[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
857
4 724
93
Te magad írod európa csak egy fogalom (oroszország, usa egységes, európa nem)
Pont ezért nincs/nem is volt soha orosz-európa együttműködés max orosz-német, orosz-francia, orosz-magyar stb.
Igen. És ezt Washingtonban is tudják. Ezért is intézik ügyeiket külön-külön az egyes tagállamokkal - időnként szépen kijátszva őket a maguk hasznára. Nyilván ezt diktálják az érdekeik.
Csakhogy, míg a pénznek nincs szaga, addig a puskapornak nagyon is van, nem beszélve a különféle ideológiákról, amik csak úgy bűzlenek nyugatról... Mivel az orosz-európai gazdasági együttműködést a kereslet és a kínálat természetes törvényei alakították ki, ezért azt gazdasági alapon nem is lehetett volna lerombolni. Ezért volt szükség a háborúra (no meg arra, hogy az minél inkább a NATO ügyévé váljon) és az oroszellenes ideológiai szőnyegbombázásra - a jogtalan vagyonelkobzásoktól kezdve a száz évekkel ezelőtt meghalt zeneszerzők eltörlésével (cancel-culture) bezárólag.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani and kétkedő
K

kamm

Guest
Egyetértek!








Csak, hogy a kedvenceim mondjam.
Igen, tudjuk, ez a szinvonalad, a nyolcadikos szint, már tobbszor bemutattad - köszönjük az ismételt megerősítését.

Haladjunk tovább...

Aha, te nem olvasol irodalmat, nem hallgatsz klasszikus zenét. Oké.
Ez pont tőled nagyon viccesen hangzik..

Azért halad efelé a nyugat is. És Amerikán kívül, ahol van 1st amendment, mondjuk sosem volt valójában szólásszabadság a nagy "demokráciákban" sem (és becsenget a rendőr, ha csúnyát írtál a facebookon, vagy épp hív a főnök, hogy ki vagy rúgva... nemrég egy osztrákoknál targoncásként dolgozó magyar fickót például). Amerikában még van, de ahogy a libsik mondják, a szólásszabadság nem szabadság a következményektől.
Beleértve azt is akár, hogy a repülőre sem engednek felszállni, a hitelkártyád is letiltják stb.
Az FBI meg jön hajnalban egy internetes viccért, mint annál a csávónál volt, aki azzal trollkodott, hogy megpróbált négereket meggyőzni, hogy SMS-ben is lehet szavazni a demokratákra.
Akkor újra megpróbálom, mert még mindig nem megy ez neked: érted a kulonbseget aközött, hogy az utcáról visznek el, vernek szarrá, majd kapsz öt évet egy sziberiai fegyenctelepen, mert tuntizni probaltal egy rendszerenek nem tetsző szlogennel, meg amikor FBon eloadod, hogy megprobalod majd a korzetedben valahogyan befolyasolni a valasztasokat, netan egybitea redneckkent életveszélyesen megfenyegetsz valakit, és ezert kihallgatnak, mert konkrétan egy buntett elkövetését ígérted?
Érted, utóbbi peldanal senki nem ver meg, es tutira nem kapsz 5 ev fegyházat sem addig, amig nem csinalsz olyat, ami egyértelműen bűntett.

Egy kicsit szakadjunk mar el ezektől az óvodás "but, but, but" stílusú egybites whataboutizmusoktol, es talan próbáljatok meg egy rendszerkritikara valaszolni, akár direktben, akár masik rendszerkritikaval valszolni (utóbbinál egyből látszik majd, mennyire gaz az ázsiai-orosz rendszer.)

Senki nem állítja, hogy a nyugati rendszerek tokeletesek lennének, plane irritáló a woke baromság, de ezek messze nem tömeges jelenségek, csak ti hiszitek azt a primitív hazai sajtó, meg jurgen meg par mas troll meg primitivebb spammelese miatt.

Amerika nem tud csak úgy ellenni, működni, neki vagy világhódítónak, csendőrnek, világhatalomnak kell lennie, vagy összedől (már a két vh. idején tudta ezt az elit, bele is léptette mindkettőbe, bár kimaradhatott volna, ahogy a nép legalább fele kimaradt volna - csak a zsidó propaganda (sajtó, Hollywood) fáradságos munkája dolgozta meg kellően a népet, no meg a szándékosan előidézett atrocitások - Lusitania, Pearl Harbor), a dollár rejtett fedezete az USA katonai ereje és az azzal való fenyegetés. A dollár kizárólagos világpénz, tartalékvaluta szerepének elmúlása esetén az USA oda kerülne, ahová való (vagy lesz hamarosan, a demográfiai összetétele, a lakossága képzettsége és átlag IQ-ja alapján): Brazília, Mexikó, Nigéria, a Dél-Afrikai Köztársaság, Argentína, Oroszország stb. szintjére. A mai, lassan nem fehér többségű USA-ról beszélek, nem az 50 évvel ezelőttiről.
Ebből pedig csak egy új világháború lesz kiút számukra, ezt meg is fogják tenni előbb Oroszország, majd Kína (+ Irán, Észak-Korea) ellen. Vagy egyszerre. Le akarják játszani nukleáris armageddon nélkül valahogy, persze, azt remélve, hogy ahogy a II. vh-ban sem vetett be végül senki harcigázt még a legelkeseredettebb helyzetben sem, most ugyanez lesz a nukikkal. Úgy gondolják, hogy a felek majd korlátozzák a hadviselést valamilyen szinten, ahogy most is történik Ukrajnában. Mondhatni ez a főpróba az igazi előadás előtt. És mivel jelenleg olyan technikai fölényt birtokol még, amivel nyerhet egy korlátozott konvencionális háborúban, nem fél belemenni, attól fél, hogy később már veszítene (Kína ellen).
Hat erre a sok általános iskolás hulyesegre nemigen lehet mit mondani... gondolom, sem kozgaz, sem muszaki vegzettseged nincs, igaz?

Ezt nem lehet számszerűsíteni. Az ázsiaira hajazó orosz ridegen tartott muzsik néplélek világában egy, vagy két kisvárosra elegendő léptékű alkalmi önterror nyugati szemmel hajmeresztő barbarizmus, orosz szemmel "hol gyalulnak, ott forgács is van". Ez még bőven a Normalna szintje.
Nyugaton nincs szükség hasonló kaliberű népírtásra, mert egy, vagy két célzott likvidálás, netán karaktergyilkosság, ellehetetlenítés is hasonló hatással jár.
A jóléti társadalmak ingerküszöbe alacsonyabb, mint az egzisztenciális krízisben szenvedőké, különösen, ha az már jóideje tart és volt idő a kondícionálódásra.
De az eredmény ugyanaz a megmérnökölt társadalom, ugyanaz a kontroll, ugyanaz a fals szólásszabadság, neoliberális tőke- és profitorientált áldemokrácia.
Amiért az oroszoknál, kínaiaknál be kell börtönözni valakit, vagy az észak-koreaiaknál családostul ki kell végezni, ahhoz Nyugaton elég valakit az egyetemi katedrától megfosztani és utána közhírré kell tenni, hogyan járt. A többi majd nem fogja jártatni a száját.
Az elejét mrg el tudnam fogadni, de aztan jott a hamis egyenlőségjel...
Az nyugati rendszerek csupa olyasmit termelnek, amit az azsiaiak, oroszok is ket pofara habzsolnak, es nem kepesek eloallitani, megtervezni stb.
Mar onmagaban ez is kutatja, mennyire nem igaz ez a hamis egyenlosegjeled, hat meg az, hogy sosem volt még nyugatrol oroszokhoz vandorlasi hullam, viszont keletről nyugatra mozog Europaban es Kozep-Azsiaban vagy 2000 eve.

A nyugati "elnyomas", ahogy te akarod beallitani, nem felülről, nyers erőszakkal, akár fizikai megsemmisitessel tortenik, mimt az oroszoknal 100+ éve, hanem  self-imposed rend van, ami konszenzusos, valasztasi demokráciara épül, es senkit nem csuknaknle, vegeznek ki, avagy fosztanak ki valamiféle rendszerellenes szovegert (Amerikaban, ahol valoban vannak aggasztó gyakorlatok, lasd helyi szinten a civil forfeiture visszaéléseket, avagy a helyi bíróságok korrupciójat, itt a federativ szövetségi állam még megfejeli egy extra szinttel, az egy extra szint az allamok tulkapasai ellen, de ezt nem is tartom olyan hatékonynak, mint az európai parlamenti rendszereket, ahol sokkal több párt van stb, nem 20 év, mire megvaltozik a torveny stb.)

Viszont a valaszodat megköszönöm, mert ramutattal arra a vérfagyasztó orosz gondolkodásmódra, amit én is próbálok itt magyarazni, nevezetesen a "hullik a forgács" hajmeresztő barbarizmusara. Pontosan ezért hívom én azsiai rendszernek, mert arrafelé alapvetés, hogy az egyén önmagában lényegtelen, a nagy egésznek a resze, eldobható, felülről irányítunk mindent, ha valaki ugrál, az eltűnik.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 136
3 016
113
Tudom az energiahordozót kizártad, pedig azért: olaj, földgáz, atomenergia... ezekről kellene lemondani a gutmenschek szerint örökre, az "ukránok szabadságáért".

Orosz kurrens terméket ezeken kívül nem fogyasztok tudtommal, de ezt el lehetne mondani még a világ országainak jó részéről, a nagyok közül is Brazíliáról, Nigériáról, Indiáról, Mexikóról stb. Mondjuk Japánról is lassan, régen volt már, amikor eredeti japán termékek voltak sokaknál otthon. A telefonom és a laptopom kínai gyártmány és márka.

Abból kellene kiindulni, mi magyarok hol tartanánk, ha az audigyárban moszkvicsokat, a mercigyárban meg ladákat gyártanánk?
Az orosz rendszer nagyrészt azért működik mert meg tudja finanszírozni az energiaexportból, ami mifelénk nem nagyon müködne!
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
857
4 724
93
Ez marhasag. Oroszorszag es Europa kozott sosem jott volna letre semmi olyasmi, mint az atlanti egyuttmukodes, mert az oroszok az egvilagon semmivel nem tudnanak hozzajarulni, kizarolag nyersanyagokat eladni kepesek. Azt meg egyszeruen megvette a sokkal-sokkal fejlettebb es gazdagabb Europa, esze agaban sem volt a felfedualis, azsiai-kommunista orosz diktaturaval partneri viszonyba keveredni senkinek, ez kizarolag az oroszok alma volt mindig is (ti. a "mindenki ismerje el, Oroszorszag nagy es eros, fejlett hatalom" stb. Egyik sem igaz, a szovjet diktaturabol megorokolt nuklearis fegyvereken kivul egy vicc az egesz orszag.)
Az oroszok gazdasagilag mondjuk 50-60, politikailag meg vagy 100 evvel vannak elmaradva Europatol, a penzert megveheto nyersanyagukon kivul semmi nincs, ami barkit is erdekelne, sorry (a kepzettebb munkaero meg amugy is lelep es Europaban meg Amerikaban kot ki.)
Ez meg csak eszetlen vagdalkozás.

Ha azt állítod, hogy az orosz-európia együttműködés azért lehetetlen, mert az oroszok a nyersanyagokon kívül ahhoz semmivel nem járulnak hozzá, hát máris felüti a fejét három sokkal alapvetőbb kérdés:

1.) Ugyan melyik gazdaság képes bőséges nyersanyagforrások nélkül jól (vagy bárhogyan) működni? (A kérdés némileg költői, lévén éppen most derül ki...)

2.) Ugyan mivel járultak hozzá az európai együttműködéshez a kelet-közép-európai államok? Pl. Románia, Bulgária, Görögország...? És mivel is fog a tagjelölt Ukrajna...? Ha az oroszoknak "csak" nyersanyagaik vannak, akkor ezen államoknak ugyan milye van? Tánbiony' européer magaskultúrája!?

3.) Ugyan mi legyen az európai bővülés, terjeszkedés iránya? Latin-Amerika foglalt (USA hátsó udvara, Monroe doktrína, ugye), Ázsiában így is alig fér el egymástól Kína meg az USA, a Közel-Kelet értékelhető része dettó Washington zsebében, marad akkor mi is...? Afrika? Szentpétervár, Prokofjev az pfuj, koszos ázsiai mocskok, kőolaj, földgáz, eh, bűzlik róluk a putyinizmus...! Homokot ide, meg Boko Haramot, Kuntakinte erőforrásai termékenyítsék meg Európát! Pff...

(Megjegyzem, a mosógépünk elején a diszkrét márkajelzés: INDESIT. Hátulján meg az apró felirat: Made in Russia.)
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 136
3 016
113
Igen. És ezt Washingtonban is tudják. Ezért is intézik ügyeiket külön-külön az egyes tagállamokkal - időnként szépen kijátszva őket a maguk hasznára. Nyilván ezt diktálják az érdekeik.
Csakhogy, míg a pénznek nincs szaga, addig a puskapornak nagyon is van, nem beszélve a különféle ideológiákról, amik csak úgy bűzlenek nyugatról... Mivel az orosz-európai gazdasági együttműködést a kereslet és a kínálat természetes törvényei alakították ki, ezért azt gazdasági alapon nem is lehetett volna lerombolni. Ezért volt szükség a háborúra (no meg arra, hogy az minél inkább a NATO ügyévé váljon) és az oroszellenes ideológiai szőnyegbombázásra - a jogtalan vagyonelkobzásoktól kezdve a száz évekkel ezelőtt meghalt zeneszerzők eltörlésével (cancel-culture) bezárólag.

Európa gyengeségért, "töketlenségért" elég fura az usát hibáztatmi, az az oroszoknak sem lenne jó! Leginkább meg mi magunk vagyunk a hibásak, egyenlőre max azon vitatkozunk a yenki vagy a muszka legyen a kidobóember ebben a kupiban!
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 463
63 948
113
Az nyugati rendszerek csupa olyasmit termelnek, amit az azsiaiak, oroszok is ket pofara habzsolnak, es nem kepesek eloallitani, megtervezni stb.
Mar onmagaban ez is kutatja, mennyire nem igaz ez a hamis egyenlosegjeled, hat meg az, hogy sosem volt még nyugatrol oroszokhoz vandorlasi hullam, viszont keletről nyugatra mozog Europaban es Kozep-Azsiaban vagy 2000 eve.
És itt megint kanyarodjunk vissza a relativizáció kényelmes önkényességére, miszerint a gazdag Nyugat gyarmatosításból szerzett túlhatalma adott kezdeményezőkészséget olyan mutatványokhoz is, mint a Lebensraum keresése Keleten. Értsd: a népvándorlás valóban keletről tart nyugat fele, de a befolyási övezeteket a Nyugat tolja mindig Kelet felé. Mert kell neki a termőföld, a humán erőforrás és a nyersanyag. Már Napoleon óta.
A nagyrabecsült erkölcsiségű nyugati demokrácia egy képmutatás, de jobb a PR-ja ez tény.

Ami a 2000 éve tartó kelet-nyugati irányú népvándorlások alapját illeti, nos ahhoz inkább van köze a klímának és a területi sajátosságoknak, semmint a Nyugat magasabbrendűségének. Elég egy vulkánkitörés az indonéz szigetvilágban, vagy Izlandon és rögvest kiszárad egész belső-Ázsia, indulnak is a népek nyugatra.
Akkor is, ha ott történetesen barbár germánok bontogatják szárnyaikat, mint friss államalapítók. Ami ennél újabb kori migráció volt, annak vonzerejét Afrikában fizették meg.

Amire esetleg még gondolhatsz, az az europid rasszhoz köthető innovációk aránya Ázsia népeinek hasonló munkásságához képest. Nos itt is csak azt mondom, hogy a gyarmatosítások kora előtt a nyugati fehér ember kultúrája semmivel sem volt innovatívabb, mint a keletié, utána is csak azért, mert volt vagyona és ereje magához fókuszálni a kereskedelmi útvonalakat és így jobban mentek a vívmányok és a fejlesztések. Ezek egymásra épülő faktorok, de az alapjaikat ázsiai és arab kultúrák adják.
Mert a nyugati germán és angolszász barbarizmus az az egyiptomi-örög-római tudományból nem sokat vett át magától.
Ha ostorozzuk az orosz-keleti szláv népek mongol eredetű sztyeppei barbarizmusát, hódítás alapú kegyenc-kliens hierarchiáját és erőszak kultuszát, akkor nem árt megvizsgálni, hogy lopott lóvé nélkül, saját kútfőből mire jutottak volna a Nyugat magországainak germán, angolszász és latin népei.

Amúgy az se fair, hogy az orosz tudomány és kultúra világát szimplán a kaftános bojárok bizánci intrikáival azonosítjuk.
Az orosz tudomány ugyanis létezik és nem intézhető el azzal, hogy "áh, azok mind volgai német és ukrán zsidók, netán örmények, grúzok voltak".
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 551
68 111
113
Akkor újra megpróbálom, mert még mindig nem megy ez neked: érted a kulonbseget aközött, hogy az utcáról visznek el, vernek szarrá, majd kapsz öt évet egy sziberiai fegyenctelepen, mert tuntizni probaltal egy rendszerenek nem tetsző szlogennel, meg amikor FBon eloadod, hogy megprobalod majd a korzetedben valahogyan befolyasolni a valasztasokat, netan egybitea redneckkent életveszélyesen megfenyegetsz valakit, és ezert kihallgatnak, mert konkrétan egy buntett elkövetését ígérted?
Ja, nálatok csövezésért ez a bünti:
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 136
3 016
113
És itt megint kanyarodjunk vissza a relativizáció kényelmes önkényességére, miszerint a gazdag Nyugat gyarmatosításból szerzett túlhatalma adott kezdeményezőkészséget olyan mutatványokhoz is, mint a Lebensraum keresése Keleten. Értsd: a népvándorlás valóban keletről tart nyugat fele, de a befolyási övezeteket a Nyugat tolja mindig Kelet felé. Mert kell neki a termőföld, a humán erőforrás és a nyersanyag. Már Napoleon óta.
A nagyrabecsült erkölcsiségű nyugati demokrácia egy képmutatás, de jobb a PR-ja ez tény.

Ami a 2000 éve tartó kelet-nyugati irányú népvándorlások alapját illeti, nos ahhoz inkább van köze a klímának és a területi sajátosságoknak, semmint a Nyugat magasabbrendűségének. Elég egy vulkánkitörés az indonéz szigetvilágban, vagy Izlandon és rögvest kiszárad egész belső-Ázsia, indulnak is a népek nyugatra.
Akkor is, ha ott történetesen barbár germánok bontogatják szárnyaikat, mint friss államalapítók. Ami ennél újabb kori migráció volt, annak vonzerejét Afrikában fizették meg.

Amire esetleg még gondolhatsz, az az europid rasszhoz köthető innovációk aránya Ázsia népeinek hasonló munkásságához képest. Nos itt is csak azt mondom, hogy a gyarmatosítások kora előtt a nyugati fehér ember kultúrája semmivel sem volt innovatívabb, mint a keletié, utána is csak azért, mert volt vagyona és ereje magához fókuszálni a kereskedelmi útvonalakat és így jobban mentek a vívmányok és a fejlesztések. Ezek egymásra épülő faktorok, de az alapjaikat ázsiai és arab kultúrák adják.
Mert a nyugati germán és angolszász barbarizmus az az egyiptomi-örög-római tudományból nem sokat vett át magától.
Ha ostorozzuk az orosz-keleti szláv népek mongol eredetű sztyeppei barbarizmusát, hódítás alapú kegyenc-kliens hierarchiáját és erőszak kultuszát, akkor nem árt megvizsgálni, hogy lopott lóvé nélkül, saját kútfőből mire jutottak volna a Nyugat magországainak germán, angolszász és latin népei.

Amúgy az se fair, hogy az orosz tudomány és kultúra világát szimplán a kaftános bojárok bizánci intrikáival azonosítjuk.
Az orosz tudomány ugyanis létezik és nem intézhető el azzal, hogy "áh, azok mind volgai német és ukrán zsidók, netán örmények, grúzok voltak".

Eleve a gyarmatosítas is a jobb technikánal és a jobb fegyvereknek/harceljárasoknak köszönhető, amit jobb (hatékonyabb értelembem) társadalom és gazdaság tett lehetővé!
Amit jobb pr nak hívsz, azt nevezhetjük soft powernek, és leginkább ezert tudja a "nyugat" a befolyását terjeszteni (a katonai ereje mellett).
Amit az Erkölcsiségről írtál az valós.
 
  • Tetszik
Reactions: Lochi F. Echi

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 212
5 173
113
Kammnak inkabb van igaza, mint neked. Azert volt a SZU gazdasagilag es minden mas tekintetben elaggva, mert hatalmas penzeket toltak evtizedeken at a hadseregbe. Afganisztan is szuksegszeruseg volt a szamukra, mert fennt kelkett tartani azt a kepet, foleg a 3. vilag szamara, ha a testverpartok bajban vannak, szamithatnak a SZU segitsegere. Tovabb nyujtozkodtak, mint ameddig a takarojuk ert.

Nezd meg az USA-t, kb. 2X annyi ideig haboruzott Afganisztanban, mint az oroszok. Belebukott a tarsadalma? Nem. Ez a fo kulonbseg, a tobbi az csak alaptalan magyarazat... Az USA, ha akarja, gazdasagilag jobban birja...

Azért azt is tegyük hozzá hogy az USA gazdasàgàval is komoly bajok vannak. Elég ha megnézzük az államadósság vàltozasàt.

2000-ben GDP 58%-a 2022-ben 138%.

 

ZsoltHun

Well-Known Member
2018. október 26.
636
1 644
93
Ja, nálatok csövezésért ez a bünti:
Nem volt hajlandó együtt működni a zsarukkal, vissza dumált nekik. Végső ponton benyúlt a pólója alá, ekkor kapott pár sorozatot.
Nem láttuk az előzményeket, nem tudni mi volt az oka, hogy legalább 4 zsaru ment oda gépkarabélyokkal. Az államokban egyedül van a járőr, nem úgy mint nálunk, hogy párban vannak.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 463
63 948
113
Eleve a gyarmatosítas is a jobb technikánal és a jobb fegyvereknek/harceljárasoknak köszönhető, amit jobb (hatékonyabb értelembem) társadalom és gazdaság tett lehetővé!
Amit jobb pr nak hívsz, azt nevezhetjük soft powernek, és leginkább ezert tudja a "nyugat" a befolyását terjeszteni (a katonai ereje mellett).
Amit az Erkölcsiségről írtál az valós.
Nézd meg, hogy a Nyugat kiket gyarmatosított kezdetben a fejlettebb technikájával és fegyvereivel. A keleti szlávokat? Az Oszmán Birodalmat? Nem.
A szerencsétlen amerikai indiánokat és az afrikai feketéket. Ókori és őskori elmaradottság a középkorhoz képest. Mindjárt megvolt a szükséges fölény.
Amíg ezeket le nem igázta, addig nem tudott mit kezdeni se Indiával, se Kínával, pedig eredetileg Kolombusz Indiába keresett egy rövidebb útvonalat, tehát az irány és a cél adva volt. Erő nem volt hozzá, hogy egyenrangú üzlet helyett erőszakkal szerezzék meg a javakat.
Az majd csak később jött, mégpedig Amerika és Afrikai meghódításából.
Magától a Nyugat a keresztes hadjáratokig, illetve egymással vívott több évtizedes belháborúkig jutott el. Mindezt úgy, hogy a kontinensen nem volt ismeretlen fogalom sem a világhódítás, sem a nagy távolságú kereskedelem, lásd Nagy Sándor, Római Birodalom, vagy a Vikingek hódításai.

Mit akarok mindebből kihozni? Azt, hogy a hatalom alapja a vagyon és a vagyon megszerzéséhez könyörtelen, nyers, barbár erőszak kell. Aki kezdemányez, legtöbbször az nyer.
Valaki a Balkánt, Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és Belső-Ázsia egy részét hódítja meg és irányítja évszázadokon át Isztanbulból, megint más egész Latin-Amerikát kebelezi be az ibériai félszigetről kiindulva, van, aki Német-Alföldről menedzseli Dél-Afrikát, Brüsszelből irányítja Kongót, Londonból az indiai szubkontinenst, megint más Moszkvából tartja kontroll alatt Kelet-Szibériától a Balti Tengerig, az Északi Tengertől Közép Ázsiáig a világ egy részét.
Mindenki a hódításaiból válik a maga szemszögéből igazságos és nagyságos birodalomépítővé, de valójában ezt mindig barbár ösztönlény módjára teszi.
Igen, valahol az Ermitázs csodálatos aranyműveihez is a mongol Timur Lenk koponyákból emelt abberált hegyei, vagy az a drága Rettegett Iván rémuralma képezték az alapot. Ez tény.
De a nagyrabecsült British Museum kincseit mind önként és dalolva adták oda eredeti tulajdonosaik?
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 136
3 016
113
Nézd meg, hogy a Nyugat kiket gyarmatosított kezdetben a fejlettebb technikájával és fegyvereivel. A keleti szlávokat? Az Oszmán Birodalmat? Nem.
A szerencsétlen amerikai indiánokat és az afrikai feketéket. Ókori és őskori elmaradottság a középkorhoz képest. Mindjárt megvolt a szükséges fölény.
Amíg ezeket le nem igázta, addig nem tudott mit kezdeni se Indiával, se Kínával, pedig eredetileg Kolombusz Indiába keresett egy rövidebb útvonalat, tehát az irány és a cél adva volt. Erő nem volt hozzá, hogy egyenrangú üzlet helyett erőszakkal szerezzék meg a javakat.
Az majd csak később jött, mégpedig Amerika és Afrikai meghódításából.
Magától a Nyugat a keresztes hadjáratokig, illetve egymással vívott több évtizedes belháborúkig jutott el. Mindezt úgy, hogy a kontinensen nem volt ismeretlen fogalom sem a világhódítás, sem a nagy távolságú kereskedelem, lásd Nagy Sándor, Római Birodalom, vagy a Vikingek hódításai.

Mit akarok mindebből kihozni? Azt, hogy a hatalom alapja a vagyon és a vagyon megszerzéséhez könyörtelen, nyers, barbár erőszak kell. Aki kezdemányez, legtöbbször az nyer.
Valaki a Balkánt, Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és Belső-Ázsia egy részét hódítja meg és irányítja évszázadokon át Isztanbulból, megint más egész Latin-Amerikát kebelezi be az ibériai félszigetről kiindulva, van, aki Német-Alföldről menedzseli Dél-Afrikát, Brüsszelből irányítja Kongót, Londonból az indiai szubkontinenst, megint más Moszkvából tartja kontroll alatt Kelet-Szibériától a Balti Tengerig, az Északi Tengertől Közép Ázsiáig a világ egy részét.
Mindenki a hódításaiból válik a maga szemszögéből igazságos és nagyságos birodalomépítővé, de valójában ezt mindig barbár ösztönlény módjára teszi.
Igen, valahol az Ermitázs csodálatos aranyműveihez is a mongol Timur Lenk koponyákból emelt abberált hegyei, vagy az a drága Rettegett Iván rémuralma képezték az alapot. Ez tény.
De a nagyrabecsült British Museum kincseit mind önként és dalolva adták oda eredeti tulajdonosaik?

Cortez, Pizarro eleg jó kis birodalmakat hódított meg, nem az erkölcsiségével, sem a jobb pr-al!
Eleve azert műkódtek a hódítasok mert oda tudtak hajózni!
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: ghostrider and kamm
K

kamm

Guest
Ez meg csak eszetlen vagdalkozás.

Ha azt állítod, hogy az orosz-európia együttműködés azért lehetetlen, mert az oroszok a nyersanyagokon kívül ahhoz semmivel nem járulnak hozzá, hát máris felüti a fejét három sokkal alapvetőbb kérdés:

1.) Ugyan melyik gazdaság képes bőséges nyersanyagforrások nélkül jól (vagy bárhogyan) működni? (A kérdés némileg költői, lévén éppen most derül ki...)
Ez most mire is akar valasz lenni (ervnek biztosan nem mukodik)...? :confused:

Az allitasom az volt, hogy megveszik, ami kell az oroszoktol es annyi. Az oroszoknak meg ez az egyetlen beveteluk, igy teljesen mindegy, ki mit gondol a masikrol, addig, amig az oroszok allamrendszere inkompatibilis a nyugatival, nem lesz tobb kozottuk. Marpedig 100+ eve az.

2.) Ugyan mivel járultak hozzá az európai együttműködéshez a kelet-közép-európai államok? Pl. Románia, Bulgária, Görögország...? És mivel is fog a tagjelölt Ukrajna...? Ha az oroszoknak "csak" nyersanyagaik vannak, akkor ezen államoknak ugyan milye van? Tánbiony' européer magaskultúrája!?
Konkretan igen, atvettek az europai jogrendszert, vallaltak egy csomo feltetel teljesiteset es igy tovabb. Levedlik a szovjet megszallok altal rajuk kenyszeritett azsiai-orosz top-down totalis korrupcio rendszeret, es a versenyalapu, merit-based vilagra ternek at.

Hogy ez hol tart, azon persze lehet vitatkozni, pont az altalad felsoroltakbol a bulgaroknal es a romanoknal a mai napig a korrupcio hataroz meg sok mindent, de haladnak, ez nem vitas.

Ennek a bovitesnek persze volt egy politikai kalkulacioja is, egyreszt kellett a kepzett, olcso munkaero, es Tony Blair megmagyarazta mindenkinek, hogy vagy a kozep- es kelet-europaiakat vesszuk fel, vagy importalunk muszlimokat meg mindenfele nem europaiakat, maskulonben le fog hasalni a gazdasag, nincs munkaero, masreszt ha nem vesszuk be oket, akkor visszacsuszhatnak egy ujabb birodalomepito orosz invazio ala (amint azt Putyin et. nyiltan ki is mondta, es 2014 ota nezzuk, ahogy megtortenik.)


3.) Ugyan mi legyen az európai bővülés, terjeszkedés iránya? Latin-Amerika foglalt (USA hátsó udvara, Monroe doktrína, ugye), Ázsiában így is alig fér el egymástól Kína meg az USA, a Közel-Kelet értékelhető része dettó Washington zsebében, marad akkor mi is...? Afrika? Szentpétervár, Prokofjev az pfuj, koszos ázsiai mocskok, kőolaj, földgáz, eh, bűzlik róluk a putyinizmus...! Homokot ide, meg Boko Haramot, Kuntakinte erőforrásai termékenyítsék meg Európát! Pff...

(Megjegyzem, a mosógépünk elején a diszkrét márkajelzés: INDESIT. Hátulján meg az apró felirat: Made in Russia.)
Nem azt allitottam, hogy az oroszok nem lennenek kepesek barmire - miert mondanek ilyet? -, hanem hogy nem csinaljak, nincs normalis rendszeruk 100+ eve.
Volt egy idoszak, amikor meg lehetett volna lepni, talan ketszer is, egyszer a jelcini zurzavar vegen, itt az amerikaiak Clinton alatt nagyon is probaltak segiteni az atalakulast, de a szokasos ostoba amerikai optimizmussal es arroganciaval, nem ertve, hogy lehetetlen ilyen elesen piaci viszonyokra atterni egy vegletekig korrupt, elharitok es kemek altal terrorizalt orszagban.
Masodik Putyin elso eveiben volt, de addigra megtortent 9/11, Amerika (erthetoen) nagyon durvan bekemenyitett, a republikanusok atvertek mindenfele verlazitoan jogserto torvenyt, az oroszokkal senki nem foglalkozott, viszont a military-industrial lobby verszemet kapott.

Megereztek, hoigy itt 10-20-30 eves konjuktura johet, ha a vilagot ujrarajzoltatjak az amerikai politikaval - es sajnos szetvertek az egesz Kozel-Keletet. Mivel ott az oroszok bealltak masik oldal moge, beindult az oroszellenes poropagandagepezet.
Innentol egyenesen ment minden a levesbe: kozben a sok ("veletlenul" tulnyomoreszt zsido, altalaban ukran gyokerekkel) neocon mar Ukrajnaban kotoraszott, amire az evekre bedolo olaj- es egyeb arak miatt penszukeben levo Putyin a szokasos primitiv, barbar kagebes stilusaban reagalt - mergezesek, radioaktiv szennyezes Europaban stb -, ami gyakorlatilag hazavagta barmifele egyuttmukodes eselyet (a vegere mar nyugati nagymamaja, Merkel sem volt hajlando szoba allni a torpe botoxos arcuval.)
 
K

kamm

Guest
Azért azt is tegyük hozzá hogy az USA gazdasàgàval is komoly bajok vannak. Elég ha megnézzük az államadósság vàltozasàt.

2000-ben GDP 58%-a 2022-ben 138%.

Ertsetek mar meg, hogy teljesen mindegy, mennyi az amerikai allamadossag addig, amig nyomtatjak a dollart.
Majd ha az euro (sok sikert hozza) levaltja, mint a vilag reserve currencyje, akkor kezdhetnek majd vakarozni.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 265
29 583
113
Nem ilyenekre gondoltam. De tudom, ezen lovagoltal mar korabban is. Hanem olyan dolgokra, amik mostaniak es ebben a pillanatban is szuksegem van rajuk....

Ui.: egyebkent tenyleg nem olvasok orosz klasszikusokat, sot mostanaban orosz klasszikus zenet sem hallgattam....
Bocs, de csak arra tudok reagálni, amit leírsz, arra nem, amit gondolsz. Szóval legközelebb esetleg azt írd le, amit gondolsz. Tessék, mostani: Szputnyik oltás. Jó, tudom, az róóóósz, csak az a jó oltás, amiből vd Leyen néni férjének haszna van.
 
K

kamm

Guest
És itt megint kanyarodjunk vissza a relativizáció kényelmes önkényességére, miszerint a gazdag Nyugat gyarmatosításból szerzett túlhatalma adott kezdeményezőkészséget olyan mutatványokhoz is, mint a Lebensraum keresése Keleten. Értsd: a népvándorlás valóban keletről tart nyugat fele, de a befolyási övezeteket a Nyugat tolja mindig Kelet felé. Mert kell neki a termőföld, a humán erőforrás és a nyersanyag. Már Napoleon óta.
A nagyrabecsült erkölcsiségű nyugati demokrácia egy képmutatás, de jobb a PR-ja ez tény.
Dehogyis. Amit te PR-nak gondolsz, az bezony technologiai foleny, es ez igy van vagy ezer eve.
Nem veletlenul az oroszok vert izzadtak a kommunizmus alatt, hogy lepest tartsanak a Nyugattal - nem azert mert butabbak, hanem mert a rendszer onmaga kontraproduktiv, a velejeig korrupt es nem merit-based, hanem egy felulrol szabalyozott, raadasul ideologiai alapokon nyugvo orulet volt.
Ehhez kepest orosz allamisag nem is letezett egeszen az 1500-ig, addig egy kifejezetten elmaradott mongol uralom alatt voltak, es sajnos a mai napig ugyanazt a mintat kovetik a top-down diktaturaval. Igy nagyon nehez behozni a hatranyt...

Ami a 2000 éve tartó kelet-nyugati irányú népvándorlások alapját illeti, nos ahhoz inkább van köze a klímának és a területi sajátosságoknak, semmint a Nyugat magasabbrendűségének. Elég egy vulkánkitörés az indonéz szigetvilágban, vagy Izlandon és rögvest kiszárad egész belső-Ázsia, indulnak is a népek nyugatra.
Akkor is, ha ott történetesen barbár germánok bontogatják szárnyaikat, mint friss államalapítók. Ami ennél újabb kori migráció volt, annak vonzerejét Afrikában fizették meg.
Ugyanez a hiba: amit te nonstop ignoralsz, az az europaiak atfogo technologiai folenye. Az arabok ugyan jol indultak, lasd matematika stb, de aztan az iszlam teljesen megakasztotta a fejlodesuket, es az 1300-1400-ra mar a kereszteny tudmany elorebb tart.
Mire az oroszok egyaltalan levetettek a mongol igat, Europaban a katolikus egyhaz mar regen allamszervezo ero, kiepitettek az iskolarendszert, a korhazakat, egyetemeket alapitanak stb.
Az oroszok dramaja, hogy nagyon-nagyon szeretnek, hogy elismerjek oket, mint legalabb olyan eros, okos, hatalmas stb birodalom, mint Europa vagy Amerika, de egyszeruen keptelenek feladni az azsiai (mongol) rendszert, nem is ertik a szabadversenyes politika es gazdasag innovacios erejet. ROviden, nem butabbak senkinel, de a romlott, a nyugatihoz kepest primitiv, elmaradott politikai rendszeruk csirajaban oli meg a tudasipart, az innovaciot.
Masik pelda: az inkak, mayak eljutottak a femfelhasznalashoz, de soha nem jottek ra az otvozesre, nem jutottak el az edzesig, ergo nem csinaltak meg agyukat sem. SOt, meg a romaiak infrastrukturalis stb szintje kozelebe sem jutottak, evszazadokkal kesobb. Minden ilyet az europaiak vittek be.
Amire esetleg még gondolhatsz, az az europid rasszhoz köthető innovációk aránya Ázsia népeinek hasonló munkásságához képest. Nos itt is csak azt mondom, hogy a gyarmatosítások kora előtt a nyugati fehér ember kultúrája semmivel sem volt innovatívabb, mint a keletié,
Roma messze fejlettebb volt technologiailag, mint barmely mas versenytarsa. Messze-messze.

utána is csak azért, mert volt vagyona és ereje magához fókuszálni a kereskedelmi útvonalakat és így jobban mentek a vívmányok és a fejlesztések. Ezek egymásra épülő faktorok, de az alapjaikat ázsiai és arab kultúrák adják.
Lasd fenn.



Mert a nyugati germán és angolszász barbarizmus az az egyiptomi-örög-római tudományból nem sokat vett át magától.
Ugyan mar, dehogynem. A matematika nagyreszt gorog alapokon nyugszik (az meg egyiptomira/arabra epul), a jog es irodalom meg romain, a nyugati, egyenkozpontu erkolcs meg a keresztenysegen, ami meg a judaizmusbol (ellen) szuletett.
Nyoma nincs sem kinai mateknek, sem buddhista erkolcsnek stb Europaban.

Ha ostorozzuk az orosz-keleti szláv népek mongol eredetű sztyeppei barbarizmusát, hódítás alapú kegyenc-kliens hierarchiáját és erőszak kultuszát, akkor nem árt megvizsgálni, hogy lopott lóvé nélkül, saját kútfőből mire jutottak volna a Nyugat magországainak germán, angolszász és latin népei.

Huh? Hat nem is veluk jutottak sehova, a keleti szlavoknak pont zero szerepuk volt a Nyugat felemelkedeseben - ha valami, hat negativ ero voltak mindig is.
Gorogok, Roma, Charlemagne, Holy Roman Empire, majd jott a hoditasok kora, Spanish Armada, a britek vilagbirodalma stb - ez mind-mind technologiai foleny miatt sikerult.

Amúgy az se fair, hogy az orosz tudomány és kultúra világát szimplán a kaftános bojárok bizánci intrikáival azonosítjuk.
Ez rendben, ezt elismerem, neha nem vilagos, hogy en a politikai rendszert, a mentalitast kritizalom, nem azt allitom, hogy nincs kulturajuk.

Az orosz tudomány ugyanis létezik és nem intézhető el azzal, hogy "áh, azok mind volgai német és ukrán zsidók, netán örmények, grúzok voltak".
Mondjuk ketsegtelen, hogy a szovjetek alatt mindenkit oroszositani akartak; manapsag az ukranok meg mar mindenkit, aki egyetlen ukran szulovel rendelkezett, ukrannak kialtanak ki, hiaba elt az illeto egesz eleteben Moszkvaban...
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 463
63 948
113
Roma messze fejlettebb volt technologiailag, mint barmely mas versenytarsa. Messze-messze.
Az ókori Róma messze-messze fejlettebb technológiájából mi érvényesült a kora-középkori Londonban, vagy Párizsban? Netán a Német-Római császárság területén?
Lehet földrajzi alapon Rómát is, meg még a görögöket is a Nyugat mai kultúrájához társítani, de nincs meg a kontinuitás. A Római Birodalom vívmányainak újrafelfedezéséhez kellettek a gyarmatosító barbár erőszakos hódítások. Utána már jöhetett a tudomány és technológiai is, de sok esetben csak az ókori melegvizet találták fel újra.
Ezzel csak azt akarom hangsúlyozni, hogy a Nyugat technológiai fejlettségéhez ne társítsuk Róma egykor volt dicsőségét, mert azt már csak azután kezdte el újra magának vallani Európa, miután beindult a gyarmatosító biznisz.
Kolombusz 1492-es tévedésből partraszállása előtt például Európában Mátyás királyunk udavara számított az egyik legprogresszívebbnek a maga módján, ahogy a Corvinákban is látható innovatív hadieszközök rajzaiból is visszaköszön, de ezek itáliai mesterek és tudósok munkából ered, ők meg Ázsiából az arabokon keresztül hoztak be tudományt. Nem vitás, Leonardo da Vinci például már Kolombusz partraszállása előtt komoly tudományos eredményeket ért el, arról nem is beszélve, hogy a gyarmatosításokból eredeztethető érdemi gazdasági fellendülés is jóval az 1519-es halála utántól datálható, de életében a kreatív munkához a játékteret az itáliai városállamok kereskedelme biztosította.
Illetve még valami.
Ugyanis az is beszédes, hogy a reneszánsz kor kialakulása is az egykori Római Birodalom közvetlen földrajzi közelségében indult csak ki és az 1500-as évekig általánosságban nem is érte el az antik színvonalat. Csak utána. És az itáliai félszigeten kívül sokáig nem is voltak nyitottak maguktól semmi ilyesmire. Legalábbis ezen a szinten nem.
Tudományos területen csak a nyugati államok gyarmatosító hódításainak a kontinens egészére kiható általános gazdaságélénkítő hatása miatt indult meg komolyabb fejlődés, de így is bő 1000(!) évvel a Római Birodalom bukása után voltak képesek meghaladni annak tudományos színvonalát.

Az az igazság, hogy a vitánk tárgyát képező keleti, vagy nyugati gazdasági/társadalmi/technológiai és legfőképpen kultúrális potenciálkülönbség nem valami eredendő tulajdonságra vezethető vissza, amiből valamiféle örökös győzelemre "kárhoztatott" felsőbbrendűség következhet. Nem.
A világtörténelem egy adott időpillanatában a számos barbár és semmivel sem különb náció, vagy kultúrkör közül az egyiknek módja adódott rárabolni az eladdig tőlük izolált más kontinensek javaira, miközben a többiek idegen hódítókkal, vagy saját, nagy kiterjedésű belső világukkal voltak elfoglalva.
Más kultúra kell a végtelen síkságok feletti uralomhoz és más a tengerekéhez, vagy az azokon túli távoli gyarmatbirodalmakhoz.
Az egyik esetben folyton izmozni, háborúzni kell, terror, erődemonstráció, meg miegyéb. A másik esetben kell egy jó alkirály, akinek lokálisan teljhatalma van, mert messzi földön nem lehet a központra hagyatkozni.
Az ilyen helytartók viszont intrikálhatnak, vagy kegyenceket, kápókat nevelhetnek ki. A cél a kezdeti erőszak utáni gyors stabilizáció.
Ezért a túlélés érdekében a legjobb a soft power, mert akkor a meghódítottak még meg is fogják köszönni az elnyomást.

Az elmúlt ötszáz évben az oroszok két dologra nem voltak ráutalva: hogy meghódítsanak távoli, nehezen elérhető, nehezen megtartható, de lakott és értékes területeket, illetve, hogy alkalmazzák a szofisztikáltabb politikát igénylő soft power-t.
Ők ehelyett kiterjesztették Moszkva fennhatóságát távoli, elérhető, értékes, de teljesen lakatlan területekre, illetve folyamatos hard powerrel vettek közvetlen kontroll alá olyan lakott területeket, melyek egyrészt önmagukban nem konkurens birodalmépítő képességűek, másrészt egymással szemben bizánci intrikával könnyen kijátszhatók voltak.
Az orosz "soft power" a szovjet érában a szovjet kommunista tudomány és technológia lokális meghonosítása volt, a helyi kliensek közreműködésével, ezt illett megköszönni és dícsérni. De számos helyen ezt tényleg pozitívumnak fogták fel.
Mert sok helyen még ez is áldásnak számított a saját lehetőségekhez képest.
A távoli belső-ázsiai, vagy kelet-szibériai lótenyésztőknak jak, meg tevehajcsároknak egy a pusztába, vagy a tundrára épített rakétabázis, meg a se füle - se farka lakótelep az maga a világváros. A havi egy moszkvai repülőjárat meg maga a csoda.
Minden relatív.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 575
10 972
113
Agyalgatok. Egyre nagyobb szerepet és figyelmet kapnak a drónok ebben a háborúban. Most tesztelik és fejlesztik őket, hogy később az "okos városok"-ban, majd ilyenekkel "vigyázzanak" a lakosság "biztonságára". Agyalgatok.
Ezen már rég túl vagyunk.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos
Status
Not open for further replies.