[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 801
17 601
113


Érdekesen alakulnak a fejlemények.
Aki lemarad az kimarad- az oroszok most nem lesznek boldogok, hogy Kína és Irán ekkora katona megállapodást köt. Innentől viszont ők sem lehetnek visszafogottak. (és Irán is hasonlóan próbálkozik a "másolással" ezt Kínának is tudnia kell)
-Eddig sem volt esély Irán elhelyezkedése miatt az USA-nak sikerrel támadnia Iránt, ezután viszont egyenesen semmi esélye sem lesz. Trump vagy most próbálja majd megtámadni iránt- minimális eséllyel- vagy felejtse el mindörökre..
Ugyanis most egy Oroszország-Kína-Irán szövetség bontakozhat ki- mondhatnak bármit, a folyamatok vége ez is lehet. Nem tudom hogyan állnak az Oroszok az Irániakkal a Kaszpi tenger-Perzsa öböl csatorna építésének tárgyalásaival, de egy szövetség biztos meggyorsítaná a tervezést és munka elkezdését. Akkor pedig Oroszország megkapná délen a saját felügyeletű kijáratát, az Iráni teljes flottát pedig bármikor be lehetne menekíteni a támadhatatlan Kaszpi tengerre.
Ha Trump kiprovokálja a konfliktust Kínával, Kínának nagy szüksége lesz az oroszokra, és Kína tud annyit kínálni, hogy Oroszország szövetségre lépjen vele. Ekkor pedig Irán elhelyezkedése miatt kézenfekvő a szövetségbe, ekkor pedig a 2 (Orosz-Kína) -vagy 3 (Orosz-Kína-Irán) ország szövetségeseit is vinné. Trump pedig ekkor nyugodtan foglalkozhat majd az USA-val, másra nem nagyon lesz esélye.. És ha bepipítja Mexikót, akkor megy a szövetségbe a telje Dél-Amerika.. Eddig az USA Oroszországot kiáltotta ki fő ellenségnek. Írtam korábban hogy ha Trump Kínát ellenségnek kiáltja ki, akkor nem engedheti meg magának hogy mellette Oroszország is ellenség maradjon, mertaz már túl sok. Ha ehhez még Iránt is kikiáltja leküzdendő ellenségnek, az meg aztán teljesen kezelhetetlen lenne számára katonailag és ha úgy nem is alakulna ki nyílt konfliktus, a beálló szövetség következményei gazdaságilag teljesen beszorítanák az USA-t..

-Jelenleg Trumpnak az a legnagyobb érdeke, hogy Oroszország ne lépjen szövetségre Kínával és aztán Iránnal. Ezért viszont nagyon gyorsan kell adnia valamit, és elsőként az oroszok mintegy a tárgyalások felvezetésének valószínűleg az azonnali és teljes NATO visszavonulást kérnék a határaik mellől- de minimum azt, hogy az összes USA egység vonuljon ki Ukrajnából, a Baltikumból, hagyjanak fel Belorusszia nyomásával, és talán azt is, hogy engedjék el Moldovát és Transznyisztrát. Trumpnak ugyan eléggé meg van kötve a keze Obama "ajándékcsomagja" miatt, de ha a NATO keleten felsorakozott haderejét azért vonná vissza, hogy az Európában és főleg Németországban felhalmozódott "migránsok" miatt kialakult állapotot egy komoly békefenntartó erővel segítsen "kordában tartani" akkor ezt akár gyorsan is ki tudná vitelezni.
- Mindettől függetlenül, ha Trump meg tudja akadályozni az Oroszország-Kína (és esetleg a hozzájuk csatlakozó Irán) szövetséget, akkor Kína és Irán egészen bizonyosan rá lesz kényszerülve valamilyen szövetségre,mert így ha az USA nem is egy hárma, de egy kettes szövetséggel nézne szembe. Kína a tengeren jelenleg kiépíti a mesterséges szigetek megépítésével az országa kvázi kiterjesztését, és ott nagy bázisokat épít ki, ahol haditechnikákat tud felhalmozni, rengeteg repülőgép és hajó is állandó bázist kaphat. Mégpedig ezzel eléggé kitolja a partvédelem értelmezését, mert nem csak nagy hadihajókat tud határaitól több száz mérföldre állomásoztatni/járőröztetni, hanem klasszikusan partvédelmi és kis hatótávolságú hajókat is, kezdve a rakétás naszádoktól egészen a rombolókig.(talán még a rephordozói is) Plusz a hírek szerint tengeralattjáró bázisokat is létrehoznak az új szigeteken. Ezzel Kína már lefedte a támadófelület nagy részét, mert lehetetlen lesz sikerrel támadnia az USA-nak akár tengeren akár levegőben ott, mert a Japán felől érkező támadás is ellehetetlenülne, és nem mellesleg nem tudják bezárni onnan sem a Kínai flottát - miután pedig ugye megállapodott a Fülöp-Szigetekkel, az ottani USA támaszpontok is felejtősek.
Szárazföldön az USA-nak meg eddig sem volt esély megtámadni Kínát. Sem Oroszország sem India nem engedne soha onnan USA támadást, az ázsiai országok meg nem hajlamosak az öngyilkosságra.
-Ugyanakkor Kína egyedül regionálisan tudja már érvényesíteni az akaratát- lényegében csinálhat bármit Trump, Katonailag lassan támadhatatlan (akkora tempóban jönnek ki az új hadihajók - és valóban a szakképzett legénység most az egyik legnagyobb gondja- de azon is dolgoznak már-, lassan beindul a még nagyobb légierő fejlesztés is, a szárazföldi haderőnemeket és technikákat sem hanyagolják, és ugye a mestersége szigetekkel hatalmasan kitágult a védelmi képessége/övezete..,) gazdaságilag pedig már megengedheti magának azt, hogy az USA akár befagyassza a Kína /USA kereskedelmet, és befagyassza minden Amerikában lévő vagy Amerika által elérhető számláját, vagyonát, tulajdonát, érdekeltségét. Kína ugyanis gazdaságilag már bevonult Dél-és Közép-Amerikába, Afrikába, ott na a közel és a távol kelet legtöbb részén. Ha elveszíti az USA kereskedelmet és ottani érdekeltségeit tulajdonait, az számára érvágás lesz, de tulajdonképpen könnyen túl fogja élni. Viszont az USA ekkor teljesen beszorulna az USA-ba, valószínűleg az EU minimum nagyobb része is leszakadna az érdekszférájából, és egészen biztosan valamiért hirtelen megerősödnének a legkülönbözőbb módon leszakadni kívánó területek és csoportok az USA-n belül. Érdekes helyzetben lenne ekkor Kanada, Ausztrália és Új-Zéland is- szavakon kívül biztosan semmivel sem támogatnák...

Repülővel?

Amúgy szvsz az USA-nak fel kéne adnia globális hatalmi ambícióit. Rengeteg pénzébe kerül az ottani embereknek, és átlagember szintjén messze nem hoz annyit. Inkább a saját társadalmuk gatyába rázására kéne használniuk az energiáikat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 183
50 505
113
Repülővel?

Amúgy szvsz az USA-nak fel kéne adnia globális hatalmi ambícióit. Rengeteg pénzébe kerül az ottani embereknek, és átlagember szintjén messze nem hoz annyit. Inkább a saját társadalmuk gatyába rázására kéne használniuk az energiáikat.
Trump virágnyelven, de pont erről beszélt eddig is.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
Repülővel?
A Kínai mesterséges szigeteken vadászgépek, bombázók és szállítógépek is települnek/ települhetnek. Ezenkívül nagy hatótávolságú radar rendszerek, és építik a szonárrendszereket is ( akárcsak az oroszok szerte a területük határainál..) Ez ( is) rendkívül megrövidíti egy támadásnál a reakcióidejüket is, akár rakétával, akár bombázókkal támadnának, akar alacsony akár nagy magasságban, akár lopakodókkal. ( rengeteg tervük volt Obama "zseniális" tábornokainak- melyek pont olyan nevetségesek, mint Oroszország megtámadásának kiszivárgott koncepciói.
Jelenleg akkorára feklsztik a Kínai flottát, hogy simán el tudjâk látni velük az új sziget bázisaikat., az USA flotta nem hogy nem tudja lezárni a Kínai flotta mozgását, de még a kibôvített területre sem tud majd behatolni még rephordozókkal sem, ha Peking úgy akarja. Félelmetes mértékû Kína flottanövekedése, már kettesével jönnek ki a korvettjeik és fregattjaik.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113

A Kínai mesterséges szigeteken vadászgépek, bombázók és szállítógépek is települnek/ települhetnek. Ezenkívül nagy hatótávolságú radar rendszerek, és építik a szonárrendszereket is ( akárcsak az oroszok szerte a területük határainál..) Ez ( is) rendkívül megrövidíti egy támadásnál a reakcióidejüket is, akár rakétával, akár bombázókkal támadnának, akar alacsony akár nagy magasságban, akár lopakodókkal. ( rengeteg tervük volt Obama "zseniális" tábornokainak- melyek pont olyan nevetségesek, mint Oroszország megtámadásának kiszivárgott koncepciói.
Jelenleg akkorára feklsztik a Kínai flottát, hogy simán el tudjâk látni velük az új sziget bázisaikat., az USA flotta nem hogy nem tudja lezárni a Kínai flotta mozgását, de még a kibôvített területre sem tud majd behatolni még rephordozókkal sem, ha Peking úgy akarja. Félelmetes mértékû Kína flottanövekedése, már kettesével jönnek ki a korvettjeik és fregattjaik.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 801
17 601
113
A Kínai mesterséges szigeteken vadászgépek, bombázók és szállítógépek is települnek/ települhetnek. Ezenkívül nagy hatótávolságú radar rendszerek, és építik a szonárrendszereket is ( akárcsak az oroszok szerte a területük határainál..) Ez ( is) rendkívül megrövidíti egy támadásnál a reakcióidejüket is, akár rakétával, akár bombázókkal támadnának, akar alacsony akár nagy magasságban, akár lopakodókkal. ( rengeteg tervük volt Obama "zseniális" tábornokainak- melyek pont olyan nevetségesek, mint Oroszország megtámadásának kiszivárgott koncepciói.
Jelenleg akkorára feklsztik a Kínai flottát, hogy simán el tudjâk látni velük az új sziget bázisaikat., az USA flotta nem hogy nem tudja lezárni a Kínai flotta mozgását, de még a kibôvített területre sem tud majd behatolni még rephordozókkal sem, ha Peking úgy akarja. Félelmetes mértékû Kína flottanövekedése, már kettesével jönnek ki a korvettjeik és fregattjaik.

A vastagított részre írtam:)

Kit és mi óta érdekel az átlag ember baja?

Most, hogy ebbe buktak bele szvsz ha csak átmenetileg is, de párakat érdekelni fog.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Igazából egy dolgot nem értek. Idehozták Európába ezt a rakás technikát,, amikor az Obama adminisztráció pontosan tudta, hogy Trump teljesen más geopolitikai elképzelésekkel akar kormányozni mint ők. Ők nem fogják "megvédeni" Európát. Akkor mi értelme volt ennek?
"Dunkerque" kell a cirkusz elotte, ugy hitelesebb :)
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Azt mondta, hogy vagy kifizetjük az amiknak a vedelmi költségeket, vagy végre a gdp 2%-àt forditjuk védelemre. Jelenleg ez csak 0,7%, ha jòl tudom. Szàmoljàtok ki, ez mennyi plusz pénz és ezt költsétek el :). Szàllhat a fantàzia....
En mondtam, h a reformok sokba kerulnek a nagy vizen tul! :)
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 322
3 315
113
Miért érzem azt, hogy majd közlik, drága lenne visszavinni, de amúgy is illene normális mértékben költeni a Nato országoknak a hadseregeikre, nosza itt az alkalom lehet "kedvezményesem" vásárolni :)
Igen, itt jut eszembe Nemetorszag mint helyi nagyhatalom :) Szerintem 17 tol lengyelorszag atvette az elsoseget ?)
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
Próbállak értelmezni, mert elég világosa fogalmaztam.
.
Amennyiben ez egy gúnyolódás, akkor felhívom a figyelmed az általad kiemelt rész előtti sorokra, amelyekkel együtt teljes "... Nem tudom hogyan állnak az Oroszok az Irániakkal a Kaszpi tenger-Perzsa öböl csatorna építésének tárgyalásaival, de egy szövetség biztos meggyorsítaná a tervezést és munka elkezdését. Akkor pedig Oroszország megkapná délen a saját felügyeletű kijáratát,az Iráni teljes flottát pedig bármikor be lehetne menekíteni a támadhatatlan Kaszpi tengerre..."
A Kaszpi tenger- Perzsa öböl közötti csatorna projektet tavaly vették komolyabban elő újból.
http://zotmundhirek.blogspot.hu/2016/04/orosz-irani-egyuttmukodes-kaszpi-tenger.html

A csatorna építése teljesen átrajzolná a térség hatalmi viszonyait, és többek közt olyan kiváltságokat szerezne a tulajdonos és üzemeltető, hogy csak a Kaszpi-tenger országainak lenne joga teljes flotta tevékenységre rajta- mindenki más korlátozva lenne- Kb mint a Fekete tenger. Tekintetbe véve hogy Dél-Amerikában már dolgoznak a kínaiak az ennél ugyan sokkal kevésbé bonyolult Nicaragua csatorna megvalósításán,(amitől rosszul van az USA) az ötleten komolyan gondolkodnak, mert már megvalósíthatónak gondolják. Oroszországnak kell egy kijárat a flottája -elsősorban haditengerészeti, de a kereskedelmi számára is hasznos (Déli vízi bejárat Oroszországba, és nem kell hatalmas kerülőt tennie a Földközi tenger felé)-, ami geopolitikai előnnyel jár neki, hiszen a Törökök/NATO/USA bármikor megakadályozhatják a mozgását, itt viszont ez nem lenne így. Irán számára egy állandó bevételi forrás lenne, ugyanakkor a flottáját bármikor biztonságosan hátrább vonhatná a védett Kaszpi tengerre. Ott meg már senki sem próbálná megtámadni sem az orosz, sem az iráni flottát - akkora ökör egyik ország sem lenne a Kaszpiak közül, hogy területéről engedjen egy támdást feléjük. Főleg, mert a kivitelezésben vélhetően Kínai cégek is részt vennének. Mert nem utolsó sorban, Kína is profitálna - Déli vízi bejárat Oroszországba, és nem kell hatalmas kerülőt tennie a Földközi-tenger felé? Egyértelműen jó neki is. Meg másoknak is. És ezt meg sokan vannak akik nem szeretnék, mert teljesen egyértelműen ezután soha senki meg sem próbálna szankciókat megszavazni Irán ellen. És Oroszország ellen sem nagyon (egészen biztosan figyelnének a tengerjogi egyezmények megfogalmazására a csatorna használatára vonatkozóan. Persze vannak tervek a Kaszpi-tenger - Fekete-tenger összekötésére is, de az Iráni csatorna inkább lökést adna neki (már bejáratott technológiák lennének) és nem közvetlen konkurenciát.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 828
4 126
113
-Eddig sem volt esély Irán elhelyezkedése miatt az USA-nak sikerrel támadnia Iránt, ezután viszont egyenesen semmi esélye sem lesz. Trump vagy most próbálja majd megtámadni iránt- minimális eséllyel- vagy felejtse el mindörökre..
Ugyanis most egy Oroszország-Kína-Irán szövetség bontakozhat ki- mondhatnak bármit, a folyamatok vége ez is lehet. Nem tudom hogyan állnak az Oroszok az Irániakkal a Kaszpi tenger-Perzsa öböl csatorna építésének tárgyalásaival, de egy szövetség biztos meggyorsítaná a tervezést és munka elkezdését. Akkor pedig Oroszország megkapná délen a saját felügyeletű kijáratát, az Iráni teljes flottát pedig bármikor be lehetne menekíteni a támadhatatlan Kaszpi tengerre.

Annyira azért nem lenne "támadhatatlan" az iráni flotta a Kaszpi-tengeren sem, ha Trumpék komolyan gondolnák. Pl. AGM-158C-vel B-2-esekről indítva.,
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 801
17 601
113
Próbállak értelmezni, mert elég világosa fogalmaztam.
.
Amennyiben ez egy gúnyolódás, akkor felhívom a figyelmed az általad kiemelt rész előtti sorokra, amelyekkel együtt teljes "... Nem tudom hogyan állnak az Oroszok az Irániakkal a Kaszpi tenger-Perzsa öböl csatorna építésének tárgyalásaival, de egy szövetség biztos meggyorsítaná a tervezést és munka elkezdését. Akkor pedig Oroszország megkapná délen a saját felügyeletű kijáratát,az Iráni teljes flottát pedig bármikor be lehetne menekíteni a támadhatatlan Kaszpi tengerre..."
A Kaszpi tenger- Perzsa öböl közötti csatorna projektet tavaly vették komolyabban elő újból.
http://zotmundhirek.blogspot.hu/2016/04/orosz-irani-egyuttmukodes-kaszpi-tenger.html

A csatorna építése teljesen átrajzolná a térség hatalmi viszonyait, és többek közt olyan kiváltságokat szerezne a tulajdonos és üzemeltető, hogy csak a Kaszpi-tenger országainak lenne joga teljes flotta tevékenységre rajta- mindenki más korlátozva lenne- Kb mint a Fekete tenger. Tekintetbe véve hogy Dél-Amerikában már dolgoznak a kínaiak az ennél ugyan sokkal kevésbé bonyolult Nicaragua csatorna megvalósításán,(amitől rosszul van az USA) az ötleten komolyan gondolkodnak, mert már megvalósíthatónak gondolják. Oroszországnak kell egy kijárat a flottája -elsősorban haditengerészeti, de a kereskedelmi számára is hasznos (Déli vízi bejárat Oroszországba, és nem kell hatalmas kerülőt tennie a Földközi tenger felé)-, ami geopolitikai előnnyel jár neki, hiszen a Törökök/NATO/USA bármikor megakadályozhatják a mozgását, itt viszont ez nem lenne így. Irán számára egy állandó bevételi forrás lenne, ugyanakkor a flottáját bármikor biztonságosan hátrább vonhatná a védett Kaszpi tengerre. Ott meg már senki sem próbálná megtámadni sem az orosz, sem az iráni flottát - akkora ökör egyik ország sem lenne a Kaszpiak közül, hogy területéről engedjen egy támdást feléjük. Főleg, mert a kivitelezésben vélhetően Kínai cégek is részt vennének. Mert nem utolsó sorban, Kína is profitálna - Déli vízi bejárat Oroszországba, és nem kell hatalmas kerülőt tennie a Földközi-tenger felé? Egyértelműen jó neki is. Meg másoknak is. És ezt meg sokan vannak akik nem szeretnék, mert teljesen egyértelműen ezután soha senki meg sem próbálna szankciókat megszavazni Irán ellen. És Oroszország ellen sem nagyon (egészen biztosan figyelnének a tengerjogi egyezmények megfogalmazására a csatorna használatára vonatkozóan. Persze vannak tervek a Kaszpi-tenger - Fekete-tenger összekötésére is, de az Iráni csatorna inkább lökést adna neki (már bejáratott technológiák lennének) és nem közvetlen konkurenciát.

Azért jó lenne ha elgondolkoznál rajta, hogy mik a mérnöki/gazdasági realitásai egy ilyen csatornának. És ha össze is jönne rá a tengersok pénz, mikorra épülne meg.

Kínának nem kell olyan nagyon a vizi bejárat, mert szárazföldön is határosak, ott a vasúti lehetőség, amit el is kezdtek kihasználni.

Oroszország sem nyerne sokat, mert megint egy olyan kijárata lenen - sok pénzért - ahol egy másik országtól függene. ennek a pénznek számos jobb helye lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
Èrdemes rànézni a terképre ès azzal a téma tùl van tàrgyalva.
De persze lehet rugòzni minden komolytalan ötleten, elvégre szòlásszabadsàg van....:confused:

Biztosan ismeritek a csatornák történelmét. A Panama csatornát még évtizedekig építették, lehetetlennek mondták, többször tönkrementek bele a vállalkozók, állandó költségtúllépések...aztán az USA csak lecsapott a lehetőségre, és ezzel uralta a világ tengeri kereskedelmének egy jelentős szeletét.De nem az volt sem az első sem az utolsó. Csak Franciaországban 15000 km csatorna van összességében. Pl összekötötték a az Atlanti-óceánt a Földközi-tengerrel. A kis szorgalmasak. :)
Jelenleg Kína építésével tervezik a hosszú Nicaragua csatorna építését, amit már több mint 100 éve terveznek , és amire az USA többször azt mondta hogy lehetetlen, majd amikor már körvonalazódni kezdett a megállapodás, azzal jöttek elő hogy hatalmas környezeti károkat fog okozni, ezért nem szabad megcsinálni. Megcsinálják.
De hogy az Arab világba evezzünk. A Szuezi csatorna 163 km hosszú. Megcsinálták.
Az Iránon áthaladó csatornára nehezen lehet majd ráfogni hogy hatalmas környezeti károkat csinálna, de meg kell oldani majd a tengerszint különbséget is, de azt már mások is megoldották.

A Kaszpi tengerről két felé van elméleti lehetőség kijutni. A Fekete-tenger felé , vagy a Perzsa öböl felé. A Fekete tenger felé igaz, valamivel rövidebb lenne viszont az a hegyvidék miatt tényleg bonyolult és sokkal költségesebb lenne, ettől függetlenül az érintett országok ezt nagyon szeretnék. A másik Iránon át a Perzsa öbölbe ugyan hosszabb ( kb 600 km-re teszik a teljes hosszát), és az is bonyolult- többek közt mert a Kaszpi-tenger a tengerszint alatt helyezkedik el - ettől függetlenül ezt a csatornát már régen meg akarják csinálni. 2011 felé jött elő újból az ötlet, de aztán elhalt. De jött a jó öreg geopolitika először az Ukrajnai konfliktus, amikor az USA elől Oroszország megkaparintotta a Krím-félszigetet, ezzel megakadályozva hogy ellehetetlenítsék a flottája mozgását még a Fekete-tengeren is.Majd jött a Szíriai válság, amikor is a NATO tag Törökország kísérletet tett ara, hogy megakadályozza az orosz flotta kijutását a földközi tengerre. Ez tett be Putyinnak nagyon, és bár azóta valamelyest konszolidálódott a mindenkit átrázó Erdogannal a viszonyuk, de Törökország teljesen megbízhatatlan az érvényben lévő tengerjogi szerződések ellenére is. Az Iráni csatorna ötleté még 2015-2016-ban vették elő újból, és 2016 nyár végére ősz elejére eljutottak odáig hogy a legmagasabb államközi szintű tárgyalások kezdődtek Oroszország és Irán között a megvalósításáról. A megvalósítását 7 milliárd dollárra teszik, ami nem is olyan sok. És teljesen biztos hogy a valóságban ennél sokkal többe fog kerülni ha megépítik. Jelenleg Oroszországnak hatalmasakat kell kerülni.
Gazdaságilag Oroszországnak visz is (az ára) meg hoz is (maga a léte és működése) geopolitikailag viszont már nem lesz bezárva a NATO által délen. Az pedig megfizethetetlen hogy lesz egy kijárata az Indiai-óceánra. Egyébként Oroszország fejleszti a csatorna hálózatáét hogy a Kaszpi tenger és Pétervár között nagyobb hajókkal is tudjon haladni, így a tervei szerint akár Pétervárról közvetlenül ki tud jutni az Indiai- óceánra..
Hogy Irántól függ majd az áthaladása? Egészen bizonyosan megfelelően megfogalmazott nemzetközi tengerjogi szerződést fognak majd készíteni ahogyan ez más csatornák esetében is történt a világban.
Kína: Kína egyrészt vasúton másrészt tengeren szállít. A vasút gyors, de drágább, A tenger lassú de sokkal gyorsabb.
A világ tengeri kereskedelme pedig egészen biztosan lecsapna arra a lehetőségre hogy a kontinens majd közepéig be tud hajózni áruszállítókkal.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 499
59 997
113
A panamai csatornàval, vagy a belfoldi francia, angol csatornahàlözattal stb valò összehasonlitás enyhén mondva is sàntit....
Euròpa ràadàsul tele van elkezdett, megàlmodott csatornaprojektekkel, amik aztàn penzhiany és a technika fejlödése miatt abbamaradtak.
Müszakilag termeszetesen lehetséges a kivitelezés. Ha valakinek van felesleges pénze.
Beszèljünk ròla 3 ev mulva....:)
 
T

Törölt tag 1526

Guest
A Panama-csatorna hossza 77 km, a Kaszpi-tenger és a Perzsa-öböl közti legrövidebb táv 750 km. A Panama-csatorna legmagasabb pontja 26 m tengerszint felett, a Zagrosz-hegységben 3-4 ezer méteres hegyek vannak, az Elburzban 4-5 ezer méteresek. Panamában trópusi talajt kellett elmozgatni, az iráni hegységek gránitból, dolomitból és mészkőből vannak. A Panama-csatornának csak a tavaly átadott kiszélesítése került 5.25 milliárd dollárba, csak a már meglévő csatorna kiszélesítése és ugyanennyiből akarnak egy teljesen új tízszer hosszabb csatornát ami százszor magasabb gránithegyeken megy át? Zotmundéknak elmentek otthonról!

100 év alatt se tudnák megépíteni és 1000 év alatt se hozná be az árát...
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember
Status
Not open for further replies.