BV és U változatok, akkor az oroszok nincsenek érdemi hátrányban és a most kivont harckocsik használatba vételével a számbeli fölényük jelentős.
Mielőtt valaki például Irakból von le következtetést, az nézze meg hogy az Irakban használt 3BM17/18 APFSDS lőszerekhez képest a mai 3BM44m és 3BM48 lőszerek 2-3-szoros átütő képességűek. Az Irakban használt 3BK14 és 3BK18 HEAT lőszerekhez képest a mai tripla kumulatív 3BK29M is közel 2-szeres átütést tud.
"ami pedíg modernnek modható abból fájdalmasan kevés van és nagyon lassan megy a gyártásuk."
Ha megfigyeled, hogy mit csinálnak az oroszok, akkor a meglévő nagy vasakból valóban kevés újat gyártanak, de a meglévő hardware-t szénné modernizálják, mert ez olcsóbb és gyorsabb, mint új eszközöket gyártani. Ezt csinálják Szu-27-tel, Mi-24(35)-tel, T-72-vel. Ez nem igaz, a rakétákra, amikből viszont gőzerővel gyártják az újabbnál újabbakat, miközben a nyugat a páncéltörő, légvédelmi és ballisztikus rakéta technikáját elhanyagolja.Azután jön a meglepetés, hogy Kornetek kilövöldözik a Merkava IV-eseket. Meg jön a kapkodás, hogy rakétaelhárító eszközöket szerezzenek be, részben az arab, koreai, részben pedig az orosz ballisztikus rakéták ellen és jön a lengyel katonai vezetés nyilatkozata, hogy gáz lenne, ha az oroszok támadnának, mert a hagyományos töltetű rakétáikkal azelőtt szétkapnák a lengyel légierő nagy részét mielőtt a lengyelek észrevennék, hogy elindult a buli. Meg néz és pislog a nyugat, hogy az oroszoknak van messze a legmodernebb nukleáris hordozó rakétafegyverzete.