[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
2.

22149-101510399878575-511361-n.jpg

224626-10150175712511262-8325980-n.jpg

227227-1043698130316-2387405-n.jpg

257589-10150218566899311-5380948-o.jpg

262980-10150394790739688-4236512-n.jpg

264911-107245449370624-4601539-n.jpg

267711-547116615304080-229541690-n.jpg

268967-107245476037288-3882912-n.jpg

295024-553999964643433-743108766-n.jpg
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Mindazonáltal teljesen felesleges nekik nyugati vagy inkább fehér emberre kitalált hacászatot vagy hadászatot tanítani. Egész egyszerűen annyira elmaradottak,hogy képtelenek alkalmazni vagy megtanulni.

Azok az "elmaradott" afgánok nagyon jól megtanulták a nyugati harcászatot és alkalmazni is képesek. Sőt mi több, megtalálták az ellenszerét.
Egy olyan kis országnak, mint a miénk - amely háború esetén nagy valószínűséggel erősebb ellenfelekkel néz szembe - inkább tanulni kellene tőlük, hogyan lehet eredményesen harcolni és végső soron legyőzni nagyságrendekkel erősebbnek látszó hadseregeket, nagyságrendekkel gazdagabb országokat. Mint ahogy a szaúdiakat és szövetségeseiket aprító jemeni huszi papucsosoktól, a franciákat és amerikaikat kivonulásra kényszerítő, japánokkal és kínaiakkal is a harcot eredményesen felvenni képes vietnámiaktól, a náci németek ellen is eredményesen harcoló és lopakodót lelövő szerbektől és másoktól is inkább tanulnunk kellene.
Kár őket így lenézni, mert ők sorra verik meg hosszú távon a világbirodalmakat. Mi viszont sajnos az elmúlt több mint fél évezredben az összes háborúnkat elvesztettük, ideértve a szabadságharcainkat is. Úgyhogy nem kellene ekkora nagy arcunknak lenni olyanokkal szemben, aki viszont sorra nyerték meg a szabadságharcaikat világbirodalmakkal szemben és bizonyították be, hogy az aszimmetrikus hadviselés mesterei.

Egyszerűen arról van szó, hogy ott a lakosság meghatározó része nem akar sem angol, sem szovjet/orosz, sem amerikai, sem semmilyen más uralmat. Aki az aktuális megszállók ellen harcol az a társadalom támogatását élvezi. Akit a megszállók kiképeznek, azok egy tetemes része is csak legfeljebb addig áll névleg a megszállók mellett, amíg azok tűnnek sokkal erősebbnek. Vagy még addig sem, mert amint teheti átáll a megszerzett tudással és akár fegyverrel együtt. A terep nekik kedvez. Minden megszállótól megtanulják katonai szempontból, amit lehet és kitalálják, hogy harcoljanak ellene aszimmetrikusan eredményesen.

Simán csak békén kellene hagyni őket, mert aki megpróbálja őket megszállni az hosszú távon ráfizet.

Afganisztán. 85 pont alatt már enyhe értelmi fogyatékosság, és ez az átlag, tehát a népesség fele ez alatt van. Ösztönszerű, törzsi mechanizmusokra behuzalozott aggyal ennyire képesek, és évezredek társadalmi fejlődését, kialakult altruizmust, nem lehet átadni pár év kiképzéssel, ezért nem megy ezekben a régiókban a nyugati berendezkedés még részleges meghonosítása sem.
vjq8v9kl59z21.jpg

Ismét csak a lenézés.

Éppen elvesztünk egy háborút Afganisztánban az USA szövetségeseként. Te pedig gőzerővel bizonygatod, hogy az USA-t, minket és még vagy 40 USA barát ország katonáit, valamint a többek közt általunk is felfegyverzett és kiképzett afgán kormányerőket legyőző népség milyen debil.
Nem bántja egy picit a felsőbbrendűségi tudatodat a háború tényszerű eredménye?

Mellesleg az IQ teszt olyan környezetben meglehetősen megbízhatatlan, illetve előre láthatóan gyenge eredményt mutat, ahol a tesztalanyok életükben nem találkoztak az IQ tesztekben szereplő problémákkal, feladatokkal. Jelentős részük írástudatlan, még az ábrákon látható alakzatokat, számsorokat, fogalmakat is nehezen tudják értelmezni.

De fordítsuk meg! Nézzük meg, hogy az afgánok elé a mindennapi életben kerülő, valós problémákat ki oldja meg jobban! Lehet jelentkezni: Ki érzi úgy, hogy a közel sem ideális afgán természeti környezetben egyáltalán a puszta túlélés biztosan menne neki külső logisztikai támogatás nélkül? Mindenféle háborús pusztítástól függetlenül is.
Hogy lehetne úgy fejlődni, ha néhány évtizedenként jön egy nagyhatalom, amely szétrombolja, megszállja, kizsákmányolja az országot? Majd amit a saját kizsákmányolási céljai érdekében az adott nagyhatalom esetleg fejleszt, azt vagy a hatalmat elűző szabadságharcosok, vagy a következő nagyhatalom rombolja le.
Az agyuk nagyjából ugyanúgy van behuzalozva, mint a szomszédos Iránban élő - pastukkal, tádzsikokkal rokon - perzsáké, vagy az afgán lakosság kisebb részével rokon törököké. Nem az agyuk huzalozása miatt élnek úgy, ahogy.

Nem az afgánok akartak ópium és heroin előállítási céllal máktermesztők lenni, hanem az angolok osztották ezt a szerepet rájuk, Kína ópiummal való kizsákmányolása érdekében. Nem az afgánok mentek oda a nagyhatalmakhoz, velük háborúzni. Nem az afgánok akartak "terroristák" (más értelmezésben szabadságharcosok) lenni, hanem kikényszerítették ezt belőlük a megszállásokkal. Nem az afgánok akarták a radikális iszlám térnyerését. A '60-as '70-es években még miniszoknyában járkáltak ott a nők. Hanem a központi államhatalom fölött az irányítást átvevő aktuális megszállók és az azokkal szemben álló, az afgán szélsőséges erőket éppen támogató és felhasználó hatalmak terelték őket ebbe az irányba.

ONLINE.jpg


38062D8F-834E-49B6-968E-5300B15D1C0E_w1071_s_d3.jpg


afghan-old-days.jpg


Fashion-Freedom-in-Pre-War-Afghanistan2.jpg

Nem az afgánok húzták meg mesterségesen azokat a határokat, amelyeken belül megannyi nemzetiség van összezárva és aztán nem ők használták fel az országon belüli egyes csoportokat a többi ellen a kizsákmányolás érdekében, folyamatos ellenségeskedést és belső háborúkat is generálva.

Afganisztánból lehetett volna akár természetes úton, a maga után fejlődő ország is. De esélyt sem hagytak nekik erre. És nem az az egyetlen "normális" fejlődési irány, amit a nyugat a világon mindenkire rá akar kényszeríteni.

Eddig a fő problémájuk az aktuális nagyhatalmat kivonulásra kényszeríteni és ezt a problémát sikeresen meg is oldták, újra és újra. Ha békén hagynák őket akkor a béke problémáival is tudnának foglalkozni.

Nem kérték, hogy sorban egymás után minden aktuális világhatalom odatolakodjon megmutatni, hogy tudják ölni a gyerekeiket, asszonyaikat, szüleiket, lopni a javakat, learatni a mákot.

Majd pedig egyesek még azután is lenézik az afgánokat, hogy a sokadik nagyhatalom vesztes háború után kénytelen kivonulni a Afganisztánból. Egyesek az ország sorozatos szétbarmolása után számon kérik, hogy miért nem fejlődik kellő ütemben Afganisztán és miért nem azon az úton, amit épp nem sikerült megszállással és kizsákmányolással rájuk kényszeríteni. Számon kérik, hogy miért váltak radikálissá Afganisztánban a fegyveres csoportok, miközben ezt épp a megszállásukkal sikerült kényszeríteni. Vagy a szovjet megszállás alatt épp a jenki, vagy vele szövetséges arab támogatók, pénze, fegyverei hozták létre, vagy támogatták a szélsőséges csoportokat (terrorsitákat). Mert hogy a helyi hadurak, a tálibok, az Al-Kaida, az Iszlám Állam, stb... is erőteljes amerikai támogatást élvezett addig, amíg ezekkel egyes országok államhatalmait próbálták megdönteni, vagy épp a szovjetek orra alá borsot törni.

Merthogy a mondás azt tartja, hogy Afganisztánba a birodalmak halni mennek. Nézzetek utána, hogy valamennyi (pl. Nagy Sándor-, Timur Lenk birodalma, Arab Birodalom, Anglia, SzU) rövid időn belül kimúlt, amint a kalandba bocsátkoztak.

Így van. Megtalálták az ellenszert a már a világ harmadát birtokló, fénykorában lévő angol gyarmatbirodalommal szemben. Megtalálták az ellenszert a szovjet tankokkal, repülők, helikopterekkel szemben. Megtalálták az ellenszert az amerikai műholdak, drónok, irányított fegyverek tömkelegével szembeni is.

Egy kicsit egyrészt idegesek lehetnek ettől, alig állandóan, másrészt szerintem ennek ellenére már egyfajta sztoikus nyugalommal vannak úgy vele, hogy jól van b+, akkor majd nemsokára Kína.

Kínának esze ágában sincs hadsereggel oda menni. Legfeljebb utat, vasutat és csővezetéket építenek, illetve vásárolják meg annak biztonságát, hogy meglegyen a szárazföldi kapcsolat Iránnal és Pakisztánnal. Ha meg bányászni szeretnének ott valamit, akkor jön a @joker által is írt módszer. Megfizetik a védelmi pénzt és a helyi munkaerőt felhasználva kitermeltetik az ásványkincseket. Legfeljebb annyiban avatkoznak az erőviszonyokba, hogy a támogatásukkal stabilan tudja tartani az út/vasút/vezeték/bánya területét a velük együttműködő csoport. De a kínaiaknak mindegy, hogy ez épp a tálibok, vagy bárki más. A kínaiak nekik előnyös üzletet szeretnének kötni (vagy kölcsönösen előnyöset, vagy egyoldalút, kizsákmányolót, ami sikerül), de nem akarnak megszállni és nem akarják megváltoztatni az adott ország társadalmi berendezkedéséket, ideológiáját, vallását, stb... Nekik épp elég, ha pénzért együttműködnek velük.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 992
85 647
113
Azok az "elmaradott" afgánok nagyon jól megtanulták a nyugati harcászatot és alkalmazni is képesek. Sőt mi több, megtalálták az ellenszerét.
Egy olyan kis országnak, mint a miénk - amely háború esetén nagy valószínűséggel erősebb ellenfelekkel néz szembe - inkább tanulni kellene tőlük, hogyan lehet eredményesen harcolni és végső soron legyőzni nagyságrendekkel erősebbnek látszó hadseregeket, nagyságrendekkel gazdagabb országokat. Mint ahogy a szaúdiakat és szövetségeseiket aprító jemeni huszi papucsosoktól, a franciákat és amerikaikat kivonulásra kényszerítő, japánokkal és kínaiakkal is a harcot eredményesen felvenni képes vietnámiaktól, a náci németek ellen is eredményesen harcoló és lopakodót lelövő szerbektől és másoktól is inkább tanulnunk kellene.
Kár őket így lenézni, mert ők sorra verik meg hosszú távon a világbirodalmakat. Mi viszont sajnos az elmúlt több mint fél évezredben az összes háborúnkat elvesztettük, ideértve a szabadságharcainkat is. Úgyhogy nem kellene ekkora nagy arcunknak lenni olyanokkal szemben, aki viszont sorra nyerték meg a szabadságharcaikat világbirodalmakkal szemben és bizonyították be, hogy az aszimmetrikus hadviselés mesterei.
Borzasztóan rosszul látod.Azért győznek, mert a haború alapvető tényezői közül 2 (idő tényező, veszteségek) tökéletesen irreleváns számukra.Nyugati módon nem tanultak meg harcolni, szerinted véletlen nyúltak az IED-hez? Nem, nem véletlen, csak felfogták,hogy tűzharcban esélyük nincs így mást kellett kitalálniuk. Ami még elég jól megy nekik azok a lesállások, de ennyi.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 685
2 294
113
Borzasztóan rosszul látod.Azért győznek, mert a haború alapvető tényezői közül 2 (idő tényező, veszteségek) tökéletesen irreleváns számukra.Nyugati módon nem tanultak meg harcolni, szerinted véletlen nyúltak az IED-hez? Nem, nem véletlen, csak felfogták,hogy tűzharcban esélyük nincs így mást kellett kitalálniuk. Ami még elég jól megy nekik azok a lesállások, de ennyi.
Szerintem teljesen változó hogy melyik csoport menyire ért a nyugati hadviseléshez. Ami videókat láttam az a full amatőr fedezék mögül lövünk amíg bekerítenek, az olyan tervekig terjedt ahol egyedül a légi támogatás mentette meg az amcsikat akik később azt nyilatkozták hogy nagyon jó tervekkel rendelkeztek a tálibok és gyakorlatilag nem volt esélyük amíg a helikopterek meg nem jöttek. Szerintem a tálibokra nem érdemes úgy gondolni mint egy hadseregre inkább mint különböző fegyveres csoportok ernyőjére. Ezért is nem tudták meg semmisíteni sem a szovjetek sem a nato. Nincs feje nem lehet lecsapni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 971
72 875
113
Szerintem teljesen változó hogy melyik csoport menyire ért a nyugati hadviseléshez. Ami videókat láttam az a full amatőr fedezék mögül lövünk amíg bekerítenek, az olyan tervekig terjedt ahol egyedül a légi támogatás mentette meg az amcsikat akik később azt nyilatkozták hogy nagyon jó tervekkel rendelkeztek a tálibok és gyakorlatilag nem volt esélyük amíg a helikopterek meg nem jöttek. Szerintem a tálibokra nem érdemes úgy gondolni mint egy hadseregre inkább mint különböző fegyveres csoportok ernyőjére. Ezért is nem tudták meg semmisíteni sem a szovjetek sem a nato. Nincs feje nem lehet lecsapni.
Akárhogy is, kipipáltak egy újabb birodalmat, sőt egy teljes szövetségi rendszert a naptárban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 992
85 647
113
Szerintem teljesen változó hogy melyik csoport menyire ért a nyugati hadviseléshez. Ami videókat láttam az a full amatőr fedezék mögül lövünk amíg bekerítenek, az olyan tervekig terjedt ahol egyedül a légi támogatás mentette meg az amcsikat akik később azt nyilatkozták hogy nagyon jó tervekkel rendelkeztek a tálibok és gyakorlatilag nem volt esélyük amíg a helikopterek meg nem jöttek. Szerintem a tálibokra nem érdemes úgy gondolni mint egy hadseregre inkább mint különböző fegyveres csoportok ernyőjére. Ezért is nem tudták meg semmisíteni sem a szovjetek sem a nato. Nincs feje nem lehet lecsapni.
Nagy általánossagban beszéltem.Harcoltak Afganisztánban jólképzett csoportok épp csak horror áron, de az ilyen jólkepzett erők szinte kivetel nélkül külföldiek voltak ( főleg kaukázusiak). Az afgán afgánok harcertéke csekély volt és az is.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 616
37 007
113
Afganisztán. 85 pont alatt már enyhe értelmi fogyatékosság, és ez az átlag, tehát a népesség fele ez alatt van. Ösztönszerű, törzsi mechanizmusokra behuzalozott aggyal ennyire képesek, és évezredek társadalmi fejlődését, kialakult altruizmust, nem lehet átadni pár év kiképzéssel, ezért nem megy ezekben a régiókban a nyugati berendezkedés még részleges meghonosítása sem.
vjq8v9kl59z21.jpg

A 85 az az afro-amerikai átlag is, csak mondom. Persze a progresszívek erősen igyekeznek úgy tenni, mintha ezek az adatok nem léteznének (mondjuk a kínaiaknak én sem feltétlenül hinnék, mármint hogy egész Kína ilyen magas átlaggal bírna), illetve tagadják az IQ genetikai meghatározottságát vagy azt, hogy ennek a számnak bármi jelentősége lenne.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A taliban sikereinek a kulcsa Pakisztán kezében volt. Nemcsak az ideológiai alapokat merítette innen a tálib vezetőség, de maga a pakisztáni hivatalos vezetés, a hadsereg és a titkosszolgálatok is támogatták őket. A pakisztáni hadsereg részt vett a logisztikai és hirközlési hálózat biztosításában, az ISI segített a hirszerzésben és irányításban. A kormány engedélyével évente több ezer medresze diák ment át Afganisztánba, hogy a nagy nyári offenzívák idején biztosítva legyen az emberanyag. Az élőerő utánpótlásban tucatnyi pakisztáni fundamentalista párt is szerepet vállalt. Az önkéntesek összlétszáma a kilencvenes évek második felében elérte az évi 8-12 ezer főt.

A tálibok még sikereik csúcsán sem mondhattak magukénak egy fegyelmezett, szervezett reguláris haderőt. Erre sem pénzük, sem igényük nem volt, és ez utóbbinak társadalmi-kulturális okai voltak. A hagyományos harcmodor a törzsi háború, amely során kis egységek térben korlátozottan és meghatározott céllal hadakoznak. Ezen egységeknek(laskaroknak) nem célja a másik elpusztítása, inkább csak megbüntetése. A laskarok mindig gyorsan mozgósíthatók, akár a hadúr parancsára, akár a törzsi területek megvédelmezésére. A törzsi haderő mindig csak a harc idejére gyűlik össze, a siker után gyakran fosztogatnak. (Dosztum miliciáját "szőnyegtolvajoknak" nevezték a 1990-es években) A tálibok bár meghaladták szinte minden tartalmi dologban a törzsi háborút és harcmodort, formailag továbbra is egy laskar szintjén maradtak...egy olyan laskarén, amely óriásira nőtt.
afg-1996-szeptemberi-t-lib-harckocsik-Kabulban.jpg
afg-1996-okt-ber-10-i-t-lib-BMP-1-Kabulban.jpg

Tálib páncélosok Kabulban 1996. szeptember-október
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 971
72 875
113
A 85 az az afro-amerikai átlag is, csak mondom. Persze a progresszívek erősen igyekeznek úgy tenni, mintha ezek az adatok nem léteznének (mondjuk a kínaiaknak én sem feltétlenül hinnék, mármint hogy egész Kína ilyen magas átlaggal bírna), illetve tagadják az IQ genetikai meghatározottságát vagy azt, hogy ennek a számnak bármi jelentősége lenne.
Ugyanakkor ugyanők rendre azzal érvelnek, hogy isten ajándékai azért olyan sikeresek, mert magasabb az intelligenciájuk, okosabbak, etc... :D
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
2 172
8 894
113
elvesztünk egy háborút Afganisztánban az USA szövetségeseként
Elvesztette a háborút az USA? Mikor, hol? Lemaradtam valamiről? Hol van a megsemmisített amerikai hadsereg, a halottak százezrei, kilőtt amerikai bázisok, harckocsi és repülő ezredek? Mikor írta alá remegő kézzel az USA elnöke a békeszerződést? Sehol, semmikor. Sokkal bölcsebb volt mit elődei és belátta, hogy felesleges önteni az erőforrásokat ebbe az ügybe, ez nem háború, ott nincs mit megnyerni reguláris haderővel ahol minden civil csak felkapja az ágya mellől az AK-t és máris katona, nem irthatod ki az egész népet. Egyszerűen felállt és távozott. Az elődeinek is ezt kellett volna tenni. Amíg ott volt, addig rend volt, a körülményekhez képest.

ábrákon látható alakzatokat, számsorokat, fogalmakat
Pont ezért nincs ilyen benne, a teszt kultúra semleges, csak egyszerű geometriai mintafelismerés.

a mindennapi életben kerülő, valós problémákat ki oldja meg jobban
Csak ugye nem mindegy milyenek azok a mindennapi problémák, fúziós reaktor plazmacsatornájának modellezése szuperszámítógépen és marsi bázis önfenntartó ökoszisztémájának kidolgozása, vagy kecskeszar kiszárítása a napon tüzelőnek és tizenéves lányok erőszakolása fejükhöz nyomott AK-val. Nehogy már ez legyen a mérce.

néhány évtizedenként jön egy nagyhatalom, amely szétrombolja, megszállja, kizsákmányolja az országot
Ezt most úgy mondod, mintha nem ez lett volna az emberiség modus operandija az egész történelme során. Itt Európában is folyamatos háborúk voltak, irtottuk egymást minden eszement hülyeségért mióta világ a világ. A legutóbbi béke is alig pár évtizedes, miután a fél földrészt a földig bombáztuk vissza. Mégis, századszor is újra tudtuk építeni a civilizációt, és most sztellarátort építünk meg 6. generációs vadászgépet, ott meg továbbra is analfabéta hadurak irtják a népet a vályogfalak között és patakokban issza be a forró homok az ártatlanok vérét, pont mint 1000 évvel ezelőtt.
Ahogy elnézem a tálibok előrenyomulását, megint nem lesz továbblépés.

Az agyuk nagyjából ugyanúgy van behuzalozva
Vajon miért?

Nem az afgánok akartak ópium és heroin előállítási céllal máktermesztők lenni
Tényleg nem, de az már az 1800-az évek eleje, Európában az ipari forradalom, a szövőszék és a gázlámpák kora, míg ott szó szerint az ókorban tartottak, vagy ott sem.

Nem az afgánok akarták a radikális iszlám térnyerését.
Van másmilyen iszlám is? A történelem általában nem szokta kikérni az emberek véleményét, 642-ben jött a muszlim arab terjeszkedés, és a buddhista illetve zoroasztriánus lakosságnak nem sok választása volt. Azóta nem rémlik, hogy nagyon lázongtak volna ellene, hogy ők nagyon keresztények, zsidók, hinduk, vagy akármik szeretnének lenni.

Képek a '60-as, '70-es évekből.
Csak mert a két világháború között Kabulban volt pár jobb kerület, illetve francia és német segítséggel nyílt pár nyugati jelegű iskola ahova az elit gyerekei jártak, attól még nem ez volt a norma. A Kabuli Egyetem is csak 1932-ben nyílt meg, török, európai, amerikai segítséggel és oktatókkal. Itt Európában akkor már majdnem egy évezrede (!) állt a Bolognai Egyetem. Laiki, ne.

húzták meg mesterségesen azokat a határokat, amelyeken belül megannyi nemzetiség van összezárva és aztán nem ők használták fel az országon belüli egyes csoportokat a többi ellen a kizsákmányolás érdekében, folyamatos ellenségeskedést és belső háborúkat is generálva.
Öö.. biztos, hogy nem európai történelemről beszélsz?

Afganisztánból lehetett volna akár természetes úton, a maga után fejlődő ország is.
Volt rá pár ezer éve, sajnos valahogy sosem sikerült, de mindig más volt a hibás.

Ha békén hagynák őket akkor a béke problémáival is tudnának foglalkozni.
Nos, most úgy tűnik békén hagyják. Rajtuk a világ szeme. Eddig a tálib hadurak véres terjeszkedése valahogy nem a béke problémáit juttatja eszembe, de biztos bennem a hiba. Talán ha bekebelezték az országot, és kivégezték az előző kormány tisztviselőit, akkor biztos nyitnak egy űrkikötőt vagy ilyesmi.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 992
85 647
113
Elvesztette a háborút az USA? Mikor, hol? Lemaradtam valamiről? Hol van a megsemmisített amerikai hadsereg, a halottak százezrei, kilőtt amerikai bázisok, harckocsi és repülő ezredek? Mikor írta alá remegő kézzel az USA elnöke a békeszerződést? Sehol, semmikor. Sokkal bölcsebb volt mit elődei és belátta, hogy felesleges önteni az erőforrásokat ebbe az ügybe, ez nem háború, ott nincs mit megnyerni reguláris haderővel ahol minden civil csak felkapja az ágya mellől az AK-t és máris katona, nem irthatod ki az egész népet. Egyszerűen felállt és távozott. Az elődeinek is ezt kellett volna tenni. Amíg ott volt, addig rend volt, a körülményekhez képest.


Pont ezért nincs ilyen benne, a teszt kultúra semleges, csak egyszerű geometriai mintafelismerés.


Csak ugye nem mindegy milyenek azok a mindennapi problémák, fúziós reaktor plazmacsatornájának modellezése szuperszámítógépen és marsi bázis önfenntartó ökoszisztémájának kidolgozása, vagy kecskeszar kiszárítása a napon tüzelőnek és tizenéves lányok erőszakolása fejükhöz nyomott AK-val. Nehogy már ez legyen a mérce.


Ezt most úgy mondod, mintha nem ez lett volna az emberiség modus operandija az egész történelme során. Itt Európában is folyamatos háborúk voltak, irtottuk egymást minden eszement hülyeségért mióta világ a világ. A legutóbbi béke is alig pár évtizedes, miután a fél földrészt a földig bombáztuk vissza. Mégis, századszor is újra tudtuk építeni a civilizációt, és most sztellarátort építünk meg 6. generációs vadászgépet, ott meg továbbra is analfabéta hadurak irtják a népet a vályogfalak között és patakokban issza be a forró homok az ártatlanok vérét, pont mint 1000 évvel ezelőtt.
Ahogy elnézem a tálibok előrenyomulását, megint nem lesz továbblépés.


Vajon miért?


Tényleg nem, de az már az 1800-az évek eleje, Európában az ipari forradalom, a szövőszék és a gázlámpák kora, míg ott szó szerint az ókorban tartottak, vagy ott sem.


Van másmilyen iszlám is? A történelem általában nem szokta kikérni az emberek véleményét, 642-ben jött a muszlim arab terjeszkedés, és a buddhista illetve zoroasztriánus lakosságnak nem sok választása volt. Azóta nem rémlik, hogy nagyon lázongtak volna ellene, hogy ők nagyon keresztények, zsidók, hinduk, vagy akármik szeretnének lenni.


Csak mert a két világháború között Kabulban volt pár jobb kerület, illetve francia és német segítséggel nyílt pár nyugati jelegű iskola ahova az elit gyerekei jártak, attól még nem ez volt a norma. A Kabuli Egyetem is csak 1932-ben nyílt meg, török, európai, amerikai segítséggel és oktatókkal. Itt Európában akkor már majdnem egy évezrede (!) állt a Bolognai Egyetem. Laiki, ne.


Öö.. biztos, hogy nem európai történelemről beszélsz?


Volt rá pár ezer éve, sajnos valahogy sosem sikerült, de mindig más volt a hibás.


Nos, most úgy tűnik békén hagyják. Rajtuk a világ szeme. Eddig a tálib hadurak véres terjeszkedése valahogy nem a béke problémáit juttatja eszembe, de biztos bennem a hiba. Talán ha bekebelezték az országot, és kivégezték az előző kormány tisztviselőit, akkor biztos nyitnak egy űrkikötőt vagy ilyesmi.
A háborút akkor veszted el, ha nem éred el a politikai célodat. Emiatt vesztett háborút az USA Vietnamban és Afganisztánban is.
Nem a haderőt verték meg egyik esetben sem.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 971
72 875
113
Elvesztette a háborút az USA?
Igen. El. Akkora összeget ölt bele és akkora arccal vitt demokráciát, amit elvesztve szépen beállhat a szovjetek mellé, hogy a szégyenfalra kirakhassák a fotóját.
Csak ugye nem mindegy milyenek azok a mindennapi problémák, fúziós reaktor plazmacsatornájának modellezése szuperszámítógépen és marsi bázis önfenntartó ökoszisztémájának kidolgozása, vagy kecskeszar kiszárítása a napon tüzelőnek és tizenéves lányok erőszakolása fejükhöz nyomott AK-val. Nehogy már ez legyen a mérce.
Miért nem mindegy? Aki modellezi a plazmacsatornát, ugyanúgy megdöglene a sivatagban, ahogy Abdul a fejét vakargatná a számítógép előtt ha abból kellene megélnie.

Itt kicsit kitérnék. Oksa, hogy tökre fejlettek vagyunk technikailag, társadalmilag cserébe jól láthatóan nyomorék agyhalottá válunk lassan, de mi végre? Mármint szétbasszuk a bolygót, szívünk szerint a magot is megfúrnánk hasadóanyagért és nehézfémekért, hogy idővel elmehessünk egy másik bolygóra is lakni, mert ezt szétcsesztük. :D Szóval ebből a szempontból még a legkőkorszakibb, semmit soha nem alkotott emberek is jobban ott vannak fejben. Együtt élnek a bolygójuk nekik jutott darabjával. Ugyanúgy filóznak, szónokolnak, háborúznak, késelnek, szexelnek, nevelnek, csak mindezt emberi léptékben. Tök jó a társadalmunk, biztonságosabbnak mondjuk, aztán ugyanúgy megkésel valaki, csak a technológiai fejlettségünk miatt egy technikai baki által kiváltott világvégével is fenyegetve van mindenki. Ez kissé szánalmas, de nem baj, fejlettek vagyunk. :D

Szóval nincs gond, mert a fejlett technológiájú civilizáció rabszolgaként tartja a saját népét a gépekért cserébe, míg ők szabad emberek, akik valahogy esznek, isznak, élik a teljes életet. Nem hasítják fel a hegyeket, cserébe nem is erdősítik a sivatagokat. Minden pozitív dologra van egy negatív és fordítva is, ha szembeállítod ezeket. De ha belegondolsz, ezek a népek, végülis mindegyik, amelyik elkerülte a technológiai fejlődést, kurvára elvolt sztellarátor nélkül, anélkül, hogy legyen egy távoli illúziója az ingyen energiáról, aminek a használatára pénzért kötelezheti az embereket és a szaporodást is ehhez köti kb, de a fejlett ember akkor is elvitte neki a jó kis civilizációs betegségeket, ha nem akarták volna. :D

És pont az az erő hiányzik belőlünk is jobbágyosító István óta, hogy mindenkinél aki alkalmas rá, fegyver legyen mint szabad ember, mert itt nemzet volt amíg így volt.
Ezt most úgy mondod, mintha nem ez lett volna az emberiség modus operandija az egész történelme során. Itt Európában is folyamatos háborúk voltak, irtottuk egymást minden eszement hülyeségért mióta világ a világ. A legutóbbi béke is alig pár évtizedes, miután a fél földrészt a földig bombáztuk vissza. Mégis, századszor is újra tudtuk építeni a civilizációt, és most sztellarátort építünk meg 6. generációs vadászgépet, ott meg továbbra is analfabéta hadurak irtják a népet a vályogfalak között és patakokban issza be a forró homok az ártatlanok vérét, pont mint 1000 évvel ezelőtt.
Ahogy elnézem a tálibok előrenyomulását, megint nem lesz továbblépés.
Mivel ott mindnél fegyver van, jól látod, ki kellene őket írtani a győzelemhez, de mivel ezt nem tette meg egyik szuperfejlett állam és birodalom sem, elbuktak és vesztettek. Lecummanthatják magukat a 6. generációs vadászgépükkel.

Érdekes, hogy a fejlett államalkotók nem képesek annyi összefogásra, hogy ellenálljanak a táliboknak nem? Pedig képzést és hadsereget és technikát is kaptak. Helyette sunnyognak kifelé a kollaboránsok. A táliboknak miért megy az egymásért való harc?
Volt rá pár ezer éve, sajnos valahogy sosem sikerült, de mindig más volt a hibás.
Senkit nem hibáztattak ezért, hiszen nem akartak lítiumot kitermelni akkukhoz. Tudják, hogy az állataikon mondjuk egy nappal hosszabb az út mint kocsival, kivéve, ha levágják a hegyeken keresztül, ha megsérül valamelyik alkatrésze, akkor meggyógyul állatszerelő nélkül is. Eszik, párzik, megszüli a 786. generációs lovat, tevét, kecskét, marhát. A vadászgéppel ellentétben meg is tudják enni, ha szükségük van rá. Nem akarják szétcseszni a bolygót, hogy tudjanak keresni egy másikat amire el kell majd emiatt menekülni. Itthagyva az 'alja fejletlen' népeket, akik arra sem voltak képesek, hogy olajkatasztrófát idézzenek elő a tengeren. :D
Nos, most úgy tűnik békén hagyják. Rajtuk a világ szeme. Eddig a tálib hadurak véres terjeszkedése valahogy nem a béke problémáit juttatja eszembe, de biztos bennem a hiba. Talán ha bekebelezték az országot, és kivégezték az előző kormány tisztviselőit, akkor biztos nyitnak egy űrkikötőt vagy ilyesmi.
AK-t tudnak fejből dolgozva kovácsolni. :D Köszönik, elvannak űrkikötő nélkül is.

Nem akarom a végletekig mentegetni a visszamaradottnak tekintett létet, de az az igazság, hogy az életképességük és az élő bolygóhoz való hozzállásuk a civilizált népekénél jóval magasabb szinten áll. Cserébe mi civilizáltak tudunk űrállomást építeni, műholddal kémkedni, atomsivatagokat létrehozni a kísérletezőkedv oltárán, kurvává alázni a lányokat, kis csicska buzikká a fiúkat és összeszarja magát a fegyverhordásra nem jogosult polgár ha egy 500 kilós tehén rárohan, mer' ő a legfejlettebb lény, de legalább demokrácia van, amiben négyévente elbaszhatjuk a fejlődési lehetőséget. :D

Szóval egyet is értek veled és afrikára is szoktam alkalmazni a terminusodat, de ha mélyen belegondolunk, lehet emberibb lenne a világ sztellarátor nélkül. :)