[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Ide is egy gyors kiegészítés:

ez igaz, DE. Kína mást is kért az Egyesült Királyságtól! Azt, hogy NE lépjen ki az EU-ból.
Erre én úgy emlékszem, hogy ezt leghangosabban Obama kérte. Ő kampányolt ellene, rá emlékszem, Xi-re nem, hogy nagyon mozgolódott volna ez ügyben...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Majd 2019-ben. Illetve lehet hogy még akkora sem, mert ha valóban leszállítják azokat a gépeket addigra a törököknek, és még nem sikerült Erdogant megdönteni, az is lehet, hogy együtt fogják támadni a Pak-Fa-kkal koalícióba a török F-35 ösök az aktuális közös ellenséget. Te azt a hírt úgy látom nem hallottad, hogy jelenleg már Orosz - Török vegyes csapásmérő kötelék hajt végre támadást az ISIS ellen, ugye?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Vagy háborúra készülnek a térségben és időben átszervezik a piacot arrafelé!?
Sajnos ez sem lehetetlen. Az biztos, hogy Trump pragmatikus ember. Ha azt kapta meg jelentésben az asztalára, hogy jelenleg még eséllyel szállhatnak szembe katonailag a Kínaiakkal, de ez mondjuk már akár az Ő négy éve vége felé nem így lesz, és gazdaságban meg Kínát nem tudják eredményesen buktatni, gáncsolni elég sikeresen ahhoz, hogy ne döntse be pl. a petrodollárt, és ezzel úgy kb. az egész jelenlegi világgazdasági rendet, aminek nyilván valóban az USA a vámszedője, és haszonélvezője, akkor támadni fog/olyan helyzetet teremt, hogy konfrontáció lesz. Ehhez azért viszont tudni kéne nekünk is, hogy tudjunk előre érdemben latolgatni, hogy VALÓJÁBAN milyen az USA-Kína katonai és gazdasági reláció. Magam részéről én azt gondolom, hogy egy mindent bele háborúban az USA még ki tudja végezni Kínát, de hagyományos fegyverzettel már nem, vagy csak olyan veszteséggel, ami nekik nem elfogadható.
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 563
18 389
113
Szerintem az egyetlen járható utat választotta Trump mester... Ha nagy a hiány, adósság, kevés otthon a valódi termelés, munka, mindenki csak managerkedni akarja a semmit, akkor háború és a legyőzötteken való élősködés nélkül ez a járható út. Haza kell vinni a még amerikai kézben lévő termelő eszközöket, és ott munkát teremteni. Ez a keresetek, bérszínvonal különbségek miatt csak protekcionista módon reális, mert máshogy Kína fél áron is megcsinálja. Ennyi.

Igazából ez egy olyan terület amivel az elmúlt 30 év elnökeinek egyike sem foglalkozott, mert nem mert komolyan és tudatosan hozzányúlni. Ez egy olyan meló amitől nagyon szaros lesz és könnyen lehet, hogy nem is sikerül kipucolni. Pedig ha ez sikerül akkor talán még a permanens ellenségkép gyártást és háborús ok keresést is abba lehetne hagyni mert működne az ország iparának más részei is a hadi iparon kívűl.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Igazából ez egy olyan terület amivel az elmúlt 30 év elnökeinek egyike sem foglalkozott, mert nem mert komolyan és tudatosan hozzányúlni. Ez egy olyan meló amitől nagyon szaros lesz és könnyen lehet, hogy nem is sikerül kipucolni. Pedig ha ez sikerül akkor talán még a permanens ellenségkép gyártást és háborús ok keresést is abba lehetne hagyni mert működne az ország iparának más részei is a hadi iparon kívűl.
Nagyon igaz! Ugyan ezt gondolom én is! Az USA egyébként egy szuper hely lehetne, HA abbahagynák ezt az agresszív gyarmatosítási külpolitikát, az élősködést, és végre megint ugyan úgy, mint az 50' években, attól remélnék a magas életszínvonalat, hogy ŐK dolgoznak meg érte. Az elmúlt évtizedek azok bár gyönyörű ideológiát, és mindig kellő okot gyártottak rá maguk és a világ megnyugtatására, tényleg nem szól másról, mint a profit hajhászás(ami aztán mostanra visszaütött ügye, a sok kiszervezett meló hellyel, termelő kapacitással), és a rablógazdaság, ami két szektort húzott magával: a hadiipart, és az energetikát. Ez kevés. Ezzel nem lehet hosszú távon a világ első és meghatározó gazdaságának maradni, és a legjobb életszínvonalat garantálni.

Trump végre ezt belátja, remélem...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mennyi az esélye annak, hogy a közös USA-Orosz koalíció felfegyverzi a tibetieket, ujgurokat + egyéb népcsoportokat Kínában? A legnagyobbnál polgárháborút szítani még gazdaságilag is lehet, hogy jó üzlet mindkettőjüknek (+ vietnámi, indiai tápolás, akik szívesen odacsapnának)
Termesztésen csak elméleti szinten vetettem fel, nem tudom mennyire erős a kínai belbiztonság.
Illetve az is kérdés, ha esetleg az ISIS-t az ujgur egyéb kínai területekre "terelnék"?

Meg lehet próbálni, sőt a CIA próbálta is a hatvanas években. Van egy elég komoly elfeledett CIA háború tibetben, de mivel nem zajlott a világ szeme előtt nem kapott nagy nyílvánosságot. A lényeg, hogy nem nagyon hiszek benne. Ezekben a területekben a masszív han betelepítés miatt. már most kissebbségben vannak ezek az etnikumok. 2008-ban talán volt egy ujgur zendülés, akkor néhány nap alatt teljesen megszállták a rendőrök Ürümcsit és az egyig legfontosabb dolguk az volt, hogy a feldühödött vasbotokkal felfegyverzett kínaiakat visszatartsák, hogy nekiessenek az ujguroknak. Rajtuk kívül még a mongólok jöhetnek szóba, akik elégedetlenkedhetnek.
Viszont Kína nemzetiségek terén eléggé homogén, ezek a területek meg nagyon messze esnek a fő gazdasági övezetektől és a már ott lévő kínai lakosság is dominálja ezeket.
Szerintem kevés vizet zavarna.
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 563
18 389
113
Fordulunk... :''-(
na de összeszedem magam:
:)
szóval:

Vadonatúj, a Vörös Hadsereg előtt tisztelgő emlékművel köszönti Magyarország az ide látogató Vlagyimir Putyin orosz elnököt

Pénteken új, az orosz és szovjet katonák előtt tisztelgő emlékművet avattak Magyarországon. A Béke Angyala nevű szobrot az esztergomi Szent Anna temetőben állították fel, és egyszerre őrzi az első világháborúban a monarchia hadifoglyaiként közelben sínylődő orosz katonák emlékét, és a második világháborúban errefelé elesett vörös katonákét.
...
Az avatáson beszédet mondott a magyarországi orosz nagykövet is, aki többek között így fogalmazott: "Nagyon is szimbolikus, hogy az emlékmű avatása éppen az orosz elnök magyarországi látogatásának alkalmára esik. Ez is bizonyítja, hogy milyen magas szintű és mennyire erőteljes együttműködésünk."

Majd felolvasta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter üdvözlő levelét. Ebben Lavrov arról írt, hogy “Sajnálattal kell megállapítanom, hogy néhány országban - beleértve olyanokat is amelyek magukat fejlett demokráciának mondják - a nácizmus rehabilitációja, és Hitler ténykedéséne dicsőítése zajlik.”

Pénteken egy moszkvai, holokausztra emlékező rendezvényen Lavrov szintén kitért az emlékművekre, igaz ott Magyarországot nem említette konkrétan. "Mély aggodalommal figyeljük azt a dicstelen háborút, amit számos EU-s országban vívnak olyan emlékművek ellen, amelyek a szovjet katonák előtt tisztelegnek, akik életüket adták a haláltáborok rabjainak felszabadításáért, és azért, hogy megmentség Európát a barna pestistől." Lavrov többek között egy lettországi és egy lengyelországi emlékmű közelmúltbeli lebontására célozhatott.

A Russia Todaynek egy szakértő így kommentálta Lavrov szavait: "A Magyarországgal kapcsolatos helyzet meglehetősen egyedülálló Kelet-Európában, és teljes fordulat látszik az orosz - magyar kapcsolatokban. Korábban a Vörös Hadseregnek állított emlékműveket elkezdték lerombolni, és a szovjet csapatokat rendszeresen megszállóknak, és nem felszabadítóknak nevezték. Az új magyarországi emlékmű egy lépés a rossz kapcsolat lezárására, és a nagyon-nagyon jó időszak megkezdésére" - így hangzik Martin McCauley történész nyilatkozata az orosz állami tévének.

Az avatáson beszédet mondott Völner Pál, az igazságügyi minisztérium államtitkára, de nem a kormány tagjaként, hanem a térség parlamenti képviselőjeként. A hirado.hu tudósítása szerint többek között ezt mondta: "A rövid, de annál véresebb 20. század szerencsére véget ért, és Európa országainak Portugáliától Oroszországig most újfajta veszéllyel kell szembenézniük. Reméljük, hogy most nem az öngyilkossági kísérlet lesz népeink közös nevezője, hanem az önvédelem, és sikerrel fogjuk megakadályozni, hogy mindennapjainkon úrrá legyen a félelem és a terror."

Szintén beszélt a város fideszes polgármestere, és koszorúztak a kazah, fehérorosz és azeri nagykövetek, illetve Honvédelmi Minisztérium képviselői is.

6xquMsJE4HoQ9q6Ys.jpeg


http://444.hu/2017/01/23/vadonatuj-...z-ide-latogato-vlagyimir-putyin-orosz-elnokot

Hungary: New 'Angel of Peace' monument unveiled in Soviet cemetery


Ez nálam elvi kérdés, de a vörös hadsereg számomra ugyanannyira megszálló haderő mint a náci hadsereg. Lehet, hogy megszabadítottak minket a nyilasoktól meg a németektől, de sajnos itt maradtak 40 évig, és a nyakunkba raktak egy sztálinista majd egy puha diktatúrát. Lavrov kijelentése pedig - érthető módon, mivel saját országának része a szovjet múlt amiben ő maga is élt és karrierét építette - elfogúlt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Ez nálam elvi kérdés, de a vörös hadsereg számomra ugyanannyira megszálló haderő mint a náci hadsereg. Lehet, hogy megszabadítottak minket a nyilasoktól meg a németektől, de sajnos itt maradtak 40 évig, és a nyakunkba raktak egy sztálinista majd egy puha diktatúrát. Lavrov kijelentése pedig - érthető módon, mivel saját országának része a szovjet múlt amiben ő maga is élt és karrierét építette - elfogúlt.
Nyilván.
Nincs itt nekünk a múltban egymásnak miért köszönetet mondani, kár ezt szépítgetni: A vesztes oldalon rájuk támadtunk, rengeteg szemét dolgot követett el a mi oldalunk is, morális alapunk nem volt elmenni a Sztálingrádig, majd mikor legyőztek, ők sem szent grál-lovagként vonultak be, és szabadítottak fel a gonosz alól. Végigerőszakolták, rabolták az országot, és bábkormányt hagytak hátra. Ez a múlt, őszintén kimondva. Patkány módon rájuk támadtunk, patkány módon megtorolták... Ezért nem is erőltetném ezt a múlt dolgot, mert ez nem visz előre. Arra kell figyeljünk, hogy lehetőleg a jövő ne így alakuljon. Amíg előnyös lehet nekünk is, hogy jóban vagyunk, üzletelünk, addig jóban kell velük lennünk, és kölcsönösen tisztelni egymást.

Főleg azokban a vészterhes időkben, mint mostanában, ahol az a politikai-gazdasági tömb, amiben érdekelve vagyunk(EU), teljesen el van rugaszkodva a fontos hétköznapi és geopolitikai kérdésekben(pl. migráció, liberalizmus hatásai, etc.) a valóságtól, az Oroszok meg bár nem tökéletesek, de nekem valahogy talpraesettebbeknek, pragmatikusabbnak tűnnek...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 848
56 490
113
Nyilván.
Nincs itt nekünk a múltban egymásnak miért köszönetet mondani, kár ezt szépítgetni: A vesztes oldalon rájuk támadtunk, rengeteg szemét dolgot követett el a mi oldalunk is, morális alapunk nem volt elmenni a Sztálingrádig, majd mikor legyőztek, ők sem szent grál-lovagként vonultak be, és szabadítottak fel a gonosz alól. Végigerőszakolták, rabolták az országot, és bábkormányt hagytak hátra. Ez a múlt, őszintén kimondva. Patkány módon rájuk támadtunk, patkány módon megtorolták... Ezért nem is erőltetném ezt a múlt dolgot, mert ez nem visz előre. Arra kell figyeljünk, hogy lehetőleg a jövő ne így alakuljon. Amíg előnyös lehet nekünk is, hogy jóban vagyunk, üzletelünk, addig jóban kell velük lennünk, és kölcsönösen tisztelni egymást.

Főleg azokban a vészterhes időkben, mint mostanában, ahol az a politikai-gazdasági tömb, amiben érdekelve vagyunk(EU), teljesen el van rugaszkodva a fontos hétköznapi és geopolitikai kérdésekben(pl. migráció, liberalizmus hatásai, etc.) a valóságtól, az Oroszok meg bár nem tökéletesek, de nekem valahogy talpraesettebbeknek, pragmatikusabbnak tűnnek...
Egyetèrtek. Szerintem is a jövöbe kell nèzni és lehetöleg (màr amennyire EU és Nato engedi) önàllò, kiegyensùlyozott àllàspontot képviselni. Nem èrdemes ajtòkat becsapkodni....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Pont a gyarmatosítás miatt szuper hely. Szerinted mivel tudna többet az US gazdaság mint egy német vagy angol?
Van ott ész, van ott innováció/vállalkozásbarát közeg. Nyersanyag is van bőven. Az 1900 as évektől kezdve nem volt mindig gyarmatosítás, és mégis prosperált az ország, folyamatosan. Genetikailag igaz az, hogy a legtöbb korabeli fejlett ország vállalkozókedvű, életerős emberei alapították, akik képesek voltak keményen dolgozni. Mára kicsit elpuhultak, van mostanra elég komoly demográfiai nyomás is rajtuk az erőszakkal betelepített/mostanra önszántukból beszivárgó feketék, latinok által, de még mindig optimális környezet. Át kell alakítani, mert az úgy nem megy, hogy egyre kevesebb dolog amiben még esetleg eredeti amerikai ötlet van, külföldön készül.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Nagyobb terület? Nagyobb népesség? Több ásványkincs? Az, hogy meg mivel tud többet, jó példa erre, hogyan is tudta megnyerni az Antant 1918-ban azt a háborút amit egy évvel korábban már elvesztett.
Igen, hasonlóan látom, amikor megválaszoltam, ezt még bár eszemben volt, de lenyomtam a küldés gombot, hogy kb. 6x akkora piac mint az Angol, hasonlóan védve, és 4x akkora mint a Német, sokkal védettebben, mivel gyakorlatilag két nála katonailag - gazdaságilag sokkal gyengébb szomszédja van, meg két óceán a partokon. Ezzel szemben a Németek az EU közepén, mindig benne voltak a sűrűben, gyakorlatilag menetrendszerűen nyomogatják a háborúik alatt a gazdaságukra a RESET gombot, néhány évtizedenként, s pár évtizedet eltöltöttek ketté szakítva...
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Trump nem észleli az erőviszonyokat, ami veszélyes lehet. George Bush Ázsia-tanácsadója nyilatkozott nekünk. Bizonytalanság és pesszimizmus uralja az Egyesült Államok és Kína kapcsolatára rálátó szakértők véleményét. Továbbra sem világos ugyanis, hogy Donald Trump hivatalba lépése után mit kezd majd Kelet-Ázsia egyre kiélezettebb konfliktusaival, ráadásul eddigi Twitter-akcióiból úgy tűnik, mintha Washington jövőbeni célja a feszültségek további fokozása volna.
Borítékolt feszültség a Távol-Keleten
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 795
46 979
113
Remélem ez csak a pávatánc, a kölcsönös pózolás - erő mutatás a diplomáciai pozíciók kedvezőbbé tételéhez. Azért az fura nekem, hogy mi történhetett két hét alatt, ami abból, hogy "A NATO idejét múlt, nincs rá szükség" eljutott az USA oda, hogy a védelmi miniszter ezt mondja "Az USA elkötelezett a NATO iránt"... Rájöttek hogy egyedül nem fog menni :( ?
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz