[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 450
10 519
113
Xi szerint Kína, Oroszország határozottan előrelép a két ország kapcsolataiban
Trade between China and Russia returns to positive growth: MOFCOM
Bilateral trade between China and Russia from January to April reached $40.21 billion, a year-on-year increase of 19.8 percent, for the first time in history exceeding $40 billion over the first four months of a year.

Ugye a cél 2024 ig az évi 200 milliárd dollár, és a tavalyi évet megelőző két évben már oroszok voltak + os mérleggel ;) A covid betett a 2020 as évnek ebben is. Csak összehasonlításként 2019 ben az egész unióval ez az összeg volt 260 milliárd dollár. Viszont még így is elég kezdetlegesek ezek a kapcsolatok, alig vannak határátkelők például. Szóval óriási lehetőségek vannak a két ország gazdasági együttműködésében, illetve a fejlesztések miatt harmadik fél befektetőket is vonzani fogja a terület.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 417
20 594
113
81TpbdLF9yL._SL1500_.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 578
85 086
113
Haszontalan és semmirekellő országok akadályozzák az EU-orosz párbeszédet

 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 578
85 086
113
Kínával szemben verbuvált szövetségeseket európai körútján Joe Biden. Az amerikai elnök mindenekelőtt Európát próbálta meg maga mögé állítani a harcban, de ez motiválta a találkozóját Vlagyimir Putyin orosz államfővel is. Ennek pedig legnagyobb vesztesei az Oroszország kiszorításában eddig kiemelt szerepet kapó olyan „frontországok”, mint Lengyelország és Ukrajna.

 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest

Ahogy korabban mar irtam parszor, Bidenek lezer-fokuszalnak a nemetekre, oket tartjak az europai biztonsag es rend fo bastyajanak es nagyon tudjak, hogy Trump nagyon csunyan szetb@szarintotta a nemetekkel a viszonyt. Ahogy a cikk is irja, az uj SecDef elso utjai kozott volt Nemetorszag, most meg AKKt latja vendegul Norfolkban a USS Truman carrier fedelzeten; az apropoja, hogy a nemetek tervezik, hogy jovo evtol hajokkal szallnak be az azsiai (Indo-Pacific) terseg ellenorzesebe (jo sansszal ennek a fobb elemeiben is megegyeztek most.)
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 629
3 428
113
Egy éve még arról cikkeztek, hogy kb 2 fregattjuk meg egy tengójuk működik a többi felújítására nincs pénzük.
A világ csendőre talán szólt nekik, hogy a közös ázsiai stratégiai érdekeik miatt jó lenne ha beszállnának melléjük ? Ééss... mindjárt megoldhatóak lettek a gondjaik ? Ééérdekes... :)

Most látszik hogy "csodákra képes" egy G7 röpgyűlés. :rolleyes::D
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 895
25 835
113
"Hidegháborús időket idéz Washington és Moszkva kapcsolata, miközben Peking nevető harmadikként jelentős gazdasági növekedésen ment keresztül – írja a XXI. Század Intézet elemzése szerint ebben Joe Biden amerikai elnök politikájának döntő szerepe van.
..
A két szuperhatalom, az Egyesült Államok és Oroszország közti ellentétek a 2010-es éveket követően 2021-ben újultak ki ismét, aminek köszönhetően jelenleg Washington és Moszkva kapcsolata már-már a hidegháborús időket idézi – állapította meg a friss elemzésében a XXI. Század Intézet. A szerzők, Kosztur András és Matyi Tamás szerint a fennálló helyzetből leginkább Kína profitálhat, aki kihasználva a civakodást nevető harmadikként az elmúlt két évtizedben jelentős gazdasági növekedésen ment keresztül, külpolitikai kapcsolatainak köszönhetően pedig az afrikai kontinens és Latin-Amerika után, immár Európában is egyre jelentősebb gazdasági kapcsolatokra tudott szert tenni.
..
Rámutattak, Kína felemelkedéséből Magyarország is sokat profitálhat, ugyanis a kormány, felismerve a világpolitikai folyamatok változását, az elmúlt években több fontos partnerséget is kötött a szuperhatalmak között egyre előkelőbb helyet elfoglaló országgal."
..
"A demokrata amerikai elnök, Joe Biden 2020-as megválasztása után ismét drasztikusan romlani kezdett Oroszország és az Egyesült Államok viszonya. A szerzők szerint ebben jelentős szerepet játszottak a nyugati és keleti vakcinák körül kialakult diplomáciai csatározások is, mivel több nyugati ország a mai napig a keleti soft power – azaz puha erő – eszközeként tekint az oltóanyagokra. A legnagyobb törést az okozta márciusban, hogy Biden egy interjúban igennel felelt arra a kérdésre, hogy gyilkosnak tartja-e Vlagyimir Putyin orosz elnököt. „Az amerikai elnök kijelentése azért is tekinthető kifejezetten súlyosnak, mert korábban még a hidegháború éveiben sem volt példa hasonló megnyilvánulásokra a felek részéről” – mutattak rá.
..
Az amerikaiak és oroszok hidegháborús csörtéjével párhuzamosan Moszkva és Peking a korábbiaknál is szorosabbra tudta fűzni kapcsolatait, Szergej Lavrov orosz és Vang Ji kínai külügyminiszter nyíltan az amerikai hegemónia megtörésének szükségességéről és a szankciós politikával szembeni együttműködésről beszélt – hangsúlyozták.
..
A szerzők szerint ahhoz, hogy Washington meg tudja bontani a kínai–orosz szövetséget, vélhetően először olyan külpolitikai vonalvezetést kellene kialakítania, amely a hidegháborús vagdalkozás helyett az amerikai érdekek képviseletére koncentrál."
..
Kína GDP növekedése negyedévente év/év bázison!
china-gdp-growth-annual.png

..
Egyesült Államok GDP növekedése negyedévente év/év bázison!
united-states-gdp-growth-annual.png
"2018-19-ben a világ legnagyobb exportvolumenei így festettek:
1. Kína (Hongkong nélkül): 2486 milliárd dollár
2. USA: 1666 milliárd dollár
3. Németország: 1560 milliárd dollár
4. Japán: 738 milliárd dollár
..
Az Egyesült Államok 2019-ben tizenhétszer annyi árut importált Kínából, mint fordítva (1842 milliárd dollár kontra 106 milliárd dollár). Ráadásul a kínai export egyre nagyobb hányada kiemelkedő high-tech termék, tehát nem szandál, amire nálunk az emberek gondolnak. A fenti adatok ismeretében ne csodálkozzunk Amerika idegességén."
..
"Elképesztő a kínai gyorsvasúti hálózat hossza: csaknem harminckilencezer kilométer, több mint háromszorosa annak, ami a világon összesen megépült."
..
"A világ ötszáz legnagyobb vállalata közül száz kínai, mindezt harminc év alatt érték el.
Pontosan tudják, mit ér a fegyelmezett, jól képzett munkaerejük, emiatt nincs Kínában sehol döntő külföldi részesedés. Kiléptek az amerikai bankok által üzemeltetett bankkártya rendszerből, ahol a tranzakcióban benne van a Visa és a Mastercard haszna. A telefonos fizetés QR-kóddal, kínai bankokon keresztül működik, lassan négy éve."
..
"A high-tech export terén 1992-ben kerültek az első húszba, 2018-ban már világelsők voltak. Hongkong nélkül is többet exportálnak e kategóriában, mint a teljes EU."
..
"A világpiac ritkaföldfém-kereskedelme nyolcvanöt százalékban kínai kézen van. Ezekkel a nehezen kivonható fémekkel működnek a mobiltelefonok, a képernyők, a kommunikáció, a fejlett hadiipar, a repülés, az energiatárolás, a mágneses technológiák, a LED-technológia és egyebek mellett az üvegipar is. Az amerikaiak importja 2000-ben kilencven százalékban már Kínából jött. Ehhez a pozícióhoz harminc éves stratégiai előrelátás kellett. Érthetőbben: egy hagyományos autóhoz 0,45 kilogramm ritkaföldfém kell, egy hibrid elektromoshoz 4,5. Az iparág sajnos tényleg környezetszennyező, de ha annyira fáj a környezetszennyezés, akkor miért veszik meg?"

 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 170
10 610
113
@milagro

Néhány adat a Kína vs. USA termelési kapacitással kapcsolatban:
Cement:
imrs.php


Acél gyártás 2002-ben:
USA: kb. 100 millió tonna
Kína: kb. 190 millió tonna

Acél gyártás 2012-ben:
USA: kb. 100 millió tonna
Kína: kb. 700 millió tonna (7x!!!)

Alumínium gyártás 2002-ben:
USA: kb. 3 millió tonna
Kína: kb. 4,3 millió tonna

Alumínium gyártás 2012-ben:
USA: kb. 2,5 millió tonna
Kína: kb.
20,2 millió tonna (8x!!!)

Kína ipara 2000-2016 között több acélt és cementet használt fel, mint az USA az egész XX. században mindösszesen.
Ha szeretjük az egzakt számokat, akkor íme, ez önmagáért beszél. Ekkora a valódi potenciálkülönbség a két hatalom között és aki képes egy kicsit is használni a kobakját, az hamar rájöhet arra, hogy nyilvánvalóan ez a nagyságrendi növekedés nem korlátozódik szimplán két-három szegmensre, ugyanis a felsorolt termelékenység ipari-gazdasági háttere sokkal szélesebb területre épül.
Ebből a szempontból ma Kína sokkal produktívabb az USA-val szemben, mint amilyen produktív az USA volt bármikor is a Szovjetunióval szemben. Lehet matekozni és a jövőt vizslatni...
 
Status
Not open for further replies.