[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
zotyek78

Ez az EF sokoldalúság már sokszor eljött, de még mindig nem néz utána senki. Eredetileg egy légifölény gépnek készült a Su-27 és MiG-29 ellen később kezdték többfeladatúnak mondani. Meg kell nézni milyen gépeket váltottak vele. Sokan hiszik, hogy a Tornado váltótípusa, ez csak részben igaz a brit F.3-asokra. Egyébként F-4, MiG-29, F-104, Mirage F-1 helyett érkeztek. A csapásmérő kapacitás nem sürgős csak a reklám miatt kell.
Az AMRAAM hiánya a franciáknál a saját hülyeségük, de a Meteor majd javít ezen. Az oroszoknak sincs hasonló fegyverük.

ghostrider

Van minek utána járjál. Még egy normális célmegjelölőt is alig tudnak felmutatni az oroszok egy csapásmérőhöz. Többségében még mindig elavult fegyverzet van az orosz légierő állományában.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Azért félre ne érts, ha rajtam múlna a beszerzés, akkor is inkább EF-et választa-nék Su-30-assal szemben, ha nem lennénk a NATO-ban... Viszont szvsz az oroszokat alábecsülni sem kellene, nálunk nagyobb koponyáknak is beletört már ebbe a bicskájuk... :)
Azt viszont még mindig nem értem, hogy az R-77-est, ami elméletileg 1994 óta van, miért kezeli mindenki nem létező fegyóként... Oo
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 443
11 400
113
Biológiai fegyvert fejleszt az Iszlám Állam.
<i>"Ha a muszlimok másképp nem tudják legyőzni a kafirokat (hitetleneket), akkor megengedhető a tömegpusztító fegyverek használata.
MÉG AKKOR IS, HA EZEK A FEGYVEREK MINDANNYIUKKAL VÉGEZNEK, ÉS LETÖRLIK ŐKET ÉS UTÓDJAIKAT A FÖLD SZÍNÉRŐL"
- hangzott a komputeren talált fatva, amelyet egy Szaúd-Arábiában bebörtönzött dzsihadista hittudósnak, Naszir al-Fáhdnak tulajdonítanak.</i>
http://www.origo.hu/nagyvilag/20140829-biologiai-fegyvert-fejlesztenek-a-terroristak.html

A hozzászólásom (ha jól értelmezem a kifejezést) a rasszokról szól, de nem rasszista indíttatású.

Az emberi történelemben mindig voltak népcsoportok/szerveződések, amelyek vagy valamiben/valamikben, vagy akár összességében időlegesen fejlettebbek voltak a környezetükben lévőknél...vagy egyszerűen sokan voltak...
Sok esetben ezek a szerveződések ezzel éltek is - más csoportok kárára. Vagy meghódították őket, vagy csak "exportálták" a problémáikat stb.
Az akkor ismert világ minden táján voltak aranykorszakok - akár többször is, amelyek az adott alakulatot éppen kiemelték a többiek közül.
Kínaiak, tatárok, perzsák, arabok, aztékok, görögök, rómaiak stb.
Az én olvasatomban az ipari forradalom kezdetével jött el az, hogy nem egy nép, hanem gyakorlatilag egy rassz emelkedett ki a többiek közül.

Mind tudományban, mind technikában, a művészetekben, társadalomfejlődésben, szervezettségben, ambíciókban.
Ez a rassz eközben felfedezte magának a világ többi részét, mégpedig úgy, hogy szinte az egész felett dominált.
De ha éppen nem is, az iramot mindenképpen ő diktálta.

Nagyjából pár évvel, pár évtizeddel ezelőttig.
Voltak már rá utaló jegyek úgy negyven éve is, hogy ez nem örök, amikor pl. a japánok felvették a fordulatszámot az ipari, technológiai területeken.
A fehér rassz erre még legyintett, hisz Japán csak egy sziget, csak egy ország.
Még arra is legyintett - mondván csupán olcsó gyártási hely - amikor a kínai motor kezdett beindulni.
Meg persze az Európába beözönlő, jellemzően teljesen máshogy szocializálódott embertömeg sem indította be az egészséges veszélyérzetet, önvédelmet - mai napig sem.
De ez igaz a másik fellegvárra is; Észak-Amerikára.
pedig azon már el kéne gondolkodni, hogy most fordul elő először, hogy az általános iskolát már kevesebb fehér gyerek kezdi, mint a más csoportokba tartozó.
A fehér rassz egyszerűen nem vette észre, hogy egyre jobban átveszik a kezdeményezést, irányítást lassan minden területen a más rasszba tartozó népek.
Ez már csak azért is gond, mert a demokrácia szabályait változatlanul hagyva egyszerűen demográfiai okokból még a fehér rassz saját területein is át fogja venni az uralmat minden más náció.
S még csak nem kell ehhez a fent idézett vallási köntösbe bújtatott hatalom s uralomvágy sem, nem kell gonoszság, s ördögi terv.
Egyszerűen csak önálló vallási, nép stb. egyéb tudat s indíttatás.

Ez lesz az igazi Világok Harca.

Szerintem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ghostrider, cinikus, feltesztek nekem kérdéseke, amiket aztán elég helyesen meg is válaszoltok:)
Igen, pontosan azért!
Nem írom sehova az orosz fegyvereket, se le, se fel. Az egész relatív, mivel függ, hogy ki ellen használod. Per pill amiből a legtöbb van az már a 80-as években elaradt a nyugat szintjétől, ami pedíg modernnek modható abból fájdalmasan kevés van és nagyon lassan megy a gyártásuk.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 324
113
therob

Jól írod, többségében vannak a buta bombák, hiszen nekik nem volt lehetőségük elhasználni olyan mértékben, mint az amiknak, akik állandóan háborúznak, mert náluk ez az alap helyzet. Viszont a többi fejlett hadsereg raktáraiban is "hegyekben" állnak. Az amik is irányító készleteket vásárolnak, nemcsak új bombákat, rakétákat vesznek. Az orosz csapásmérők pedig mivel tudták már 20-30 évvel ezelőtt is bevetni a lézeres, infra, televíziós irányítású rakétáikat.
Vajon mi az a normális célmegjelölő, van abnormális is. Az oroszok is fejlesztik a saját új célmegjelölő rendszereiket, mint mások. A franciák is igen sokat küzdöttek a sajátjukkal, mire teljesen rendben lett, most meg az egyik legjobb.
A precíziós fegyverek meg egy nagyon jól hangzó, divatos, félig meddig kamu dolog, főleg a közvéleménynek, miért:
1. Járulékos veszteségek csökkentése (nem feltétlenül katonai szempont),
2. A rakéták, bombák robbanó tölteteinek csökkentésére van hatása, ugyanolyan romboló erő mellett.
Nem kicsinyítem a jelentőségét, de nem akkora világmegváltó képességet ad katonai szempontból, mint ahogy beállítják.
Az oroszok és más hadseregek a buta bombákkal is ugyanolyan mértékben el tudják pusztítani (sajnos) a célpontokat, csak egy kicsit több kell belőle, hiszen van belőle bőven, te írtad.
Az oroszok sem tudják megváltani a világot pár év alatt, de még 20-30 év alatt se, nagyon sok a lemaradás, amit be kell hozniuk, ( Kína, Törökország, Brazília, N. Korea, nekik sikerül?) de azért már ők is látják az alagút végét, megvan hozzá az akarat, képesség, pénz (de idő is kell) és ez nagyon nyugtalaníthatja az USA-t.
"Neked és másoknak" is van bőven minek utánajárni és képben lenni, mert a világ változik, elég gyorsan.

aranysas.hu/cikk_megcsapolt_koltsegvetes.php,
uni-nke.hu/downloads/konyvtar/digitgy/phd/2011/toth_istvan.pdf,
iho.hu/hir/orosz-tervek-2012-re-111206#,
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
A "<i>korszerű</i>" vagy "<i>modern</i>" nem automatikus szinonimája a használhatónak vagy hatékonynak, ahogy az "<i>avult</i>" vagy "<i>korszerűtlen</i>" sem jelenti azt hogy használhatatlan / nem hatékony.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
ghostrider

Tisztában vagyok vele, hogy irányító készletekkel csinálnak buta bombából precíziós fegyvert...
Normális célmegjelölő annyit tesz, hogy használható (nem csak kiállításra hordható)
A precíziós fegyverek alkalmazásának egyik legfontosabb elemét kihagytad. Ez pedig az, hogy egy gép egy bevetés alatt több célpontot tud támadni vagy kevesebb gép kell egy célpont elpusztításához.
Egyébként nincs semmi bajom azzal, hogy fejlesztenek az oroszok, rájuk fér. Arra jó ez a fejlesztés, hogy mai szintre hozzák a seregük. Így azért nő az érdekérvényesítő képességük nem röhögik körbe őket. Akkora sereget nem tudnak és nem is akarnak mint a szovjet időkben inkább egy jól felszerelt haderő a cél.
Az én véleményem az, hogy hosszútávon az USA és Kína között megy majd a farokméregetés és egymást tekintik riválisnak. Az oroszok csak utánuk következnek majd.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
Ghostrider, cinikus, feltesztek nekem kérdéseke, amiket aztán elég helyesen meg is válaszoltok:)
Igen, pontosan azért!
Nem írom sehova az orosz fegyvereket, se le, se fel. Az egész relatív, mivel függ, hogy ki ellen használod. Per pill amiből a legtöbb van az már a 80-as években elaradt a nyugat szintjétől, ami pedíg modernnek modható abból fájdalmasan kevés van és nagyon lassan megy a gyártásuk.

"Per pill amiből a legtöbb van az már a 80-as években elaradt a nyugat szintjétől,"

Ezt sem ártana tényekkel alátámasztani. Ahogy nyugaton az F-16, F-18, Mirage-2000 gépek, vagy a Leopard2 harckocsi egyre fejlettebb változatai jelentek meg, úgy az oroszoknál is ment és megy a modernizálás.

A Szu-27/30/33/35 flotta több mint fel már már modernizált, vagy újonnan gyártott Szu-27SM/SM3, Szu-30-33/35 változat. Még az alap Szu-27-től is félt a nyugat, mint a tűztől a 80-as évek végén. A Mig-31-esek már alapváltozatban is bőven pariban voltak a nyugati gépek nagy többségével. A 80-as évek első felében nyugaton sem volt általánosan elterjedt a fázisvezérelt rácsantennás radar. A 100 km feletti felderítési távolság, 24 cél egyidejű követése, 8 egyidejű támadása (elméletben), az aktív radaros, nagy hatótávolságú R-33-as rakéta, valamint a gép sebessége és hatótávolsága tiszteletet parancsoló volt és még ma is az. Az oroszok a Mig-31-nek is már csak a modernizált, B altípusát használják, ami a 90-es évek elején volt versenyképes a nyugati elektronikával. Igaz, hogy nagyobb méretben és tömeg mellett, több energiát fogyasztva, de tudja amit kell. A Mig-31B-k jelentős modernizálása BM variációra ugyancsak folyamatban van. Már BM-ből is értékelhető szám repül. A Mig-29-esből sem a nekünk eladott alaptípust használják, hanem az Mig-29S-t. Már az alap Mig-29-esnek is voltak olyan képességei, amit csak a legújabb nyugati típusokon teremtettek meg. Ilyen a KOLS rendszer, a sisakcélzó az R-73 as rakéta tolóerő vektorálása és nagyon széles indítási szögtartománya. Ezek a kiemelkedő manőverező képességgel párosulva azt eredményezték, hogy közelharcban verte a kortárs nyugati típusokat. Igazából csak BVR harcban vérzett el, de arra ott volt a Szu-27 és a Mig-31. Meg nem volt többfeladatos. Az S változat a saját feladatkörében, elfogó vadászként a több cél egyidejű követésére képes N019M radarral, a feljavított fegyverzettel (R-27ER/ET/EP és R-77), a beépített ECM rendszerrel az F-16C Bolck40/42, változatáig, az F18C-ig és Mirage-2000C-ig egyáltalán nincs hátrányban. A gépek egy része pedig erősen továbbfejlesztett Mig-29SMT változat.

A T-72-nek sem az Irakban szétlövöldözött alapváltozatát használják. Azt már írták előttem, hogy a 80-as években a T-72B Kiegészítő páncélzat nélkül és sima HEAT, APFSDS lőszerekkel sem volt annyira lemaradva a nyugati harckocsik mögött páncélvédettség és tűzerő tekintetében. A műszerezettsége volt gyengébb. Ha erre a T-72B-re feltették a Komtakt-1 reaktív páncélzatot, akkor bátran össze lehetett ereszteni a nyugati tankokkal. Ráadásul az orosz tankok régóta használnak lövegcsőből indítható rakétát, ami az európai tankokon ma sem elterjedt. Az ezzel megnövelt hatásos lőtáv és pontosság nem elhanyagolható előny. Az orosz harckocsiknak vannak általános előnyei. Kis találati felületet mutatnak, gyorsan mozognak, kicsi a talajnyomásuk és olcsók, sok van belőlük. Az oroszok a T-72B altípusból is a T-72BA, BM (vagy B2) és B3 változatokat használják. Új ágyú, új reaktív páncél, új műszerek, erősebb motor. Óriási a különbség az oroszok által használt szénné fejlesztett változatok és az alaptípus között.

Azt már írtam hogy azért Európában is a technika nagy része még a 80-as évekből van. A nyugati harckocsikból Leclerc, Challenger-2 és Leopard-2 A5-7 valóban erős, de nem ezek teszik ki a többséget Európában sem. Mint ahogy az európai légierők gépállományának többsége sem EF és Rafale. Az oroszok T-90-eséből nem sokkal kevesebb van, mit az említett legerősebb nyugat-európai típusokból, típusváltozatokból. A T-90 a különböző, nyilván elméleti összehasonlításokban általában elmarad a modernizált Challenger-2-ektől, a Leclerctől, Leo-2A6/A7-től és M1A2-től, de nem sokkal. A harcértékbeli különbség közel sem akkora, mint az árkülönbség. Például az új ERA és az aktív Stora védelmi rendszer sokat dob a T-90 védettségén. Viszont Leo-2A5-ig mindent ver. Ha viszont megnézzük, hogy az Európában az említett csúcstípusokon, változatokon kívül fellelhető harckocsikkal szemben hogy teljesítenek a T-72 oroszok által nagy számban használt változatai, illetve a papíron épp most kivont, de valójában bármikor bevetésre alkalmassá tehető T-80BV és U változatok, akkor az oroszok nincsenek érdemi hátrányban és a most kivont harckocsik használatba vételével a számbeli fölényük jelentős.

Mielőtt valaki például Irakból von le következtetést, az nézze meg hogy az Irakban használt 3BM17/18 APFSDS lőszerekhez képest a mai 3BM44m és 3BM48 lőszerek 2-3-szoros átütő képességűek. Az Irakban használt 3BK14 és 3BK18 HEAT lőszerekhez képest a mai tripla kumulatív 3BK29M is közel 2-szeres átütést tud.

"ami pedíg modernnek modható abból fájdalmasan kevés van és nagyon lassan megy a gyártásuk."

Ha megfigyeled, hogy mit csinálnak az oroszok, akkor a meglévő nagy vasakból valóban kevés újat gyártanak, de a meglévő hardware-t szénné modernizálják, mert ez olcsóbb és gyorsabb, mint új eszközöket gyártani. Ezt csinálják Szu-27-tel, Mi-24(35)-tel, T-72-vel. Ez nem igaz, a rakétákra, amikből viszont gőzerővel gyártják az újabbnál újabbakat, miközben a nyugat a páncéltörő, légvédelmi és ballisztikus rakéta technikáját elhanyagolja.Azután jön a meglepetés, hogy Kornetek kilövöldözik a Merkava IV-eseket. Meg jön a kapkodás, hogy rakétaelhárító eszközöket szerezzenek be, részben az arab, koreai, részben pedig az orosz ballisztikus rakéták ellen és jön a lengyel katonai vezetés nyilatkozata, hogy gáz lenne, ha az oroszok támadnának, mert a hagyományos töltetű rakétáikkal azelőtt szétkapnák a lengyel légierő nagy részét mielőtt a lengyelek észrevennék, hogy elindult a buli. Meg néz és pislog a nyugat, hogy az oroszoknak van messze a legmodernebb nukleáris hordozó rakétafegyverzete.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem laiki, nem. A MIG-31 az egy nagyon speciális gép egy nagyon speciális fenyegetés leküzdésére, sokat nem kezdenél vele EF, F-16 stb ellen. Ami vasakat szénné modernizáltak, ahogy látom a tankbiatlonon az sem képes a szó igai értelmében vett menetből célokat lekűzdeni. Nem mondom, hogy papírmedve az orosz haderő, de a modernizált dolgaikkal sem nagyon érik el a nyugati 80-as évek végi szintet.
Egyáltalán mennyi radarvezérlésű BVR légiharcrakétája van az oroszoknak rendszerben? Létezik e egyáltalán LOAL inra rakétájuk?
Mi van az integrált harcirányítással? Hány tüzérségi radajuk van és milyen állapotban?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>S-300, S-400, Pansir, légvédelmi rendereken elveszne az egész europai légierő, egy nagyobb ellenfél ellen fejleszették ki , nem csori Németek </i>

Hehe, ez jó volt. Ha jól értettem eddig a dolgokat, akkor az S-400 egyelőre csak Moszkva környékén üzemel és ez sem kapta meg az új rakétát mert az öreg muki aki tényleg értett a fejlesztéshez meghalt. A Pansir szerintem nem csapatlégvédelmi rendszer hanem obiektumvédelmi és valamiért úgy tűnik, hogy az oroszok is arra használják. De ám legyen. Mennyi van ezekből a csapatoknál?
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Azért egy elmaradott harmadik világbeli ország ellen parádésan lehet használni a csúcstechnikát pl GPS bombákat, de egy Oroszország ellen vívott háborúban ahol sanszosan az első 3 órában lelövik a KH és a GPS és Komm műholdakat , ezek fölényére alapozni finoman szólva is baromság !
A másik gondolatom hogy pl a németeknek van kb 160 valahány EF , kíváncsi vagyok ezekből mennyit mernek áttelepíteni a Balti országokba egy konfliktus esetén ,célpontot szolgáltatva az Iszkandereknek meg az egyéb hasonló nyalánkságoknak és mennyit tartalékolnának a Haza védelmére !
Mi valóban csak a felajánlott 4-6 darab Grifet küldenénk? Vagy azokat se ? A két dandárunkból mennyit mernénk beküldeni a darálóba Ukrajnáért ?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>sanszosan az első 3 órában lelövik a KH és a GPS és Komm műholdakat , ezek fölényére alapozni finoman szólva is baromság</i>

Ez a mondat baromság.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Azt nem tudhatjuk @Mackensen :D mert az oroszoknál 1 nagy szokás van sose mondanak igazat , vagy túl sokat mondanank vagy éppen hogy keveset. Ha azt mondják 100 db van akkor lehet 500 is vagy 50 db is :D :D Legjobb tudomásom szerint a PANSIR cirkáló rakétát megtud semmisíteni tehát megtudja védeni a S-300, S-400 sokat. hatótávolság miatt elég messziről már , durogtatni tudnának, valahól itt láttam az orosz előrejelző radarok "hatótávolságát" bőven europa főlé beérnek. Nem értek hozzá, de ha Én bőven láttlak és bőven meszebre tudok löni mint Te S-400 esetében 400 km (40N6 missile)
Akkor azért talán fent tudom tartani a légi fölényt saját területen.
Szerintem azért Kinai-Orosz kapcsolatokat kicsit egyesek itt alá becsülik , egyértelmü számomra is hogy Oroszok alárendeltebb helyzetben vannak , de nem úgy mint Eu-USA kapcsolatban. Itt mi egy büdös nagy csicska szerepben vagyunk , saját érdek érvényesítő akart nélkül . PL : Mikor proxy háborúzhatna (UKRÁN) egy EU hatalom az USA belegyezése vagy USA üzleti érdekek szemelőtt tartása nélkül. SEMMIKOR 0 az esély. Kina koránt sem áll olyan jól mint USA. Kinának idő kell ! ! Amit tud USA is :D
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 118
15 722
113
<i>sanszosan az első 3 órában lelövik a KH és a GPS és Komm műholdakat , ezek fölényére alapozni finoman szólva is baromság</i>

Ez a mondat baromság.

Ebben nem lennék biztos. Ráadásul ha a légtérben megszorulnak, légvédelmi rakétából is van nukifejes.

A lényeg, hogy egy közvetlen orosz vs NATO háború igen rövid idő alatt úgy is totális nukleáris háborúvá fajulna.

Ami pl. a BvR képességet illeti, az is csak akkor ér valamit, ha az oroszok nem tudják hatékonyan zavarni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
OK, hány műholdból áll a GPS rendszer és ezek milyen magasan keringenek? Hány olyan kísérletről hallottál ahol ilyen magasan keringő műholdakat lőttek le? Egyáltalán ha van is olyan rakétád ami ilyen magasan lévő műholdakat lelő, hányat kell indítanod belőlük? Hány űrállomásod van egyáltalán és hogy jön össze, hogy 3 óra alatt ennyi eszközt fellőjél?
Hány olyan orosz repülő van amely eséllyel lenne képes egy BVR rakétát zavarni? A link 16 pont erről szól, hogy nem lehet zavarni.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 324
113
Azért Mackensen azt te sem gondolod komolyan, hogy az oroszok a jelenlegi modernizált eszközökkel a 25! évvel ezelőtti nyugati technikai szintet sem érik el!
Az ilyen kijelentéseiddel csak megmosolyogtatod magad, ezért is írtam, hogy nagyon szélsőségesen, torzított szemüvegen keresztül nézed a dolgokat.
Amúgy a nyugatiaknál mi volt rendszerben a 80 évek végén? Elég régen volt, de azért vissza lehet követni (harckocsik, repülőgépek, fedélzeti fegyverek, stb). A 2000-2010 között rendszeresített csökkentett képességekkel kihozott technikák még mutatóban sem voltak, csak maximum tervasztalon, 20-30 éves fejlesztési idővel. A Szovjetunió felbomlásáig, 1989-ig folyamatosan korszerűsítették az eszközeiket az adott időszak szintjére, nem úgy mint nálunk! Utána kezdődött a hanyatlás a 90-es években. Nem tudom hány ország tudná normálisan elviselni, hogy hirtelen a fejlesztő-gyártó kapacitás jelentős része külföldre kerül. Ha az USA széthullana az államaira, ami azért borítékolható, vajon hogyan élné meg? Amúgy az USA, a hidegháború végétől is, folyamatosan olyan tempóban fegyverkezik és olyan haderőt tart fent, ami egy kicsit elgondolkoztató és nem normális, főleg az adóssága tükrében.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@ghostrider az nem adósság , míg te vagy legerősebb, hanem védelmi pénz. Jelenidőben védelmi pénz ha megbicsaklik az USA és ez most már több országnak érdeke , mint amennyinek nem , akkor csunyán jönni fog a " végrehajtó" és ahogy mondtad is széthordják az USA-t és ezt ott is tudják nagyon is ezért küzdenek annyira.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 118
15 722
113
OK, hány műholdból áll a GPS rendszer és ezek milyen magasan keringenek? Hány olyan kísérletről hallottál ahol ilyen magasan keringő műholdakat lőttek le? Egyáltalán ha van is olyan rakétád ami ilyen magasan lévő műholdakat lelő, hányat kell indítanod belőlük? Hány űrállomásod van egyáltalán és hogy jön össze, hogy 3 óra alatt ennyi eszközt fellőjél?
Hány olyan orosz repülő van amely eséllyel lenne képes egy BVR rakétát zavarni? A link 16 pont erről szól, hogy nem lehet zavarni.

Tudom, hogy nagyon magasan mennek - geostac pályán.de nem kell az összeset kiiktatni, csak amik a potenciális hadszíntér körül vannak.

Passz.

Amúgy mindent lehet zavarni.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
Nem laiki, nem. A MIG-31 az egy nagyon speciális gép egy nagyon speciális fenyegetés leküzdésére, sokat nem kezdenél vele EF, F-16 stb ellen. Ami vasakat szénné modernizáltak, ahogy látom a tankbiatlonon az sem képes a szó igai értelmében vett menetből célokat lekűzdeni. Nem mondom, hogy papírmedve az orosz haderő, de a modernizált dolgaikkal sem nagyon érik el a nyugati 80-as évek végi szintet.
Egyáltalán mennyi radarvezérlésű BVR légiharcrakétája van az oroszoknak rendszerben? Létezik e egyáltalán LOAL inra rakétájuk?
Mi van az integrált harcirányítással? Hány tüzérségi radajuk van és milyen állapotban?

A Mig-31 BVR harcra kitalált gép. Nagyjából annyira speciális mint az EF a jelenlegi formájában, érdemi földi csapásmérő kapacitás nélkül. A Mig-31-nek közelébe sem tud szagolni az EF, vagy az F-16, amíg van R-33-as rakétája. Elméletileg lehetne R-37 is, de gyakorlatban az most még nincs. Sőt még az elfekvőben lévő R-40-es készlet is használható, mert simán hozza azt a hatótávot amit a C7-es AMRAAM. Főleg ha a Mig-31 nagyobb magasságról és sebességgel dobja el, ami felettébb valószínű. A Mig-31 legáltalánosabb konfigjában 4 R-33-as van a törzs alatt, de fel lehet rá pakolni még 4 nagy rakétát a szárnyak alá is. Igaz, hogy akkor harangoztak a légellenállásnak, de csak addig, amíg a szárnyak alól el nem lövi bevezető üdvsortűzként a készlet felét. A Mig-nek irtózatos üzemanyag készlete van. 3-szor akkora, mint az EF-nek. Hiába nagyobb fogyasztású a hajtóműve és nagyobb a légellenállása, lazán kifogyasztja az ellenfeleit. A sebessége miatt nem lehet előle elfutni, ő viszont, ha kifogy a rakétákból felveszi a nyúlcipőt. A Mig sebessége miatt az AIM-120 NEZ-e eléggé összezsugorodik. A Mig berepül, indít, megfordul és hiába küldöd utána a rakétát. Mig-ek radarja arra azért elég jó, illetve az EF radarkeresztmetszete annyira nem kicsi, hogy ne tudná kellő távolságból befogni az európai csúcsvasat. Ha meg van a kötelékben Mig-31BM, ami mini AWACS-ként működik sokkal jobb paraméterű radarral, akkor ez hatványozottan igaz. A Mig-en ugyanúgy van beépített ECM, még a legrégebbi rendszerben álló változaton is, mint az EF-en. Ezen kívül a Mig nagy hatótávolságú rakétái miatt sokkal jobb eséllyel szedi le az EF mögül a radargépet, vagy légi utántöltőt, mint fordítva.

"Egyáltalán mennyi radarvezérlésű BVR légiharcrakétája van az oroszoknak rendszerben? "

Már a sima R-27 is BVR. De ha csak az a kérdés, hogy az AIM-120-al összevethető hatótávolságú BVR rakétájuk mennyi van, akkor ide tartozik az R-27ER/ET/EP, az elfekvő, de még használható R-40RD/TD készlet és az R-33. Elméletileg rendszerben van, de nem látható, hogy függesztenék az R-37-et. A nagy hatótávolságú, passzív radarvezérlésű rakétákból pedig elméletileg létezik az R-172 és a H-31-nek is kifejlesztették a légi cél elleni változatát. De persze kérdéses, hogy ez utóbbi 2-ből mennyi van. Sok biztos nincs.

Így összegezve elég sok BVR rakétájuk van. Több ezer db. Arra biztosan elég, hogy komolyan leamortizálja az európai gépparkot.

"Létezik e egyáltalán LOAL inra rakétájuk?"

Már a 60-as évektől kezdve az oroszok a nagy hatótávolságú radaros rakétáknak párhuzamosan kifejlesztették az infa változatát. R-4, R-23, R-27, R-40. Mindnek volt Infra változata és az alapeljárás az volt hogy a zavarvédettség és találat valószínűség növelése érdekében vegyesen indítottak egy radaros és egy infra változatú rakétát. Ezekből azoknak a rakéták, amiknek a köztes pályaszakaszon parancsvezérlése van, mind LOAL-ok. Ezen kívül az R-73 újabb változatai szintén rendelkeznek LOAL üzemmóddal.

Egyébként hogy is vagyunk az európai LOAL infra rakétakészlettel? Ugyanis az európai gépek többsége nem ASRAAM-ot, AIM-9X-et és Mica infra változatot hurcol magával. A Matra Magic és a legújabb kivételével a többi Sidewinder változat vajon LOAL?

Ez ügyben szerintem az oroszok jobban állnak, mint az európaiak.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Azt nem tudhatjuk @Mackensen :D mert az oroszoknál 1 nagy szokás van sose mondanak igazat , vagy túl sokat mondanank vagy éppen hogy keveset. Ha azt mondják 100 db van akkor lehet 500 is vagy 50 db is :D :D Legjobb tudomásom szerint a PANSIR cirkáló rakétát megtud semmisíteni tehát megtudja védeni a S-300, S-400 sokat. hatótávolság miatt elég messziről már , durogtatni tudnának, valahól itt láttam az orosz előrejelző radarok "hatótávolságát" bőven europa főlé beérnek. Nem értek hozzá, de ha Én bőven láttlak és bőven meszebre tudok löni mint Te S-400 esetében 400 km (40N6 missile)
Akkor azért talán fent tudom tartani a légi fölényt saját területen.
:D

Desertfox

Mar jo ideje sem a cirkalo raketak sem a tamado gepek nem nagy magassagbol tamadnak !!!

Csak ugy mint 1982 ben ( !!! ) az az tobb mint harminc eve mikor az Argi A-4 sek mar 250 km re a tervezett celterulettol alacsony magassagra sulyedtek es kozelitettek meg a celt.

Az S-400 as vagy a Pantsir hatotavolsaga jol hangzik csak eppen ha nyilt tengeren ahol nincs hova elbujni minden lapos sima is csak 40 km kornyeken latja eloszor a radar a celt , akkor vajon a szegdelt terepen mennyi lehet ez ?

Tengerparton viszonylag egyszeru a dolog de pl amikor jon egy 6-10 cirkalo raketas salvo amit a rendszer csak az ucso 10 km en eszlel akkor csak arra van lehetoseg hogy a mecsen az ember "szepitsen" mert leszedhet kettot harmat de a tobbi attori a rendszert es elintezi a celt.

A legvedelem egy rendszer. semelyik lerak nem kepes onmagaban hatekony lenni. Hiaba az S-400 400 km es hatotavja ha keptelen kihasznalni.

AEW gepek
EW rendszerek
kodol komunikacios rendszerek

Ezek nelkul nem sokat ernek.

Es ez figgetlen a nemzetisegtol !!!