[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Kuruc
Fut rajta a Heroes 2?

Kicsit meddonek erzem mar ezt a vitat... Ami nem mellesleg egy abszurd esetbol indult ki. "Ha nem vesszuk, hogy az oroszoknak van ez meg az meg amaz..." "Ha nem vesszuk, hogy atomhatalmakrol van szo..."

Tenyleg tobbsegeben fejlettebbek a nyugat-europai orszagok eszkoztara... Csak ha valaki emiatt ugy gondolja, hogy nemcsak az egyesitett europai, de akar csak a francia v. nemet sereg ellen eselytelenek az oroszok, az igy a 21. szazadban rendelkezo tortenelmi tapasztalatokkal egyszeruen megdobbento. :)
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 326
113
Nem véletlenül írtam:
"Persze lehet rajta vitatkozni, fognak is, de sokkal többet képzelnek róla, főleg "laikusok", mint amilyen lehetőségek vannak benne, ennyi pénzért. Mindenesetre nem csoda fegyver (bizonyos high tech kell hozzá), hanem egy divatos irány."
A lista bizonyítja, hogy divatos. Dehogy kinek lesz a kezdetektől úgy 30-40 évre az meg azt, hogy kicsit drága mulatság. Vajon megéri?
Pro-kontra. Lehet vitázni.
Részemről ennyi!
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
A Kvant 1L222 Avtobaza ELINT System adatai:
Avtobaza-ELINT-Spec-1S.png

Kellene belőle pár darab Iránba, ha le akarják fedni a területet.

Tudod mit mutat ennek a tablazatnak MINDEN sora ????


Azt hogy az AVTOBAZA egy PASSZIV rendszer. Az az ELINT Electronic Inteligenc rendszer. Semmi kisugarzas semmi atveszem az iranyitast csak fulelek es gyujtom a jeleket.

Persze lehet tovabb magyarazni hogy akkor biztos mas volt csak hat ezen az alapon a tortenetnek nincs vege mert hitbol megy nem pedig valos tenyeken vagy legalabb megalapozott foltetelezesen.

Osszegezve a mobiltelcsidnek a kezedben nagyobb hatasa lett volna arra a dronra mint az AVTOBAZA-nak volt.

Az meg hogy a telcsidnek mekkora a hatasa szerintem elotted is vilagos.


Amugy beszelsz angolul ?

Megkerdezhetem milyen teruleten dolgozol ? ( muszaki ? )
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 326
113
kurucz71
Tudom, hogy mit jelentenek az adatok. A táblázatból én is kiszűrten, hogy passzív, de nem tudom, hogy van-e aktív része a rendszernek. Eddig csak itt a HTKA-ban olvastam az AVTOBAZA-ról. Majd utána nézek jobban.
Én nem foglaltam állást az iráni drón ügyben soha, mert nem tudom, hogy mi történt igazán. Az AVTOBAZA adatait joker-nak linkeltem be, a hatótávolsága miatt, hogy 150km, ezt kommentáltam. Ennyi.
Mivel a katonai légvédelmi rakéta ... képesítés mellett villamosmérnöki képesítés is kaptam, van egy kis fogalmam a műszaki dolgokhoz. Amúgy meg műszaki (fegyveres) területen dolgozom és 3 évet tanultam angolt.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 326
113
Mackensen
A nyugat tudja, de nem akarja, az oroszok akarják, de nem tudják! Az automata töltő nem modern, kézzel tölteni a lőszert az modern! Ez mind teljesen logikus. Több kérdésem nincs.
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
kurucz71
Tudom, hogy mit jelentenek az adatok. A táblázatból én is kiszűrten, hogy passzív, de nem tudom, hogy van-e aktív része a rendszernek.

En meg nem hallottam rola. Sot GPS zavarorol is csak olyat hallottam ami elnyomja a jelet az adott tersegben de olyat ami hamis jelet adna olyanrol meg nem.

Eddig csak itt a HTKA-ban olvastam az AVTOBAZA-ról. Majd utána nézek jobban.
Én nem foglaltam állást az iráni drón ügyben soha, mert nem tudom, hogy mi történt igazán.

Azt irtad az Iraniak leszedtek vele a dront ! Azert ez szerintem eleg hatarozott allitas. Be is linketed a technikat amivel szerinted az iraniak vegrehajtottak a dolgok.

Az AVTOBAZA adatait joker-nak linkeltem be, a hatótávolsága miatt, hogy 150km, ezt kommentáltam. Ennyi.

Ez is egy amolyan "mennyi -30 -mi 30-mi mennyi" dolog mert egy passziv rendszernel mas mas hatotavrol fogsz erzekelni egy mobiltelefont egy taktikai radiot, egy kozepes felderito lokatort stb stb.


Mivel a katonai légvédelmi rakéta ... képesítés mellett villamosmérnöki képesítés is kaptam, van egy kis fogalmam a műszaki dolgokhoz. Amúgy meg műszaki (fegyveres) területen dolgozom és 3 évet tanultam angolt.

koszonom
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ghostrider, sajna a realitásokkal nehéz szembenézni és itt nem az autómata vs kézi töltő körüli humorizálásra gondolok.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Amúgy az automata töltő berendezés miért akkora előny? Úgy tudom hogy az ágyúnak lövés után vissza kell mennie vízszintes helyzetbe, hogy a töltőberendezés működjön. Miután pedig betöltötte az ágyút, az egész célzást újra kell kezdeni.

Ezzel szemben egy nyugati MBT célon tarthat miközben a töltő betölti a lövedéket. Ez lehet nagyobb tűzgyorsasághoz vezet.
T-64 8 lövés / perc
T-90 6-8 lövés / perc
Leopard 2 , Abrams M1A1, Challenger 2: 6 lövés / perc menet közben, 10 lövés / perc állva
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 326
113
Mackensen, a realitás az, hogy az oroszok nagyon komoly lemaradásban vannak, de nem akkorában, mint amilyennek te beállítod. Off
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Inkább arról beszéljünk hogy Ukrajna NATO tagsága felgyórsitaná itt a bábuk borogatását a sakktáblán, remélem már az Oroszoknak van 1-2 forgatókönyvük ennek megakadályozására , mert az cikki lenne ha nem lenne.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az a kijelentés nem valós, hogy az orosz haderő erősebb mint az európai sőt egy európai középhatalomma is komoly gondban lennének.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 794
57 506
113
mijki

"T-64 8 lövés / perc
T-90 6-8 lövés / perc
Leopard 2 , Abrams M1A1, Challenger 2: 6 lövés / perc menet közben, 10 lövés / perc állva"

A menet közbeni 6 lövés/perc-re azért ne vegyünk mérget a kézzel töltős MBT-knél....

Az automata töltő előnye pont a menet közben és terepen való lövéskor jelentős szerintem.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Arról azt hallottam (vagyis a hivatalos álláspont), hogy egy gyakorlat volt, az izraeliek tesztelték a rakétavédelmi rendszerüket. A nem hivatalos meg az, hogy az izraeliek szándékosan lőttek ki két rakétát Szíriára, de az amik észlelték és lelőtték őket.

<blockquote rel="misinator">A hozzászólásom (ha jól értelmezem a kifejezést) a rasszokról szól, de nem rasszista indíttatású.

Az emberi történelemben mindig voltak népcsoportok/szerveződések, amelyek vagy valamiben/valamikben, vagy akár összességében időlegesen fejlettebbek voltak a környezetükben lévőknél...vagy egyszerűen sokan voltak...
Sok esetben ezek a szerveződések ezzel éltek is - más csoportok kárára. Vagy meghódították őket, vagy csak "exportálták" a problémáikat stb.
Az akkor ismert világ minden táján voltak aranykorszakok - akár többször is, amelyek az adott alakulatot éppen kiemelték a többiek közül.
Kínaiak, tatárok, perzsák, arabok, aztékok, görögök, rómaiak stb.
Az én olvasatomban az ipari forradalom kezdetével jött el az, hogy nem egy nép, hanem gyakorlatilag egy rassz emelkedett ki a többiek közül.

Mind tudományban, mind technikában, a művészetekben, társadalomfejlődésben, szervezettségben, ambíciókban.
Ez a rassz eközben felfedezte magának a világ többi részét, mégpedig úgy, hogy szinte az egész felett dominált.
De ha éppen nem is, az iramot mindenképpen ő diktálta.

Nagyjából pár évvel, pár évtizeddel ezelőttig.
Voltak már rá utaló jegyek úgy negyven éve is, hogy ez nem örök, amikor pl. a japánok felvették a fordulatszámot az ipari, technológiai területeken.
A fehér rassz erre még legyintett, hisz Japán csak egy sziget, csak egy ország.
Még arra is legyintett - mondván csupán olcsó gyártási hely - amikor a kínai motor kezdett beindulni.
Meg persze az Európába beözönlő, jellemzően teljesen máshogy szocializálódott embertömeg sem indította be az egészséges veszélyérzetet, önvédelmet - mai napig sem.
De ez igaz a másik fellegvárra is; Észak-Amerikára.
pedig azon már el kéne gondolkodni, hogy most fordul elő először, hogy az általános iskolát már kevesebb fehér gyerek kezdi, mint a más csoportokba tartozó.
A fehér rassz egyszerűen nem vette észre, hogy egyre jobban átveszik a kezdeményezést, irányítást lassan minden területen a más rasszba tartozó népek.
Ez már csak azért is gond, mert a demokrácia szabályait változatlanul hagyva egyszerűen demográfiai okokból még a fehér rassz saját területein is át fogja venni az uralmat minden más náció.
S még csak nem kell ehhez a fent idézett vallási köntösbe bújtatott hatalom s uralomvágy sem, nem kell gonoszság, s ördögi terv.
Egyszerűen csak önálló vallási, nép stb. egyéb tudat s indíttatás.

Ez lesz az igazi Világok Harca.

Szerintem.

Úgy látom, hogy erre Dél-Afrika egy nagyon jó állatorvosi ló sok szempontból. Ott felgyorsítva zajlott-zajlik le az, ami Európában is elkezdődött, illetve várható, ha így mennek tovább a dolgok. Szóval érdemes alaposan figyelemmel kísérni az ottani eseményeket.



Azért egy elmaradott harmadik világbeli ország ellen parádésan lehet használni a csúcstechnikát pl GPS bombákat, de egy Oroszország ellen vívott háborúban ahol sanszosan az első 3 órában lelövik a KH és a GPS és Komm műholdakat , ezek fölényére alapozni finoman szólva is baromság !

A kb. 20000 km magasan keringő GPS műholdakat nem egyszerű lelőni. Normál légvédelmi, meg ABM rendszerekkel nem is lehet, mert azok nem érik el ezt a magasságot. Tehát olyan rakéta kell, ami képes erre magasságú pályára állítani a megsemmisítő eszközt. Ekkora méretű, teljesítményű rakéta indításához az infrastruktúra nem sok helyen van, még Oroszországban sem és nem is kevés idő felkészíteni egy ilyen rakétát.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Na, ez: <i>"Arról azt hallottam (vagyis a hivatalos álláspont), hogy egy gyakorlat volt, az izraeliek tesztelték a rakétavédelmi rendszerüket. A nem hivatalos meg az, hogy az izraeliek szándékosan lőttek ki két rakétát Szíriára, de az amik észlelték és lelőtték őket."</i>

Montezuma ezen kommentjére ment, csak nem jelent meg az előzmény.

Más téma:
Érdekes cikket olvastam a tavalyi szíriai amerikai csapások elmaradásáról. Állítólag nem is maradtak el, 2013. szeptember 3.-án elindultak a rakéták Szíria ellen, de ezeket lelövöldözték az ott állomásozó orosz hajók légvédelmi rendszerei, ezután a NATO flotta szép csendben eloldalgott a térségből.
 

mickeymouse

New Member
2014. szeptember 1.
5
0
1
Az a kijelentés nem valós, hogy az orosz haderő erősebb mint az európai sőt egy európai középhatalomma is komoly gondban lennének.

Egy ideje olvasgatom ezt a fórumot, hogy lássam ki mit gondol a nyugat vs. kelet szembenállásról és arra jutottam, hogy vannak emberek akik teljesen irreálisan látják a helyzetet.
Egy jó példa erre a különböző tankokkal kapcsolatos vita. A nyugati technika pártiak esküsznek arra, hogy az ő kedvenceik a jobbak és viszont. DE senkitől nem olvastam még átfogó értékelést csak annyit, hogy ez nem jó, az elavult amaz meg sz@r, ezért röviden leírnám a saját gondolataimat a témáról:
Mackensen írja, hogy az orosz technika hulladék aminek van is alapja meg nincs is. Annyiból van alapja, hogy egy T-72 ma már elavultnak számít a főbb paramétereit tekintve, viszont amikor az amik kipróbálták az ex keletnémet tankokat akkor lefagyott a rendszerük, mert az Abrams-ek legerősebb páncéltörő lőszere az M829-es APFSDS képtelen volt átütni a szovjet Kontakt-5 ERA-t. Márpedig lehet akármilyen töltőrendszere vagy lövegstabilizátora az M1-nek, ha nem tudja kilőni az ellenséges tankot.
A legfontosabb különbség a két fél között, szerintem, a gondolkozásmódban van.
A nyugati fél az anyagi hadviselési tant követi tehát nagy hangsúlyt fektet a minőségre, kiképzésre valamint a katonái megóvására. Ennek jelei megmutatkoznak minden fegyverükben a kevlár sisaktól az F-22-ig. Ezeket a fegyvereket nehéz és drága előállítani és profi katonák kellenek az üzemeltetésükhöz, viszont 1 az 1 ellen jelenleg megesznek reggelire minden lehetséges ellenfelet.
Ezzel szemben az oroszok elsősorban a mennyiségi hadviselést alkalmazzák. Náluk nem szempont a nyugatra jellemző magas minőség, inkább a tömegekben és az emberek pótolhatóságában látják a megoldást, amit elősegít, hogy jobban el is viseli a hátország a veszteségeket mint nyugaton. Ezért is gyártanak olcsóbb, kevésbé kifinomult fegyvereket. Viszont ezeket a fegyvereket össze tudja rakni a Marika néni az 524.-es traktorgyárban és használni tudja a Pista bácsi miután végzett a tavaszi vetéssel. A történelemben pedig volt már rá példa, hogy sok lúd disznót győzött.
Az orosz fejlesztéseket többnyire befagyasztották a SZU széthullása után, így jelenleg kb 20 évnyi lemaradást kell behozniuk, amire vannak is biztató jelek pl. az amiknak ismét meg kellett rendelniük egy új APFSDS kifejlesztését :) de jelenleg, ha már választanom kéne én is inkább nyugati technikára szavaznék, csak azt nem tudom, hogy meddig lesz ez így...

Azzal az aprócska ténnyel pedig most ne foglalkozzunk, hogy az orosz atomarzenál kb 3x elpusztíthatná ezt a bolygót.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 443
11 400
113
<blockquote rel="misinator">
...Meg persze az Európába beözönlő, jellemzően teljesen máshogy szocializálódott embertömeg sem indította be az egészséges veszélyérzetet, önvédelmet - mai napig sem.
De ez igaz a másik fellegvárra is; Észak-Amerikára.
pedig azon már el kéne gondolkodni, hogy most fordul elő először, hogy az általános iskolát már kevesebb fehér gyerek kezdi, mint a más csoportokba tartozó.
A fehér rassz egyszerűen nem vette észre, hogy egyre jobban átveszik a kezdeményezést, irányítást lassan minden területen a más rasszba tartozó népek.
Ez már csak azért is gond, mert a demokrácia szabályait változatlanul hagyva egyszerűen demográfiai okokból még a fehér rassz saját területein is át fogja venni az uralmat minden más náció.
S még csak nem kell ehhez a fent idézett vallási köntösbe bújtatott hatalom s uralomvágy sem, nem kell gonoszság, s ördögi terv.
Egyszerűen csak önálló vallási, nép stb. egyéb tudat s indíttatás.

Ez lesz az igazi Világok Harca.

Szerintem.

Úgy látom, hogy erre Dél-Afrika egy nagyon jó állatorvosi ló sok szempontból. Ott felgyorsítva zajlott-zajlik le az, ami Európában is elkezdődött, illetve várható, ha így mennek tovább a dolgok. Szóval érdemes alaposan figyelemmel kísérni az ottani eseményeket.


/blockquote>

Kiváló a példa.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 794
57 506
113
A harckocsis témával szerintem menjünk át a "Harckocsik harctéri alkalmazása" topikba.
 
M

molnibalage

Guest
A 140mm-es Leo2-ben is lett volna, az UDES-ban is (svéd), az Mbt 70-et is azzal tervezték.
A 140 milishez azért terveztek, mert akkor nem osztott lőszert már nem lehet kézzel tölteni, ez nem a modernitás jele, egyszerűen a működőképesség minimuma... Az automata töltő az egy koncepció, de önmagában nem a fejlettség jele. A 120-125 milis löveg pont a határon van, amit még tud egy markos legény tölteni jó tempóban. A legény bizony itt már fontos. Egy olyan termetű hölgy, aki befér a hk-ba, az már nem nagyon...

Az SG-n rakott fel Cifu képet anno a 140 milis löveg és a mostani löveg gránátjáról egymás mellett. Brutális eltérés volt.

Attól, mert a Rafale kabinlétrája elektromotorral nyílik attól az nem jelenti, hogy értelmes és jó...