[BIZTPOL] Afrika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A mali háborúban részt vevő csoportok vizsgálata, a Mali kormánytól az Azawad mozgalomig, valamint az al-Kaida és az ISIS támogatóiig

Mali tengerparttal nem rendelkező ország Nyugat-Afrikában, Algériával, Nigerrel, Burkina Fasóval, Elefántcsontparttal, Guineával, Szenegállal és Mauritániával határos. Az ország területe 1240192 négyzetkilométer, lakossága pedig körülbelül 20 millió fő, akik különböző etnikumú és nyelvűek. Mali lakosságának körülbelül 90%-a szunnita. Mali hivatalos nyelve a francia, Európa és Franciaország több éves gyarmatosításának öröksége; A mali embereknek azonban csak 5-10 százaléka beszél folyékonyan franciául, és Mali helyi dialektusa a bambara, és a maliak körülbelül 80 százaléka beszéli első vagy második nyelveként.

Az északi Mali sivatagok hatalmas olaj- és gázforrásokkal rendelkeznek, amelyeket még nem aknáztak ki. Mali hatalmas arany-, urán- stb. erőforrásokkal is rendelkezik. Annak ellenére, hogy hatalmas és értékes ásványi és fosszilis erőforrásai vannak, Mali a lehető legalacsonyabb fejlettségi szinten van, és lakosságának több mint fele a szegénységi küszöb alatt él. Összességében Mali Afrika és a világ egyik legszegényebb országa.

Mali civilizációja és történelme kétezer éves múltra tekint vissza, és több ideig a Szudáni Birodalom és Marokkó uralma alatt áll. A régiót az I. világháború kitörése előtt Franciaország foglalta el, és végül 1960. szeptember 22-én nyerte el függetlenségét. Modibo Keïta vezetésével és nyolc év szocialista uralom alatti függetlenség elnyerése után Mali Moussa Traoré tábornok katonai puccsának színhelye lett. 1991-ig uralkodott. A népi tiltakozások kezdetével Traore-t eltávolították a trónról, és 2012-ig választásokon keresztül különböző pártok vették át az irányítást a mali kormány felett. 2012-ben egy újabb katonai puccs a kormány felbomlásához vezetett, és fegyveres csoportok vették át az irányítást. Mali különböző területeiről.
Az Azawad szeparatista mozgalom és az al-Kaida fegyveresei Mali más részein el tudták foglalni az ország egyes részeit északon, a franciák által támogatott kormány pedig megtartotta a fővárost, és rövid időn belül visszafoglalta az elveszett városokat és településeket. Az elmúlt években több tárgyalási forduló is zajlott a kormány és az ellenzéki csoportok között, amelyek még nem jutottak a végére. Mali-szerte is dúlnak a konfliktusok, és Mali lakossága továbbra is várja a kormány ígéretét a konfliktus lezárására, a külföldi csapatok kivonására és a szilárd nemzeti választások megtartására.

A mali háborúban részt vevő felek osztályozása:

Mali kormánya és külföldi szövetségesei:

A Mali elnök, Amadou Toumani Touré elleni 2012-es katonai puccsot követően az Azawad mozgalom Ansar Dine-nel és más fegyveres csoportokkal együttműködve elfoglalt három északi Mali tartományt. Mali északi részének elfoglalása után bejelentették egy független Azawad-kormány megalakulását.
Az Azawad mozgalom vezetői végül összetűzésbe kerültek az Ansar Dine csoporttal, mert nem értettek egyet az ország kormányzásával kapcsolatban, és több hónapos harc után elveszítették a háborút az Ansar Dine fegyveresei ellen, akiket a régióban más szélsőséges csoportok is támogattak, mint például az Al -Kaida az Iszlám Maghrebben (AQIM), Mozgalom az Egységért és Dzsihádért Nyugat-Afrikában (MUJWA) stb.
Az Ansar Dine csoport szigorú és fanatikus törvényeket hajtott végre az irányítása alatt álló területeken, amelyeket a nép ellenzett, és népi tiltakozást váltott ki. 2013-ban a francia hadsereg késznek látta a helyzetet, hogy visszatérjen Maliba, ezért a terrorizmus elleni küzdelem ürügyén Barkhane hadművelet néven katonailag beavatkozott a több afrikai országgal vívott mali háborúba. Mali külföldi beavatkozásával a kormányerők visszafoglalták az északi városokat, és az ellenzéki csoportok Azawadtól más szélsőséges csoportokig elvesztették pozícióikat.

A Barkhane hadművelet a francia katonai hadművelet az afrikai Száhel-övezetben található G5-országok (Mauritánia, Mali, Niger, Burkina Faso és Csád) együttműködésével az iszlamista csoportok ellen, amely 2014. augusztus 1-jén indult. Közép-Afrika, amely nyugatról keletre húzódik az Atlanti-óceán és a Vörös-tenger között.

A francia hadsereg katonai bázisokat állított fel Csádban, Nigerben és Maliban, köztük hat bázist: Gao, Tessalit, Kidal, Menaka, Gossi és Timbuktu Maliban. Más bázisok olyan területeken találhatók, mint Abecheh, Faya, N'Djamena Csádban, Niamey, Madama, Aguelal Nigerben. A Barkhane hadművelet állandó központja N'Djamenában, Csád fővárosában található.

Az elmúlt években több tűzszüneti és békemegállapodást írtak alá, de a konfliktus különféle ürügyekkel kiújult. E viták folytatódásának okai között szerepel, hogy a Mali kormány megtagadta az Észak által követelt autonómiát, a dzsihadista csoportok nem egyeznek meg a kormánnyal, valamint a külföldi országok, különösen Franciaország nyomása.
A francia részvétel a mali háborúban jó ürügyet teremtett a szélsőségesek számára. Mivel az északi ellenzék ürügyként használta fel a francia gyarmatosítási magatartást, így a keresztesek elleni dzsihád ismét a szalafi csoportok toborzásának alapja lett.

Másrészről a Mali kormányzat politikai hanyatláson ment keresztül, és az elmúlt évben két puccssal kellett szembenéznie fővárosában. Természetesen a Mali kormányra nehezedő francia nyomás, hogy ne tárgyaljon az ellenzékkel, és a térség országain keresztül gyakoroljon befolyást Malira, hatékony volt Mali politikai holtpontjában; odáig, hogy az elmúlt hónapokban a Mali és a francia kormánytisztviselők közötti kapcsolatok a politikai nyomásgyakorlás és a tűzszünet megsértése miatt minden eddiginél feszültebbé váltak.

A vita az elmúlt hetekben eszkalálódott, miután a francia kormány bejelentette, hogy csökkenti csapatainak számát a Mali és a Száhel-övezetben. Franciaország jelenleg mintegy 5000 katonát tart fenn a régióban a Barkhane hadművelet keretében, valamint 15 000 ENSZ-békefenntartót Maliban az ENSZ Multidimenzionális Integrált Stabilizációs Missziója (MINUSMA) részeként. Franciaország állítólag úgy döntött, hogy 2023-ig 2500-ra csökkenti csapatainak számát.
Másrészt a mali kormány is előállt a megoldással, és az utóbbi időben a médiában széles körben elterjedtek a pletykák arról, hogy a Mali kormány hajlandó orosz katonai magánvállalkozókat felvenni a francia csapatok leváltására. Oroszország üdvözölte a kérést, és 2021 júniusában négy Mil-17 helikoptert adományozott a mali hadseregnek. Ezek az akciók Franciaország komoly tiltakozását és Mali figyelmeztetését váltották ki. Ez a kérdés nem tetszett a franciáknak, és nagyon felzaklatta őket!

Azawad Mozgalom: Az Azawad egy politikai és katonai mozgalom neve Mali északi részén, amelynek tagjai tuaregek. Civilizációjukat az észak-mali Gao Birodalomnak tulajdonítják, amely az i.sz. 9. században alakult meg, és a 14. században csatlakozott a Mali Birodalomhoz.
Azawad a 2011-es katonai puccs után jelentette be létezését azzal a céllal, hogy elszakítsa Mali északi részét az országtól. A csoport 9-10 000 fegyveres erővel rendelkezett, és állítólag a líbiai hadsereg tuareg tagjai Kadhafi idején és a tuareg felkelők 2007-ben Észak-Nigerben is tagjai voltak a mozgalomnak. A mozgalom az Ansar Dine és a csoport szövetséges milíciáitól elszenvedett vereség után meggyengült, maradványai pedig 2014-ben csatlakoztak a Coordination of Azawad Movements (CMA) szervezetéhez.
A Coordination of Azawad Movements a tuareg függetlenség és az arab nacionalista csoportok koalíciója, amely Maliban alakult, és amelynek fegyveresei és támogatóinak többsége jelenleg a három északi tartományban, Gao, Kidal és Timbuktuban van jelen.
Ez a koalíció (együttműködés) a következő csoportokat foglalja magában:
1- Nemzeti Mozgalom Azawad Felszabadításáért (MNLA)
2- Azawad Egységének Főtanácsa (HCUA)
3- Azawad Arab Mozgalma (MAA)
4- A mozgalom koordinációja Hazafias Ellenállási Mozgalmak és Erők (CMFPR)
5 – Koalíció az Azawad Népéért (CPA)

Jama'at Nasr al-Islam wal Muslimin:
A Jama'at Nasr al-Islam wal Muslimin (JNIM) egy szélsőséges szervezet, amely 2017-ben alakult az Ansar Dine, a Macina Felszabadítási Front, az Al-Mourabitoun és az Al-Kaida ága az iszlám Maghrebben szararai részlege egyesülésével. Ez a csoport az al-Kaida terrorcsoport hivatalos ágának tekinthető Maliban, mert 2017-ben hűséget fogadtak az al-Kaida vezetőjének, Ajman al-Zavahirinek. A csoport emellett Abu Musab Abdel Wadoud, az iszlám Maghreb al-Kaida (egykori) emíre és Hibatullah Akhundzada afganisztáni tálib vezető szövetségesének tekinti magát.
A Jama'at Nasr al-Islam wal Muslimin milícia az elmúlt években többször megtámadta a mali hadsereg és külföldi erők állásait. A JNIM vezetése Iyad Ag Ghaly, az Ansar Dine csoport korábbi vezetője kezében van. Az 1990 és 1995 közötti tuareg felkelés egyik legkiemelkedőbb vezetője, aki nagy múltra tekint vissza a gerillaháborúban.

ISIS: Az ISIS Maliban alakult meg az Al-Mourabitoun csoport egyes parancsnokainak szétválásával 2015-ben „Iszlám Állam a Nagy-Szaharában” néven, amely Mali mellett Nigerben és Burkina Fasóban is működik. A következő években az ISIS nagyszámú militánst toborzott Gaoból.


Mali-map-23oct2021-1ab00-EN-copy.jpg
 

formosa1

Well-Known Member
2016. augusztus 30.
1 575
978
113
Ugyanakkor nem az egész területen van megszállás...
Ami Nyugat-Szahara területén gazdasági jelentőséggel bír /tehát a foszfátbányák, a fontosabb települések és a tengerpart közötti nagyobb rész/, Marokkóé. A felkelők "tevékenysége" csak a terület kb. ötödére, a Mauritániával és Algériával határos értéktelen kő és homoksivatagra korlátozódik. A két területrészt a 80-as évek óta 1 a marokkói hadsereg által épített védelmi vonal /valójában homokfal/ választja el egymástól...
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
Megy rendesen a se*kuki, Algéria nem fog gázt küldeni Spanyolországba Marokkón keresztül , direktbe megy majd egy közvetlen vezetéken át.
Azért én úgy olvastam az algériai hadsereg messze a legkomolyabb Afrikában. Marokkó bátor, de valszeg azért mert az USA nyomja.

Algeriaban nem volt arab tavasz, hadsereg csírájában elfolytotta, ahogy a 90es években az iszlám radikálisokat is, pedig azok még ha jól tudom, választást is nyertek.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Marokkó!
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 093
2 857
113
Marokkó török és izraeli szövetséges....Ha így folytatódik megjelennek a szíriai bérmunkások.A másik oldal régi orosz szimpátia,de erős olasz és francia gazdasági befolyás is.Érdekes meccs lenne.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1